قیمت، رنگ و طرح زمینه‌ از عوامل مهم در انتخاب با کیفیت ترین و بهترین پارچه مبلی به‌شمار می‌روند. با ما همراه باشید تا در این مطلب از خدمات تعمیر مبل در استاده بهترین پارچه مبلی متناسب با مبل راحتی، استیل، کاور مبل، مبل چستر و … را انتخاب کنیم و جنس، برند و کیفیت انواع آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

همه کالیته پارچه مبلی را اینجا مشاهده کنید! کالیته مبلی مازراتی، چرمی، جاسمین، پورشه و …

به‌دلیل اهمیت و تاثیرگذاری مبلمان در زیبایی و طراحی منازل، دفاتر اداری یا شرکت‌ها، همواره انتخاب بهترین پارچه مبلی با طرح، رنگ و جنس متناسب با مدل مبلمان، از فاکتورهای مهم و حائزاهمیت برای مشتریان به‌شمار می‌رود. برای انتخاب بهترین پارچه مبلی معیار‌های مهمی وجود دارد که کیفیت و تراکم پارچه یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها است. پارچه‌ای که از نظر بافت، یکپارچه باشد و در مقابل فشار به راحتی چروک نشود یا کش نیاید و ظاهر اولیه‌ی خود را نیز حفظ کند، از کیفیت مرغوبی برخوردار است.

بهترین جنس پارچه‌ مبل

پارچه رومبلی از نظر طرح و رنگ تکمیل کننده‌ی زیبایی مبلمان در دکوراسیون است و از آنجایی‌که پارچه رومبلی بیش‌تر از مبل در معرض صدمه، سایش یا فشار قرار می‌گیرد، باید با دوام و باکیفیت باشد. از این رو، در انتخاب پارچه مبلی توجه به جنس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. لازم به ذکر است هر یک از انواع پارچه مبلی برای کاربرد خاصی مناسب هستند و با توجه به تناسب و هماهنگی خود با نوع و مدل مبل، بهترین جنس پارچه‌ مبل انتخاب می‌گردد.

به‌عنوان مثال، پارچه مبلی‌های نخی یا پنبه‌ای بیش‌تر در مبلمان راحتی، پارچه‌های پشمی به‌دلیل نرمی و رطوبت‌پذیری در کوسن‌ها، پارچه‌های چرمی در مبلمان رسمی‌تر و پارچه‌ مبلی‌های مخمل برای مبلمان چستر کاربرد دارند. همه چیز در مورد پارچه مبلی مسکو را اینجا بخوانید!

به‌صورت کلی با کیفیت ترین و بهترین جنس پارچه‌ مبل پارچه‌ای به حساب می‌آید که در مقابل سایش و کشیدگی مقاوم باشد، در طول زمان کارکرد خود کیفیت اولیه را از دست ندهد و پس از هر بار شستشو، رنگ و دوام خود را حفظ کند و کش نیاید. نکته مهمی که برای پی بردن به تراکم پارچه رو مبلی باید به آن اشاره کرد این است:

زمانی که به نمایشگاه مبل می روید و می خواهید مبل دلخواه خود را از همان نمایشگاه سفارش دهید با دقت کافی به دوخت پارچه بر روی مبل نگاه کنید. اگر جای دوخت به صورت سوراخ هایی بزرگ باشد به این معنی است که تراکم و استحکام پارچه از درصد پایینی برخوردار می باشد و پس از مدتی استفاده از مبل سوراخ ها بازتر می شوند و پارچه حالت یکدست خود را از دست می دهد و جای نشیمن گاه جلوه بدی را به خود می گیرد. اما اگر سوراخ ها مشخص نباشد به این معنا است که کیفیت و تراکم پارچه مناسب می باشد و شما بهترین پارچه مبلی را خریداری خواهید کرد.

راهکار تشخیص بهترین پارچه مبل

اما اگر می خواهید بهترین پارچه مبلی را خودتان انتخاب کنید باید به فروشگاه ها و خیابان هایی که بورس پارچه های رو مبلی می باشند مراجعه نمایید و پس از انتخاب پارچه میزان تراکم آن را بسنجید؛ به این صورت که با دستان خود بر روی پارچه بکشید و میزان استحکام و تراکم آن را با دستان خود لمس کنید و اگر خواب پارچه در جهت مخالف تغییر کرد در جهت دیگر خواب پارچه به حالت اولیه خود برگردد، در غیر این صورت پارچه از تراکم مناسبی برخوردار نمی باشد. راه دیگری که می توانید به این نکته پی ببرید قرار دادن پارچه جلوی نور می باشد که به راحتی می توانید میزان تراکم پارچه را متوجه شوید.

حفظ فرم پارچه مبلی در برابر فشار

پارچه مبلی باکیفیت پارچه‌ای است که به راحتی فرم خود را در برابر فشار از دست ندهد. پارچه‌ای که پس از هر بار نشستن و برخاستن فرم خود را ازدست‌داده و دوباره به حالت اولیه برنمی‌گردد، پارچه مناسبی برای مبلمان نیست. زیرا به‌مرورزمان حالت اولیه خود را از دست می‌دهد و مبل را به یک وسیله نازیبا تبدیل می‌کند.

توجه داشته باشید که پارچه‌های کشی هرگز انتخاب مناسبی برای پارچه مبلی نیستند. زیرا به راحتی فرم خود را ازدست‌داده و دیگر به حالت اولیه بر نخواهند گشت.

توجه به خواب پارچه

این نکته برای بعضی از پارچه‌ها مانند پارچه مبلی مخمل و جیر که دارای پرز هستند، دارای اهمیت است. در هنگام خرید این نوع از پارچه‌ها یا پارچه مبلی از این جنس چند بار با دست پرزهای پارچه را جابه‌جا کرده و به حالت اول برگردانید. اگر پارچه نامرغوب باشد انجام این کار چندان ساده نخواهد بود. همچنین اگر با ناخن خود بر روی پرز پارچه بکشید، نباید کوچک‌ترین ذره‌ای از پارچه جدا شود. توجه به این نکته باعث می‌شود پارچه مبلی شما به‌مرورزمان تغییر رنگ نداده و در طولانی‌مدت حالت اولیه خود را حفظ خواهد کرد.

توجه به اصطکاکی که پارچه مبلی ایجاد می‌کند

اصطکاک نوعی نیرو است که هنگام سایش دو جسم بر روی یکدیگر به وجود می‌آید. این نیرو میان لباس افراد و پارچه مبلی می‌تواند با ایجاد گرما منجر به سایش پارچه مبلی شود. بنابراین در هنگام خرید باید دقت کنید که اصطکاک میان دو پارچه مبلی و پارچه لباس خیلی کم باشد. با توجه به این نکته می‌توانید مطمئن شوید که تا سال‌ها از مبلتان استفاده خواهید کرد.

بهترین پارچه برای مبل راحتی

مبل‌های راحتی از دسته مبل‌های بسیار پرکاربرد در اغلب منازل به ‌شمار می‌روند و به‌دلیل این ‌که افراد، بیش‌ترین ساعات را بر روی این مبل‌ها می‌نشینند و یا گاهی بر روی آنها دراز می‌کشند، بهترین پارچه‌ مبلی مورد استفاده مبل راحتی، نوعی است که از مقاومت خوبی در برابر سایش برخوردار باشد و به‌راحتی لک نشود؛ درصورت کثیفی یا لک نیز به‌راحتی قابل شستشو باشد.

قیمت پارچه مبلی مازراتی همراه کاتالوگ و کالیته رنگ را در اینجا ببینید.

پارچه‌های جیر یا پنبه‌ای برخلاف پارچه‌های گونی‌شکل، بهترین پارچه برای مبل راحتی هستند که لک‌بری بسیار راحتی دارند و گرماژ(تراکم) بالای آنها نیز باعث بهبود عملکرد آنها در طولانی‌مدت می‌گردد.

برای مبلمان راحتی، پارچه مبلی‌هایی با ظاهر ساده و رنگ ملایم از جنس مازراتی و بوگاتی از بهترین انتخاب‌ها هستند چراکه قابلیت شستشوی راحتی دارند و از کیفیت و دوام خوبی نیز برخوردارند. به‌طور کلی پارچه‌های مخملی از بهترین و پرفروش‌ترین انواع پارچه مبلی برای مبلمان راحتی محسوب می‌شوند.

بهترین پارچه برای کاور مبل

برای نگهداری از مبلمان منازل در طولانی مدت نیاز به کاور مبل می‌باشد تا به‌طور چشمگیری از آسیب مبلمان جلوگیری کند و مانع از نشستن گرد و غبار و کثیفی شود. انواع متفاوتی از کاور با جنس‌های مختلف برای مبلمان وجود دارد. اما ویژگی مهمی که برای همه‌ی انواع صدق می‌کند، کیفیت و دوام آنها و همچنین قابل شستشو بودن آنها است.

انواع کاور مبل پارچه‌ای، ضدآب، چرمی، ژله‌ای و روکش مبل راحتی + قیمت خرید را مشاهده کنید!

پارچه‌های نخی(ترمه‌ای)، کرپ، کشباف و پارچه‌های ضدآب از بهترین پارچه برای کاور مبل هستند. اما نکته‌ی حائزاهمیت در انتخاب نوع پارچه، به کاربرد مورد دلخواه مشتری و میزان هزینه‌ و قیمت صرف‌شده بستگی دارد؛ به‌طوری که بعضی از انواع این پارچه‌ها برای افرادی که حیوان خانگی یا کودک خردسال در منزل دارند، مناسب‌تر است.

لازم به ذکر است پارچه‌ی مورد استفاده برای کاور مبل باید قابلیت شستشوی بالایی داشته باشد؛ به‌گونه‌ای که رنگ و شکل خود را از دست ندهد. بنابراین، استفاده از پارچه‌ای که از جنس نخ یا پلی‌استر باشد بسیار مناسب خواهد بود. گفتنی است استفاده از جنس کتان برای این مورد کاربرد ندارد و مناسب نیست.

به‌طور اختصاصی، کاور مبل طلقی یا ژلاتینی(ژله‌ای) مناسب مبلمان سلطنتی، کاور مبل پارچه‌ای مناسب مبلمان راحتی و کاور مبل ضدضربه و ضدلک برای محافظت از مبل‌ها در برابر ضربه یا صدمه‌ی حیوان خانگی مناسب‌ترین انتخاب است.

کاور مبل دامن‌دار، ال‌شکل و تیکه‌ای نیز از دیگر مدل‌های کاور مبل هستند که بر‌حسب مدل مبل و سلیقه‌ی مشتریان با مبلمان ست می‌شوند و تمامی قسمت‌های مبلمان را نیز دربرمی‌گیرند.

بهترین پارچه برای مبل استیل

از آنجایی‌که مبلمان استیل و کلاسیک در ترکیب با منبت‌ها، ظاهر بسیار لوکس و مدرنی را به منزل می‌دهند، انتخاب پارچه مبلی آنها نیز باید متناسب با این موضوع باشد. معمولا پارچه‌هایی تحت عنوان کریستال(در اصطلاح عامیانه همان پارچه‌ی ساتن)، پوست اسبی و مخمل، در ترکیب با چرم بسیار مناسب مبلمان استیل هستند و با طرح خود فضای شیکی را در محیط ایجاد می‌کنند.

برای دیدن انواع رنگ بندی پارچه مبلی پورشه، مازراتی، جاسمین و ملیتا روی آن کلیک کنید.

اصلا پارچه مبلی سلطنتی از الیاف پلاستیکی یا ابریشمی و مخمل با ترکیب‌ رنگ طوسی، سورمه‌ای و صورتی ملایم و کم‌رنگ یا کرم و بژ از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای بهترین پارچه مبل استیل هستند. از دیگر انواع پارچه مبلی مناسب برای مبلمان استیل، پارچه‌ی شانل می‌باشد که به‌دلیل تنوع رنگ و پرز‌های کوچک و ریزی که در زمینه‌ی خود دارد، جلوه‌ی زیبایی به طرح و رنگ پارچه می‌دهد و در ترکیب با کنده‌کاری‌های مبلمان استیل از بهترین انتخاب‌ها برای پارچه مبلی استیل به شمار می‌رود.

بهترین پارچه‌ها برای مبل چستر

مبلمان چستر علی‌رغم دارا بودن ظاهر شیک و کلاسیک، از دسته‌ی مبلمان راحتی به‌شمار می‌روند که طرح‌های فرورفته‌ی قسمت دسته یا تکیه‌گاه، از بارز‌ترین ویژگی آنها می‌باشد. مبل چستر اصالت بریتانیایی دارد و معمولا با روکش چرم قهوه‌ای‌رنگ تولید می‌گردد. اما امروزه سایر انواع پارچه‌های غیر‌چرمی نیز برای مبلمان چسترفیلد کاربرد دارند که ظاهر مدرن‌تر و اسپرت‌تری را ایجاد می‌کند.

 1. پارچه‌ی کتان: این نوع پارچه دارای بافت بسیار فشرده و متراکمی است که دراثر استفاده‌ی طولانی‌مدت نه‌تنها شل نمی‌شود بلکه به‌دلیل خاصیت ارتجاعی، در طول مدت کارکرد خود نرم باقی می‌ماند و بدون سایش به مقاومت خود ادامه می‌دهد پس می‌تواند بهترین پارچه برای مبل چستر باشد.
 2. پارچه‌ی مخمل: این نوع پارچه به‌دلیل جنس متریال خود، احساس راحتی و آرامش را در مبلمان چستر برای مشتریان فراهم می‌کند و از این نظر بسیار محبوب است و بهترین پارچه برای مبل چستر محسوب می‌شود.
 3. پارچه‌ی ساتن و ابریشم: روکش ساتن و ابریشم با دارا بودن الیاف نرم و حساس، حالت لطیف‌تری را به مبلمان چسترفیلد می‌دهد. اما درصورت کثیفی، به‌ راحتی قابل شستشو نیستند و خاصیت لک‌بری مناسبی نیز ندارند.

برترین پارچه‌های مبلی ترک

اگرچه در ایران نیز کارخانه‌های تولید پارچه در شهر‌های یزد و تبریز مرغوب‌ترین پارچه‌های رومبلی را تولید می‌کنند. اما برند‌های معروف خارجی تولیدکننده‌ی پارچه مبلی و به‌ویژه نوع ترکی آنها، به‌دلیل کیفیت و مرغوبیت بالا، در میان مشتریان از محبوبیت زیادی برخوردارند.

پارچه مبلی‌های ترک از تنوع بالایی در طرح و رنگ برخوردار هستند و طی دهه‌های گذشته از کشور ترکیه وارد می‌شوند. از میان انواع پارچه مبلی ترک، پارچه مبلی مخمل طرح‌دار از بهترین و باکیفیت‌ترین پارچه‌های ترکی به‌شمار می‌رود که دارای طرح‌ها و نقش‌های برجسته نیز می‌باشد.

برند‌های زیادی از پارچه‌‌ی ترک در بازار رومبلی ایران عرضه می‌شود. اما باکیفیت‌ترین و بهترین پارچه مبلی ترک عبارتند از برند‌های:

 • بوگاتی
 • مازراتی
 • پورشه
 • مکس
 • ساندرا
 • تایتانیک
 • میکرولاین

هر یک از این انواع برند‌ها، بهترین پارچه مبلی ترک را در انواع ساده و طرح‌دار طراحی و تولید می‌کنند.

بهترین مارک پارچه مبلی در بازار

همانطور که بالاتر به آن اشاره شد اگرچه در بازار پارچه مبلی ایران، انواع باکیفیت پارچه مبلی ایرانی به‌خصوص در شهر‌های تبریز، یزد و مشهد تولید و عرضه می‌شود. اما پارچه‌های چینی و ترکی با تنوع بسیار زیاد نیز واردات می‌شوند که به‌دلیل کیفیت منحصربه‌فرد و مرغوب محصوصا نوع ترک آن، این نوع پارچه مبلی‌های ترکی و چینی وارداتی، از محبوبیت زیادی نزد مشتریان برخوردار هستند.

در حال حاضر، بهترین مارک پارچه مبلی مدرن در بازار شامل پارچه رومبلی‌هایی تحت عنوان:

 • مایا
 • ملیتا
 • مازراتی
 • لاوانته
 • پورشه
 • مکس
 • بوگاتی

می‌باشد که علی‌رغم قیمت نه‌چندان پائین خود، بسیار پرطرفدار و محبوب و از کیفیت بالایی نیز برخوردار هستند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,