فرق بین LED و LCD – X فرق بین ال ای دی و ال سی دی !

فرق بين lcd و led

امروزه انواع تلویزیون در برندهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. یکی از مسائلی که باید در هنگام خرید تلویزیون به آن توجه شود نوع تلویزیون است. در اینجا منظور از نوع تلویزیون ال ای دی و ال سی دی بودن آن می‌باشد. بنابراین لازم است که فرق بین  LED و LCD را بدانیم تا بتوانیم بهترین خرید را داشته باشیم از این رو در ادامه مقاله از استاده مگ به بررسی فرق بين lcd و led می‌پردازیم.

ال سی دی چیست؟

LCD مخفف عبارت Liquid Crystal Display بوده که در زبان فارسی یعنی صفحه نمایش با جنس کریستال مایع. ال سی دی از مربع‌های نورانی بسیار کوچکی ساخته می‌شود که به این مربع‌ها پیکسل گفته می‌شود. در واقع از ترکیب تعداد زیادی پیکسل‌، تصویر ایجاد می‌شود. بدین صورت که هر یک از پیکسل‌ها نیز از چند لایه‌ی متفاوت ساخته شده بطوریکه بین آن‌ها کریستال مایع قرار دارد. زمانیکه ولتاژ به کریستال وارد می‌شود مسیر عبور نور باز یا بسته شده و در نتیجه تصاویر ساخته می‌شوند.

ال ای دی چیست؟

امروزه با پیشرفت علم و فناوری پس از تولید تلویزیون ال سی دی، تلویزیون ال ای دی ساخته و تولید می‌شود. در حقیقت تلویزیون‌های ال ای دی همان تلویزیون‌های ال سی دی هستند اما در تلویزیون‌های ال ای دی از دیودهای ساطع کننده نور برای روشن کردن صفحه نمایش استفاده می‌شود.

در تلویزیون ال ای دی آرایه‌های لامپ‌ها در قسمت پشت پنل یا اطراف آن قرار دارند بطوریکه با روشن شدن آن‌ها، نور به صفحه تابیده شده و در نتیجه تصاویر ایجاد خواهند شد. همچنین اندازه‌ی لامپ‌های ال ای دی بسیار کوچک است بنابراین فضای بسیار کمی در پشت پنل تلویزیون اشغال می‌شود. این موضوع بر اندازه تلویزیون ال ای دی تاثیر می‌گذارد. بدین صورت که اندازه تلویزیون ال ای دی بسیار باریک‌تر از تلویزیون ال سی دی می‌باشد.

یکی از مزایای استفاده از این دیودها این است که تصاویر مشکی رنگ، طبیعی‌تر به نظر آمده و کیفیت تصاویر نیز بالاتر می‌باشد.

فرق بين lcd و led

فرق ال ای دی با ال سی دی

منبع نور

در واقع یکی از تفاوت‌های آشکار تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی منبع نور آن‌ها می‌باشد که در پشت صفحه نمایشگر قرار دارد. این منبع نوری در تلویزیون ال سی دی لامپ‌های فلورسنت بوده در حالیکه در تلویزیون ال ای دی دیودهای نوری می‌باشند. بنابراین کیفیت تصاویر تلویزیون LCD به دلیل استفاده از لامپ فلورسنت چندان بالا نیست. البته کیفیت تصاویر تلویزیون LCD نسبت به تلویزیون CRT بسیار بهتر است ولی با ورود تلویزیون LED، کم کم LCD از چرخه‌ی تولید خارج شد.

تفاوت تلویزیون LED,OLED,QLED چیست؟

مقدار مصرف انرژی

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های اصلی تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی مقدار مصرف انرژی آن‌ها است. این موضوع  با مزایای ال ای دی نیز رابطه دارد. بطوریکه مصرف انرژی تلویزیون ال ای دی بسیار کم است در حالیکه تلویزیون ال سی دی از تلویزیون‌های پرمصرف محسوب می‌شود.

وضوح تصاویر

یکی دیگر از مواردی که باعث فرق بين lcd و led می‌شود، وضوح تصاویر آن‌ها می‌باشد. در واقع تلویزیون ال ای دی نسبت به ال سی دی تصاویری با وضوح بیشتری ایجاد می‌کند که این امر باعث کیفیت بیشتر تصاویر نیز می‌گردد.

طول عمر

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که موجب فرق ال ای دی با ال سی دی می‌گردد، طول عمر آن‌ها می‌باشد. همانطور که گفته شد در  تلویزیون LED از دیودهای نوری استفاده می‌شود در حالیکه در تلویزیون LCD لامپ‌های فلورسنت مورد استفاده قرار می‌گیرد و همین موضوع باعث افزایش طول عمر تلویزیون LED  نسبت به LCD می‌شود.   

آسیب به محیط زیست

در تلویزیون LED مواد قابل بازیافت مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این نوع تلویزیون گرمای کم‌تری نسبت به تلویزیون LCD ایجاد می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که تلویزیون LED دوستدار محیط زیست نیز می‌باشد.

قیمت

یکی دیگر از مواردی که باعث فرق بين lcd و led می‌شود قیمت آن‌ها می‌باشد. در واقع قیمت تلویزیون ال ای دی و ای سی دی با یکدیگر متفاوت است. افرادی که به دنبال قیمت ارزان‌تری هستند، تلویزیون LCD را خریداری می‌کنند. اما باید به این نکته توجه کرد که اگرچه قیمت تلویزیون LED نسبت به  LCD بالاتر است اما تلویزیون‌های LED دارای کیفیت تصاویر بالاتر و تکنولوژی پیشرفته‌تری هستند به گونه‌ای که عده‌ای از مردم از آن در بازی کردن و استفاده‌های حرفه‌ای بهره می‌برند. تلویزیون‌های LED  در انواع مختلفی تولید و به بازار ارائه می‌شوند که دارای کیفیت تصاویر متفاوت از جمله 4K، 8K، HD، Full HD و… هستند. بنابراین دارای قیمت متفاوتی نیز می‌باشند.

سایز تلویزیون

سایز تلویزیون نیز یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که باعث فرق ال ای دی با ال سی دی می‌شود. تلویزیون‌های LCD در سایزهای متعدد تولید نمی‌شوند. به عبارتی دیگر این نوع تلویزیون‌ها محدودیت سایز دارند و بزرگترین سایزی که تلویزیون LCD با آن تولید شده است، پنجاه و هفت اینچ می‌باشد درحالیکه تلویزیون‌های LED در سایزهای مختلف تولید می‌شوند به طوریکه مشتریان می‌توانند از کوچکترین سایز تا بزرگترین سایز، تلویزیون LED را بر اساس نیاز خود خریداری کنند.

بنابراین تنوع سایز تلویزیون LED بسیار بالاست بطوریکه در اندازه‌های بیست اینچ، بیست و هشت اینچ، سی و دو اینچ، چهل اینچ، چهل و سه اینچ، چهل و پنج اینچ، چهل و نه اینچ، پنجاه اینچ، پنجاه و پنج اینچ، پنجاه و هشت اینچ، شصت اینچ، شصت و پنج اینچ، هفتاد اینچ تا نود اینچ تولید می‌شود.

ذکر برخی از تفاوت‌های بین تلویزیون LED و تلویزیون LCD

بین تلویزیون LED و تلویزیون LCD
  • تلویزیون ال ای دی از کنتراست، روشنایی و زاویه دید بالایی برخوردار است.
  • اندازه پنل تلویزیون ال ای دی به علت وجود لامپ‌های ال ای دی کوچک، بسیار نازکتر از ال سی دی است.
  • تصاویر مشکی رنگ و تیره به وضوح قابل رویت هستند.
  • مصرف انرژی در تلویزیون ال ای دی بسیار کم‌تر از تلویزیون ال سی دی است. به طوریکه می‌توان گفت تلویزیون‌های LED نسبت به LCD حدود سی درصد انرژی کمتری مصرف می‌نمایند. بنابراین عمر تلویزیون LED نسبت به LCD خیلی زیادتر است.
  • در تلویزیون LED به روز رسانی تصاویر نسبت به تلویزیون LCD بالاتر است. یعنی تلویزیون LED می‌تواند در هر ثانیه تصاویر بیشتری را به نمایش در آورد.

تلویزیون‌ها در دو نوع LCD و LED ساخته می‌شوند. در حقیقت تلویزیون LED همان تلویزیون LCD  است که به صورت پیشرفته تری تولید شده است. البته تلویزیون LED و LCD به دلیل داشتن ویژگی‌های مختلف، با یکدیگر متفاوت هستند که در این مطلب به بررسی آن‌ها پرداختیم. امیدواریم این مطالب به شما کمک کند که  فرق ال ای دی با ال سی دی را بدانید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *