۵ تکنیک برای نظافت کابینت آشپزخانه

نظافت کابینت آشپزخانه

به دلیل اینکه پختن و شستشوی ظرف‌ها در آشپزخانه صورت می‌گیرد باید دائما نظافت شود. آلودگی و غبار، چربی و ذرات آن در هنگام طبخ غذا روی کابینت‌ها هم قرار می‌گیرد که باید به خوبی تمیز شوند. حال با توجه به تعداد زیاد کابینت‌ها عده‌ای انجام این کار را سخت می‌دانند اما نظافت کابینت آشپزخانه چه سطح داخلی آن چه سطح خارجی آن روش‌های مختلف و ساده‌ای دارد که با خواندن این مطلب از استاده مگ می‌توانید تکنیک‌های نظافت کردن انواع کابینت را حین نظافت منزل آموخته و پیاده کنید.

نظافت کابینت چوبی آشپزخانه

نظافت کابینت چوبی آشپرخانه با آب و مواد غیر استاندارد موجب لک شدن، باد کردن و پوسیدن چوب می‌شود. بنابراین باید در انتخاب پاک کننده خود دقت بیشتری کنید.

برای پاکسازی وسایل چوبی من جمله کابینت‌ باید از پاک‌کننده مخصوص استفاده نمود. پاک‌کننده‌های چوب در قالب اسپری در بازار فروخته می‌شوند و بدون آسیب رساندن به متریال چوبی کابینت آن را کاملا نظافت می‌کنند.

با اینکه این پاک‌کننده‌ها مخصوص هستند اما پیشنهاد می‌شود ابتدا آن را در گوشه‌ای اسپری کرده و تست کنید. اگر کابینت و چوب آن ناحیه تغییر رنگ نداد به راحتی از آن استفاده کنید و در غیر این صورت پاک‌کننده ضعیفتری استفاده نمایید. برای نظافت کابینت چوبی آشپزخانه پس از اسپری کردن پاک کننده از یک دستمال تمیز و بدون پرز استفاده کنید و به حالت دایره‌ای آن را پاک کنید. در ادامه 5 تکنیک برای پاک کردن کابینت آشپزخانه خواهید دید:

مخلوط جوش شیرین و آب: این ترکیب می‌تواند لکه‌های روی کابینت را از بین ببرد. دقت داشته باشید که برای راحتی کار خود ابتدا دستمال را به مواد و بعد روی لکه بزنید.

مخلوط سرکه سفید و آب: ترکیب برابر سرکه و آب می‌تواند چاره‌ای دیگر برای پاک کردن کابینت‌ها باشد. با استفاده از این ترکیب چوب کابینت آسیب ندیده و رنگ آن تغییری نمی‌کند.

مایع ظرفشویی و آب: مقدار بسیار کمی مایع ظرفشویی و حل کردن آن در آب (۱ ق.ق در فنجان آب) می‌توان سطوح کابینت آشپزخانه را نظافت کند. اما دقت کنید که دستمال را کمی به محلول بزنید و بعد کابینت‌ها را با آن تمیز کنید پس از آن مجدد دستمال نمداری را برسطح کابینت بکشید و سپس با یک دستمال خشک رطوبت آن را به‎‌صورت کامل بگیرید.

شامپو فرش و آب: با شامپو فرش نیز می‌توانید کابینت‌های خود را نظافت کنید. کافیست با استفاده از ابر آن را روی کابینت کشیده و سپس خشک کنید.

جلا دادن کابینت چوبی: پس از نظافت کابینت می‌توان با استفاده از اسپری‌های جلا دهنده کابینت‌هایتان را براق کنید. برای این کار مستقیما مواد را روی کابینت نزنید، دستمالی را به آن آغشته کرده و با آن روی کابینت بکشید.

نکته اول: پس از نظافت کابینت آشپزخانه روی آن دستمال خشک بکشید تا خیسی روی آن باقی نماند.
نکته دوم: برای پاک کردن کابینت از دستمال مناسبی استفاده کنید که زبر نباشد و روی کابینت خط نیندازد و به هیچ وجه از اسکاچ بریا از بین بردن لکه‌های سخت استفاده نکنید.
نکته سوم: ترجیحا از اسپری‌های چند منظوره استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث از بین رفتن رنگ کابینت‌هایتان شود.

نظافت کابینت فلزی آشپرخانه

برای نظافت کابینت‌های فلزی محدودیت کمتری وجود دارد و می‌توان از اسپری چند منظوره یا پودرهای مناسب شستشوی لباس استفاد کرد. دقت داشته باشید که برای سطوح داخلی نیز می‌توانید همینگونه نظافت را آغاز کنید.

نظافت کابینت گلس و هایگلس

جنس این نوع کابینت هم از ام دی اف است اما لایه رویی جنسی از پلاستیک دارد که آن را ضدآب کرده و بسیار شفاف است.

برای نظافت این نوع کابینت آشپزخانه با توجه به شفافیت و براقیت سطح باید از دستمال‌هایی استفاده شود که پرزی به جا نمی‌گذارند. بنابراین در صورتی که لکه‌ای روی این نوع کابینت افتاد می‌توانید با نم‌دار کردن یک دستمال آن را پاک کرده و سپس با دستمال مناسب بدون پرزی رطوبت آن را از بین ببرید.

در صورتی که لکه‌ها مقاوم بودند و با آب خالی پاک نشدند می‌توانید از روش‌هایی که برای نظافت کابینت ام دی اف و چوبی نوشته شده است استفاده نمایید.

توصیه‌هایی درباره نظافت کابینت آشپزخانه

  • سعی کنید به طور منظم کابینت‌ها را نظافت و گردگیری کنید زیرا در صورتی که لکه‌ها و باقی مانده مواد غذایی به آن بچسبند از بین بردن آن‌ها سخت‌تر خواهد شد.
  • موادی که می‌خواهید داخل کابینت قرار می‌دهید را ابتدا در ظرف مناسبی قرار دهید و مطمئن شوید که در آن‌ها کاملا بسته است و نشتی نمی‌دهد.
  • برای اینکه تمیز کردن داخل کابینت کار دشواری است و برای نظافت آن باید تمام محتویات آن را تخلیه کنید، پیشنهاد می‌دهیم که روی کف کابینت کف‌پوش مناسبی بیندازید و به جای نظافت کلی داخل آن، کف‌پوش را بشویید.
  • اگر می‌خواهید از روش جدید و یا ماده‌ی جدیدی برای نظافت کابینت‌هایتان استفاده کنید، ابتدا آن را روی قسمت کوچکی تست کنید. زیرا ممکن است ماده جدید خاصیت رنگ‌بری داشته باشد و به کابینت آسیب برساند.
  • دقت کنید که با نظافت کابینت می‌توانید از وجود سوسک‌های ریز در آشپزخانه جلوگیری کنید و اگر هم اکنون به این مشکل دچار هستید میتوانید راهکارهای از بین بردن سوسک خانگی را با دقت مطالعه کنید.

کلام آخر

همانطور که اشاره شد آشپزخانه و نظافت آن بسیار پر اهمیت است و در صورت عدم رسیدگی به آن ممکن است حتی حشرات موذی سر از کابینت‌ها در بیاورند که از بین بردن آن‌ها کاری پیچیده‌تر است. بنابراین باز هم تاکید می‌کنیم که در فواصل دوره‌ای مشخص کابینت‌ها را نظافت کنید. زیرا با این کار هم لکه‌ها و آلودگی‌ها زودتر پاک می‌شوند و هم آشپزخانه‌تان ظاهر زیباتری دارد.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.