شکستگی پنل و ضربه خوردگی صفحه تلویزیون از طرف کارشناسان زیر قابل تعمیر یا تعویض نیست.

ایجاد لکه سیاه تلویزیون شاید یکی از بدترین اتفاق‌هایی باشد که برای این وسیله رخ می‌دهد. تصور کنید که می‌خواهید برنامه مورد نظر خورد را تماشا کنید و لکه‌ای سیاه دقیقا در وسط صفحه ایجاد شده باشد. این لکه‌ها ممکن است در هر جایی از صفحه ایجاد شده باشد و دلایل مختلفی عامل ایجاد آن باشد.

در این صفحه به بررسی این مشکل و عوامل مختلفی که باعث ایجاد شدن لکه سیاه تلویزیون می‌شوند اشاره می‌کنیم.

لکه‌‌های سیاه تلویزیون

توجه داشته باشید که خارج کردن پنل نیز کار افراد حرفه‌ای است و اگر خودتان این کار را انجام دهید احتمال اینکه آسیب‌های جدی‌تری به ‌آن وارد کنید وجود دارد. هر پنل از قسمت‌هایی مانند ماژول و لیکويید ساخته شده است که در صورت بروز مشکل در آنها هاله‌های سیاه روی صفحه مشاهده می‌کنید.

گرد و خاک و خرابی پنل تلویزیون

علت سفید شدن صفحه تلویزیون سامسونگ، سونی و LED را در این صفحه از استاده مگ بخوانید.

باید بدانید که خرابی پنل بیشتر به دلیل آلودگی و کثیفی آن پس از گذشت سال‌ها استفاده به وجود می‌آید. هم ‌چنین در مواردی تعمیرکار متخصص ممکن است به شما توصیه کند تا پنل را به طور کلی عوض کنید. همین حالا میتوانید جهت تعمیر تلویزیون ال جی توسط متخصصین استاده اقدام نمایید.

استفاده زیاد از تلویزیون

همانطور که در بالا اشاره شده هر دستگاهی عمر مفیدی دارد. برای مثال به شما گفته می‌شود که عمر دستگاه 20 سال است اما شما به صورت شبانه‌روزی از آن استفاده می‌کنید و دستگاه شما دائما روشن است. در این موارد خراب شدن آن پیش از موعد ذکر شده طبیعی ‌جلوه می‌کند. علائم و نشانه‌های خرابی پنل تلویزیون را اینجا مشاهده کنید.

گذشتن عمر مفید تلویزیون

هر وسیله برقی عمر مفیدی دارد و نباید انتظار داشت که با خرید یک تلویزیون سال‌ها بتوانیم بدون مشکل از آن استفاده کنیم. اگر علت لکه سیاه تلویزیون روی صفحه تمام شدن عمر مفید آن باشد، باید قطعات مورد نظر را تعویض و حتی در مواردی دستگاه جدیدی تهیه کنید.

عدم مراقبت درست از تلویزیون 

اگرچه هر وسیله برقی عمری دارد اما با توجه و رسیدگی می‌توان تا سال‌ها بدون دردسر از آن استفاده کرد. در رابطه با تلویزیون نیز باید بدانید که در بعضی موارد خیس کردن و کشیدن دستمال مرطوب به آن می‌تواند به آن آسیب رسانده و باعث ایجاد هاله‌های تاریک شود. دلایل ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تلویزیون چیست؟

از طرفی قرار دادن دستگاه در دمای مناسب نیز بسیار حائز اهمیت است. تلویزیون شما نباید در مکان‌هایی که اختلاف دمایی زیاد است قرار بگیرد. پس از قرار دادن آن در جلوی پنجره که ممکن است آفتاب به آن بخورد و یا رطوبت از لای پنجره به داخل درز کند خودداری کنید. دلیل قطع شدن صدای تلویزیون ال جی چیست؟

خرابی پیکسل

صفحه‌های نمایش مانند تلویزیون از چندین میلیون نقطه ایجاد شده‌اند که در کنار هم تصاویر با کیفیت را به شما نمایش می‌دهند. به این نقاط در کنار هم پیکسل گفته می‌شود و در رنگ‌های مختلفی وجود دارند. اگر هر کدام از این نقاط به درستی کار نکنند و خراب شده باشند، نمی‌توان تصویر درستی را در صفحه نمایش مشاهده کرد و ممکن است آن قسمت‌ها به رنگ سیاه در بیایند.

علت سیاه شدن صفحه تلویزیون سامسونگ، سونی، ایکس ویژن، دوو را اینجا بخوانید.

اگر ایراد تلویزیون شما خرابی پیکسل باشد، با تعویض آن و یا دادن شوک به پیکسل‌ها مشکل حل خواهد شد. از طرفی باید بدانید که هر پیکسل دارای سه دیود است و در مواردی مسئول کار نکردن پیکسل‌ها ایراد دیود آن‌ها است.

هزینه تعمیر کم نور شدن صفحه تلویزیون چقدر است؟

خراب شدن بک لایت

اگر تلویزیون شما ال ای دی باشد:

در قسمت بک لایت، اگر لامپ‌‌های ال ای دی صفحه بسوزند آن قسمت تاریک شده و تصویر را از دست می‌دهیم(دلیل خرابی تصویر تلویزیون چیست؟). هم‌چنین در مواردی ممکن است برخی لامپ‌ها سالم باشند و شما صفحه‌ای را پیش رو داشته باشید که بخشی سالم ولی چشمک‌زن است و بخش دیگر سیاه است. در این موارد معمولا به لامپ‌های سالم نیز فشار آورده می‌شود و می‌سوزند و شما کاملا تصویر را از دست می‌دهید.

اگر تلویزیون شما ال سی دی باشد:

در تلویزیون ال سی دی به جای لامپ‌های معمول در ال ای دی، لامپ فلوئورسنت وجود دارد. در این دستگا‌ه‌ها معمولا اگر استفاده طولانی مدت باشد گرمای این لامپ‌‌ها بخش‌های سفید رنگ را به رنگ کدر و زرد در آورده و از نقطه نظر بیننده سیاه دیده می‌شود.

سخن آخر

حال با خواندن این مطلب متوجه عواملی که باعث خرابی، سیاهی و یا ایجاد هاله‌های تاریک در صفحه تلویزیون بود شدیم. از بین آن‌ها شایع‌ترین دلایل ایجاد این مشکل، کثیفی و خرابی پنل، سوختن لامپ‌ها و پیکسل‌های تصویر هستند که می‌توان با استفاده درست و مراقبت بیشتر از بروز آن‌ها جلوگیری نمود و عمر مفید آن را افزایش داد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در