چک لیست ضدعفونی کردن خانه در زمان کرونا

چک لیست ضدعفونی کردن زمان کرونا

با شیوع بیماری کرونا یا کووید ۱۹ در سراسر دنیا همه مردم باید چگونگی ضدعفونی کردن و تمیز کردن منزل، به خصوص زمانی که احتمال می‌دهند آلودگی را با خود از بیرون به داخل منزل آورده‌اند، یاد بگیرند. همانطور که می‌دانید این ویروس همه گیر است. پس باید جزئی‌ترین موارد را هم رعایت کنیم تا خطر ابتلای خود و اطرافیانمان را کاهش دهیم.

در این صفحه به چگونگی و مراحل ضدعفونی کردن منزل برای جلوگیری از ورود و نفوذ کرونا ویروس به محل زندگی می‌پردازیم.

ضدعفونی کردن منزل در دوران کرونا

شاید شما هم جزء افرادی باشید که روزانه منزل خود را تمیز می‌کنید. اما باید بدانید که در دوره حضور ویروس کرونا نظافت منزل هم با شرایط عادی تفاوت دارد.

در این شرایط شما باید پس از تمیز کردن معمول، از مواد ضدعفونی کننده مناسب (بدون مخلوط کردن آن با مواد دیگر و شوینده‌ها) هم استفاده کنید. هم‌چنین پیش‌نیازهای استفاده از این موارد برای جلوگیری از آسیب زدن به پوست و ریه استفاده از دستکش یک بار مصرف و ماسک است. به دلیل بویی که مواد ضدعفونی کننده دارند حتما پس از استفاده، برای مدتی درب و پنجره‌ها را باز بگذارید تا جریان هوا در منزل برقرار شود.

هنگام ورود به منزل چه کارهای انجام دهیم؟

 1. توصیه می‌شود حتی قبل از ورود به منزل و پشت درب ماسک و دستکش‌های خود را در آورده، داخل کیسه گذاشته و در آن را ببندید.
 2. حال برای ورود به منزل قطعا دست شما با دستگیره تماس دارد، بنابراین اولین نقطه‌ای که باید ضدعفونی شود آنجا است. هم‌چنین می‌توانید درب خانه را با دستمال یا دستکش باز کنید و سپس آن‌ را داخل سطل در دار بیندازید.
 3. پس از ورود به منزل حتی اگر احساس می‌کنید دستان شما تمیز است ریسک نکنید و از کسی بخواهید در دستشویی را برایتان باز بگذارد تا شما دستان خود را بشویید. طبق گفته محققان شستشوی دست باید حداقل ۲۰ ثانیه با آب گرم به طول انجامد.
 4. لباس‌هایی که بر تن داشته‌اید را جدا از بقیه قرار دهید. برای مثال می‌توانید لباس‌ها را در بالکن و به چوب‌ لباسی‌هایی که از قبل آن‌جا گذاشته‌اید آویزان کنید.
 5. در این مرحله باید وسایلی که در بیرون از منزل با آن‌ها سر و کار داشته‌اید را ضدعفونی کنید. سوییچ ماشین، کلید، موبایل و کارت بانکی یا کیف پول، بیشترین چیزهایی هستند که شما به آن‌ها دست زده‌اید. پس آ‌ن‌ها را با الکل ۷۰ درصد که کشنده ویروس کرونا است خوب ضدعفونی کرده و اجازه دعید تا الکل 15 ثانیه روی سطح بماند و بعد روی یک دستمال خشک قرار دهید.
 6. پس از این ‌کار دوباره دستان خود را خوب با آب و صابون بشویید.
 7. می‌توانید برای اطمینان بیشتر کلید‌های برق در راه‌پله،‌ دستگیره درب خانه و دستشویی را هم ضدعفونی کنید.
 8. بهتر است به هندزفری، عینک، ساعت و موارد دیگری که با خود به بیرون برده‌اید هم مقداری الکل بزنید.

ضدعفونی کردن خریدها زمان کرونا

به طور کلی درگیر شدن به بیماری کرونا به وسیله تماس با سطوح کم‌تر است. زیرا برای آلوده شدن آن‌ها باید قطرات تنفسی فرد مبتلا روی آن نقطه ریخته شده باشد. ولی به هر حال این امکان صفر نیست.

اگر امکان این را دارید که خریدهایتان را اینترنتی انجام دهید و از خانه خارج نشوید به نفعتان خواهد بود. زیرا با هر بار خروج از منزل، خود را در معرض ویروس قرار می‌دهید. در هر صورت اگر خودتان هم خریدها را انجام دادید علاوه بر رعایت نکات بالا و انجام آن‌ها به موارد زیر توجه کنید.

 • از آن‌جایی که زمان زنده ماندن ویروس روی سطوح و اجسام مختلف متفاوت است در صورتی که خرید شما فاسد نمی‌شود و به آن‌ احتیاج ندارید می‌توانید طبق زمان‌بندی جدول زیر آن را به منزل وارد نکنید و یا در محلی مانند انباری یا بالکن قرار دهید تا به اصطلاح ویروس روی آن از بین برود.
 • میوه‌ها و سبزیجات را با محلول‌های گندزدای بشویید و از مایع ظرفشویی یا صابون استفاده نکنید زیرا ممکن است نتوانید آن‌ها را به خوبی از سطوح مواد غذایی بشویید و خود آن‌ها مسمومیت ایجاد کنند.
 • پلاستیک‌ خرید‌ها را داخل یک پلاستیک تمیز بگذارید و ترجیحا آن‌ها را بیرون از منزل قرار دهید و اگر تمایل داشتید از آن‌ها استفاده کنید حداقل باید ۳ روز کامل صبر کنید، یا آن‌ها را بشویید و یا الکل بزنید.
 • هر چیزی که امکان دارد و بسته‌بندی آن خراب نمی‌شود را با آب و صابون بشویید و به بقیه الکل ۷۰ درصد بزنید و آن‌ها را روی دستمال خشک و تمیز قرار دهید.
 • سطوحی که خریدها را روی آن‌ گذاشته‌اید ضدعفونی کنید. پیشنهاد می‌کنیم از قبل مکانی را برای قرار دادن خریدها در نظر بگیرد و آن‌ها را در همان محل بگذارید و در آشپزخانه پخش نکنید.
 • توجه داشته باشید که هنگام ضدعفونی کردن اجناس و یا باز کردن در یخچال دستان شما آلوده نباشند و مدام آن‌ها را بشویید.
 • حتما در نظر داشته باشید که قبل از خوردن هرگونه غذا و خوراکی دستان خود را به مدت 20 ثانیه بشویید.

سخن آخر

تا زمان کشف و استفاده همگانی از واکسن این ویروس، همه افراد باید سعی کنند تا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و حدالامکان از خانه خارج نشوند تا امکان ورود این ویروس به منزل هم وجود نداشته باشد. هم‌چنین با رعایت نکات گفته شده در این صفحه خرید‌های خود را هم ضدعفونی کرده و بشویید تا از شر این ویروس در امان بمانید. در آخر امیدواریم همه شما عزیزان در صحت و سلامتی این دوره سخت را پشت سر بگذارید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.