لیست نقاشان ساختمانی و نصاب کاغذ دیواری در تهران

 • در زمان بازسازی و رنگ‌آمیزی منزل، انتخاب یک نوع رنگ که پوشش‌دهی عالی و کیفیت بالایی در ماندگاری داشته باشد، کمی مشکل می‌باشد. به همین دلیل باید با توجه به تفاوت رنگ روغن و اکریلیک در نقاشی ساختمان و دیوارها، یک نوع طیف رنگی که مناسب رنگ‌آمیزی سطح مورد نظر در منزل می‌باشد، اقدام کرد.

   در این صفحه قصد داریم که به بیان ویژگی‌ها و تفاوت رنگ روغن و اکریلیک در نقاشی ساختمان بپردازیم و به شما در انتخاب رنگ مناسب برای نقاشی ساختمان کمک کنیم.

   رنگ اکریلیک بهتر است یا روغنی

  رنگ اکریلیک بهتر است؟

   در مورد اینکه برای نقاشی دیوارهای منزل رنگ اکریلیک  بهتر است یا روغنی، باید بدانید هر کدام چه ویژگی‌هایی داشته و شما از یک رنگ چه انتظاری دارید. بنابراین ابتدا به بررسی هر کدام از این دو رنگ می‌پردازیم.

  رنگ اکریلیک

  حلال این رنگ آب است پس در برابر شستشو با آب مقاوم است.

  ماندگاری قابل قبولی دارد و همانطور که اشاره شد آب آن را خراب نمی‌کند.

  با استفاده از رنگ اکریلیک دیوار یا سطح مورد نظر شما کاملا پوشش داده می‌شود و از زیر آن چیزی مشخص نخواهد بود.

  و در آخر می‌توان آن را روی انواع سطوح از گچی گرفته تا کناف و آجر انجام داد.

  رنگ روغن

  این رنگ را نمی‌توان مانند اکریلیک روی همه جا اجرا کرد و روی چوب و فلز بهتر جواب می‌دهد.

  شستشوی آن منعی ندارد و حتی در برابر نم و رطوبت مقاوت دارد.

  نور را در فضا منعکس می کند و باعث روشن شدن بیشتر محیط می‌شود.

  به دلیل وجود مواد شیمیایی مانند حلال نفتی درون آن باعث می‌شود که این نوع رنگ دیر خشک شود و شاید باعث بروز حساسیت‌های پوستی و ریوی برای افرادی که در معرض آن هستند شود.

    پس برای بیان این که بگوییم در نقاشی رنگ اکریلیک  بهتر است یا روغنی، باید براساس ساختار و سطح موردنظر، محیط کاربری و میزان آن انتخاب کنید زیرا تفاوت رنگ روغن و اکریلیک در نقاشی ساختمان برای قسمت آشپزخانه و پذیرایی با اتاق خواب منزل بیشتر مطرح است و باید در نظر گرفته شود. هم‌چنین می‌توانید از افراد متخصص و نقاشان کمک بگیرید تا در این امر شما را با توجه به سابقه و تخصصشان راهنمایی کنند.

  اجرای رنگ اکریلیک روی رنگ روغنی

  اجرای رنگ اکریلیک

   شاید این سوال در ذهنتان مطرح شده باشد که چرا برای اجرای رنگ اکریلیک روی رنگ روغنی، آماده‌سازی سطح و زیرسازی آن مهم است و اهمیت دارد؟

  • در واقع برای رنگ‌آمیزی آماده‌سازی سطح زیرین همراه انجام می‌شود. در این مورد خاص هم اگر رنگ روغنی به درستی پاک نشود و زیرسازی به صورت کامل انجام نشود، رنگ اکریلیک  چسبندگی لازمه را بر روی سطوح نداشته و از روی رنگ سطح مورد نظر سر خواهد خورد. به همین دلیل اولین نکته برای اجرای رنگ اکریلیک  روی رنگ روغنی، کندن و خراش دادن رنگ زیرین از سطح دیوار است تا بتوان زیرسازی را به دستی انجام داد.

  حال باید بدانیم که چگونه باید کار زیرسازی را انجام دهیم؟

  • برای اجرای رنگ اکریلیک  روی رنگ روغنی ، ابتدا با استفاده از سنباده، سطح رنگ‌کاری را کامل بتراشید و براقیت رنگ روغنی را کاملا پاک کنید.
  • سپس اگر ترکی در سطح دیوار است با انجام بتونه آن را پر کنید.
  • مجددا سنباده بکشید و سطح رنگ‌کاری را صاف و یکدست نمایید.
  • برای انجام بهتر رنگ‌کاری اکریلیک بهتر است که یک لایه آستری بر سطح کار انجام دهید. در واقع قرار است رنگی که پایه آب دارد روی رنگ روغن اجرا شود. پس  سطح زیرین باید تمیز باشد تا چسبندگی انجام شود و کار تمیز و یکدست در بیاید.
  • بعد از پایان تمیزکاری کامل سطح مورد نظر، نوبت به رنگ‌کاری می‌رسد. با اجرای ۲ لایه رنگ اکریلیک  بر روی سطوح مورد نظر رنگ‌کاری شما برای اجرای بی‌عیب نقاشی ساختمان تکمیل می‌شود.
  • بعد از خشک شدن لایه اول رنگ‌کاری، نقاشی و اجرای لایه دوم را انجام دهید.

   معایب و مزایا 

  مزایا و معایب رنگ اکریلیک

  رنگ روغنی جزو قدیمی‌ترین و پرکاربردترین نوع رنگ‌آمیزی ساختمان می‌باشد. اما به دلیل برخی از محدودیت‌ها و معایب آن، شاهد کاهش سهم استفاده از رنگ روغنی و ترجیح بیشتر رنگ اکریلیک  در استفاده از آن هستیم. در مورد تفاوت رنگ روغن و اکریلیک در نقاشی ساختمان باید به مجموعه معایب و مزایای هر یک و کاربرد آنها توجه کنید.

  مزایا و معایب رنگ روغن

  مزایامعایب
  قابلیت استفاده برای رنگ‌آمیزی تمام سطوح درب و پنجره‌ها و چارچوب‌ها وغیرهانعکاس زیاد نور و عدم قابلیت مناسب برای نقاشی سقف و دیوار از رنگ روغنی براق
  ماندگاری و دوام بالاتر نسبت به رنگ اکریلیکنمایش ناهمواری و موج دیوار
  قابلیت شستشو و لکه‌گیری راحتانتشار بوی نامطبوع در محیط و داشتن مواد شیمیایی مضر برای سلامتی
  خشک شدن کندتر و صرف زمان بیشتر
  اجرای سخت‌تر و مشکل رنگ‌کاری در مقایسه با رنگ اکریلیک

  مزایا و معایب رنگ اکریلیک

  مزایامعایب
  غلظت بالای رنگ و به‌صرفه بودن  الزام استفاده از غلطک در اجرای رنگ‌آمیزی اکریلیک
  سازگار با محیط زیست و عدم خطرات احتمالی برای سلامتیباقی ماندن رد قلم‌مو رنگ‌کاری اکریلیک
  اجرای راحت‌تر و ساده‌تر رنگ‌کاریدرخشش و شفافیت کمتر در مقایسه با رنگ روغنی
  قابلیت اجرا بر روی سطوح مختلف گچ، آجر، بتن وغیره
  وجود طیف وسیع و گسترده در انتخاب رنگ
  بدون بو بودن رنگ و خشک شدن سریع
  پوشش‌دهی مناسب و مقاومت بالا در برابر عدم تغییر رنگ و ترک‌خوردگی

  جمع‌بندی

  درمجموع با توجه به تفاوت رنگ روغن و اکریلیک در نقاشی ساختمان، کیفیت هر کدام، نحوه اجرا و نمای نهایی آن‌ها می‌توان تصمیم گرفت که بهتر است کدام یک از آن‌ها اجرا کرد.

  بنابراین اگر قابل شستشو بودن و تمیزکاری سریع سطح مورد نظر برایتان مهم‌تر است، باید از رنگ روغنی برای نقاشی سطوح استفاده کنید و اگر زیبایی بافت و تنوع طیف مهم‌تر می‌باشد، انتخات رنگ اکریلیک بهتر است.

  طبقه بندی شده در

  با برچسب در