10 علت اصلی خاموش و روشن شدن کولر گازی

علت خاموش و روشن شدن کولر گازی

اگر کولر گازی شما روشن و خاموش می‌شود، دلایل متنوعی می‌تواند باعث آن شود که می‌تواند مربوط به برق‌کشی، برد، کمپرسور، جریان گاز، نحوه و مکان قرار گیری کولر و… باشد. در این صفحه از “استاده مگ” با ما همراه باشید تا به دلایل اصلی خاموش و روشن شدن کولر گازی و همچنین مشکل خاموش و روشن شدن کمپرسور زمان تعمیر کولر گازی بپردازیم.

لیست تعمیرکاران کولرگازی در تهران

دلایل خاموش و روشن شدن کولر گازی

اتصالات برقی

اگر جریان برق به خوبی به سمت اسپیلت هدایت نشود، خاموش شدن کولر گازی را شاهد خواهیم بود. دلایل اختلال در هدایت جریان fvr می‌تواند مربوط به سیم‌کشی ساختمان، سیم‌کشی دستگاه و یا خرابی اجزای داخلی دستگاه باشد. بهتر است تکنسین متخصص اتصالات برق را بررسی کند. اما اگر خودتان قصد دارید این کار را انجام دهید، طبق ترتیب زیر عمل کنید.(جهت آشنایی با سیم‌کشی اتصالات برقی و علائم خرابی خازن کولر گازی کلیک کنید.)

 • نوسانات جریان برق و تناوب ولتاژ می‌تواند عامل خاموش شدن اسپیلت باشد.
 • همانطور که گفته شد، نحوه‌ی سیم‌کشی در این موضوع بسیار تاثیرگذار است. اگر سیم‌کشی ساختمان دچار مشکل باشد و یا بسیار طولانی باشد، خاموش شدن دستگاه را باعث می‌شود. یکی از نکات مهم این است که در مسیر سیم کولر گازی، مصرف کننده‌های دیگر قرار داده نشود تا جریان برق مشکلی پیدا نکند.
 • نیاز است قطع اتصال برق در خود دستگاه بررسی شود. همچنین باید آمپر تمامی اجزای داخلی اسپیلت بررسی شود تا مشکلی وجود نداشته باشد.
 • خازن‌ها در صورت خرابی یکی از عوامل خاموشی هستند و باید بررسی شوند.
 • خرابی برد الکترونیکی دستگاه باید مورد بررسی واقع شود

برد نقش بسیار مهمی در عملکرد کولر گازی دارد و در صورتی که عمر کارکرد آن به پایان رسیده باشد و یا دچار آسیب شده باشد، می‌تواند یکی از دلایل خاموش شدن دستگاه باشد. در این صورت باید تعمیر برد به دست متخصص سپرده شود تا عیب یابی صورت گیرد.

سرویس دوره‌ای

اگر اسپیلت شما به‌طور خودکار روشن و خاموش می‌شود، احتمالا مشکل از یکی از اجزای داخلی دستگاه است. برای این که مشکل به شیوه مناسبی عیب یابی و برطرف شود، بهتر است تمامی قطعات توسط تکنسین بررسی شوند. یک از دلایلی که احتمال بروز این مشکل را تشدید می‌کند، منظم نبودن سرویس دوره‌ای است. با سرویس دوره‌ای و منظم دستگاه از بروز این اتفاق جلوگیری کنید.

خرابی سنسور کولر گازی

اگر مشکلی در سنسور کولر گازی و یا اتصالات ترموستات و سنسور وجود داشته باشد، سنسور دائما فرمان توقف و خاموش شدن دستگاه را صادر می‌کند؛ در نتیجه یکی از قطعاتی که باید حتما بررسی شود، سنسور و اتصالات آن با ترموستات است.

نحوه قرارگیری و نصب نامناسب کولر گازی و اتصال بدنه

اگر نصب کولر گازی صحیح نباشد و یا پنل خارجی در جایگاه نامناسبی قرار گرفته باشد، می‌توان خاموش شدن کولر گازی را به این عوامل نسبت داد.

کثیف بودن فیلتر کولر گازی

کثیفی فیلتر کولر گازی از عوامل خاموش شدن اسپیلت است که با سرویس دوره‌ای و تمیز کردن کولر، از بروز این اتفاق جلوگیری می‌شود.

خرابی اورلود

اگر اورلود آسیب دیده باشد و خراب شده باشد، حساسیت آن سبب از کار افتادن کمپرسور می‌شود. در نتیجه اسپیلت خاموش می‌شود. برای بررسی اورلود و عیب یابی حتما از متخصص کمک بگیرید تا در صورت نیاز تعمیر و یا تعویض شود.

خرابی رله استارت

اگر رله استارت دچار خرابی باشد، در صورت وارد کردن فشار به شستی اورلود، کمپرسور روشن شده و خاموش نمی‌شود. برای عیب یابی و رفع عیب حتما از تکنسین متخصص کمک بگیرید.

بهترین تنظیم درجه کولر گازی را انتخاب کنید!

انسداد مسیر گاز

اگر مسیر گاز انسداد و گرفتگی داشته باشد، احتمالا فورا پس از روشن کردن کولر، دستگاه خاموش می‌شود. مسیر جریان گاز را از نظر انسداد بررسی کنید.

نیم‌ سوز شدن موتور و یا از کار افتادن موتور فن

اگر موتور فن از کار بیفتد در صورت افزایش دمای موتور کمپرسور، کولر خاموش می‌شود. همچنین اگر موتور کمپرسور در وضعیت نیم‌سوز قرار گرفته باشد، در مدت کوتاهی بلافاصله پس از روشن کردن کولر گازی با خاموش شدن شدن آن مواجه خواهید شد.

آسیب دیدن کمپرسور

از مهم‌ترین علل خاموش شدن کولر گازی می‌توان به آسیب دیدن کمپرسور اشاره کرد که در این صورت باید توسط تکنسین متخصص بررسی شود؛ چرا که در بسیاری از موارد خرابی آن به نادرستی تشخیص داده می‌شود. علت کم و زیاد شدن باد کولر گازیک (اسپلیت) را اینجا مطالعه کنید.

خاموش و روشن شدن کمپرسور

یکی از دلایل خاموش شدن کولر گازی، خاموش شدن و آسیب دیدن کمپرسور است. این اتفاق به دلایل متعددی می‌تواند بیفتد که به آن‌ها اشاره خواهد شد:

 • نیم‌ سوز شدن کمپرسور و به پایان رسیدن عمر مفید آن(در این صورت بلافاصله پس از روشن کردن دستگاه، کولر خاموش می‌شود.)
 • خرابی موتور فن که باعث داغ کردن کمپرسور می‌شود
 • بالا رفتن دمای کمپرسور

اگر فشار مکش و تخلیه تنظیم نباشد، این اتفاق می‌افتد و همیشه باید نسبت درستی بین این دو برقرار باشد. همچنین هنگامی که کمپرسور زیادی گرم می‌شود، روغن‌ریزی کاهش می‌یابد که در این صورت عملکرد کولر گازی مختل می‌شود.

 • خرابی یا سوختن خازن راه انداز
 • نوسانات جریان برق ورودی به کولر گازی و یا مشکلات سیم‌کشی برق
 • ضربه به کمپرسور و آسیب دیدن کمپرسور

هر یک از مواردی که نام برده شد، می‌توانند از علل خاموش و روشن شدن کمپرسور و در نتیجه اختلال در عملکرد کولر گازی شوند. بررسی آن‌ها را به دست تعمیرکاران ماهر بسپارید.

خاموش شدن کولر گازی پنجره‌ای

یکی از مشکلاتی که رخ دادن آن برای کولر گازی پنجره‌ای احتمال زیادی دارد، خاموش شدن ناگهانی دستگاه است. اگر با این مشکل مواجه هستید، احتمالا یکی از موارد زیر عامل خرابی کولر گازی پنجره‌ای شماست:

 • ترموستات
 • اورلود
 • کمپرسور
 • اتصال برق

امکان دارد مشکل مربوط به جریان برق باشد. قطعی برق و همچنین نوسانات برق و سیم‌کشی‌ها باید بررسی شوند. گاهی مشکل از قطعاتی مثل کمپرسور، اورلود و یا ترموستات است. ممکن است علی رغم اینکه خرابی جزئی و ساده باشد، باعث خاموش شدن ناگهانی دستگاه شود.

جهت اقدام برای تعویض بلبرینگ فن کولر گازی پنجره ای و ساده همین حالا کلیک کنید.

روشن و خاموش شدن کولر گازی پنجره‌ای

خاموش و روشن شدن کولر دو تکه

احتمال این موضوع وجود دارد که با خاموش شدن کولر گازی دو تکه مواجه شوید. در این قسمت از مگ “استاده” دلایل مختلف بروز آن به صورت کامل شرح داده می‌شود تا بتوانید به درستی عیب‌یابی را انجام دهید. البته باید گفته شود که بررسی قطعات و منشا عیب باید به دست تعمیرکار متخصص انجام شود و بهتر است در صورت عدم داشتن مهارت کافی، آسیب بیشتری به دستگاه وارد نکنید.

 1. گاهی گاز کولر کم می‌شود و نیاز به شارژ دارد که در این صورت مشکل به وجود آمده با شارژ کردن گاز کولر برطرف شده و دستگاه دیگر خاموش نخواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم 4 روش برای نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی را بخوانید.
 2. اولین و پراهمیت‌ترین دلیل، می‌تواند انتخاب سایز نادرست دستگاه نسبت به فضا باشد. در این صورت فشاری که به موتور کولر گازی وارد می‌شود باعث خاموش شدن دستگاه می‌شود.
 3. پس از بررسی سایز کولر، اتصالات برق و سیم‌کشی‌ها باید بررسی شوند. چنانچه جریان برق مشکل داشته باشد و یا سیم‌کشی نامناسب باشد، کولر خاموش خواهد شد.
 4. یکی از دلایل خاموشی کولر، مشکل اورلود کولر گازی است که باید بررسی شود.
 5. تنظیمات ترموستات و بهم ریختن آن و همچنین خرابی آن نیز از عوامل خاموشی کولر گازی می‌باشد که باید بررسی شوند و مشکل برطرف شود.
 6. بالا رفتن دمای کولر گازی باعث خاموش شدن کولر می‌شود تا دستگاه فرصت خنک شدن پیدا کند.
 7. روغن ریزی باعث کم شدن روغن و در نتیجه از کار افتادن سیلندرها و خاموش شون کولر گازی می‌شود.
 8. کثیفی و گرفتگی کویل کندانسور و فیلترها از دلایل خاموش شدن دستگاه هستند. به احتمال زیاد اگر عامل خاموش شدن کولر، کثیف بودن فیلتر باشد، مشکل با تمیز کردن آن برطرف می‌شود.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.