حضور رنگ‌ها در منزل و محل کار ما نیز بسیار مهم است، ترکیب رنگ‌های سرد و گرم و استفاده درست و اصولی آن در نقاشی ساختمان و متناسب با نوع چیدمان شما، به شما کمک خواهد کرد تا هم حال روحی و هم حال جسمی خود را در آن مکان خوب نگه دارید. در این نوشته قرار است با هم رنگ‌های سرد و گرم را بشناسیم و ترکیب اصولی آن در رنگ ساختمان را یاد بگیریم پس در ادامه با ما همراه باشید.

شناخت رنگ‌ها

زندگی ما با رنگ‌ها گره خورده و بدون حضور رنگ‌ها زندگی غیرقابل تحمل خواهد شد. تصور کنید همه چیز بی رنگ بود یا همه چیز فقط یک رنگ بود، مثلا زرد! غم و اندوه، شادی و نشاط ما نیز با همین رنگ‌ها عجین شده است، رنگ‌ها حتی در سلامت جسم و روح ما نیز تاثیر دارند، آبی آرامش‌بخش، قرمز نشاط آور و در عین حال بالا برنده فشار خون است. اگر حال شما در جنگل سبز خیلی خوب است یا کنار آبی دریا آرامش بسیاری دارید، بخشی از آن به خاطر حضور رنگ‌هاست. آموزش ترکیب رنگ های اصلی و نام رنگ ها را اینجا بخوانید.

در ابتدا و قبل از شناختن رنگ‌های گرم و سرد باید بدانیم که همه رنگ‌های موجود در دنیا از به هم پیوستن و درهم آمیختن سه رنگ اصلی به وجود می‌آیند:

آبی

قرمز

زرد

این سه رنگ و آمیختن آن‌ها و دو رنگ سفید و مشکی تمامی رنگ‌هایی که ما می‌شناسیم را به وجود می‌آورند.

رنگ‌های اصلی به خودی خود وجود دارند و از هیچ رنگی حاصل نشدند. اما رنگ‌های فرعی که در ادامه با آن‌ها بیش‌تر آشنا می‌شویم؛ مخلوطی از چند رنگ اصلی و فرعی هستند. 30 تا از بهترین و جالبترین ایده نقاشی ساختمان 2021 اینحا ببینید.

حال که با رنگ‌های اصی آشنا شدیم لازم است بدانید که در چرخه رنگ، دو دسته رنگ‌های فرعی و ترکیبی هم وجود دارند.

رنگ‌های فرعی که شامل سه رنگ زیر هستند و از رنگ‌های اصلی حاصل شدند:

سبز

نارنجی

بنفش

جایگاه رنگ‌های فرعی در چرخه رنگ بین رنگ‌های اصلی تشکیل دهنده‌شان است و همان‌طور که از نامشان مشخص است، ادغامی از یک رنگ اصلی با یک رنگ فرعی است.

رنگ‌های سرد و گرم

چرخه رنگ‌ها می‌تواند به شما برای شناخت دقیق‌تر و بهتر رنگ بسیار کمک کند. همه رنگ‌ها در سه دسته رنگ‌های سرد، گرم و خنثی قرار می‌گیرند که این سرد و گرمی رنگ‌ها را نیز سایه‌های آن‌ها یا همان رنگ‌های تشکیل دهنده آن مشخص می کنند.

در بالاترین نقطه چرخه، رنگ مربوط به رنگ‌های گرم است. در این قسمت بعد از رنگ اصلی زرد، رنگ نارنجی قرار دارد که هیچ سایه و رنگ سردی در آن به کار نرفته است و به همین دلیل گرم‌ترین رنگ چرخه رنگ محسوب می‌شود. آموزش ساخت رنگ استخوانی دیوار را اینجا بخوانید.

هر رنگ فرعی دیگری نیز که سایه‌ای از نارنجی داشته باشد، جزو دسته رنگ‌های گرم به حساب می‌آید. از خصوصیات رنگ‌های گرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نشاط ‌آور و هیجانی بودن
  • بالا برنده آدرنالین
  • بالا برنده فشار خون و ضربان قلب

در مقابل رنگ‌های گرم، رنگ‌های سرد وجود دارند که در پایین‌ترین نقطه چرخه می‌توانید سردترین رنگ را ببینید، آبی.

پیشنهاد می‌کنیم آموزش و ترفندهای ترکیب رنگ ساختمانی نسکافه ای، رنگ ساختمانی شکلاتی و رنگ ساختمانی کاپوچینو را مطالعه کنید.

رنگ‌های سرد در مقابل رنگ‌های گرم که شور و هیجان را با خود همراه دارند، سرشار از آرامش و سکوت هستند. رنگ‌های سرد ویژگی‌های زیر را دارند.

  • دمای بدن و ضربان قلب را می‌کاهند
  • باعث می‌شوند تا احساس آرامش به افراد دست دهند

دسته دیگر رنگ‌ها نیز رنگ‌های خنثی هستند که نه حس گرما و نه حس سرما را با خود دارند. سفید، مشکی و خاکستری در دسته رنگ‌های خنثی محسوب می‌شوند. این رنگ‌ها را به راحتی می‌توانید برای دیزاین و نقاشی ساختمان خود بدون محدودیت استفاده کنید.

در کل رنگ‌های نیمه بالایی چرخه رنگ، رنگ‌های گرم و رنگ‌های نیمه پایینی در دسته رنگ‌های سرد قرار دارند؛ با یک نگاه کوتاه به چرخه رنگ می‌توانید برای آمیختن اصولی و بهتر رنگ‌های سرد و گرم در نقاشی ساختمان، آن‌ها را از هم تفکیک کنید و تشخیص دهید.

رنگ‌های سرد و گرم در نقاشی ساختمان

یکی از ابزارهایی که می‌تواند دیوارهای خانه یا محل کار شما را از بی‌روحی و یکنواختی بیرون بیاورد، رنگ است. ترکیب رنگ‌ها در خانه شما می‌تواند معجزه‌گر باشد و فضای شما را تبدیل به مکانی سرزنده و شاد کند، یا برعکس. آمیختن اصولی رنگ‌ها در نقاشی ساختمان، نیازمند شناخت درست رنگ‌ها و همچنین مهارت آمیختن درست آن‌ها است. بکارگیری از رنگ‌های تکمیل کننده در نقاشی ساختمان نیز خود یکی دیگر از مهارت‌هایی است که می‌تواند فضای شما بسیار زیباتر کند.

شما می‌توانید با در نظر گرفتن طراحی دکوراسیون داخلی و کاربرد اتاق رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال بهتر است برای اتاق خواب از رنگ‌‌های سرد و برای اتاق کار یا اتاق کودک از رنگ‌های گرم استفاده شود.

نمونه رنگ سرد برای اتاق خواب

نمونه رنگ گرم برای اتاق کار

نمونه رنگ گرم برای اتاق کودک

اگر قرار است داخل فضا و اتاقی به مدت طولانی حضور داشته باشید، بهتر است از رنگ‌های ترکیبی که رنگ سرد نسبت بیش‌تری به رنگ گرم دارد، استفاده کنید.

استفاده از رنگ‌های آبی، سبز یا رنگ‌های مثل بنفش که آبی بیش‌تری در آن به کار برده شده است، برای اتاق خواب گزینه مناسب‌تری است؛ شما قرار است در اتاق خواب آرام باشید و رنگ‌های سرد با کاستن ضربان قلب، به شما کمک می‌کند تا آرامش بیش‌تری داشته باشید و خواب آرام‌تری را تجربه کنید.

با شناخت درست رنگ‌ها و استفاده اصولی آن‌ها در نقاشی ساختمان، می‌توانید خانه یا محل کار خود را به محلی سرشار از آرامش توام با نشاط تبدیل کنید و از حضور در آن فضا غرق در خوشی و لذت باشید.

طبقه بندی شده در