پیش بینی هزینه ساخت سوله در سال 1401 [متری چند؟]

ساخت سوله

سوله یکی از سازه‌های قوی و مستحکم است که معمولاً برای نگهداری بار، ساخت سالن ورزشی و… استفاده می‌شود. از مهم‌ترین مزایای سوله می‌توان به احداث آن در هر شرایط آب و هوایی اشاره کرد.

 قیمت گذاری ساخت سوله در سال 1401 همانند سال‌های قبل بنا بر عوامل مختلفی صورت می‌گیرد. در این صفحه از خدمات آنلاین استاده می‌خواهیم به بررسی عوامل موثر بر ساخت سوله پرداخته و هر کدام را به صورت مفصل بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

هزینه ساخت سوله

خدمتقیمت به تومان
ساخت سوله500.000 الی 1.600.000

سوله چیست؟

سوله به سازه‌های فلزی با سقف شیب دار گفته می‌شود. معمولا از سوله در مکان‌هایی مثل کارخانه، تعمیرگاه، انبار، مرغ داری، پارکینگ، دامداری، فروشگاه، سالن ورزشی و… استفاده می‌شود.

یکی از نکات مهم این است که ساخت سوله خود را به دست هر کسی نسپارید؛ زیرا برای ساختن سوله نمی‌توان به همه افراد اعتماد کرد. در صورت ساخت غیراصولی و یا استفاده از مصالح درجه چندم، سوله‌ها با گذر زمان با آسیب مواجه می‌شوند و هزینه‌های گزافی را بر روی دست شما خواهند گذاشت.

مزایای سوله

از مهم‌ترین مزایای سوله می‌توان به وزن کم، مقاومت و استحکام بالا، تنوع و اشکال مختلف، انعطاف پذیری عالی و همچنین ایمنی بالا اشاره کرد. به طور کلی می‌توان سوله‌ها را در ابعاد کوچک یا بزرگ طراحی کرد. علاوه بر آن، یکی از بزرگترین مزایای سوله، ایمنی در برابر عواملی مثل باد، طوفان و سایر عوامل محیطی است.

ساخت سوله

هزینه ساخت سوله به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ابتدا طراحی سوله صورت‌ گرفته و پس از تأیید، هزینه دقیق آن اعلام می‌شود. متأسفانه امروزه راهکارهایی وجود دارد که پیمانکار سوله ساز می‌تواند هزینه را به‌ گونه‌ای تعیین کند که به نفع خود و به ضرر کارفرما باشد. به همین منظور، بهتر است قبل از اقدام به ساختن سوله به موارد زیر توجه کنید:

 • ممکن است پیمانکار از فولادهایی استفاده کند که کیفیت چندان بالایی نداشته و از ناخالصی زیادی برخوردار باشند. استفاده از فولادهای درجه چندم عمر سوله را کاهش می‌دهد.
 • در هنگام بستن قرارداد توجه کنید که پیمانکار باید تمامی مصالحی مثل: استرات، فریم ستون، باربند، بیس پلیت و… را که برای ساخت و ساز نیاز است و در قرارداد ذکر شده به همراه داشته باشد.
 • ممکن است بعضی از پیمانکاران از ورق‌هایی استفاده کنند که مناسب سوله نباشند. به همین دلیل ایمنی سوله با خطر مواجه خواهد شد.
فرآیند ساخت سوله

محاسبه هزینه ساخت سوله در سال 1401

به‌ طور کلی، عوامل زیادی بر قیمت ساخت سوله اثرگذار است که در این قسمت مهم ترین آنها را بررسی می‌کنیم:

محل ساخت سوله

 • به‌ طور کلی، عرض شیب، میزان خاک برداری و گود برداری در هزینه‌های ساختن سوله تأثیرگذار است.
 • دوری راه از کارخانه باعث می‌شود تا هزینه رفت‌وآمد بیشتر باشد.
 • اگر خاک محل احداث از مقاومت بالایی برخوردار نباشد، ابتدا باید مقاوم‌ سازی خاک منطقه صورت بگیرد. در این صورت هزینه ساخت سوله بیشتر می‌شود.
 • قبل از احداث سوله باید میزان باران، برف، و زلزله منطقه مورد نظر بررسی شود. اگر تشخیص داده شود که باید از اسکله مقاوم‌تری استفاده شود، به طبع هزینه ساختن سوله بیشتر خواهد شد.
 • هر چه عرض زمین بیشتر باشد، گود برداری و خاک ریزی بیشتر شده و هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند.

وزن سوله

وزن سوله به متریال و مصالح ساخته شده ارتباط مستقیم دارد. به طور مثال، مصالح به کار برده شده در یک سوله دویست متری با یک سوله سیصد متری (در شرایط برابر از نظر محیطی) یکسان نیست. در نتیجه  ساختن سوله 300 متری هزینه بیشتری دارد.

متراژ سوله

اندازه طول، ارتفاع و دهانه در ساخت سوله اهمیت دارد. هرچه ابعاد مواردی که ذکر شده بیشتر باشد، به طبع هزینه ساخت سوله نیز بیشتر می‌شود.

مصالح استفاده شده در ساخت سوله

سعی کنید در هنگام احداث سوله از مصالح با کیفیت استفاده کنید. درست است که در این صورت هزینه‌های پرداختی به‌ مراتب بیشتر است؛ اما این نکته را هم در نظر بگیرید که استفاده از متریال درجه یک عمر سوله و ایمنی آن را بیشتر می‌کند.

شایان ذکر است هزینه ساختن هر متر سوله با قیمت آهن و فولاد رابطه مستقیم دارد. بنابراین، در صورت افزایش قیمت این دو ماده، هزینه ساخت سوله نیز بیشتر می‌شود.

کاربرد سوله

بهتر است ابتدا هدف خود را از ساختن سوله تعیین کنید. نیازسنجی یکی دیگر از اقداماتی است که باید قبل از احداث سوله انجام شود تا بتوانید بسته به نیاز خود، محل ساختن سوله، نوع کاربری و… را مشخص کنید.

ارتفاع، میزان مصالح مورد نیاز، نوع دهانه سوله و… از عواملی هستند که در کاربری سوله اهمیت دارند. به طور مثال ساخت سوله با مصارف صنعتی هزینه کمتری نسبت به ساخت و ساز سوله با مصارف کشاورزی دارد.

طراحی سوله

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، قبل از ساختن سوله نیاز به طراحی آن وجود دارد. در صورتی‌ که نقشه و طرح از قبل آماده نباشد، لازم است تا ابتدا هزینه طراحی را پرداخت کرده و سپس اقدام به احداث سوله کنید.

بهتر است قبل از طراحی سوله تمام اهداف خود را به طراح اعلام کنید تا بعد از پروسه ساخت، مشکلی به وجود نیاید.

هزینه ساخت سوله

سوله‌‌های دست دوم

شاید در ابتدا این گونه به نظر برسد که چون سوله‌های دست دوم قیمت پایین‌تری نسبت به سوله‌های نو دارند، برای ساخت سوله مناسب‌تر هستند. در صورتی که این تصور اشتباه است. سوله‌های دست دوم کیفت پایین‌تری دارند و علاوه بر آن ممکن است مطابق صد در صد نیاز و خواسته‌های شما نباشند.

سوله‌های ارزان قیمت

انواعی از سوله‌های سبک از قیمت پایین‌تری برخوردارند. یکی از معروف ترین آنها، سوله خرپایی است که به دلیل استفاده کمتر از آهن وزن پایین‌تری دارد. نکته جالب‌ توجه این است که سوله‌های خرپایی از مقاومت و ایمنی بالایی برخوردار هستند و مونتاژ و دمونتاژ راحت‌تری نسبت به سایر سوله‌ها دارند.

از دیگر مزایای سوله‌های ارزان قیمت می‌توان به نصب سریع، جابه‌جایی آسان و هزینه حمل‌ و نقل پایین آنها اشاره کرد.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید علاوه بر مواردی که در صفحه فوق ذکر شد، کارفرمای منصف نیز تأثیر زیادی در قیمت گذاری ساخت سوله دارد. کارفرمایان می‌توانند از تیم متخصص و همچنین مصالح با کیفیت در ساخت و ساز سوله استفاده کنند. علاوه بر آن، شرایط محل احداث سوله را بسنجند و در صورت نیاز افراد، راهنمایی کنند. در این راستا به منظور بهره‌مندی از خدمات ساختن سوله با کارشناسان ما در “استاده” در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. حامد گفت:

  قیمت سوله سبک با دهانه ۲۰ متراژکا ۸۰۰ متر چقدر میشه؟ آخه چیزی درباره قیمت سوله سبک نگفتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *