شوره زدن نمای سنگی یا آجری ساختمان تاثیر قابل توجهی در زیبایی نمای ساختمان و حتی استحکام سازه می‌گذارد. ما در این صفحه از استاده قصد داریم بهترین روش‌ها که جهت از بین بردن شوره سنگ نما و رفع شوره کف ساختمان کاربرد دارند را معرفی نماییم و به بررسی مزایا و معایب هرکدام از آنها بپردازیم.

چگونه شوره آجر نما را از بین ببریم؟

روش‌های رفع شوره آجر نما علاوه بر متنوع بودن، بسیار کم هزینه می‌باشند و شما عزیزان می‌توانید به آسانی آن را انجام دهید. توصیه می‌شود قبل از اقدام به برطرف کردن شوره آجر نما، علت بروز آن را ریشه‌یابی نمایید.

مهم‌ترین و پرکاربردترین روش‌های رفع شوره آجر نما عبارت هستند از:

روش اول: شستشو با جریان پرفشار آب

ساده‌ترین راه حل برای رفع شوره آجر نما، شستشوی محل مورد نظر با استفاده از جریان پرفشار آب می‌باشد. توجه داشته باشید که بعد از به پایان رسیدن عملیات شستشو می‌بایست سطح آجر به صورت کامل خشک شود تا به دنبال جابه‌جایی رسوبات و نمک‌ها، سطح مجددا شوره یا لک نزند.

چگونه شوره آجر نما را از بی

روش دوم: برس‌زنی خشک

یکی دیگر از روش‌های پرکاربرد جهت برطرف نمودن شوره آجر نما، پاک کردن سطح مورد نظر با کمک برس خشک از جنس پلاستیکی و یا سیمی می‌باشد. توصیه می‌شود هنگام استفاده از برس سیمی به آرامی سطح آجر نما را تمیز نمایید تا سطح حفاظت شود و ردی از آن به جای نماند.

روش سوم: شستشو با مواد و محلول‌های رقیق اسیدی

محلو‌ل‌های بسیار رقیق اسیدی جهت رفع شوره آجرهای نسوز، باربیکیو و… کاربرد دارند. برای انتخاب بهترین محلول اسیدی در ابتدا نیاز است تشخیص نوع شوره آجر نما انجام شود. در غیر این صورت ممکن است محلول اسیدی نامناسب با نمک‌ها و رسوبات موجود واکنش دهد و درنهایت شوره آجر نما افزایش پیدا خواهد کرد. کم‌خطرترین و در دسترس‌ترین محلول اسیدی سرکه می‌باشد. همچنین محلول رقیق جوهر نمک با نسبت 1 به 12 و محلول فسفریک اسید با نسبت 1 به 9 نیز مرسوم است. پس از پایان عملیات شستشو با محلول‌های رقیق اسیدی می‌بایست سطح مورد نظر را با آب شستشو دهید.

محلول نانو آجر نما با ایجاد پوششی مناسب و نفوذ به کوچک‌ترین منافذ می‌تواند سطح آجر نما را برای مدت طولانی از شوره زدگی حفظ نماید.

روش چهارم: سندبلاست یا ماسه پاشی خشک

شوره‌های ناشی از رسوبات و مواد معدنی محلول در آب را می‌توان با استفاده از روش سندبلاست یا ماسه‌ پاشی خشک برطرف نمود. توصیه می‌شود بعد از اتمام عملیات ماسه پاشی، سطح مورد نظر را با یک یا چندین لایه رزین ضدآب نانو بپوشانید.

به هیچ عنوان نباید جهت رفع شوره آجر نما از روش شن پاشی استفاده شود؛ چراکه این روش باعث افزایش حفرات موجود بر سطح خواهد شد. بنابراین در روزهای سرد سال آب بیشتر درون آنها نفوذ می‌کند و درنتیجه یخ‌زدگی و ترک بیشتری برای بافت آجر اتفاق میوفتد. 

روش های از بین بردن شوره سنگ

به طور کلی پس از تبخیر آب، رسوبات و مواد معدنی موجود در آن روی سنگ به جای می‌ماند که در اصطلاح این پدیده شوره زدن سنگ نام دارد. بیشتر رسوبات موجود از مواد کلسیم سولفات و سدیم سولفات می‌باشد. شایان ذکر است شوره سنگ می‌تواند برای سنگ‌های نامرغوب و یا مرغوب ساختمانی اتفاق بیوفتد. شایان ذکر است از آنجایی که سنگ‌های نمای ساختمان بیشتر در معرض عوامل تخریب‌کننده محیطی و وضعیت نامناسب آب و هوایی قرار می‌گیرند، بیشتر شوره می‌زنند.

مزایای رفع شوره سنگ

 • افزایش زیبایی بصری و صیقلی شدن سنگ
 • پاک کردن سطح سنگ از میکروب‌ها و قارچ‌های موجود بر آن
 • مقابله با تشکیل خوردگی و زبری سطح سنگ
 • افزایش طول عمر نمای سنگی
روش های از بین بردن شوره سنگ

بهترین روش‌های رفع شوره سنگ

 • ساب زنی سنگ
 • استفاده از واتر جت
 • استفاده از محلول‌های ضد شوره سنگ
 • شستشوی سنگ با محلول‌های مخصوص
 • استفاده از مواد نانو

در ادامه به معرفی و بررسی دقیق‌تر هرکدام از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

 • به طور کلی توصیه می‌شود پیش از اقدام به از بین بردن شوره سنگ نسبت به نوع مصالح و نوع شوره موجود آگاهی کامل داشته باشید. به عنوان مثال بهتر است برای شوره زدایی سنگ تراورتن در ابتدا محلول شوره زدا را بر روی سطح مورد نظر اسپری نموده و سپس نسبت به تمیز کردن محل اقدام نمایید.
 • در روش ساب زنی سنگ می‌توان سنگ مورد نظر را با کمک ابزاری مخصوص (دستمال زبر یا سمباده) خراش داد تا سطحی تمیز، صاف و صیقلی را ایجاد نماید. شایان ذکر است در روش ساب زنی سنگ، تمامی شوره‌های موجود در نزدیکی سطح و یا حتی درون سنگ نیز کاملا برطرف می‌گردد. اما یکی از معایب این روش ایجاد خط و خش بر روی سطح سنگ مورد نظر می‌باشد.
 • در روش واتر جت که یکی از مرسوم‌ترین روش‌های برطرف نمودن شوره سنگ به شمار می‌رود، سطح مورد نظر را با آب پرفشار و به همراه ذرات کوچک ماسه شستشو می‌دهیم.
 • همچنین امکان استفاده از محلول رقیق جوهر نمک جهت رفع شوره سنگ فراهم گردیده است. بهتر است برای طول عمر و دوام بیشتر از محلول‌های آب گریز کننده نیز استفاده شود.
 • با این حال بهترین و مطمئن‌ترین روش جهت رفع شوره سنگ را می‌توان استفاده از مواد نانو در نظر گرفت. این مواد بر پایه اکریلیک و دارای خاصیت آب گریزی هستند و به همین جهت باعث کاهش جذب آب به شکل قابل توجهی خواهند شد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در