گاهی اتومات کردن یخچال به درستی انجام نشده و امکان دارد یخچال زودتر یا دیرتر از زمانی که باید، اتومات کند یا کلا به صورت متوالی و پیوسته کار کند. در این مطلب از “خدمات آنلاین استاده” با ما همراه باشید تا درباره دلایل اتومات نکردن یخچال فریزر و مشکلاتی که برای یخچال به همراه خواهد داشت، توضیحاتی ارائه دهیم. در نهایت نیز به منظور تعمیر یخچال یا یخچال فریزر شما عزیزان راهکارهایی را پیشنهاد دهیم.

علت اتومات نکردن یخچال چیست؟

این روزها با افزایش قابل توجه قیمت‌ لوازم خانگی، باید در نگهداری و سرویس لوازم منزل خصوصا لوازم برقی بیشتر دقت نمود. یخچال و یخچال فریزر نیز از این موضوع مستثنی نیستند؛ مخصوصا این که با خراب شدن و از کار افتادن یخچال، مقدار زیادی مواد غذایی فاسد شده روی دستتان خواهد ماند.

خراب شدن ترموستات و سنسورهای آن از شایع‌ترین دلیل اتومات نکردن یخچال است. جهت تعمیر ترموستات یخچال در استاده روی آن کلیک کنید.

عملکرد صحیح همه‌ یخچال‌ها به صورتی است که حدودا 30 الی 40 دقیقه کار کرده و دمای درونی یخچال را به دمایی که تنظیم کرده‌اید، می‌رسانند و سپس به مدت حدودا 15 دقیقه خاموش می‌گردند. این موضوع که اصطلاحا اتومات کردن یخچال نامیده می‌شود، سبب افزایش عمر موتور و کارایی یخچال می‌گردد. آموزش تنظیم دمای یخچال سامسونگ [ تابستان و زمستان ] را در این صفحه بخوانید.

می‌توان گفت که خاموش و روشن کردن یخچال به عهده ترموستات است. وظیفه ترموستات متناسب کردن دمای یخچال برای سرمایش یخچال است.

از دیگر مواردی که سبب این مشکل می‌شوند، موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • برق کمپرسور یخچال قطع نشده و یا بیش از حد جریان از خود عبور دهد.
 • لوله‌های کندانسور که گاز یخچال را تبدیل به مایع می‌کنند، رسوب ببندند.
 • فن اوپراتور که هوای سرد را داخل یخچال می‌چرخاند، از کار بیافتد.
 • خراب شدن موتور فن کندانسور که سبب می‌شود گاز به درون لوله‌های آن هدایت نشود.
 • خرابی سنسور دیفراست که وظیفه اصلی آن جلوگیری از برفک زدن درون یخچال است.
 • نشت کردن و کم شدن گاز یخچال که باعث می‌شود یخچال به اندازه‌ای که لازم می‌باشد سرد نشود.

علت روشن نشدن یخچال ال جی، هیمالیا، امرسان چیست؟

تشخیص این که مشکل اتومات نکردن یخچال به کدام قطعه مربوط می‌شود، امری است که نیازمند دانش تخصصی و تجربه و مهارت در زمینه تعمیرات یخچال است. پیشنهاد ما این است که به محض بروز اختلال در عمکرد عادی یخچال، با افراد حرفه‌ای و ماهر تماس بگیرید تا خرابی به بقیه قطعات یخچال سرایت نکند.

اگر یخچال اتومات نکند چه می‌شود؟

اگر یخچال اتومات کار نکند چه می‌شود؟

اگر یخچال نتواند به درستی اتومات کند، مشکلات جدی برای آن به وجود خواهد آمد. کار کردن مداوم یخچال سبب می‌شود از موتور یخچال و سایر قسمت‌ها بیش از حد کار کشیده شود و در نهایت قطعات اصلی یخچال خراب شده و از کار بیفتند. علت یکسره کار کردن موتور یخچال چیست؟ همراه با راهکارهای آن

دلایل اتومات نکردن یخچال گوناگون بودند و هر کدام از آن‌ها عواقب دیگری نیز برای یخچال خواهند داشت.

اگر یخچال به دلیل کم بودن گاز اتومات نکند، به احتمال زیاد از یخچال آب نیز نشت خواهد کرد. دلیل دیگری که برای اتومات نکردن یخچال عنوان می‌شود، خرابی فن اوپراتور است. خراب بودن این فن امکان دارد با سر‌و‌صدا‌ی زیادی همراه بوده و آزار‌دهنده باشد. از دیگر مشکلات رایج ناشی از اتومات نکردن یخچال، برفک زدن دیواره یخچال فریزر است.

وقتی یخچال اتومات نمی‌کند، یعنی نمی‌تواند هوای داخلی یخچال را در محدوده دمای تنظیم شده نگه‌دارد؛ بنابراین احتمالا مواد غذایی حتی در قسمت یخچال و خارج از فریزر، یخ بزنند. برعکس این موضوع هم امکان دارد رخ دهد و دمای داخل یخچال بالا رفته و مواد غذایی از بین بروند.

با توجه به اهمیت زیاد این موضوع در صورت دیدن نشانه‌های اتومات نکردن یخچال، با یک مرکز معتبر تعمیر یخچال تماس بگیرید و به هیچ وجه در صورت نداشتن دانش فنی و تجربه تعمیرات یخچال، به باز کردن قسمت‌های مختلف و تعمیر کردن آن‌ها اقدام نفرمایید.

چرا یخچال دیر اتومات می‌کند؟

امکان دارد که یخچال شما دیرتر از زمان طبیعی اتومات کند. در این حالت دمای درون یخچال بالا بوده و بعد از گذشت 30 دقیقه کار کردن و گردش هوای سرد، کاهش نمی‌یابد. بنابراین ترموستات برای تنظیم دما و رسیدن به دمای تنظیم شده قطع نمی‌گردد. آموزش تراز کردن یخچال را اینجا بخوانید.

علاوه بر دلایلی که در قسمت‌های قبلی عنوان کردیم، موارد دیگری نیز سبب دیرتر اتومات کردن یخچال می‌شود. برخی از این موارد به شرح زیر هستند:

 • اگر مواد غذایی با دمای بالا را در یخچال قرار دهید، مدت زمانی که برای رسیدن به دمای تعیین شده باید طی شود، طولانی‌تر می‌گردد.
 • قرار داشتن یخچال در فضای گرم و در معرض نور مستقیم سبب بالا رفتن دمای یخچال می‌شود.
 • اگر یخچال خیلی شلوغ و پر باشد و هوا به راحتی داخل آن به گردش درنیاید، یخچال دیرتر اتومات می‌کند.
 • باز و بسته کردن زیاد در یخچال باعث افزایش دمای داخل یخچال می‌گردد. علت بسته نشدن درب یخچال چیست؟
 • فرسوده شدن لاستیکی که اطراف قسمت داخلی در یخچال است سبب می‌شود که در یخچال کامل بسته نشده و هوای سرد داخل یخچال بیرون برود.
 • گاهی اوقات نیز امکان دارد دمایی که برای یخچال تنظیم کرده‌اید مناسب نبوده و یخچال زمان طولانی‌تری روشن بماند و دیرتر اتومات کند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در