تمیز کردن لوستر کریستال، برنز، طلایی با ترفندهایی جدید!

تمیز کردن لوستر

تمیز کردن لوستر جزو کارهای زمان‌بر و پر مسئولیت در زمان نظافت می‌باشد. چرا که باید هم جانب احتیاط را مد نظر قرار داد تا آسیبی به لوستر وارد نشود و هم از انواع مواد شوینده برای جلا دادن لوسترها استفاده کرد.

به همین دلیل همان‌طور که روشنایی لوستر، نمای داخلی منزل را تغییر خواهد داد، پس تمیز کردن و درخشان نگه داشتن آن نیز دردسرهای خاص خود را دارد. معمولاً سعی کنید که حتماً سالی دو بار لوسترها را برای هر یک از اتاق‌ها تمیز کنید تا درخشندگی خود را از دست ندهند.

 در این صفحه از ” نکت” قصد داریم به معرفی روش‌های ساده و کاربردی برای تمیز کردن لوستر و به خصوص لوسترهای کریستال و طلایی بپردازیم و در آخر به سوال شما که لوستر برنزی را چگونه تمیز کنیم، پاسخ دهیم.

تمیز کردن لوستر کریستال 

تمیز کردن لوستر کریستال

تمیز کردن لوستر کریستال جدا از دردسرها و زمانی که می‌گیرد، اما نتیجه آن در چندیدن برابر شدن نمای خانه هنگام خانه تکانی در خور توجه خواهد بود. از این رو باز کردن قطعات و شستن هر یک از کریستال‌ها، شما را برای چند ماه راحت خواهد کرد.

 • اگر می‌خواهید که برای تمیز کردن لوستر قطعات و کریستال‌های آن را جدا کنید، پس حتماً به یاد داشته باشید که از لوستر کریستال یک تصویر یا ویدئو تهیه کنید تا بعداً برای اتصال هر یک از قطعات مشکلی نداشته باشید.
 • همچنین حتماً یک پارچه و یا پتو بر روی زمین پهن کنید و سپس تکه‌های لوستر را از هم جدا کنید تا مانع از شکستگی و خط‌وخش کریستال‌ها شود.
 • به مایع شوینده مورد استفاده برای شستشوی لوستر توجه کنید و سعی کنید که از بهترین مواد استفاده کنید. چرا که استفاده از شوینده‌های قوی برای این لوسترها حتما به گوی‌ها و کریستال لوستر شما آسیب وارد می‌کند و باعث می‌شود که کریستال‌ها به مرور، جلا و درخشندگی خود را از دست بدهند.

 برای تمیز کردن لوستر کریستال به صورت زیر پیش روید:

 1. ابتدا برق لوستر را قطع و سپس بعد از خنک شدن، لامپ‌ها را جدا و از طریق پارچه تمیز گردوغبار آن را پاک کنید.
 2. حالا گوی‌های کریستالی را از روی لوستر دربیاورید و با آب گرم و مایع ظرفشویی با مواد شوینده مخصوص شستشو دهید.
 3. اگر لوستر با همین مایع شستشو کامل تمیز نشد، می‌توانید با آب و سرکه دوباره گوی‌های کریستال را تمیز کنید. دقت کنید که میزان سرکه باید از آب کمتر باشد.
 4. پس از انجام این مراحل و خشک شدن کریستال‌ها، باید به نصب لوستر بپردازید.

تمیز کردن لوستر برنز

تمیز کردن لوستر برنز

همیشه این نکته را در مورد اینکه لوستر برنزی را چگونه تمیز کنیم به یاد داشته باشید که به دلیل جنس خاص برنز و شرایط خاص آن معمولاً روش تمیز کردن لوستر برنز با سایر لوسترها کاملا متفاوت می‌باشد. دلیل این امر نیز به خاطر سایه روشن روی برنز و لاک بی‌رنگ آن می‌باشد که اگر در حین شستشو از بین برود باعث کدر و مات شدن سطح برنزی آن خواهد شد.

در واقع به دلیل استفاده از روش سیاه قلم در لوسترهای برنزی و به جهت ایجاد ماندگاری بیشتر برای سیاه قلم، لاک بدون رنگ و براقی را بر روی آن می‌زنند که باعث افزایش دوام براقی برنز شود. به‌همین‌دلیل استفاده از مواد شوینده نامناسب باعث از بین رفتن سیاه قلم و لاک براق شده و پس از تمیز کردن لوستر برنز شاهد کدر شدن آن خواهید بود.

برای این که لوستر برنزی را طوری پاک کنیم تا ضمن حفظ براقی و درخشندگی کاملا تمیز شوند؛ باید روش‌های درستی را انجام دهید.

معمولاً استفاده از صابون یک راهکار ساده و آسان برای پاسخ این سوال که لوستر برنزی را چگونه تمیز کنیم می‌باشد.

می‌توانید با کف صابون و دستمال نرم گردوغبار و کثیفی لوستر را برطرف کرده و تمیز کردن آن را تکمیل کنید. همچنین باید علاوه بر احتیاط در زمان تمیز کردن لوستر برنز، به شفافیت و درخشندگی آن نیز توجه داشته باشید.

حتما بخوانید: خانم های نمونه برای شستشوی پرده، چه راهکارهایی دارند؟

 تمیز کردن لوستر طلایی 

تمیز کردن لوستر طلایی

حتما می‌دانید که تمیز کردن لوستر طلایی نیز حساسیت‌ها و ریزه‌کاری‌های خودش را دارد. استفاده از مواد جلادهنده مناسب برای این نوع لوسترها نیز به عنوان اولین اصل باید مدنظر قرار گیرد.

برای انجام صحیح تمیز کردن لوستر طلایی مراحل زیر را در پیش ببرید:

 1. جهت حفظ نظافت منزل اول یک پارچه بزرگ بر روی زمین بیندازید تا کثیفی و گردوغبار لوستر، فرش یا کفپوش شما را کثیف نکند.
 2. سپس هم می‌توانید از مایع‌های شوینده مناسب برای تمیز کردن لوستر طلایی استفاده کنید و هم از مواد شستشوی خانگی بهره ببرید.
 3. برای این کار می‌توانید یک‌سوم الکل و دوسوم آب را در ظرفی بریزید. سپس یک پارچه نرم را در ظرف آب مرطوب کنید و پاک کردن گردوغبار بپردازید. این محلول خانگی و وجود الکل باعث درخشندگی و براقی لوسترهای طلایی شما می‌شود.
 4. پس از انجام این مراحل باید اجازه دهید تا لوستر کاملا خشک شود و سپس آن را روشن کنید.

در پایان

 درنظر داشته باشید که روش‌های تمیز کردن لوستر بر طبق جنس هر یک از لوسترها کاملا متفاوت می‌باشد. ازاین‌رو همیشه توجه داشته باشید که در حین خرید مواد شوینده به لویترها آسیب و خط‌وخش وارد نکنید و یا هنگام خرید لوستر از فروشنده در مورد چگونگی پاک کردن آن اطلاعات بگیرید.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. عرفان گفت:

  لستر

 2. زهرا نوریان گفت:

  خیلی عالی بود مرسی از راهنمایی هاتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.