در این مطلب از خدمات استاده قصد داریم راهکارهای پاک کردن حافظه پنهان اندروید را به شما آموزش دهیم. دلایل متعددی می‌تواند سبب شود تا شما به فکر پاک کردن حافظه پنهان گوشی و موبایل خود بیفتید. یکی از مهم‌ترین دلایل، فضای داخلی موبایل است که در صورت پر شدن، عملکرد گوشی موبایل را مختل کرده و در این حالت باید چاره‌ای برای تعمیر موبایل اندیشید. برای آشنایی با برنامه پاکسازی حافظه پنهان اندروید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

حافظه کش (cache) اندروید چیست؟

برای اینکه بهتر بتوانیم به بحث برنامه حذف حافظه پنهان اندروید بپردازیم، لازم است در ابتدا بدانیم که این حافظه چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر دقت کرده باشید، هنگامی که برنامه‌ای به تازگی روی گوشی موبایل نصب شده است، کندتر باز می‌شود و به طور کلی سرعت آن کمتر است؛ اما در دفعات بعدی سرعت بیشتری را شاهد خواهید بود. دلیل این سرعت، همین داده‌های ذخیره شده در حافظه cache است. با وجود مفید بودن این حافظه، گاهی ممکن است شما به آن نیاز نداشته باشید و یا گاها برای خالی کردن فضای گوشی باید به پاک کردن حافظه پنهان اندروید بپردازید. راهکار بازیابی فایل های پاک شده اندروید و برگرداندن فایل را در این صفحه بخوانید.

نکته: پاک کردن حافظه پنهان اندروید به وسیله برنامه پاک کننده حافظه پنهان گوشی، لزوما سرعت ران شدن برنامه‌های گوشی را بیشتر نمی‌کند و ممکن است همه مشکلات را برطرف نکند؛ اما گاهی به عنوان راهکار موثری برای بهبود عملکرد گوشی استفاده می‌شود.

شما می‌توانید حافظه کش کل گوشی را پاکسازی کنید و یا این کار را فقط برای یک یا چند اپلیکیشن مد نظر خود انجام دهید. ما در ادامه این مطلب، هر دو روش را به شما آموزش خواهیم داد و سپس به معرفی برنامه‌های پاک کردن حافظه پنهان اندروید می‌پردازیم.

نکته: پاک کردن حافظه اپلیکیشین را با پاک کردن حافظه cache اشتباه نگیرید! با پاک کردن حافظه اپلیکیشن، گویی شما اپ را از اول دانلود کرده‌اید، اما در دیگری اینطور نیست.

پاک کردن حافظه پنهان اندروید برای برنامه‌ها

برای پاک کردن حافظه cache کل، مراحل زیر را به ترتیب و با دقت انجام دهید.

  1. به بخش تنظیمات یا همان settings گوشی بروید.
  2. روی گزینه storage کلیک کنید.
  3. بعد از کلیک کردن، یک سری گزینه دیگر می‌بینید که در میان آنها باید باید cached data را انتخاب کنید. در صورتی که می‌خواهید کل کش پاک شود، آن را تایید کنید.
پاک کردن حافظه پنهان اندروید برای برنامه‌ها

پاک کردن حافظه cache یک برنامه

برای پاک کردن حافظه یک برنامه لازم است مراحلی شبیه به مراحل بالا را طی کنید؛ با این تفاوت که قبل از رفتن به بخش storage باید برنامه را انتخاب کنید. در این راستا به منظور پاک کردن حافظه یک برنامه خاص در گوشی، طبق مراحل زیر عمل نمایید:

  1. ابتدا وارد settings یا تنظیمات گوشی خود شوید.
  2. سپس به برنامه‌ها (apps) بروید. اپلیکیشن مورد نظر خود را اتخاب و روی آن کلیک کنید.
  3. پس از انجام مراحل بالا باید به بخش storage آن اپ بروید.
  4. سپس روی گزینه‌ clear cache کلیک کنید تا حافظه کش برنامه پاک شود.

نکته: پس از کلیک روی گزینه storage ، هم clear data و هم clear cache را مشاهده خواهید کرد. مراقب باشید که بر روی دیتا کلیک نکنید؛ چون همه دیتا و تنظیمات برنامه پاک خواهد شد و گویی برنامه را از ابتدا نصب کرده‌اید.

پاک کردن حافظه cache یک برنامه

برنامه پاک کردن حافظه پنهان اندروید

اگرچه پاک کردن حافظه پنهان اندروید بدون برنامه هم کار دشواری نیست؛ اما برنامه‌هایی هستند که این کار را برای شما آسان‌تر می‌کنند. شما می‌توانید این برنامه‌ها را از اپ استورهای مختلف دانلود کرده و روی گوشی خود داشته باشید تا در صورت نیاز از اینگونه برنامه‌ها مانند برنامه پاک کردن حافظه پنهان اندروید استفاده کنید. دلایل و حل مشکل نصب نشدن برنامه در اندروید را بخوانید.

برای پیدا کردن این برنامه‌ها، عباراتی مثل “پاک کردن حافظه” یا “cleaner” را سرچ کنید تا برنامه مناسب را پیدا کنید. CCleaner , one booster , 1 tap cleaner , auto clean up نمونه‌هایی از این برنامه‌ها هستند. برخی از این برنامه‌ها حتی قابلیت پاک کردن تماس‌ها و پیامک‌ها را نیز دارند و به همین دلیل می‌توانند کاربرد گسترده و خوبی را داشته باشند.

همچنین برنامه‌هایی مانند one booster ، علاوه بر برنامه پاک کننده حافظه پنهان گوشی، آنتی ویروس‌ هم هستند و می‌توانند ویروس گوشی را شناسایی و در سالم ماندن گوشی موبایل به شما کمک کنند.

سخن نهایی

تمامی آموزش‌های گفته شده در این مطلب به منظور پاک کردن حافظه پنهان اندروید و همچنین معرفی بهترین برنامه‌ها برای این کار بود. همانطور که در ابتدا توضیح داده شد، cache برای اندروید در سرعت بخشیدن به ران شدن برنامه‌ها بسیار مفید است؛ اما گاهی به دلایل مختلف از جمله پر شدن حافظه گوشی مجبور به پاک کردن آنها می‌شویم. نکته قابل توجه این است که نباید پاک کردن را به دفعات زیاد و با فواصل زمانی کم انجام داد؛ چرا که سرعت اپلیکیشن‌ها پایین خواهد آمد. تنها در صورت نیاز، این کار را انجام دهید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در