لوله بازکنی با فنر – مزایا و معایب لوله بازکنی با دریل

لوله بازکنی با فنر

انجام لوله بازکنی با فنر و دریل یکی از راهکارهای عملی برای بازکردن گرفتگی لوله‌ها میباشد که در اکثر مواقع جواب میدهد. مسدود شدن لوله ها و تصویر زشت بعد از آن به گونه­ای برای خانم­ها و اهالی خانه فاجعه محسوب می­شود. تصور گرفتن لوله­ها و بوی بدی که در منزل پخش می­کنند برای هر کسی تهوع آور و زننده است.

در این شرایط بهترین راه کمک از متخصصین لوله بازکنی شرکت‌های معتبر می‌باشد. کادر فنی با داشتن مهارت و ابزارهای ویژه کار لوله باز کنی با فنر یا روش­های دیگر را انجام می­دهند در ادامه راجع به این مشکل و نحوه رهایی از آن بیشتر می­خوانیم.

لوله بازکنی با فنر و دریل

لوله بازکنی با فنر و دریل

فرقی ندارد لوله کدام بخش از منزل باشد به هر حال کافیست به هر دلیلی مسدود شده و آب از آن­ عبور نکند تا ما را به دردسری بزرگ بیندازد. اغلب لوله­های حیاط، حمام و سرویس بهداشتی به دلیل نفوذ اجسام خارجی مثل توپ یا رسوب گیری مسدود می­شوند.

در این وضعیت دیگر راه خروجی برای آب وجود نداشته و همه آن را بر می­گرداند. اما چگونه این مشکل را حل کنیم.؟ از جمله این روش­ها، روش دستی یا لوله باز کنی با دریل و فنر بوده که از روش­های رایج محسوب می­شوند.

استفاده از روش­های خانگی

لوله باز کن­های دستی که در بسیاری از خانه­ها نیز وجود دارد یک روش خوب و موقتی به حساب می­آید. اما تا به حال شده با این مشکل روبه رو شده و از محصولات شیمیایی استفاده کنید؟ اگر بله پس حتما بوی بد اسید یا محلول­های شیمیایی حسابی حالتان را بد کرده است. معمولا این بوی بد تا ساعت­ها در خانه مانده و اتفاقا اثرات موقتی نیز دارند، از طرفی نیز احتمال پوسیدگی لوله­ها را با خود به همراه داشته و برای محیط زیست نیز مضر هستند. 

لوله بازکنی با فنر و دریل

لوله بازکنی با دریل

اما در روش دوم که به روش لوله باز کنی با فنر نیز موسوم بوده، داستان فرق دارد. زمانی که گرفتگی در لوله بحرانی شده و با اسید نیز این مشکل حل نمی­شود، نظرها به سمت روش­های مکانیکی بر می­گردند. در این روش فنری بلند از جنس فولاد با طولی حدود 100 سانتی متر را مورد استفاده قرار می­گیرد. این فنر، ظاهری به شکل مارپیچ داشته که آن را از همان سمت مارپیچ وارد لوله کرده و می­چرخانند تا تمام رسوبات و مواد زائد را به خود جذب کرده و بیرون آورد.

هم‌اکنون شما می‌توانید دو نوع مختلف باز کردن لوله با فنر را امتحان کنید:

  • با استفاده از فنر دستی

فنر لوله‌باز کنی از جنس قوی و نشکن فولاد ساخته شده است و به صورت دستی باید آن را وارد چاه کرد و حرکت داد.

  • با دستگاه لوله‌باز کنی

در این حالت برای سرعت بخشیدن به کارتان می‌توانید از دریل استفاده کنید. فنر را به دریل متصل کرده و آن را روشن می‌کنیم که باید بسیار به شرایط ایمنی و اطرافیان توجه نمود. می‌توانید فنر ابتدای دستگاه را وارد چاه کنید و وقتی به گرفتگی لوله رسیدید انتهای فنر را می‌چرخانیم. در این حالت مواد اضافه و آلودگی‌ها به دور فنر می‌پیچند.

لوله باز کنی با دریل مهارت می­خواهد. این دستگاه شامل یک موتور بوده که نیروی لازم را برای چرخاندن فنر ایجاد کرده و فنر کار نهایی را انجام می­دهد. پس از اطمینان از اتصال دستگاه به برق شهری باید سر فنر را به دستگاه لوله باز کن وصل نموده و سر دیگر آن را به آرامی وارد لوله کرده تا وقتی که به مانع برسد در این زمان باید دستگاه را روشن کرد.

با روشن شدن دستگاه باید فنر را چرخانده یا گاهی به صورت رفت و برگشتی به مانع ضربه وارد می­کنند تا مانع را از بین ببرد. در نهایت دستگاه را خاموش و فنر را به آرامی از داخل لوله خارج می­کنند. لوله باز کنی با فنر یکی از راحت­ترین و سریعترین روش­هاست که می‌توانید برای انجام آن از متخصصین نکت درخواست سرویس نمایید.

معایب و مزایای لوله باز کنی با دریل

مزایامعایب
لایروبی  از بین بردن جرم‌های درون لوله که در عمق زیادی وجود دارنددر صورت عدم احتیاط ممکن است آسیب‌های غیر قابل جبرانی به شما وارد شود
سرعت عمل و باز شدن سریع لوله‌ها با  استفاده از فنر و دریلعدم توانایی باز کردن گرفتگی‌های شدید لوله
کثیف کاری کمتر محیطی با استفاده از این روشنوک تیز فنر  ممکن است به لوله‌ها آسیب بزند

در هنگام استفاده از لوله باز کنی با دریل و فنر به چند نکته دقت نمایید:

  • اگر دستگاه لوله باز کنی با فنر دارید، قبل از استفاده حتما روش استفاده از آن را یاد گرفته و در صورت امکان از فردی ماهر کمک بگیرید.
  • این روش تا حدودی خطرناک بوده و ممکن است در صورت نابلد بودن به خودتان یا لوله­ها آسیب بزند.
  • حتما در زمان کار با دستگاه از دستکش استفاده کنید تا موجب بریدگی دستتان نشود.
  • عمق لوله تا محل گرفتگی را پیدا کرده و به همان اندازه از طول فنر استفاده کنید.
  • برای باز کردن توالت فرنگی باید از دستگاه لوله باز کنی با فنر مخصوص استفاده نمایید.
  • با ورود فنر به لوله و رسیدن به مانع شروع به چرخاندن آن کنید.

توجه داشته باشید که در صورت باز نشدن گرفتگی لوله‌های فاضلاب با انجام روش‌های بالا؛ باید برای تخلیه چاه اقدام نمایید.

جمع بندی

درست است که مسدود شدن لوله­ها اذیت کننده هستند و کابوسی بد برای هر خانه به شمار می­آیند؛ اما هر مشکلی راه حلی دارد. لوله باز کنی با فنر یکی از بهترین این راه حل­ها به حساب می­آید. با این روش در زمانی کوتاه و بدون کندن کف منزل از شر مواد رائد و رسوباتی که راه لوله را بسته­اند خلاص خواهید شد.

مطالب مرتبط برای شما...

  برای سوال پرسیدن اینجا کلیک کنید  یا نظر خود را در کادر پایین بنویسید

Your email address will not be published.