توستر، آون توستر، ماکروفر و سولاردام از پرکاربردترین وسایل برقی آشپزخانه هستند. از آنجایی که استفاده از آنها باعث آسان‌تر شدن پخت‌وپز می‌شود، پاسخ به این پرسش که ” فرق توستر با آون توستر و ماکروفر در چیست؟” اهمیت دارد. گفتنی است با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان نسبت به گرم کردن نان، توست کردن نان، گرم کردن و پختن غذا، تهیه شیرینی‌ها و انواع کیک‌ها اقدام کرد.

توستر، آون توستر، مایکروفر و سولاردام هر کدام با یکدیگر متفاوت بوده و دارای کاربردهای مختلفی هستند. بنابراین در این مطلب از استاده مگ سعی داریم شما را با تفاوت‌های بین آون توستر و سایر دستگاه‌ها از قبیل توستر، مایکروفر و سولاردام آشنا سازیم تا با اطلاعات بیشتری نسبت به خرید خود اقدام کرده و از عملکرد آنها استفاده نمایید.  

تفاوت توستر، آون توستر، ماکروفر و سولاردام

کاربردپخت کیک و شیرینیظرفیت و گنجایشمصرف انرژیقیمتمیزان رطوبت غذا
توستر گرم کردن، یخ زدایی و پخت و پز پیتزا و کیک پخت کیک، پیتزا و شیرینی کمزیادکم تا متوسطخشک و برشته
آون توستر گرم کردن، پخت کیک و پیتزا، یخ زدایی، پخت غذا پخت کیک، پیتزا و شیرینی کمزیادمتوسطملایم
ماکروفر گرم کردن، یخ زدایی و پخت و پز پخت غذا زیادکمزیاد رطوبت متوسط تا بالای غذا
سولاردام گرم کردن، یخ زدایی و پخت و پز پخت غذا زیادکم تا متوسطزیادملایم

فرق توستر با آون توستر

همانطور که گفته شد، توستر و آون توستر از وسایل برقی و پر کاربرد آشپزخانه به حساب می‌آیند که برخی از افراد به دلیل شباهت اسم این دو وسیله به یکدیگر، گمان می‌کنند که کارایی آنها نیز شبیه به یکدیگر می‌باشد.

در واقع توستر، وسیله‌ای است که افراد از آن برای گرم و توست کردن نان استفاده می‌کنند؛ در حالی که آون تستر علاوه بر گرم کردن نان، کاربردهای دیگری نظیر پخت و طبخ انواع شیرینی‌ها و کیک‌ها، پخت پیتزا، پخت و گرم کردن غذا و… دارد. امروزه توسترهای جدیدی ساخته شده‌اند که علاوه بر برشته کردن نان، به برشته کردن پیتزا نیز می‌پردازند.

توستر و آون توستر علاوه بر کارایی متفاوت، تفاوت‌های دیگری نیز دارند که برخی از آنها به صورت زیر می‌باشند:

ابعاد: از نظر ابعاد و اندازه، توستر نسبت به آون توستر دارای اندازه کوچک‌تری بوده و در نتیجه فضای کم‌تری از محیط را نیز اشغال خواهد کرد.

مصرف برق: یکی از تفاوت‌های توستر و آون توستر در میزان مصرف برق آنها است. در واقع توستر برای گرم یا توست کردن نان، به مدت 60 تا 120 ثانیه زمان احتیاج دارد، در حالی که آون توستر برای انجام کارهایی نظیر پخت کیک باید به مدت بیست الی چهل دقیقه روشن بماند. بنابراین می‌توان گفت که آون توستر نسبت به توستر،  مصرف برق بالاتری دارد.

قیمت: یکی دیگر از تفاوت‌های توستر و آون توستر می‌تواند قیمت آنها باشد. آون توستر با توجه به اینکه کارایی بیشتری نسبت به توستر داشته و می‌تواند مانند یک فر معمولی عمل کند، معمولا دارای قیمت مناسبی می‌باشد؛ اما در مقایسه با توستر، از قیمت بالاتری برخودار است. 

فرق توستر با آون توستر

تفاوت آون توستر و مایکروفر

یکی دیگر از وسیله‌های برقی پرکاربرد آشپزخانه، مایکروفر می‌باشد که از آن برای پختن و برشته کردن انواع غذاها، پخت کیک‌ها، پخت سبزیجات و… استفاده می‌شود. این دستگاه نیز با آون توستر دارای تفاوت‌هایی می‌باشد که مهم‌ترین آنها به صورت زیر هستند:

خدمات تعمیر فر اجاق گاز و تعمیر فر برقی و فر گازی توکار را در این صفحه از استاده بخوانید.

تکنولوژی ساخت

یکی از تفاوت‌های آون توستر و مایکروفر در تکونولوژی استفاده شده در آنها می‌باشد. در واقع تکنولوژی استفاده شده در ساخت مایکروفر، اشعه الکترومغناطیس بوده، در حالی که در ساخت آون توستر از المنت حرارتی استفاده شده است. مایکروفر برای پخت و پز از اشعه استفاده کرده و آون توستر از انرژی الکتریکی استفاده می‌نماید.

می‌توان گفت استفاده از آون توستر نسبت به مایکروفر خطر کم‌تری داشته و ویتامین‌های موجود در مواد غذایی نیز سالم‌تر خواهند ماند.  

مدت زمان پخت غذا

یکی دیگر از تفاوت‌های آون توستر و مایکروفر در مدت زمان پخت‌وپز می‌باشد. مایکروفر در مقایسه با آون توستر، برای پخت و پز به زمان کم‌تری نیاز دارد. بنابراین انتخابی بسیار مناسب و ایده‌آل برای افرادی است که می‌خواهند در مدت زمان کوتاهی به پخت‌وپز غذا بپردازند.

عواملی نظیر برند مایکروفر، گنجایش دستگاه و… بر قیمت مایکروفر موثر می‌باشند و معمولا مایکروفر نسبت به آون توستر دارای قیمت بالاتری است.

مصرف برق

یکی دیگر از تفاوت‌های آون توستر و مایکروفر در میزان مصرف برق آنها می‌باشد. همانطور که اشاره شد، مایکروفر در مدت زمان کوتاهی نسبت به آون توستر به پخت غذا می‌پردازد. بنابراین میزان مصرف برق آن نیز نسبت به آون توستر کم‌تر خواهد بود.

ابعاد

یکی دیگر از تفاوت‌های آون توستر و مایکروفر این است که امروزه مدل‌های بیشتری از مایکروفرها نسبت به آون توسترها تولید می‌شوند. بنابراین مایکروفرها دارای گنجایش و قابلیت‌های متنوعی می‌باشند. آون توستر و مایکروفر از لحاظ اندازه نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

آون توستر گنجایش کم‌تری نسبت به مایکروفر داشته و در نتیجه فضای کم‌تری از محیط را نیز اشغال می‌کند.

تفاوت آون توستر و مایکروفر

فرق آون توستر با سولاردام

سولاردام نیز یکی دیگر از وسایل پرکابرد آشپزخانه است که از لحاظ ظاهری شبیه به مایکروفر بوده، اما دارای تکنولوژی و کارایی متفاوتی می‌باشند. در واقع سولاردام علاوه بر امواج مایکروفر، از امواج گرمایشی نوری نیز برای پخت و گرم کردن غذا استفاده می‌کند.

برای آن که فرق آون توستر با سولاردام را بدانید، لازم است با ویژگی‌ها و تفاوت‌های آنها آشنا شوید. برخی از این تفاوت‌ها به صورت زیر می‌باشند:

محفظه پخت

محفظه پخت غذا در آون توستر با سولاردام متفاوت می‌باشد. مدل محفظه پخت در آون توستر، به صورت چهار گوش بوده، در حالی که سولاردام دارای محفظه‌ای مدور و گنبدی شکل می‌باشد. این طراحی باعث می‌شود که پخت غذا به طور یکنواخت‌تری انجام گیرد.

مدت زمان پخت

یکی دیگر از تفاوت‌های آون توستر با سولاردام این است که مدت زمان پخت آنها با یکدیگر متفاوت بوده و سولاردام نسبت به آون توستر، به مدت زمان کم‌تری برای فرآیند پخت نیاز دارد. سولاردام پخت غذا را با سرعت بسیار بالایی بدون آنکه آب غذا تبخیر شده یا خشک گردد، انجام می‌دهد

سولاردام قابلیت آن را دارد که بتواند در زمان کوتاهی (در حدود پنج دقیقه)، دمای پخت‌وپز را به 360 درجه برساند. در نهایت، این سرعت بالای پخت سبب می‌گردد که ویتامین‌های موجود در مواد غذایی سالم بمانند.

قیمت

یکی دیگر از فرق‌های آون توستر با سولاردام این است که هزینه خرید سولاردام در مقایسه با آون توستر، بالاتر می‌باشد. از این رو به دلیل قیمت بالای سولاردام، همه افراد نمی‌توانند به خرید آن اقدام نمایند. بنابراین شرکت‌های کم‌تری به تولید آن می‌پردازند.  

مصرف انرژی

یکی دیگر از تفاوت‌های سولاردام با آون توستر در میزان مصرف انرژی آنها است. در حقیقت میزان مصرف انرژی خصوصا مصرف برق در سولاردام نسبت به آون توستر، کم‌تر می‌باشد.

فرق آون توستر با سولاردام

نتیجه گیری

در این مطلب به توضیح مختصری درباره تفاوت‌های بین آون توستر با توستر، آون توستر با مایکروفر و آون توستر با سولاردام پرداخته شد تا بتوانید با استفاده این اطلاعات، آنها را با یکدیگر مقایسه نموده و با توجه عواملی نظیر کاربرد مطلوب خود، میزان بودجه و… دستگاه مورد نظر خود را خریداری نمایید. توصیه می‌شود در این راستا با کارشناسان ما در استاده در ارتباط باشید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در