نحوه نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی و کنافی

نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی

راه‌های زیادی برای زیباتر کردن یک دیوار ساده و بی روح وجود دارد که در دکوراسیون امروزی می‌توان از هر یک از این روش‌ها استفاده کرد و بنا به نوع دکوراسیون داخلی آن‌ها را انتخاب کرد. رنگ، دیوارپوش، کاغذ دیواری و … همه و همه راه حل‌هایی است که می‌توانند شما را به دکوراسیون مورد علاقه‌تان برسانند و خانه یا محل کار شما را دلنشین و زیبا کنند.

یکی از مرسوم‌ترین و محبوب‌ترین روش‌ها برای پوشاندن دیوار و زیباتر کردن آن، کاغذ دیواری است. کاغذ دیواری با توجه به تنوع در شکل و رنگ و همینطور کیفیت، طیف سلیقه بیش‌تر ما را در بر می‌گیرد و برای انواع مختلف دکوراسیون‌های داخلی مناسب بوده و منطبق با آن‌‌ها خواهد شد. یکی از دغدغه‌های خریداران کاغذ دیواری، زیرسازی و دیوار زیر کاغذ دیواری و ملزومات آن است؛ در این صفحه قرار است زیرسازی لازم و نحوه نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی و کنافی را با هم یاد بگیریم.

زیرسازی دیوار در هر شرایطی لازم و واجب است، دیوار شما چه رنگ شده باشد، چه گچی باشد و چه هر جنس دیگری، نباید ترک یا سوراخ داشته باشد و برای نصب کاغذ دیواری نیز باید سطحی صاف داشته باشید. اگر دیوار شما نیاز به زیرسازی داشته باشد، می‌توانید این کار را به نصاب کاغذ دیواری یا نقاش محول کنید و از او بخواهید سطح دیوار زیر کاغذ دیواری را آماده کند. مراحل و کارهایی که قبل از نصب کاغذ دیواری باید رعایت کنید و به آن‌ها دقت کنید، بسیار مهم‌تر از جنس و نحوه نصب کاغذ دیواری است و روی کیفیت و ظاهر نهایی کاغذ دیواری اثر مستقیم دارد.

هر نوع ترک، درز، فرورفتگی، سوراخ و … می‌تواند مشکل ساز شود و کاغذ شما به درستی روی دیوار نچسبد؛ یکی دیگر از نکات مهم قبل از نصب کاغذ دیواری که باید آن را حتما مدنظر داشته باشید، نم داشتن و خیس بودن دیوار است؛ این موضوع بسیار مهم است، اگر دیوار زیر کاغذ دیواری نم دار باشد، کاغذ دیواری شما خراب خواهد شد؛ البته ممکن است اگر کیفیت کاغذ دیواری شما خیلی خوب باشد و ضد آب هم باشد، فقط رنگ کاغذ دیواری شما به مرور تغییر کند.

نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی

نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی یکی از گزینه‌های پیش روی شماست که هم امکان پذیر است و هم می‌تواند هزینه شما را نیز کاهش دهد و نیازی به رنگ کردن دیوار نیست. اما این نصب روی دیوار گچی ملزومات و نکاتی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

در ابتدا باید حواستان باشد که دیوار زیر کار شما باید صاف باشد، اگر درزهایی روی دیوار وجود دارد، قبل از نصب باید با بتونه آن‌ها را بپوشانید تا دیوار صاف و یکدست شود. شما برای نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی نیاز به چسب مخصوص این کار دارید، با تهیه یک چسب مخصوص کاغذ دیواری می‌توانید کاغذ دیواری خود را روی دیوار گچی نصب کنید. نکته‌ای که برای این کار باید در نظر داشته باشید این است که گچ ممکن است همه چسب را به خود بکشد و کاغذ دیواری به خوبی روی آن نچسبد، اگر گچ دیوار شما تشنه است ابتدا روی دیوار را پرایمر بزنید و بعد از آن با چسب کاغذ دیواری، کاغذ را بچسبانید.

نصب کاغذ دیواری روی دیوار کناف

حضور کناف‌ها در دکوراسیون داخلی و معماری امروزه، بسیار شدت گرفته و روز به روز پررنگ‌تر می‌شود. طرح کناف برای دیوار پشت تلویزیون یا دیوارهای تزئینی در ساختمان بسیار مورد پسند بوده و به زیبایی منزل نیز می‌افزاید. نصب کاغذ دیواری روی دیوار کناف نیز امکان پذیر است و شما می‌توانید طرح مورد نظر خود را روی کناف نصب کنید. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که طرح کناف هر چه ساده‌تر باشد و نورهای مخفی کم‌تری نیز داشته باشد، نصب کاغذ دیواری روی آن ساده‌تر است و نتیجه بهتری نیز حاصل خواهد شد؛ نصب کاغذ دیواری، خصوصا کاغذ دیواری‌هایی که طرح‌دار هستند و طرح شلوغی نیز دارند، روی دیوار کناف که خود آن نیز طرح پیچیده‌ای دارد و از نورهای مخفی زیادی در آن استفاده شده است، در بعضی موارد یا اصلا شدنی نیست یا جلوه زیبایی ندارد.

برای نصب کاغذ دیواری روی دیوار کناف نیز نیاز به زیرسازی دیوار دارید، همانطور که قبلا هم اشاره شد، هر نوع دیواری برای نصب کاغذ دیواری باید صاف و یکدست باشد تا جلوه و ظاهر نهایی کاغذ دیواری زیبا شود؛ پس درزها و ناصافی‌های دیوار کناف نیز باید قبل از نصب کاغذ دیواری با بتونه از بین بروند سپس کارهای نصب را انجام دهید.

سخن پایانی

در نهایت باید در توجه کنید که کاغذ دیواری را می‌توانید روی هر سطحی نصب کنید اما باید زیرسازی آن را به درستی و با دقت انجام دهید تا نتیجه‌ای که می‌خواهید را از نصب کاغذ دیواری، یعنی زیبایی بیش‌تر، بگیرید و از تماشای دیوار و از زیبایی منزل‌تان لذت ببرید.

مطالب مرتبط برای شما...

  برای سوال پرسیدن اینجا کلیک کنید  یا نظر خود را در کادر پایین بنویسید

Your email address will not be published.