تخریب ساختمان در تهران و قیمت تخریب ساختمان

تخریب ساختمان

اولین مرحله از ساخت یا بازسازی یک بنا، تخریب ساختمان است. در حال حاضر با سرعت بالای رشد در صنعت ساختمان‌ سازی، سرعت پروژه‌ها به بالاترین حد ممکن خود رسیده و روندهای کاری به سرعت انجام می‌شوند؛ اما سختی کار تخریب برای انواع ساختمان‌ها متفاوت است. برای مثال ساختمانی با بتن‌آرمه، از نظر تخریب، شرایط متفاوتی با ساختمان کلنگی قدیمی دارد. در ادامه از این صفحه خدمات استاده به بررسی نکات کلی تخریب بنا و هزینه و قیمت تخریب ساختمان می‌پردازیم تا با توجه به شرایط و موقعیت آن، بهترین مدل تخریب را انتخاب نمایید.

تخریب ساختمان در تهران

این روزها در شهر تهران از هر کوچه و خیابان که گذر کنیم، چند ساختمان مشغول نوسازی هستند. در این شرایط که حجم پروژه‌های ساخت و ساز بالاست، نیاز به سرعت بالا در تخریب ساختمان‌ها احساس می‌شود. هرچقدر سرعت تخریب در بخش‌های مختلف کار بیشتر باشد، در بازه زمانی مشخص نیز تعداد پروژه‌های نوسازی بالاتر می‌رود.

به طور کلی پیش از گودبرداری و شروع عملیات، پروژه ساخت و ساز با تخریب آغاز می‌شود و می‌توان گفت تخریب، کلنگ اول هر پروژه است. اگر تخریب ساختمان توسط یک تیم حرفه‌ای و سریع انجام شود، می‌توان طبق یک برنامه مشخص سایر بخش‌های پروژه را هم به خوبی پیش برد.

قیمت تخریب ساختمان چقدر است؟

تخریب ساختمان یکی از بخش‌های خدمات ساختمانی است که نمی‌توان قیمت ثابتی را برای آن مشخص نمود. از نوع اسکلت ساختمان و سن و استحکام بنا تا موقعیت جغرافیایی و مدل تخریب و… همه در تعیین قیمت تخریب موثر هستند.

قیمت تخریب ساختمان چقدر است؟

حجم و سختی کار

برای  مثال در شهر تهران در مناطق و خیابان‌های باریک و با تراکم بالا، انجام کار به مراتب دشوارتر از انجام کار در خیابان‌های عریض و با تراکم پایین است.

علاوه بر سختی کار تخریب و زمان بیشتری که این کار طلب می‌کند، سختی حمل و نقل نخاله‌ها و مصالح نیز بر روی قیمت تخریب ساختمان تاثیر مستقیم می‌گذارند.

به همین شکل ممکن است پروژه تخریب یک ساختمان قدیمی کلنگی در یک منطقه با خیابان‌های عریض و در زمان کوتاه‌تر، هزینه و قیمت کمتری را به مشتریان تحمیل نماید.

متراژ بنا

از تاثیر متراژ و طبقات در تعیین قیمت نباید غافل شد. تاثیر این عوامل در قیمت‌ گذاری تخریب، یک موضوع بدیهی است و به‌ طور طبیعی هر چقدر تعداد طبقات و متراژ بنا بیشتر باشد، هزینه نیز بالاتر خواهد رفت. هزینه و اجرت جوشکاری اسکلت ساختمان سال 1402 را بخوانید.

برای تعیین قیمت دقیق، متخصصین و کارشناسان با حضور در محل و بررسی عوامل تاثیرگذار در زمان و قیمت، هم زمان انجام پروژه و هم قیمت آن را تخمین می‌زنند. برای مثال با حضور در محل مشخص می‌کنند که یک ساختمان  10 طبقه، هر طبقه 150 متری با عمر 28 سال، که برای تخریب آن لودر، 10 نفر کارگر تخریب و 50 کیلو مواد منفجره مورد نیاز است، در چند روز و با چه قیمتی تخریب می‌شود.

قیمت تخریب ساختمان در تهران

نکات تخریب ساختمان

تخریب ساختمان امری کاملا تخصصی است و نیازمند اندیشه فنی و برنامه‌ریزی دقیق است. به طور کلی برای شروع پروژه ساخت و ساز، باید به نکات زیر دقت نمود:

  • قبل از شروع عملیات باید تمام انشعابات برق، گاز و آب ساختمان قطع شود تا خطری پروژه را تهدید نکند.
  • قبل از تخریب لازم است ایمن‌ سازی حریم پروژه به‌ طور اصولی انجام شود.
  • با توجه به استحکام ساختمان‌های همسایه، لازم است برای امنیت آنها هم برنامه‌ ریزی نمود.
  • شروع عملیات نیازمند اخذ مجوز از مراجع ذی صلاح است.
  • برای مراحل تخریب باید برنامه دقیق داشت و ماشین‌های حمل نخاله را از قبل هماهنگ کرد.
  • در صورت امکان لازم است پیاده‌ راه‌های اطراف مسدود یا حداقل توسط براکت، ایمن‌ سازی شوند.
  • حتما باید از علائم هشداردهنده برای خودروها و عابرین پیاده استفاده شود.

برای آگاهی از خدمات بنایی ساختمان به همراه قیمت روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

مراحل تخریب ساختمان

برای شروع عملیات تخریب باید مراحل مشخصی را به ترتیب طی نمود. هر کدام از این مراحل، ضرورت خاصی دارند و نمی‌توان یک مرحله را انجام نداد و از آن عبور کرد. در هر مرحله نکات مهمی نیز وجود دارد که رعایت هر یک از آنها الزامی است تا مشکلی برای پروژه پیش نیاید. مراحل تخریب ساختمان عبارتند از:

دریافت مجوز تخریب

همان‌طور که گفتیم، در اولین مرحله از اجرایی شدن تخریب ساختمان و به منظور شروع عملیات، نیاز به اخذ مجوز تخریب از شهرداری و مراجع ذی صلاح هستیم.

هماهنگی برای قطع انشعابات

برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی باید با هماهنگی اداراتی چون برق، گاز و آب، نسبت به قطع انشعابات اقدام نماییم. رعایت نکردن این مرحله می‌تواند خسارات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

باید توجه داشته باشید که اتصال ساختمان به شبکه فاضلاب نیز باید قطع شود تا از هرگونه مشکل جلوگیری شود.

تخلیه ساختمان

بدیهی است که برای تخلیه بنا باید زمانی وارد عمل شد که ساختمان خالی از ساکنین باشد. به منظور تخلیه ساختمان لازم است از نبود ساکنین در هیچکدام از واحدها و بخش‌های ساختمان اطمینان حاصل نمود. گفتنی است بررسی نکردن این موضوع ممکن است به قیمت جان افراد تمام شود.

تخریب ساختمان

پس از اطمینان حاصل کردن از تخلیه ساختمان، لازم است نسبت به تخریب بنا با استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات فنی لازم اقدام نمود.

جابجایی نخاله‌های تخریب

پس از تخریب و پایان عملیات باید نسبت به جابجا کردن نخاله‌ها اقدام کرد و آنها را به محل مناسب انتقال داد.

ایمن کردن ساختمان‌های اطراف

یکی از اتفاقاتی که ممکن است در صورت رعایت نکردن این مرحله رخ دهد، ریزش ساختمان‌های اطراف است. پس از اجرایی شدن تمام مراحل تخریب ساختمان باید با استفاده از روش‌هایی مثل شمع‌گذاری و… نسبت به ایمن‌ سازی ساختمان‌های اطراف اقدام کرد تا از هرگونه خطر احتمالی جلوگیری شود.

مراحل تخریب ساختمان

جمع بندی

همان‌طور که گفته شد، تخریب ساختمان یک کار کاملا تخصصی است که نیازمند تجربه و مهارت فنی می‌باشد. با توجه به خطراتی که رعایت نکردن اصولی نکات می‌تواند داشته باشد، سپردن این پروژه به متخصصین کاربلد ضروری است. خسارتی که کوچک‌ترین خطای ممکن می‌تواند به پروژه تخریب بزند، بسیار بیشتر از هزینه استخدام یک تیم متخصص برای این کار است. بنابراین، توصیه می‌شود به منظور بهره‌مندی از اینگونه خدمات با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *