آینه کاری دکوراتیو نمونه‌ای از آینه‌های تزئینی هستند که با طرح‌های منحصر به فرد، هنری و شیکی که دارد، زیبایی و ارزش خانه‌ی شما را تا دو چندان می‌کند. آینه کاری دکوراتیو می‌تواند در قسمت‌های مختلف منزل و تمامی بخش‌های دیوار، سقف، ستون و… نصب شود و به شکل قابل توجهی در تغییر دکوراسیون منزل تاثیرگذار باشد.

شایان ذکر است آینه‌کاری دکوراتیو با توجه به سلیقه‌ی شما عزیزان و نحوه‌ی چیدمان منزل، طرح‌ها و انواع خاص و بسیار متنوعی دارد. در این صفحه از استاده قصد داریم انواع آینه کاری دکوراتیو را بررسی نموده و به معرفی نکاتی که لازم است هنگام خرید به آن توجه داشته باشید، بپردازیم. با ما همراه باشید.

انواع آینه کاری دکوراتیو

استفاده از آینه‌های دکوراتیو تاثیرات مثبت قابل توجهی بر دکوراسیون منزل شما خواهد گذاشت. برخی از این موارد عبارت هستند از:

 • افزایش نور محیط
 • زیبایی
 • ایجاد فضایی گرم و القای حس سرزندگی
 • بزرگ نشان دادن فضای منزل درصورت نصب صحیح آینه‌ها

جهت ایده برای آینه کاری مدرن همراه با عکس روی آن کلیک کنید.

در ادامه به معرفی و بررسی انواع آینه کاری دکوراتیو می‌پردازیم.

 1. دیوارپوش آینه‌ای: این گزینه انتخابی بسیار عالی و مناسب برای فضای اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی و حمام می‌باشد.
 2. گرد: در این نوع آینه کاری، آینه‌های دایره‌ای شکل تکی یا چندتایی و با ترتیب روی دیوار نصب و برای تزئین آن استفاده می‌شوند.
 3. پازل مانند: در این نوع آینه کاری، طرح‌های متنوع در ابعاد متفاوتی به صورت پازل در کنار یک دیگر قرار می‌گیرند و تصاویری زیبا، جلوه‌ای بسیار ویژه و منحصر به فرد به وجود می‌آورند.
 4. آینه کاری دکوراتیو در طرح‌های خاص: این نوع آینه‌ها در طرح مختصی مانند: ستاره، پر، گل، سنجاقک، برگ و… ساخته می‌شوند. این نوع آینه‌ها مانند نوع دیوارپوش آینه‌ای با نصب روی دیوار، به صورت گسترده نور را منعکس و نور محیط را بیشتر می‌کنند.
 5. آینه‌کاری دکوراتیو به صورت کاشی: یکی از پرطرفدارترین طرح‌ها به شمار می‌رود که در آن آینه‌ها به صورت تایل‌های کاشی کنار هم قرار می‌گیرند و زیبایی محیط را دو چندان می‌کنند. همچنین ممکن است روی آینه‌ها طرح‌، نوشته و یا اشکال گوناگونی حکاکی شده باشد.
 6. آینه کاری‌های دکوراتیو کثیف: ویژه‌ترین نوع آینه‌کاری دکوراتیو می‌باشد که در آن با اسید روی آینه‌کار شده و درنهایت طرح‌های منحصر به فردی ایجاد می‌شود.
 7. آینه کاری دکوراتیو پلکسی: این آینه‌ها از ورق پلکسی به همراه جیوه ساخته می‌شوند.
 8. آینه کاری دکوراتیو طرح آبشار، طرح نیزه‌ای، طرح کندویی، طرح ویولت، لوزی مربع، خورشیدی، شفق و…

برای آینه کاری دیوار پشت تلویزیون چه طرحی مناسب است؟

نکاتی که زمان آینه کاری دکوراتیو باید بدانید!

نکاتی که زمان آینه کاری دکوراتیو باید بدانید!

به طور کلی جهت انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نوع از آینه کاری دکوراتیو می‌بایست به نکات زیر توجه کافی داشته باشید:

 • جنس قاب یا فریم آینه
 • سبک آینه
 • ابعاد آینه و ابعاد فضای مورد نظر
 • محل نصب آینه
 • نحوه‌ی چیدمان داخی منزل و رنگ‌های استفاده شده

آینه کاری روی کمد دیواری یک طراحی ویژه است که می‌توانید مدل‌های آن را مشاهده کنید.

شستشو و نظافت آینه‌های دکوراتیو

جهت نظافت آینه کاری دکوراتیو می‌بایست مواد شوینده را به دستمال پارچه‌ای اسپری نموده. سپس سطح آینه را تمیز نمایید. توجه داشته باشید همواره از اسپری کردن مواد شوینده به صورت مستقیم بر سطح آینه پرهیز نمایید. چرا که برخورد این مواد به پشت آینه منجر به سیاه شدن سطح آینه خواهد شد.

جدیدترین مدل‌های آینه کاری پذیرایی 2022 را اینجا مشاهده کنید.

در ادامه به معرفی و بررسی چند نمونه از کاربردها و مزایای استفاده از آینه کاری دکوراتیو و همچنین نکاتی که شما عزیزان در هنگام خرید و نصب آینه‌ها باید به آن توجه داشته باشید، می‌پردازیم:

کاربرد آینه‌های بزرگ در محیط‌های کوچک

در صورتی که فضای مورد نظر شما کوچک است، استفاده از آینه کاری دکوراتیو با ابعاد بزرگ سبب ایجاد توهم عمق و بزرگ‌تر دیده شدن فضای موجود خواهد شد. بدین منظور تنها کافی است محل مناسب جهت نصب آینه را بیابید.

با دکوراسیون خانه نقلی درست، متراژ آپارتمان را افزایش می‌دهید

استفاده از آینه‌های فراوان

شما می‌توانید با کمک یک یا چند آینه بازتاب نور را تا چندین برابر افزایش دهید و جذابیت خاصی به آن محل ببخشید. این آینه‌ها می‌توانند اشکال و ابعاد متفاوتی داشته باشند.

بهبود شرایط ظاهری محیط

آینه‌ها می‌توانند بر روی عیوب دیوارها نصب شده و آنها را پوشش دهند. 

توصیه‌ی ما به شما عزیزان این است که از نصب آینه‌ها در سقف به شدت خودداری نمایید؛ زیرا از این روش در دکوراسیون منازل دهه 1970 کاربرد داشته و امروزه استفاده نمی‌شود.

پیروی از قوانین فنگ شویی

به عنوان مثال طبق قوانین فنگ شویی بهتر است از آینه کاری دکوراتیو در اتاق خواب از استفاده نشود. اما در مقابل از قرار دادن آینه روی شومینه استقبال می‌کند؛ زیرا طبق قوانین فنگ شویی موجب القای حس نشاط و شادی به اتاق می‌شود.

همچنین نصب آینه‌های دکوراتیو بر روی در ورودی منازل به عنوان نمادی جهت خوشامدگویی شناخته می‌شود.

ایده پردازی قبل از خرید

باتوجه به نحوه‌ی چیدمان فضای داخلی منزل، ابعاد و طرح آینه‌ی مدنظر خود را انتخاب نمایید. همچنین دقت کنید محل نصب آینه بسیار مهم است؛ درواقع شما با این کار تصمیم می‌گیرید چه وسایل و اساسی در آینه منعکس شوند. بنابراین نیاز است قبل از اقدام به هرکاری کاملا فکر و برنامه ریزی مناسب داشته باشید.

استفاده از آینه‌ها برای راهروهای باریک و همچنین راه پله‌ها جهت بزرگ‌تر نشان دادن محیط اطراف توصیه می‌شود.

هنگام خرید و پس از مشخص شدن نهایی نوع آینه کاری دکوراتیو، می‌بایست به ویژگی‌های کیفی آینه مانند: کیفیت شیشه، جنس کار شده در پشت آینه، ضخامت آینه، جنس قاب یا فریم و… توجه فرمایید.

چند مدل آینه کاری دکوراتیو را مشاهده کنید

طبقه بندی شده در