چه زمانی باید مبلمان را تعویض کنیم؟

تعویض مبل

مبلمان در زیبایی و دکوراسیون منزل نقش کلیدی دارد و از طرفی خراب شدن فنرها،‌ فوم، رنگ و رو رفتگی آن و یا خراب شدن پارچه نمای زشتی به حال و پذیرایی منزل خواهد داد. گاهی اوقات مبلمان به حدی خراب نشدند که بخواهیم آن‌ها را تعویض کنیم و گاهی هم با یک تعویض پارچه و رو مبلی کاملا نو می‌شوند. در این صفحه از خدمات آنلاین استاده می‌خواهیم با هم بررسی کنیم که چه زمانی باید به تعویض مبل و سایر مبلمان فکر کنیم و مبل جدیدی تهیه کنیم.

عمر مفید مبل چقدر است؟

به طور حتم سبک زندگی افراد و میزان مراقبت آن‌ها از وسایل منزل تفاوت دارد. مثلا فرض کنید فردی در منزل گربه، سگ و یا به طور کلی حیوان خانگی نگه‌داری می‌کند و یا فرد دیگری فرزند کوچکی دارد که دائم روی مبلمان می‌پرد و بازی می‌کند. در این حالت‌ها عمر مبل هم کاهش پیدا می‌کند و زمانی شما ناگزیر به تعویض آن می‌شوید.

از طرفی دیگر چوب، فوم و موادی که در ساخت مبل استفاده می‌شوند هم در عمر آن تاثیر دارند. مثلا عمر مبلی که از تخته چوب‌های بی‌کیفیت ساخته شده با مبلمانی که از بهترین چوب در بازار ساخته شده تفاوت خواهد داشت.

اگر بخواهیم به صورت منطقی عددی برای عمر مفید یک دست مبلمان با کاناپه و صندلی‌های چوبی در نظر بگیریم، آن عدد چیزی حدود 12 تا 15 سال است. در حالی‌که وسایل تمام چوبی مانند میز ناهار خوری یا تخت ‌خواب می‌تواند حتی بیشتر از ۲۰ سال هم کاملا سالم و قابل استفاده باشد.

چه زمانی باید به فکر تعویض مبلمان باشیم؟

این‌که شما ترجیح می‌دهید مبلمانتان را تعویض کنید و یا ‌‌آن را تعمیر کنید کاملا سلیقه‌ای است. برای مثال در موارد زیر شما هم می‌توانید مبل جدیدی بخرید هم می‌توانید با انجام تعمیراتی آن‌ را نو کنید.

  • نشیمن‌گاه مبل فرو رفته است: اگر هنگامی که روی مبل می‌نشیند احساس می‌کنید دیگر به سفتی گذشته نیست و شما به اصطلاح در مبل فرو می‌روید، می‌توانید اقدام به تعمیر نشیمن مبل نیز کنید.
  • پشتی و تکیه‌گاه مبل خراب شده است: درمواردی که هنگام تکیه دادن به مبل احساس کنید که فوم درون آن کاملا از بین رفته و نمی‌توانید با تکیه دادن حس راحتی داشته باشید هم می‌توانید اقدام به تعویض یا تعمیر فوم مبل کنید.
  • پارچه روی مبل لک، رنگ و رو رفته و یا پاره شده است: در چنین مواردی که لکه پارچه پاک نمی‌شود، پارچه رو مبلی در اثر اصطحکاک با بدن فرسوده و رنگ و رو رفته و یا حتی دچار پارگی شده است علاوه بر این‌که می‌توانید فقط پارچه را عوض کنید.
  • رنگ چوب مبلمان دلمان را زده است: همانطور که می‌توانید پارچه مبل را تعویض کنید، معمولا امکان رنگ کردن چوب آن هم وجود داد. در صورتی که فقط رنگ چوب مشکل شما نیست می‌توانید با فروش مبل خود، هزینه خرید مبلمان جدید را به دست آورید.
  • منبت‌کاری مبلمان شکسته است: اگر مبلمان دارای منبت‌کاری روی تاج خود می‌باشد و این بخش صدمه دیده و یا شکسته است این امکان را دارید که بخش شکسته شده را با چسب چوب نصب کنید.

در زیر به مواردی اشاره می‌کنیم که تعویض مبل راهکار منطقی‌تری است:

مدل مبل به دکوراسیون جدید منزل نمی‌آید!

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پرده‌ها یا فرش را عوض می‌کنید اما مدل آن به سبک دکوراسیون جدید منزلتان نمی‌آید. در این مورد، تعویض مبل منطقی به نظر می‌رسد.

چوب مبل ترک برداشته و یا پوسته پوسته شده است!

در صورتی که چوب مبل صدمه دیده باشد معمولا نمی‌توان با اطمینان از آن استفاده کرد و این احنمال وجود دارد که هر لحظه کاملا بشکند. در مواردی هم که چوب پوسته پوسته می‌شود بهتر است با متخصص صحبت کنید زیرا هم می‌توانید در صورتی که چوب سالم باشد آن را رنگ کنید و هم تعویض.

منزل خود را عوض کرده‌اید

اگر مستاجر هستید و یا می‌خواهید به منزل جدیدی بروید، به متراژ آن دقت کنید. در صورتی که متراژ ساختمان جدید خیلی بیشتر باشد بهتر است مبلمان بزرگتری بخرید و اگر کوچکتر باشد مجبور به خرید مبلمان کوچک و بیشتر طرح ال هستید.

سخن آخر

اینکه بخواهیم دقیقا به شما بگوییم چه زمانی باید مبلمان خود را عوض کنید امکان پذیر نیست. اما در این صفحه توانستیم عمر مفید یک دست مبل را با هم بررسی کنیم و فاکتورهای مختلفی که فکر تعویض مبل را در سرمان می‌اندازند بسنجیم.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام: مجید صالح آبادی

خدمات: تعمیرات انواع پکیج و آبگرمکن دیواری

مزایا: ۶ ماه ضمانت قطعات و ۱ ماه ضمانت تعمیرات پکیج

مناطق تحت پوشش: تمام مناطق تهران

مشاهده پروفایل | نظرات کاربران | ثبت شکایت

نام: رامین پیله رود

خدمات: تعمیرات انواع پکیج و آبگرمکن دیواری

مزایا: فاکتور رسمی، 1 ماه ضمانت قطعات، تضمین قطعات اورجینال

مناطق تحت پوشش: تمام مناطق تهران

مشاهده پروفایل | نظرات کاربران | ثبت شکایت

نام: پیام صداقت

خدمات: تعمیرات و تعویض روکش صندلی، تعمیر و فروش قطعات صندلی

مزایا: استفاده از قطعات اورجینال، تضمین بازگشت وجه، فاکتور رسمی، تضمین کتبی قطعات

مشاهده پروفایل | نظرات کاربران | ثبت شکایت

نام: شرکت تهران بوران (تعمیر خونه)

خدمات: تعمیرات جاروبرقی، ماکروفر، لباسشویی، ظرفشویی

مزایا: بازدید رایگان، ایاب و ذهاب رایگان، ضمانت 30 تا 365 روز، استفاده از قطعات اورجینال

مشاهده پروفایل | نظرات کاربران | ثبت شکایت

نام: شرکت تهران بوران (تعمیر خونه)

خدمات: تعمیرات جاروبرقی، ماکروفر، لباسشویی، ظرفشویی

مزایا: بازدید رایگان، ایاب و ذهاب رایگان، ضمانت 30 تا 365 روز، استفاده از قطعات اورجینال

مشاهده پروفایل | نظرات کاربران | ثبت شکایت