نحوه شستن فرش با بخارشوی خانگی

شستن فرش با بخارشوی

اگر برای شستن فرش می‌خواهید از بخارشوی خانگی استفاده کنید ولی طریقه‌ی کار با این وسیله را بلد نیستید، نگران نباشید. کار با این دستگاه و شستن فرش‌ها اصلا کار سخت و پیچیده‌ای نیست. از بخارشوی خانگی برای شستشوی فرش، سطوح سنگی و سرامیکی، مبلمان و تشک تخت استفاده می‌شود. درواقع بخارشوی علاوه بر پاک کنندگی، خاصیت میکروب زدایی نیز دارد. در این مطلب از استاده مگ به نحوه شستن فرش با بخارشوی خانگی خواهیم پرداخت.

قبل از شستن فرش با بخارشوی، فرش را تمیز کنید

 البته دقت کنید که شستن فرش با بخارشوی خانگی زمانی خوب است که فرش‌ها گرد و خاک زیادی نداشته باشند. به همین دلیل، باید ابتدا فرش‌ها را از ذرات گردوغبار و ذرات دیگر، کاملا پاک کنید و سپس از بخارشوی استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود که قبل ار شستن فرش با بخارشوی، فرش را جاروبرقی بکشید. جاروبرقی کشیدن علاوه بر پاک کردن فرش از ذرات جامد، سبب آماده سازی بافت فرش برای شستن فرش با بخارشوی می‌شود. برای اقدام جهت قالیشویی در منزل با دستگاه کلیک کنید.

پس از جارو کردن فرش، نوبت به لکه‌هایی می‌رسد که با لکه‌بر پاک می‌شوند. برای پاک کردن لکه‌هایی مثل لکه نوشیدنی یا خوراکی، محلول لکه‌بر را روی پارچه‌ای بریزید و پارچه را روی فرش قرار دهید و چند دقیقه به آن زمان دهید تا لکه جذب پارچه شود. پاک کردن لکه فرش را با این 11 محلول به روش خانگی انجام دهید.

لکه چایی روی فرش را چگونه از بین ببریم؟

آموزش شستن فرش با بخارشوی

 • پس از اینکه فرش را از ذرات پاک کردید، سعی کنید وسایل را تا حد امکان از روی فرشی که می‌خواهید بشویید، بردارید تا مانعی برای کار با بخارشوی وجود نداشته باشد. وسایلی که امکان برداشتن آن‌ها نیست، اگر جنسی دارند که در برابر آب حساس است(مثل چوب و برخی فلزها)، باید آن‌ها را بپوشانید. برای اینکار می‌توانید از وسایل ضد آب و یا ورقه‌ی آلومینیومی استفاده کنید. البته مراقب باشید که تیزی ورقه آلومینیومی به وسایل شما آسیب نزند. آموزش شستن فرش روشن و شستشوی فرش کرمی را مطالعه کنید.
 • حال نوبت به استفاده از بخارشوی می‌رسد. اگر وسیله‌ی شما قابلیت جدا شدن مخزن آب را دارد، آن را جدا کنید و تمیز کنید. سپس مخزن را طبق دستوری که وسیله‌ی شما دارد، از آب پر کنید.

اگر تمایل دارید، می‌توانید از بهترین مواد شوینده فرش نیز استفاده کنید و آن را با آب مخلوط کنید. سپس محلول تهیه شده را درون مخزن بریزید؛ اما لازم است بدانید که بخار آب به اندازه‌ی کافی قابلت پاک کنندگی دارد و خیلی نیازی به مواد شوینده نسیت. همچنین برخی از انواع بخارشوی‌ها مخزنی جدا برای مواد شوینده دارند.

آموزش شستن فرش در خانه با شامپو فرش را اینجا بخوانید و با نحوه شستن پشتی با شامپو فرش آشنا شوید.

شوینده‌هایی که می‌توانید همراه با آب استفاده کنید:

 1. محلول آب وصابون
 2. محلول آب و سرکه (نسبت سرکه به آب برای تمیز کردن فرش با سرکه)
 3. محلول پاک کننده (چطور فرش را با وایتکس بشوییم؟)
 4. بخار شوی را به برق بزنید و کمی منتظر بمانید تا آماده شود و بخار آب تشکیل شود.
 5. شروع به شستن فرش‌ها با بخارشوی کنید. بدین صورت که یک مسیر خاص را درپیش بگیرید و در آن مسیر حرکت کنید و سپس به سراغ خطی موازی با خط قبلی بروید تا این خطوط هم‌پوشانی داشته باشند و همه‌ی نقاط فرش شسته شوند.
 6. پس از اینکه شستن فرش با بخارشوی تمام شد، منتظر بمانید تا فرش کاملا خشک شود. معمولا نصف روز زمان نیاز است تا فرش خشک شود، به همین دلیل ترفندهایی وجود دارد که بتوان از آن‌ها استفاده کرد تا پس از شستن فرش با بخارشوی فرش زودتر خشک شود. اقدام به خشکشویی فرش در منزل؛ می‌توانید کلیک کنید.
 7. برای خشک شدن زودتر فرش‌ها، می‌توانید از پنکه استفاده کنید. بادی که پنکه به فرش می‌زند، باعث زودتر خشک شدن آن می‌شود.
 8. به طور کلی جریان هوا روند خشک شدن را تسریع می‌کند. می‌توانید درها و پنجره‌ها را باز بگذارید.
 9. اگر دستگاهی دارید که قابلیت جذب رطوبت را دارد، می‌توانید از آن استفاده کنید. دقت کنید که وسایلی که هوا را مرطوب می‌کنند مانند کولر آبی و یا دستگاه بخور، روند خشک شدن فرش را کندتر می‌کنند، پس از آن‌ها استفاده نکنید. هرچقدر روند خشک شدن کندتر شود، رطوبت بیشتر در فرش باقی می‌ماند و ممکن است  فرش آسیب ببیند.
 10. همانطور که می‌دانید، هوای سرد نیز از خشک شدن سریع جلوگیری می‌کند؛ پس حتی الامکان در فصل‌های گرم سال اقدام به شستن فرش با بخارشوی بکنید.

برای برق انداختن فرش خود پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از استاده مگ را مطالعه نمایید.

در پایان

همانطور که مطالعه کردید، شستن فرش با بخارشوی خانگی اصلا کار سختی نیست و فقط نیازمند رعایت نکاتی است که اگر رعایت نشود، نتیجه‌ی مطلوب را نخواهد داشت و یا حتی ممکن است باعث آسیب به فرش شما شود. مراحل کلی انجام این کار چیزی نیست جز تمیز کردن فرش، برداشتن موانع و پرکردن مخزن و سپس، شستن فرش با بخارشوی. شاید مرحله تمیز کردن فرش زمان زیادی برای انجام نخواهد اما تاثیر زیادی در روند انجام کار دارد؛ چرا که بخارشوی وظیفه از بین بردن ذرات بزرگ و برخی لکه‌ها را ندارد. پس از آن مراحلی که می‌توانید انجام دهید تا فرش شما سریعتر خشک شود را نیز به شما معرفی کردیم. سعی کنید رعایت این نکات را جدی بگیرید تا بهترین نتیجه جهت شستن فرش یا بخارشوی خانگی حاصل شود.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.