علت بوی بد کولر گازی چیست؟ مراحل رفع بوی بد

لیست تعمیرکاران کولرگازی در تهران

کولر گازی یکی از وسایل با ارزشی است که در فصل تابستان بیشترین کاربرد را دارد؛ اما پس از مدتی استفاده، کولر گازی بوی نامطبوع را در فضای مورد نظر پخش می­‌کند. این بو ممکن است موجب آزار افراد حاضر در آن محیط شود. دلایل ایجاد بوی بد کولرهای گازی، مراحل رفع بوی ناخوشایند ناشی از کولر گازی و راهکارهای جلوگیری از ایجاد شدن بوی بد کولر گازی همراه با خدمات تعمیر کولر گازی موضوعاتی هستند که در این مطلب از “خدمات آنلاین استاده” مورد بررسی قرار داده­‌ایم.

بوی بد کولر گازی

دلایل بوی بد کولر گازی

دلایل بوی بد کولر گازی

بوی کپک و قارچ

یکی از بوهای بد استشمام شده از کولرهای گازی، بوی کپک و قارچ است. امکان دارد بعد از استفاده از کولرهای گازی، بوی کپک و قارچ را حس کنید که باید دلیل ایجاد این بوی نامطبوع از کولر گازی چک شود.

علت

یکی از دلایلی که در کولر گازی سبب تشکیل کپک و قارچ می‌­شود، نم است. در نتیجه، در صورت نم فراوان، با روشن کردن کولر گازی بوی کپک و قارچ نیز حس می‌شود.

راه­‌حل

برای رفع بوی بد کولر گازی ناشی از رطوبت، راه‌­حل­‌های زیر وجود دارد:

  • بررسی نشتی در مجرا
  • تعویض فیلترها
  • تمیز کردن کولر گازی به صورت مرتب و دوره‌ای

برای ممانعت از رشد کپک و قارچ درون کولر گازی، بهتر است از سیستم‌­هایی استفاده کنید که رطوبت گیر باشد. این عمل باعث افزایش عملکرد کولر گازی و بهبود کیفیت آن خواهد شد.  

بوی پا و جوراب

یکی از بوهای بد کولر گازی که کمی بعد از روشن کردن دستگاه در فضا حس می‌­شود، بوی پا و جوراب است.

علت

  • بسته شدن مخازن تخلیه آب
  • تمیز نبودن کویل­‌ها

راه‌­حل

به منظور برطرف کردن این نوع از بوی بد کولر گازی، سرویس کولر گازی باید به طور مرتب انجام شود تا هنگام استفاده از کولرهای گازی بویی مطبوع در فضا پخش شود.(جهت اطلاع از بهترین زمان سرویس کولر گازی کلیک کنید.)

بوی دود سیگار

بوی دود سیگار کولر گازی

یکی دیگر از بوهای بد متصاعد شده از کولرهای گازی، بوی دود سیگار است.

علت:

هنگامی که افراد در محیط سیگار می­‌کشند، دود ناشی از بوی سیگار سبب آلوده شدن فیلتر داخل کولر گازی خواهد شد. بنابراین پس از روشن نمودن کولر گازی، بوی دود سیگار به مشام افراد خواهد رسید.

راه­‌حل:

برای رفع این نوع بو از کولر گازی باید فیلتر درون کولرها را تعویض نمایید. همچنین برای جلوگیری از ایجاد این بوی ناخوشایند، از مصرف سیگار در محیطی که کولر گازی در آن قرار دارد، پرهیز کنید.

بوی روغن سوخته

بوی روغن سوخته نیز یکی دیگر از بوهای بد کولر گازی است که امکان دارد در هنگام روشن بودن دستگاه حس شود.

کولر گازی نیز همانند سایر دستگاه‌­های مکانیکی، برای منظم و درست کار کردن نیاز به روغن کاری دارد؛ اما این موضوع نباید اینگونه باشد که پس از روغن کاری کولر گازی، بوی روغن سوخته به مشام رسد.

علت:

پس از روغن کاری کولر گازی اگر بوی روغن سوخته در فضا پخش شود، می‌­تواند به دلیل نشت روغن باشد که امکان دارد به این دلیل باشد که از روغن به میزان زیادی استفاده کرده‌اید.

راه­‌حل:

در چنین مواقعی، رفع خرابی و بوی بد کولر گازی توسط تعمیرکار متخصص انجام می­‌گیرد. زیرا امکان دارد قطعه‌ای از کولر سوحته باشد و یا سیم کشی داخلی آن اتصالی کرده باشد. به همین دلیل بهتر است اگر سررشته‌ای در انجام این کار ندارید حتما از یک تعمیرکار متخصص جهت چک کردن این موضوع استفاده کنید. استاده با معرفی بهترین سرویس‌کاران و تعمیرکاران کولر گازی این شرایط را فراهم آورده تا در کمترین زمان در محل شما، این خدمت انجام گردد.

10 علت اصلی خاموش و روشن شدن کولر گازی را اینجا مشاهده کنید.

بوی استون

یکی دیگر از بوهای بد کولر گازی، مربوط به استون است. در حقیقت این بوی بد کولر گازی، برای افراد بسیار خطرناک بوده و لازم است آن را سریعا برطرف کنیم.

علت:

هنگامی که گاز فریون داخل کولر گازی نشتی پیدا می­‌کند سبب ایجاد چنین بویی از کولر گازی می­‌شود. با پخش شدن بوی استون در فضا، افراد دچار سرفه‌­های شدید یا حالت خفگی خواهند شد.

راه‌­حل:

در چنین مواقعی به محض پخش شدن این بوی بد از کولرهای گازی، پنجره­‌های محیط را کاملا باز نموده و سریعا از محیط خارج شوید. برطرف کردن این مشکل نیز توسط تعمیرکار متخصص انجام خواهد گرفت.

برخی از راهکارهای جلوگیری از ایجاد بوی بد کولر گازی

تمیز کردن پنل داخلی کولر گازی به طور مرتب

یکی از راهکارهایی که در جلوگیری از ایجاد بوی بد کولر گازی موثر است، تمیز نمودن پنل داخلی دستگاه به طور مرتب می‌­باشد. انجام این کار از نشستن گرد و غبار روی کویل‌­هایی که درون پنل کولر گازی قرار دارند، جلوگیری می­‌کند. در واقع جذب  گرد و غبار بر روی کویل­‌ها سبب ایجاد بوی بد از کولرهای گازی خواهد شد.

تمیز کردن پنل داخلی کولر گازی

تعویض فیلتر کولر گازی

یکی از مواردی که سبب ایجاد بوی بد کولر گازی می­‌شود، آلودگی ناشی از فیلتر است. بنابراین یکی دیگر از راهکارهایی که در جلوگیری از ایجاد این بو موثر است، تعویض فیلتر کولر گازی است. اگر فیلتر کولر گازی قابل شست­شو باشد، می­‌توان آن را با استفاده از آب ولرم و مقداری صابون یا محلول آب ژاول( به نسبت یک به ده با آب ولرم رقیق شود.) تمیز و ضد عفونی کرد. انجام این کار از ایجاد قارچ­‌ها و کپک‌­ها نیز جلوگیری می­‌کند.

تعویض فیلتر کولر گازی

با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی، نحوه نگهداری، نوع کولر گازی و… متفاوت است، ممکن است مشکلاتی نظیر بوی بد کولر گازی در هر برهه‌ای از زمان پیش آید. لذا به منظور عیب یابی و رفع مشکلات از کارشناسان مجرب در حیطه تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.  

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *