آگهی‌های بالا تبلیغاتی می‌باشند و استاده صرفا معرفی مشاغل خدماتی را انجام می‌دهد و هرگونه توافقات انجام کار و مالی مربوط به آن بر عهده طرفین می‌باشد.

معمولاً شستشوی توالت به صورت ساده، فشار دادن یک دسته یا دکمه است. با این حال، گاهی ممکن است در این کار اختلال ایجاد شود. در این صفحه از استاده به شما یاد خواهیم داد که توالت فرنگی خانه‌تان را مانند حرفه‌ای‌ها تمیز و سرویس دهی کنید.
خوشبختانه بسیاری از اصلاحات و تعمیرات سریع انجام می‌شوند. در صورت بروز مشکل، هرگونه گرفتگی را برطرف کنید و زنجیره شستشو، فلپر و سطح آب را بررسی کنید.
در حالی که تعمیرات توالت‌های استاندارد کاملاً واضح هستند، توالت‌های دوشویه پیچیده تر هستند. اگر به مشکلی برخوردید، با یک متخصص لوله بازکنی حرفه‌ای معرفی شده در استاده تماس بگیرید. قبل از تعمیر و سرویس توالت فرنگی خود، نوع توالت فرنگی خود و ویژگی‌های آن را خوب بشناسید!

تعمیر فلپر(درپوش توالت فرنگی)

1.درب مخزن را برداشته و مشکلات اتصال را بررسی کنید!

اگر در شستشوی توالت مشکل دارید، با بررسی اتصالات دسته، زنجیره شستشو و فلپر شروع کنید. گاهی اوقات زنجیره می‌تواند از دسته یا فلپر جدا شود و این از شسته شدن توالت جلوگیری می کند.
اگر زنجیره جدا شد، انتهای شل را بگیرید و یک حلقه را روی قلاب در انتهای بازوی دسته بکشید. آب مخزن تازه است، نه آب توالت، بنابراین نگران نباشید که با آن برخوردی داشته باشید.
هنگامی که توالت را شستشو می‌دهید، بازوی دسته، زنجیر شستشو را می‌کشد و فلپر(درپوش) را بلند می‌کند، که باعث می‌شود آب از مخزن به داخل کاسه برود.

2.اطمینان حاصل کنید که زنجیره درپوش تنظیم باشد!

اطمینان حاصل کنید که زنجیره بیش از 2 حلقه شل ندارد. اگر این زنجیره مشکل داشته باشد، وقتی دستگیره را آرام تکان دهید، فلپر را بلند نمی‌کند. در حالی که درب مخزن بسته است، دستگیره را به هم بزنید و ببینید آیا بازوی دسته داخل مخزن آنقدر زنجیر را می‌کشد که فلپر را بلند کند یا خیر.

اگر زنجیر شل است، آن را از قلاب انتهای بازوی دسته جدا کنید. یک پیوند زنجیره ای را روی بازو قلاب کنید تا هنگام پایین آمدن فلپر، کمتر از 2 پیوند شل روی زنجیر وجود داشته باشد.

این زنجیره را نباید آنقدر تنظیم کرد که وقتی دستگیره در موقعیت طبیعی قرار دارد، فلپر را به سمت بالا بکشد.

اگر کاسه توالت شما دارای ترک و به تعمیر نیاز دارد، قبل از اقدام به سرویس، آن را تعمیر کنید.

3.درز فلپر را تست کنید!

سعی کنید به مخزن دسترسی پیدا کنید و به اطراف فلپر(درپوش) یا قسمت لاستیکی پایه مخزن متصل به زنجیر مراجعه کنید. هنگامی که فلپر پایین است، باید یک درز محکم ایجاد کند، که آب را از ورود به کاسه باز می دارد.

اگر توالت به طور مداوم کار کند، شستشو ضعیف خواهد بود و احتمالاً مقصر مقصر درزگیر است. فلپر ممکن است به تنظیم سریع نیاز داشته باشد. اگر با تعویض آن، مشکل درزگیر برطرف شود، مشکل تمیزکردن توالت فرنگی برطرف می‌شود.

در صورت شل بودن زنجیر، ممکن است زیر فلپر گیر کرده باشد و از آب بندی صحیح آن جلوگیری کند.
اگر فلپر فرسوده باشد، به درستی در صندلی آن جای نمی‌گیرد و باید آن را تعویض کنید.

4.قبل از عیب یابی فلپر، منبع تغذیه را خاموش کنید!

دریچه را در پشت توالت پیدا کنید، سپس آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا منبع آب خاموش شود. با خاموش کردن منبع آب، می توانید مخزن را تخلیه کنید. کار بدون آب در مخزن آسان تر خواهد بود.
اگر برداشتن فلپر باعث از بین رفتن کل آب مخزن نمی‌شود، تا آنجا که می توانید با یک ظرف، آب را تخلیه کنید و بقیه را با حوله جذب کنید.

5.هرگونه رسوب مواد معدنی را در لبه صندلی فلپر از بین ببرید!

با تخلیه شدن آب از مخزن، شما می‌توانید دید بهتری داشته باشید. فلپر را بلند کرده و انگشت خود را در اطراف لبه صندلی بمالید. در صورت احساس رسوب، لبه را با تمیز کننده رسوبات معدنی و پد اسکراب نایلونی پاک کنید.
از سیم ظرفشویی یا هر ماده دیگری که ساینده‌تر از نایلون باشد استفاده نکنید.

رسوبات معدنی یا تجمع دیگر می‌تواند از آب‌بندی فلپر جلوگیری کند. اگر فلاپر فرسوده نشده است، جریان آب را دوباره روشن کنید، توالت را شستشو دهید، و ببینید تمیز شدن لبه مشکل شما را حل کرده است.

6.اگر فلپر فرسوده است، جایگزین کنید!

در صورت مشاهده فرسودگی ته فلپر، در آن لوله سرریز طولانی که از ته مخزن خارج می‌شود متصل است را پیدا کنید. قلاب‌های لاستیکی فلپر را از دسته بر روی لوله بلغزانید، سپس زنجیری را که فلپر را به بازوی دسته متصل می‌کند جدا کنید.

فلپر را به فروشگاه محلی خود ببرید تا مطابق آن را پیدا کنید. اگر پیدا نکردید، یک فلپر کلی باید این کار را انجام دهد.

قلاب‌های لاستیکی فلپر جدید را روی دسته‌ی لوله بکشید، سپس زنجیره‌ی شستشو را وصل کنید. آب را دوباره روشن کنید و ببینید آیا توالت شما به طور معمول شسته می‌شود یا خیر.

اگر هنوز توالت فرنگی شما شسته نمی‌شود و تمیزکردن توالت فرنگی با اختلالی مواجه است، ممکن است گرفتگی داشته باشد. باید سطح آب را تنظیم کنید یا به یک لوله بازکنی توالت فرنگی برای عیب یابی در اسرع وقت تماس بگیرید. برای مشاهده هزینه باز کردن چاه توالت مطالعه کنید.

غوطه‌وری مانند یک حرفه‌ای

1.به توالت مسدود شده 10 دقیقه فرصت دهید تا تخلیه شود!

شیر تأمین آب را در پشت توالت پیدا کنید و آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا هرچه زودتر آب خاموش شود. اگر با یک توالت فرنگی مسدود شده مواجه شده‌اید، ممکن است ظرف به صورت خطرناکی پر شده باشد. بعد از حدود 10 دقیقه، مقداری از آب کاسه باید تخلیه شود و شما می توانید بدون پاشیدن آب توالت در همه جا، غوطه‌ورسازی را انجام دهید.
برای احتیاط بیشتر، عاقلانه است که حوله های قدیمی را روی زمین اطراف توالت پهن کنید. روش باز كردن چاه توالت با اسید را اینجا بخوانید و راهکارهای آن را بدانید.

2.اولین فشار خود را ملایم انجام دهید تا هوا از پیستون خارج شود!

ناقوس پیستون پر از هوا است و با اولین غوطه‌وری سخت و پرفشار، آب توالت از کاسه بیرون می‌ریزد. به آرامی فشار دهید تا هوا آزاد شود و با تخلیه، یک درز محکم ایجاد کنید.
برای بهترین نتیجه، از یک پیستون با امتداد فلنج یا یک حلقه اضافی از لاستیک استفاده کنید. پیستون‌های فلنجی، درزگیری بهتری دارند و از پیستون‌های زنگ دار ساده کارایی بیشتری دارند.

3.در حالی که با فشارهای سریع و تکراری غوطه‌ورسازی می‌کنید، درز را حفظ کنید!

پس از اولین فشار ملایم، با سرعت و حدود 15 تا 20 بار غوطه ور سازید. تمام تلاش خود را انجام دهید تا پیستون را از پایین کاسه توالت بلند نکنید. به این ترتیب، شما درز را حفظ خواهید کرد و آب را مجبور به تخلیه انسداد می‌کنید.

4.در صورت غوطه‌ور نشدن پیستون، آب داغ را به کاسه اضافه کنید!

از آنجا که جریان آب را خاموش کرده اید، ممکن است کاسه خالی شود حتی اگر هنوز مسدود باشد. پیستون فقط در صورت غوطه‌ور‌شدن کار خواهد کرد، بنابراین ممکن است لازم باشد یک سطل را با آب داغ پر کنید و آن را در کاسه بریزید.
آب گرم همچنین به سست شدن گرفتگی و باز شدن انسداد کمک می‌کند.

5.اگر غوطه‌وری موفقیت آمیز نبود از وسیله‌ای برای رفع انسداد استفاده کنید!

معمولاً 15 تا 20 فشار شدید با پیستون فلنج برای رفع گرفتگی توالت کافی است. به صدای شرشر آب گوش کنید و به دنبال آب درون کاسه بگردید تا ناگهان تخلیه شود. اگر غوطه وری این کار را انجام نداد، یک وسیله (مثل چاه بازکن) خانگی تهیه کنید و سعی کنید از آن برای رفع گرفتگی استفاده کنید.
برای استفاده از این وسیله، انتهای قلاب شده را درون فاضلاب توالت قرار دهید و آن را در جهت عقربه‌های ساعت پایین لوله تخلیه بچرخانید تا زمانی که با مقاومت مواجه شوید. آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا انسداد رفع شود.

تنظیم سطح آب

1.درب مخزن را برداشته و سطح آب را بررسی کنید!

باید در داخل مخزن یک خط در ظروف حک شده باشد. اگر یکی را نمی بینید، به اطراف لوله‌ها و دریچه‌هایی که از پایین مخزن جمع شده اند نگاه کنید.

یک لوله پلاستیکی وجود دارد که از جایی که فلپر نشسته است بیرون می زند. این لوله سرریز است و اگر داخل مخزن حک نشده باشد ممکن است خط آب در آنجا مشخص شود.

اگر در جایی خطی پیدا نکردید، از بالای لوله سرریز 1 اینچ (2.5 سانتی متر) اندازه بگیرید. لوله را علامت گذاری کنید و از این به عنوان خط سطح آب استفاده کنید.

وقتی مخزن پر شد، سطح آب باید در اطراف خط باشد. اگر سطح آن خیلی پایین باشد، توالت شسته نمی‌شود و یا به صورت ضعیف این کار را انجام می‌دهد. اگر خیلی زیاد باشد، آب به لوله سرریز می‌شود و آب‌ریزی ادامه پیدا می‌کند.

2.شناور توپ و بازو را با خم شدن آرام میله تنظیم کنید!

داخل مخزن به دنبال یک توپ لاستیکی بگردید که در انتهای یک میله شناور باشد. اگر یک مورد را مشاهده کردید، میله را به دقت بالا یا پایین خم کنید تا سطح آب تنظیم شود.
به عنوان مثال، اگر سطح آب در حدود 3 اینچ (6.6 سانتی متر) زیر خط است، میله را به دقت خم کنید تا گلوله لاستیکی به همان اندازه خط باشد. بلند كردن توپ باید شیر پر كننده را درگیر كرده و باعث جاری شدن آب به داخل مخزن شود.

3.اگر مدل توالت شما شناور توپ و بازو ندارد، لیوان شناور را بالا ببرید!

اگر توپ لاستیکی مشاهده نمی‌کنید، بررسی کنید که لوله ای از قسمت زیر مخزن با یک قسمت استوانه پهن خارج شده است. این قسمت استوانه پهن را لیوان شناور می‌نامند. اگر سطح آب دارای اشکال است، باید آن را با حرکت فنجان شناور به سمت بالا یا پایین تنظیم کنید.

برای برخی از مدل‌ها، باید یک دستگیره یا میله کوچک بچرخانید تا جام شناور را به سمت بالا یا پایین ببرید.
ممکن است یک گیره وجود داشته باشد که برای تنظیم لیوان باید آن را بیرون بیاورید یا یک پیچ که باید باز شود.
اگر مطمئن نیستید که چگونه جام خود را تنظیم کنید، مدل توالت خود را پیدا کنید و به دنبال دستورالعمل‌های خاص به صورت آنلاین بگردید.

همچنین ممکن است علامت تولید کننده را در جام شناور یا لوله ای که به آن متصل است مشاهده کنید که به آن شیر پرکنی می‌گویند. وب سایت تولید کننده را برای راهنمایی یا نکات عیب یابی بررسی کنید.

4.توالت را بشویید تا ببینید آیا مشکل را حل کرده اید یا خیر!

پس از تنظیم سطح آب، دسته را فشار دهید و ببینید آیا توالت شسته می‌شود یا خیر. اگر پس از عیب یابی فلپر، رفع هرگونه گرفتگی و تنظیم سطح آب، هنوز برطرف نمی‌شود، ممکن است مشکلی پیش آمده باشد که به یک لوله کش حرفه‌ای نیاز دارد.

برخورد با فلاشر دوتایی توالت

1.ابتدا سطح آب را تنظیم کنید!

سطح آب را بررسی کنید و سطح آب را مانند توالت فرنگی استاندارد تنظیم کنید. درب مخزن را برداشته و لوله را با لیوان شناور استوانه ای شکل گسترده پیدا کنید. بسته به مدل، یک دکمه کوچک را بچرخانید، یک گیره را بکشید یا یک پیچ را باز کنید تا جام شناور بالاتر یا پایین تنظیم شود.

پس از تنظیم جام شناور، ببینید که آیا توالت شسته می‌شود یا خیر. اگر این‌گونه نیست، دریچه‌های شستشو را تعویض کنید.

در حالی که آنها انرژی را ذخیره می کنند، توالت فرنگی دوگانه پیچیده تر از توالت استاندارد است. اگر مطمئن نیستید که به تنهایی از پس تمیزکردن توالت فرنگی برمی‌آیید، با یک لوله کش تماس بگیرید.

2.قبل از بازرسی شیرآلات، منبع تغذیه را خاموش کنید!

قبل از اقدام به تعمیر توالت فرنگی دوتایی، باید دریچه پشت توالت را پیدا کرده و منبع آب را خاموش کنید. با فشار دادن یکی از دکمه های شستشو، ممکن است آب از مخزن تخلیه شود. اگر چنین نشد، از یکظرف و حوله برای خارج کردن آب از مخزن استفاده کنید.
کار بدون آب در مخزن آسان تر خواهد بود. هنگام برداشتن دریچه‌های شستشو و پر شدن آب نیز باید خاموش باشد.

3.درپوش شیر پر شدن را برداشته و هرگونه گرفتگی را از بین ببرید!

هنگامی که درب مخزن را بر می‌دارید، می توانید 2 قوطی لوله ای شکل را ببینید که از پایین مخزن بیرون زده است. لوله ای که دارای 2 دکمه شستشو در بالا می باشد، شیر فلاش است و دیگری شیر پر کننده است. بالای دریچه پر را در خلاف جهت عقربه ساعت بچرخانید، سپس به آرامی بالا بکشید تا خارج شود.

پس از برداشتن درپوش، آن را در سینک دستشویی زیر آب گرم بشویید. سپس دست خود را بر روی شیر پرکننده (داخل مخزن) قرار داده، و آهسته منبع تغذیه توالت را روشن کنید. منبع تغذیه را فقط به اندازه کافی روشن کنید تا آب از طریق شیر پاشیده شود و در تمام نقاط پاشیده نشود.

انسداد در شیر پر کننده می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. اگر بعد از شستشوی درپوش و دریچه هنوز رسوبی مشاهده کردید، آنها را با مسواکی که برای تمیز کردن استفاده می‌کنید از بین ببرید.

4.واشر شیر پر کننده را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید!

پس از شستشوی شیر، منبع تغذیه توالت را خاموش کنید. به قسمت بالای شیر پر کردن که از مخزن خارج کرده اید نگاه کنید. داخل آن یک واشر است. مطمئن شوید که ترک خورده یا فرسوده نشده باشد.
اگر وضعیت نامناسبی دارد، باید آن را تعویض کنید یا یک شیر پر کننده جدید تهیه کنید. با یک پیچ گوشتی سر صاف واشر را با احتیاط بیرون بکشید، سپس واشر جدید را سر جای خود بلغزانید.

5.در صورت لزوم سوپاپ پرکننده را تعویض کنید!

قبل از شروع مطمئن شوید که منبع تغذیه خاموش است. شیر پرکن با قفل مهره‌ها و واشهای بالا و پایین ته مخزن به خط تغذیه متصل می شود. برای شل‌شدن مهره اتصال ضخیم در زیر مخزن، از یک آچار و انبر قفل قابل تنظیم استفاده کنید.

حوله‌های قدیمی را در اطراف کف زیر توالت قرار دهید، زیرا هنگام برداشتن آن کمی آب از خط تأمین خارج می شود.

پایه شیر پر کننده را با انبر قفل نگه دارید تا از چرخاندن آن در هنگام چرخاندن مهره اتصال در خلاف جهت عقربه‌های ساعت جلوگیری کنید. پس از برداشتن مهره، خط تغذیه را بیرون آورده و شیر پر کننده را از مخزن بلند کنید.

شیر پرکننده را به فروشگاه ببرید یا از تولید کننده توالت خود شیر جدیدی را سفارش دهید.
شیر پر کننده جدید را درون مخزن قرار دهید، پایه آن را با سوراخ کف مخزن هماهنگ کرده و با مهره اتصال آن را در خط تغذیه محکم کنید. در صورت لزوم، لوله یا بازوی انعطاف پذیر را که بین شیرهای پر کننده و شستشو قرار دارد دوباره وصل کنید.

6.اگر شیر پر کننده بدون مشکل بود، شیر فلاش را از خارج کنید!

اگر سوپاپ پر کننده را تمیز و بررسی کردید و مشکلی مشاهده نکردید، ممکن است مشکل شستشو باشد. باید بتوانید شیر فلاش را با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت (معمولاً فقط یک چهارم دور) بردارید زیرا فشار ناچیزی به سمت پایین وارد می‌کنید. با شنیدن یک کلیک سوپاپ را به سمت بالا بردارید.
به زیر دریچه شستشو نگاه کنید و درز سیلیکونی را پیدا کنید. درز سیلیکون همان وظیفه فلپر لاستیکی توالت استاندارد را انجام می‌دهد. اطمینان حاصل کنید که در زیر دریچه شستشو محکم نشسته است و از نظر خرابی آن را بررسی کنید.

7.در صورت فرسوده بودن درزگیر سوپاپ را تعویض کنید!

اگر درزگیر خراب است، یک جایگزین مطابق با آن را بصورت آنلاین یا فروشگاه خریداری کنید. درزگیر قدیمی را از دریچه شستشو خارج کنید، درب جدید را در جای خود قرار داده و سپس سوپاپ را در جهت عقربه‌های ساعت به داخل محفظه آن بپیچانید.

دکمه‌های شستشوی جزئی و کامل کدگذاری رنگ را به طور صحیح در یک ردیف قرار دهید. دکمه‌های روی شیر با میخ‌هایی که به دکمه های درب مخزن متصل شده‌اند، در یک ردیف قرار می‌گیرند. رنگ‌ها یا نمادها را مطابقت دهید تا شیر شستشو را به عقب نصب نکنید.

اگر نمی‌توانید درزگیر مطابق با شیر شستشو پیدا کنید، یا اگر شیر خود خراب است، کل واحد را تعویض کنید. قطعه صحیح توالت خود را در یک فروشگاه پیدا کنید یا یکی را از سازنده سفارش دهید.

در این متن سعی کردیم تا تمامی نکات را برایتان شرح دهیم. در صورت وجود مشکل جدی می‌توانید با متخصصین معرفی شده در سایت استاده تماس گرفته تا مشکل شما را در اسرع وقت رفع نمایند.

برگرفته شده از سایت wikihow

طبقه بندی شده در

با برچسب در