سوختن موتور یخچال [ از کجا بفهمیم موتور یخچال سوخته یا سالمه ]

موتور یخچال مهم‌ترین قطعه یخچال بوده و به عبارتی همانند قلب در بدن انسان عمل می‌کند. اگر موتور یخچال دچار سوختگی یا خرابی شود، عملکرد کل یخچال مختل خواهد شد. گاهی اوقات افراد به اشتباه، تمام مشکلات یخچال را از سوختگی موتور آن می‌دانند؛ در صورتی که این‌طور نبوده و سوختن موتور یخچال علامت‌های خاص خود را دارد.

سوختن موتور یخچال

در برخی موارد، موتور به حالت نیم سوز در می‌آید که در این شرایط باید فورا نسبت به تعمیر یخچال اقدام شود. عیب‌یابی به موقع و درست سبب کاهش هزینه شده و در وقت شما نیز صرفه جویی خواهد کرد. ما در ادامه این مقاله نشانه‌هایی که یک یخچال با موتور سوخته از خود بروز می‌دهد را ذکر کرده و روش تعمیر موتور یخچال را نیز توضیح خواهیم داد.

موتور یخچال سوخته چه علائمی دارد؟

 • شایع‌ترین علامت سوختن موتور، کار نکردن یخچال است. البته سوختن موتور تنها دلیل روشن نشدن یخچال نبوده و دلایل دیگری هم می‌توانند باعث بروز این اتفاق شوند.
 • یکی دیگر از علامت‌هایی که در یخچال باید جدی گرفته شود، شنیدن صدا‌های عجیب و غیر معمول از آن است. ممکن است این صدا‌ها خبر از نیم‌سوز شدن موتور یخچال بدهند که در صورت توجه نکردن به آن‌ها، موتور یخچال به طور کامل خواهد سوخت.
 • اگر غذا‌های داخل یخچال به اندازه‌ای که درجه آن را تنظیم کرده‌اید سرد نمی‌شوند، ممکن است موتور یخچال شما سوخته باشد.

لازم به ذکر است که موارد گفته شده علامت قطعی سوختن موتور نیستند و باید برای اطمینان بیشتر از محل ایراد، موتور را تست کرد.

تست سوختن موتور یخچال

برای این که متوجه شوید خرابی یخچال از موتور آن است، باید چند تست مختلف را بسته به امکانات و مهارت خود انجام دهید. توجه کنید که برای انجام تمام تست‌های گفته شده باید موتور را از یخچال جدا سازید.

چند مورد از این تست‌ها عبارتند از:

 • بررسی ظاهری: اگر موتور یخچال شما دچار سوختگی شده باشد، به احتمال زیاد در ظاهر آن مشخص می‌شود. موتور سوخته، رنگ تیره‌تری داشته و در برخی اوقات بوی نا‌مناسبی از آن خارج می‌شود.
 • امتحان کردن موتور با برق: انجام این کار نیازمند تخصص و تجربه بوده و بهتر است که توسط شما انجام نگیرد. در صورتی که مهارت کافی برای انجام این کا دارید، موتور را باز نموده و به کمک سیم‌های موجود روی آن، موتور را به طور مستقیم به جریان برق وصل کنید. اگر موتور شما کار نکرد، به احتمال زیاد سوخته و اگر کار کرد، ایراد از قسمت دیگری است.
 • امتحان کردن موتور با اهم متر: مقاومت، پارامتری مهم برای سنجش موتور یخچال است که به کمک دستگاهی به نام اهم متر اندازه‌گیری می‌شود. اگر هنگام اتصال موتور به دستگاه، عددی بزرگتر از 8 یا کمتر از 6 نشان داده شود، موتور یخچال شما دچار خرابی شده است.
 • بررسی کردن جریان موتور: در حالت استاندارد، شدت جربان ورودی به موتور یخچال باید به اندازه 1 آمپر باشد. اگر با بررسی‌های انجام شده، عددی غیر از یک به دست بیاید، موتور یخچال سوخته است.
 • امتحان کردن موتور با خازن: برای انجام این تست شما به یک خازن با ظرفیت 8 میکرو‌فارادی نیاز دارید. این خازن را به موتور وصل کرده و سپس موتور را به طور مستقیم در ارتباط با برق قرار دهید. اگر موتور با این شرایط شروع به کار نکرد، یعنی دچار سوختگی شده است.

تست سالم بودن موتور یخچال

تست موتور یخچال

برای انجام تست سالم بودن موتور لازم است موارد گفته شده در بالا را انجام داده و به نتایج آن دقت کنید.

 • اگر ظاهر موتور سالم بوده و بوی نا‌مطبوعی از آن بیرون نمی‌آید، به احتمال زیاد موتور سالم بوده و قطعه دیگری باعث خرابی یخچال شده است.
 • اگر موتور هنگام اتصال مستقیم به برق، شروع به کار کرد، به احتمال زیاد سالم بوده و دچار سوختگی نشده است.
 • اگر هنگام متصل کردن موتور به اهم متر، عددی بین 6 تا 8 دیده شد، موتور سالم بوده و مشکلی ندارد.
 • اگر پس از محاسبات لازم، جریان ورودی به موتور یک آمپر باشد، احتمالا موتور سالم بوده و دچار ایراد نشده است.
 • اگر موتور یخچال با خازن گفته شده در بالا به طور مستقیم به برق وصل شده و شروع به کار کند، موتور کاملا سالم بوده و نسوخته است.

بهتر است بدانید که موارد گفته شده در بالا فقط تا حدی می‌توانند شما را از سوختن موتور یخچال مطمئن کنند. برای اطمینان کامل از این موضوع لازم است تا موتور یخچال توسط فرد متخصص بررسی شود.

علت اتومات نکردن یخچال چیست؟

عوامل سوختن موتور یخچال

موتور یخچال می‌تواند به دلایل مختلفی دچار سوختگی شود که برخی از این دلایل به شرح زیر هستند:

سر زدن‌های وقت و بی‌وقت به یخچال!

این مورد علاوه بر سوزاندن یخچال شما باعث چاقی نیز می‌شود! برای داشتن یخچالی سالم و بدنی سالم بهتر است کمتر به سراغ یخچال رفته و از باز ماندن در آن جلوگیری کنید.

قرار گرفتن یخچال در محل نا‌مناسب

محیط تنگ و گرم قاتل موتور یخچال است! بهتر است پیش از خرید یخچال به محل قرار گیری آن فکر کنید. یخچال باید در محیطی باز و دور از گرما قرار بگیرد و همچنین سطح زیر آن باید کاملا صاف و بدون شیب باشد.

نداشتن محافظ

محافظ‌ها وسایلی هستند که شدت جریان ورودی به یخچال را کنترل می‌کنند. اگر این دستگاه به یخچال متصل نباشد، ممکن است در زمان رفتن برق یا تغییر ولتاژ برق، موتور یخچال شما دچار سوختگی شود.

انتخاب دمای نا‌مناسب برای یخچال

اگر دمای مورد نظر شما برای سرد کردن یخچال بیش از حد استاندار باشد به موتور فشار وارد شده و آن را خراب خواهد کرد.

وجود ایراد در قطعه فن

اگر فن به درستی کار نکند، به موتور فشار آمده و آن را دچار خرابی خواهد کرد. بنابر‌این برای جلوگیری از خرابی زود هنگام موتور یخچال بهتر است فن را هر چند وقت یک بار بررسی و تمیز کنید.

خارج نشدن گرما از یخچال

اگر به دلیل وجود آلودگی در موتور، گرما از آن خارج نشود، موتور خواهد سوخت. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است هر چند وقت یکبار از یک تعمیر‌کار مطمئن بخواهید تا موتور یخچال شمار را سرویس کند. هزینه انجام این کار به مراتب کمتر از هزینه خرید یک موتور جدید است.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *