درب آکوستیک چند درصد از صدا را کنترل می‌کند؟ تا چه اندازه ضد صدا است؟

کنترل صدای درب آکوستیک

آلودگی‌های صوتی و زندگی آپارتمان‌نشینی دنیای امروز باعث شده که فراهم نمودن یک محیط آرام و بی‌سروصدا به یکی از دغدغه‌های شهرنشینان تبدیل شود. به همین دلیل استفاده از مصالح ساختمانی و تجهیزات عایق صدا در ساختمان‌ها رونق پیدا کرده است. استفاده از درب آکوستیک یا درب عایق صدا (درب ضد صدا) نیز از راهکارهای دنیای نوین برای جلوگیری از نفوذ صدا به محیط داخل خانه و از بین رفتن آرامش آن است.

در صفحه ای که پیش روی شماست  فهرست کاملی از تمامی نکاتی را فراهم کرده‌ایم که هر کسی باید درباره درب عایق صدا بداند.

چه دربی را درب عایق صدا نام می‌بریم؟

به زبان ساده به دربهایی که جلوگیری می‌کند از ورود و خروج صدا. درب آکوستیک یا درب ضد صدا از موج‌های صدا، فراصوت‌ها و… جلوگیری می‌کند. جالب است بدانید کلمه آکوستیک از واژه های یونانی گرفته شده است که به معنای قابل شنیدن است.

ضد صدا کردن درب یا ضد صدا کردن دیوار درجه‌های مختلفی دارد. به زبان ساده یک درب آکوستیک تا 10 درصد می‌تواند جلوی صدا را بگیرد و درب آکوستیک دیگر می‌تواند تا 80 درصد جلوی صدا را بگیرد. فارغ از کیفیت درب، درصد جلوگیری از صدا یک واحد اندازه گیری برای درب‌های آکوستیک ویا ضد صدا هستند.

هرچقدر کیفیت و تعداد فوم‌های کارشده در درب بیشتر باشد، میزان صدای گرفته شده بیشتر خواهد بود. این فوم‌ها تاثیر بسیار زیادی در قیمت آکوستیک کردن درب ویا دیوار دارند

درب آکوستیک و درب ضد صدا چه کاربردی دارد؟

یکی از مکان‌هایی که بیشترین استفاده را از درب آکوستیک دارد، استودیو ضبط است. در حین ضبط یک آهنگ یا برنامه نباید هیچ‌گونه صدایی به درون استودیو نفوذ کند. به همین دلیل استفاده از درب‌های آکوستیک و درب ضد صدا در این مکان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وجود این درب‌ها می‌تواند به صاحبان استودیو کمک کند که در اتاق‌های مختلف صداهای مختلف را ضبط کرده و هر اتاق را به خوبی ایزوله نمایند.

در نظر داشته باشید که شما امکان تبدیل درب چوبی قدیمی خود را به درب آکوستیک چرمی هم دارید.

معمولا درب‌های آکوستیک طراحی بسری مناسبی ندارند و به همین دلیل امکان چرم کوبی روی درب‌ها جود دارد و در زمان چرم‌کوبی می‌توان از لمسه دوزی هم استفاده کرد.

به علاوه استفاده از درب‌های ضد صدا برای واحدهای آپارتمانی نیز یک امر ضروری است با وجود چنین درب‌هایی صداهای داخل منزل به بیرون نفوذ کرده و حریم خصوصی افراد حفظ خواهد شد. همچنین شما با خیال راحت می‌توانید یک جلسه فوق محرمانه را در پشت درب‌های آکوستیک یا درب ضد صدا برگزار نمایید و هیچ‌گونه نگرانی از بابت نفوذ صدا به گوش نامحرمان نداشته باشید. به همین دلیل بیشتر شرکت‌ها در ساخت اتاق کنفرانس خود از درب‌های آکوستیک استفاده می‌کنند تا بتوانند تصمیمات مهم را بدون نگرانی از درز صدا به بیرون با صدای بلند اعلام کنند.

یکی دیگر از موارد پرکاربرد درب‌های آکوستیک و درب ضد صدا استفاده از آن برای ساخت درب دستشویی است. در محیط‌های کوچک یا اداری درب‌های ضد صدا می‌توانند بهترین گزینه برای حفظ حریم خصوصی افراد در دستشویی‌ها باشند. به طور کلی هر مکانی که نیاز به یک محیط ایزوله داشته باشد که بتوان صحبت‌های جریان یافته در آن را از گوش نامحرمان به دور داشت، گزینه مناسبی برای استفاده از درب آکوستیک و درب ضد صدا است. به عنوان مثال اتاق‌های بازجویی یا بازرسی پلیس، آزمایشگاه‌ها، مراکز مشاوره و اتاق پزشکان از مهم‌ترین مکان‌هایی است که باید درب آکوستیک و درب ضد سرقت مورد استفاده قرار گیرد.

اما کاربرد درب‌های ضد صدا و درب آکوستیک تنها به حفظ حریم خصوصی افراد محدود نمی‌شود. این درب‌ها معمولا در مکان‌ها و کارگاه‌هایی که سروصدای زیادی تولید می‌کنند، برای جلوگیری از مختل شدن آسایش همسایگان یا مراجعان استفاده می‌شوند. به عنوان مثال در کارخانه‌هایی که از ماشین‌آلات صنعتی سنگین استفاده می‌کنند یا دفاتر چاپ استفاده از درب آکوستیک می‌تواند گزینه خوبی برای از بین بردن آلودگی‌های صوتی باشد.

درب آکوستیک جلوی چه انواجی را می‌گیرد؟

همانطور که در بالا به آن اشاره شد بستگی به نوع آکوستیک شما و میزان کاهش صدا از طرف درب شما دارد. بسته به کیفیت درب ویا تایل‌هایی که در درب‌های ضد صدا استفاده می‌شود، میزان کاهش صدا کاملا متفاوت است. نکته قابل توجه درزهای کناری درب‌ها هستند که می‌توانند درصد قابل توجه‌ای از صداها را پوشش دهد. حتما در زمان نصب درب آکوستیک به درزهای چهارچوب درب توجه کنید.

درب‌های ضد صدا پوشش خوبی برای آلودگی‌های محیطی هم هستند و در کنار این می‌توانند عایق حرارتی مناسبی برای جلوگیری از ورود ویا خروج هوای گرم و سرد هم بشوند.

مطالب مرتبط برای شما...

سوال و نظر خود را ثبت کنید

Your email address will not be published.