نظافت منزل و شرکت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زنان خانه‌دار و صاحبان شرکت‌هاست. تمیز بودن محیط منزل و محیط کار، یکی از ملزومات آن محیط است. پیدا کردن نظافتچی کاربلد و منصف یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای افراد است و با توجه به اهمیت نظافت مناسب منزل و محیط کار، اهمیت بهره گرفتن از یک نظافتچی شرکت خوب یا کارگر نظافت منزل نیز بالا می‌رود. برخی از نظافتچی‌ها به صورت شخصی کار می‌کنند ( آقا و خانم ) و برخی با شرکت‌ها همکاری می‌کنند. این شرکت‌ها مزایایی برای مصرف کننده و شخص نظافتچی آقا دارند و سعی می‌کنند با دادن مزایای بیشتر مشتریان خود را افزایش دهند.

هزینه نظافتچی منزل

قیمت نظافت منزل و شرکت معمولا براساس پارامترها و متغیرهای مختلفی تعیین می‌شود. عوامل مختلفی مثل متراژ محل منزل، محله‌ی منزل، شرایط خاص نظافتی و مواد مصرفی بر قیمت نظافت تاثیرگذار هستند. هر کدام از این عوامل به سهم خود در تعیین قیمت اثر می گذارد و باعث بالا رفتن و یا پایین آمدن قیمت آن می‌شود. سهم هر کدام از این عوامل به شرح زیر است:

 • متراژ منزل:

هزینه نظافت یک منزل 70 متری برای کارگر نظافت منزل با هزینه نظافت یک منزل 50 متری کاملا متفاوت است. هزینه نظافت براساس متراژ معمولا به صورت ثابت+ متغیر محاسبه می‌شود. معمولا هزینه ثابتی برای نظافت در نظر گرفته می‌شود و به این مبلغ، هزینه متغیری بنا بر متراژ منزل اضافه می‌گردد.

 • محله:

قیمت نظافتچی در محله‌های بالایی شهر با محله‌های پایین‌ شهر و یا بخش متوسط شهر یکسان نیست. هر چقدر منطقه محل زندگی مرفه‌نشین‌تر باشد، هزینه نظافت نیز در این منطقه بالاتر می‌رود. با توجه به متراژ بالای منازل در این محل‌ها و قیمت بالای عرف برای نظافت هر متر، هزینه تمام شده‌ی شخص نظافتچی در محله‌های بالای شهر بسیار بیشتر از سایر مناطق شهر می‌شود.

 • مواد مصرفی:

در برخی اوقات، مواد استفاده شده برای نظافت و لوازم کار نظافت نیز بر قیمت تأثیر دارند. در صورتی که صاحبخانه درخواست کند منزل با مواد شوینده خاصی و یا با سبک خاصی نظافت شود، هزینه آن نسبت به حالت عادی بیشتر خواهد بود. برای مثال ممکن است مواد شوینده‌ای که صاحبخانه درخواست کرده منزل با آن نطافت شود، نیاز به صرف زمان بیشتر و یا انجام اقدامات بیشتری داشته باشد و یا کار با آن سخت‌تر از مواد شوینده معمولی باشد. این نکات باعث افزایش تعرفه کارگرد تمیزکاری منزل در صورت استفاده از مواد مصرفی خاص می‌شود.

کارگر نظافت منزل

کارگر تمیزکاری منزل برای نظافت خانه، باید با بررسی محل منزل و مشورت با صاحب منزل، کار نظافت را آغاز کند. نظافت باید طبق درخواست صاحبخانه و با کیفیت بالا در محل‌های مورد نظر انجام شود و محل‌ها به بهترین شکل ممکن نظافت شوند. هیچگونه اثری از آلودگی در محل‌های مورد نظر نباید باقی بماند و اثرات نظافت باید به وضوح قابل مشاهده باشند. وظیفه تامین مواد شوینده و پاک‌کننده‌ها بر عهده نظافتچی نیست و باید توسط صاحبخانه و یا صاحب شرکت تامین شود اما در مواردی ممکن است طبق توافق قبلی، با پرداخت هزینه، صاحبخانه یا شرکت از نظافتچی درخواست کند که نسبت به تامین مواد شوینده و لوازم لازم برای نظافت منزل اقدام کند. هزینه ایاب و ذهاب و غذا و سایر هزینه‌ها نیز با توجه به توافقات قبلی بر عهده صاحب منزل و یا نظافتچی خواهد بود.

شرکت‌های نظافتی منزل چگونه کار می‌کنند؟

شرکت‌های خدماتی نظافتی فوری معمولا با تعداد زیادی نظافتچی ماهر همکاری می‌کنند. زمانی که مردم از این شرکت‌ها درخواست نطافتچی و خدمات نظافتی می‌کنند، شرکت با توجه به درخواست نظافت، مناسب‌ترین نظافتچی را برای نظافت محل مورد نظر اعزام خواهد کرد.

وظایف شرکت‌های نظافتی منزل چیست؟

معمولا این شرکت‌ها به صورت استخدامی و یا درصدی با کارگر برای نظافت خانه همکاری می‌نمایند. در این صورت وظیفه بازاریابی و مدیریت سرویس‌های نظافتی با شرکت خواهد بود و نظافتچی تنها سرویس‌های نظافتی را طبق درخواست مشتریان انجام خواهد داد. مزیت این شرکت‌ها برای مشتریان هم تعدد نظافتچی آقا یا خانم و راحت بودن هماهنگی و نیز مطمئن‌تر بودن همکاری است. از آن‌جایی که ممکن است اشخاص در منزل خود اشیای قیمتی داشته باشند، لازم است فرد مطمئنی برای نظافت فرستاده شود. شرکت‌های خدمات نظافتی معمولا افراد دارای جرائم کیفری و یا افراد دارای اعتیاد و هر مشکل دیگری را استخدام نمی‌کنند و تلاش می‌کنند با جذب نیروهای خوب، مطمئن و متخصص، خدمات خوبی به مشتریان خود ارائه دهند.

شرکت‌های خدمات نظافتی منزل وظیفه دارند تا افراد با تجربه و دارای مهارت را برای این کار استخدام کند. همچنین لازم است شرایط سنی محدودی برای جذب نظافتچی آقا یا نظافتچی خانم قرار دهند تا افراد دارای انرژی بیشتر به این کار سخت مشغول شوند.

علاوه بر موارد ذکر شده، لازم است تا شرکت خدماتی پیش از استخدام نظافتچی خانم و آقا در مورد سوء سابقه او تحقیق نموده و برای اطمینان بیشتر از او سفته درخواست کند.

لازم است شرکت خدماتی از شما ویژگی‌های نظافتچی منزل مورد نظرتان را پرسیده و با استفاده از آن‌ها بهترین فرد را برای کار شما بفرستد. این شرکت‌ها وظیفه دارند پس از اتمام کار با شما تماس گرفته و در مورد عملکرد نظافتچی شرکت از شما سوال کنند.

در صورتی که به هر علتی رضایت کافی از فرد نظافتچی منزل وجود نداشت، شرکت ملزم است تا دلیل را پرسیده و در صورت لزوم به کارگر نظافت شرکت تذکر بدهد. همچنین در برخی موارد که شما از کارگر برای نظافت رضایت ندارید، لازم است تا هزینه پرداخت شده به شما بازگردانده شود.

شماره تلفن نظافتچی منزل

کارگر نظافتچی منزل در استاده

استاده در تلاش است شماره تلفن نظافتچی منزل یا کارگر جهت تمیزکاری منزل را در اختیار شما عزیزان بگذارد. شما می‌توانید پس از مشاهده و بررسی نظرات و امتیازات کارگر نظافتچی آقا یا خانم به صورت مستقیم با کارگران خدماتی منزل تماس بگیرید.

آشنایی با حرفه و وظایف یک نظافت چی:

همانطور که می‌دانید نظافت تمامی بخش های یک ساختمان از جمله محیط داخل و خارج منزل و یا شرکت و محل کار برعهده نظافتچی می باشد. یک کارگر منزل حرفه‌ای می بایست در زمانی متناسب و کوتاه با نهایت دقت و برنامه ریزی تمامی وظایف خود را به اتمام برساند و در پی انجام وظایف خود رضایت مشتری را در بر داشته باشد.

وظایفی کارگر نظافت منزل

 • پاک کردن دیوارها و درب‌ها به طور کامل
 • پاک کردن شیشه‌ها از داخل و خارج ساختمان با رعایت ایمنی
 • جارو کشیدن به فرش و یا موکت در تمام نقاط خانه از جمله زیر مبل‌ها و…
 • تی کشیدن و خشک کردن به کفپوش‌ها
 • تمیز کردن مبل و پرداخت هزینه جداگانه برای آن
 • مرتب کردن و قرار دادن همه وسایل در جای خود از جمله لباس و کتاب در کمد و کتابخانه
 • پاک کردن بوفه و سایر وسایل دکوراتیو از جمله: گلدان، تمیز کردن لوستر، مجسمه و…
 • پاک کردن و مرتب کردن کابینت‌های آشپزخانه
 • پهن کردن لباس‌ها و جابه‌جای ظرف‌ها پس از اتمام کار لباسشویی و ظرفشویی
 • درآوردن و نصب پرده پس از شستشو توسط ماشین لباسشویی
 • شستشو و ضدعفونی کردن سرویس بهداشتی و حمام
 • مرتب کردن کمدها، تخت و سایر وسایل موجود در اتاق خواب‌ها
 • مرتب کردن تراس
 • نظافتچی را با یک کارگر حمل اثاثیه منزل اشتباه نگیرید!
 • نظافت راهرو ساختمان
 • نظافت آسانسور
 • شستشو و یا مرتب کردن پارکینگ و حیاط
 • شستشو درب ورودی ساختمان
 • مرتب کردن انباری ساختمان

نکته بسیار مهمی که می بایست به آن اشاره کرد این است که برخی از افراد بر این باورند که قالیشویی و مبل شویی جزئی از وظایف نظافتچی منزل می باشد که این باور اشتباه است.

شرایط استخدام نظافتچی:

مانند هر شغل دیگری اعم از معلمی، کارمند بانک، مربی باشگاه، بازاریاب و… این شغل نیز نیاز به مهارت و آموزش دارد که نظافتچی ساختمان و یا منزل می بایست آموزش‌ها و مهارت‌های لازم در این زمینه را کسب کرده باشد تا بتواند در یک شرکت خدمات نظافت منزل معتبر استخدام شود.

از جمله مهارت ها و شرایط لازم برای استخدام نظافتچی :

 1. اینکه بداند چگونه باید برنامه‌ریزی کند تا خانه تکانی در مدت زمانی مناسب به اتمام برساند یک مهارت محسوب می گردد.
 2. آگاهی لازم در مورد انواع وسایل نظافت و شوینده‌های مجاز و جدید داشته باشد.
 3. رعایت بهداشت، پاکیزگی و ایمنی در عین کار
 4. نداشتن سوابق سوء پیشینه و اعتیاد
 5. خوش اخلاق، دارای ادب و خوش برخورد بودن با صاحب خانه
 6. اطلاع از ترفندهایی مناسب و اساسی هنگام بروز مشکل و عدم پاکیزگی برخی از وسایل مانند شیرآلات
 7. از مدارک شناسایی و آدرس دقیق محل زندگی برخوردار باشد
 8. مقرراتی و خوش قول
 9. ظاهری تمیز و آراسته

لازمه استخدام کارگر منزل در یک مجموعه معتبر خدماتی می‌باشد که در صورت عدم شهود هر یک از موارد بالا بیشک می‌توان گفت آن شرکت از مدیریت ضعیفی برخوردار می‌باشد و یا در برخی موارد غیر قانونی می‌باشد.

نظافتچی آقا بهتر است یا خانم؟

کارگر نظافت منزل آقا و خانم

اگر شما هنگام درخواست نظافت چی سردرگم هستید و نمی توانید تصمیم بگیرید که کدام بهتر است به نکات زیر توجه نمایید:

 1. .اگر می خواهید به نظافت خارج از منزل بپردازید مانند شستشو راهرو، پارکینگ و… مناسب تر است از نیروی مرد استفاده نمایید
 2. همچنین اگر می خواهید برای جمع کردن و یا چیدن وسایل حین اسباب کشی نیرو درخواست کنید بسته به میزان کار و سختی آن می توانید از نیروی آقا یا خانم استفاده نمایید.
 3. نکته دیگری که در این مورد باید به آن اشاره نمود برخی از کارگران آقا نیز وجود دارند که بسیار وسواس تر و حرفه ای تر از یک خانم شروع به کار می کنند پس نمی توان نتیجه گرفت که نظافتچی خانم بهتر است یا آقا!

برای شناخت کامل از این موضوع می‌توانید به تجربیات دوستان و آشنایان خود اعتماد کنید.

از انجام این کار ها خودداری کنید:

عدم درد و دل با نظافتچی

تنها گذاشتن آن‌ها در خانه

دادن اطلاعات در مورد زمان رفت و آمد

عدم هماهنگی برای دوره‌های بعد

نتیجه گیری

استفاده ا خدمات نظافتچی منزل یکی از موارد پر از چالش و دغدغه برای صاحبان منازل و شرکت‌هاست. امروزه با توجه به گسترش شرکت‌های نظافتی، انتخاب نظافتچی برای نظافت محل‌ زندگی و یا کار راحت‌تر شده اما  باز هم لازم است حین انتخاب نظافتچی به نکاتی توجه داشت. تعرفه کارگر خدماتی منل بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود و نرخ ثابتی ندارد.

طبقه بندی شده در