سگ‌ها با توجه به نتیجه‌ای که در ادامه رفتارشان می‌بینند، آموزش می‌پذیرند. به طور مثال اگر پس از انجام کاری تشویق شوند، دوباره آن کار را انجام خواهند داد. به طور کلی توصیه می‌شود آموزش تربیت سگ را از سنین پایین آغاز کنید.

ما در این صفحه از استاده قصد داریم نکاتی کلیدی پیرامون تربیت کردن سگ، آموزش سگ خانگی، آموزش دادن به توله سگ و آموزش سگ آپارتمانی را بررسی نماییم. از شما عزیزان دعوت می‌شود تا در ادامه مطلب همراه ما باشید و از جزییات روش آموزش سگ اطلاع یابید.

آموزش سگ ژرمن

سگ ژرمن فوق العاده باهوش است و قدرت یادگیری بالایی دارد. بهتر است آموزش تربیت سگ ژرمن از سن 2 ماهگی یا همان 8 هفتگی آغاز شود. در این سن می‌توانید آموزش‌های مربوط به دستشویی کردن، تنها ماندن در پارک، تمرین راه رفتن با قلاده و اجتماعی کردن را آغاز کنید.

مهم‌ترین نکته در آموزش به سگ این است که رفتارهای خوب سگ را تشویق کنید و رفتارهای بد او را نادیده بگیرید و در نحوه آموزش سگ ژرمن خونسردی خود را حفظ نمایید.

روش تشویق سگ ژرمن می‌تواند به صورت تایید کلامی یا دادن خوراکی باشد. توجه داشته باشید که لحن شما با سگ ژرمن هنگام قانون‌گذاری می‌بایست کاملا قاطعانه باشد و به هیچ عنوان نباید قانونی که گذاشته‌اید را تغییر دهید. نحوه آموزش دستشویی سگ در آپارتمان و بیرون همراه فیلم را مشاهده نمایید.

روش تربیت سگ ژرمن از حساسیت بالایی برخوردار است؛ به طوری که کوچک‌ترین اشتباه در تعلیم سگ ژرمن می‌تواند نتایج جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود نحوه تربیت سگ ژرمن را از کتاب‌های مربوطه و با جزئیات بیشتری مطالعه فرمایید.

تربیت سگ اشپیتز

سگ اشپیتز علاوه بر خصوصیات فیزیکی، تعدادی از خصوصیات رفتاری اجداد خود یعنی گرگ‌ها مانند: خشونت، استقلال طلبی و… را به ارث برده است. به طور کلی سگ‌های اشپیتز بسیار باهوش‌اند و به راحتی و سریع آموزش می‌پذیرند. نحوه رفتار شما تاثیر مستقیمی بر آموزش سگ اشپیتز ژاپنی دارد. اما سگ اشپیتز فنلاندی مقداری در برابر تعلیم و آموزش مقاومت نشان می‌دهد. در این شرایط بهتر است صبور باشید تا سگ با شما همراه شود و لجبازی را کنار بگذارد.

سگ‌های اشپیتز علاقه بسیاری به تحسین و تشویق شدن دارند. نکته مهم در تعلیم سگ اشپیتز این است که اگر رفتار ناخوشایندی انجام داده است، بهترین واکنش، بی‌توجهی شما و حفظ خونسردی می‌باشد. به عنوان مثال می‌توانید روی خود را از سگ برگردانید. این کار تاثیر عمیقی بر سگ اشپیتز می‌گذارد؛ به طوری که دیگر آن کار را انجام نخواهد داد. توصیه می‌شود برای پیشگیری از خسته و کلافه شدن سگ، مدت زمان آموزش هرجلسه نهایتا 15 دقیقه باشد.

تربیت توله سگ

به طور کلی نحوه تربیت توله سگ باید بدون وارد شدن آسیب به او باشد و با صبر و حوصله فراوان انجام شود. موارد تربیت و آموزش به توله سگ به شرح زیر می‌باشد:

 • آموزش نشستن
 • راه رفتن با قلاده
 • دراز کشیدن یا خوابیدن
 • غذا خوردن
 • اجتماعی کردن سگ
 • آمدن سگ به سمت شما

تربیت سگ خانگی

آموزش تربیت سگ خانگی در در منزل از اهمیت بالایی برخوردار است که شما می‌توانید با رعایت چند نکته ساده، اصول تربیت سگ خانگی را به بهترین نحو اجرا کنید. مهم‌ترین نکته در تربیت سگ آپارتمانی، با اعتماد به نفس به نظر رسیدن و حفظ آرامش می‌باشد. حتما باید پس از آن که سگ کار مطلوب شما را انجام داد، او را تشویق کنید. چند مورد از روش‌های تشویقی عبارت هستند از:

 • به صورت کلامی
 • لبخند زدن
 • دست زدن
 • دادن خوراکی به سگ
 • جایزه اسباب بازی

آموزش سگ آپارتمانی باید با حوصله و صبر فراوان انجام شود و لازم است تحت هر شرایطی از تنبیه بدنی سگ بپرهیزید.

تربیت سگ خانگی

تربیت سگ مالتیز کراس

سگ‌های مالتیز کراس بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند و هرگز نباید با آنها با خشونت صحبت کرد یا فریاد زد. در غیر این صورت روحیه سگ شما به شدت آسیب می‌بیند و ممکن است به سگی لجباز تبدیل شود. از ویژگی‌های دیگر سگ مالتیز کراس می‌توان به مهربان، عاطفی، بازیگوش و پرانرژی بودن آنها اشاره کرد. آنها بسیار باهوش و خوش اخلاق هستند، بنابراین تعلیم سگ مالتیز کراس معمولا دشوار نمی‌باشد.

برای آموزش سگ مالتیز کراس در قدم اول باید رابطه عاطفی خوبی با او داشته باشید. اگر سگ مالیتز کراس رفتار اشتباهی نشان داد، تنها نیاز است با صدای آرام و لحنی قاطع به او “نه” بگویید. این کار کافی است تا سگ شما دیگر آن رفتار را انجام ندهد. جلسات آموزش سگ مالیز کراس بهتر است نهایتا 15 دقیقه باشد و در طول روز حداکثر 3 بار تکرار شود.

آموزش توله سگ

بهترین زمان برای تعلیم سگ، 2 تا 5 ماهگی می‌باشد. بهتر است آموزش به توله سگ را با دستورات ابتدایی شروع کنید. در مرحله اول می‌بایست سگ شما نام خود را بشناسد. سپس در مرحله بعد دستورات اولیه مانند: نشستن، دستشویی کردن، غذا خوردن را به او می‌آموزید.

شایان ذکر است که در این مدت، جلب کردن اعتماد سگ بسیار مهم می‌باشد و زمینه‌ساز ارتباط شما در آینده خواهد بود. برای آموزش به توله سگ شما باید او را با رفتارهای درست آشنا سازید و پس از انجام دادن آنها، توله سگ را تشویق کنید. این روند می‌بایست چندین بار تکرار شود.

تربیت سگ پاکوتاه

کلیات نحوه آموزش سگ پاکوتاه مانند سگ‌های دیگر است. به این صورت که شما می‌بایست تعلیم سگ پاکوتاه را از 8 هفتگی شروع کنید و پس از نشان دادن رفتار صحیح و انجام کار مطلوب، او را به صورت کلامی یا دادن خوراکی تشویق نمایید. همچنین در صورتی که سگ شما کار اشتباهی انجام داده است، رفتار او را نادیده بگیرید و آرامش خود را حفظ نمایید. بهتر است در این شرایط روی خود را از سگ برگردانید.

روش تربیت سگ نگهبان

تربیت سگ برای نگهبانی امری حساس و پیچیده می‌باشد که بهتر است تنها توسط مربیان حرفه‌ای و آموزش دیده انجام شود. یکی از نکات مهم برای تعلیم سگ نگهبان، تیپ شخصیتی شما می‌باشد! افراد جدی، قاطع و با اعتماد به نفس بالا می‌توانند به خوبی تعلیم سگ نگهبان را انجام دهند.

سگ نگهبان باید به خوبی اجتماعی شود تا به اشتباه و از روی اضطراب و ترس به افراد عادی حمله نکند و یا در هنگام خطر و مواجهه با دزد پا به فرار نگذارد! می‌توان گفت رکن اصلی تعلیم سگ نگهبان فرانبرداری همیشگی او از صاحب خود می‌باشد که می‌بایست تحت هرشرایطی قوانین و فرامین را انجام دهد.

روش تربیت سگ نگهبان

آموزش راه رفتن سگ با قلاده

برای آموزش فرمان هم‌قدم شدن و یا راه رفتن با قلاده به سگ می‌بایست 5 روز تا یک هفته قلاده را با فاصله دو انگشت دور گردن سگ ببندید تا به قلاده عادت کند. سپس، بعد از گذشت این مدت زمان فرامین هم‌قدم شدن و سایر دستورات را شروع کنید.

بهتر است در ابتدا فرامین راه رفتن با قلاده را در محیط خانه تمرین کنید و سپس او را به بیرون از خانه ببرید. هنگام آموزش بهتر است به سگ بگویید ” من را نگاه کن” تا تمرکز بیشتری داشته باشد. اگر سگ شما بالغ می‌باشد، باید او را با غذا یا توپ مورد علاقه‌اش تحریک و تشویق کنید تا از سر جای خود بلند شود و با شما راه بیاید. می‌توان گفت تنها نکته مهم برای آموزش راه رفتن سگ با قلاده، تکرار و تمرین می‌باشد.

کتاب تربیت سگ

کتاب جامع تربیت سگ به صورت گام به گام نحوه تعلیم سگ را با جزئیات فراوان آموزش می‌دهد. شما می‌توانید با کمک این کتاب بسیار آموزنده و ارزشمند و پیروی از اصول پایه و آموزش‌های پیشنهادی به بهترین نحو ممکن سگ خود را تربیت نمایید.

روش های تربیت سگ

بهترین روش تربیت سگ در منزل، تعلیم به صورت تشویقی می‌باشد. به طوری که در هنگام انجام کار درست، سگ را به صورت کلامی مانند: “آفرین دختر/ پسر خوب”، “عالی” و یا با دادن خوراکی خوشمزه تشویق کنید.

توجه داشته باشید که هیچ روش آموزش سگ تنبیه فیزیکی را تایید نمی‌کند و اگر سگ شما کار اشتباهی کرده است بهتر است روی خود را از او برگردانید و به او بی‌توجهی کنید. شما می‌توانید برای تعلیم و آموزش بهتر از ابزارهای مخصوص نیز کمک بگیرید.

روش های تربیت سگ

دوره مقدماتی تربیت سگ

کلاس تربیت سگ به شکل مقدماتی معمولا در سنین 2 ماهگی و به منظور اجتماعی شدن، تعامل و هم‌زیستی بهتر با انسان و سایر جانداران، آشنایی با اسم خود، آشنایی با فرامین و آموزش دستورات ساده و پایه‌ای مانند: بشین، بیا، بخواب، راه رفتن با قلاده و… برگزار می‌گردد. شایان ذکر است برگزاری دوره تربیت سگ برای سنین بالاتر نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در