بهترین زمان تعویض روغن موتور چه زمانی است؟

تعویض روغن موتور

با ما همراه باشید تا در این صفحه از خدمات آنلاین استاده ضمن معرفی تعمیرکاران تعویض روغن موتور و بررسی بهترین زمان عوض کردن روغن، با نکات قابل اهمیت در مورد عوض کردن روغن موتور انواع مختلف خودروها آشنا شویم و با اطلاع یافتن از آن‌ها به عوض کردن اصولی و بهینه‌ی روغن موتور ماشین بپردازیم.

روغن موتور خودرو که وظیفه‌ی روان‌سازی و تصفیه‌ کنندگی اجزای موتور را بر عهده دارد، پس از مدتی کارکرد و استفاده در خودرو، کارایی مفید و اولیه‌ی خود را از دست می‌دهد. در نتیجه، نیاز به تعویض روغن موتور برای انواع خودروها در ارائه خدمات تعمیرات خودرو وجود خواهد داشت.

هزینه تعویض روغن موتور

خدمتقیمت به تومان
تعویض روغن موتور50.000 تا 300.000

در راستای عوض کردن روغن موتور، در اغلب موارد به منظور بهبود کیفیت و عمر موتور ماشین نیاز به عوض کردن فیلتر نیز ضروری است. این مسئله بر میزان هزینه تعویض روغن موتور خودرو می‌افزاید. تعیین قیمت و  هزینه لازم جهت تعویض آن‌ها به عوامل متعددی چون نوع ماشین و موتور مربوطه، نوع و قیمت فیلتر، اجرت کار بر اساس حجم کار انجام شده، محل تعویض روغنی و همچنین برند سازنده‌ی روغن موتور بستگی دارد.

معرفی تعمیرگاه‌های فوق تخصصی:

تعمیر گیربکس اتوماتیک و تعمیرگاه های تخصصی گیربکس اتوماتیک را در این صفحه از استاده مشاهده نمایید.

کاربرد روغن موتور چیست؟

روغن موتور در محافظت از موتور ماشین در برابر گرما و حرارت زیاد آن در هنگام روشن بودن موتور و کارکرد آن اثر دارد. درواقع، به روان کردن و کم شدن ساییدگی و اصطکاک سایر قطعات داخلی ماشین کمک می‌کند. روغن موتور خودرو با جذب ذره‌ها و رسوبات معلق و ناخالصی‌های آلوده می‌شود که سبب بهبود کیفیت عملکرد موتور و اجزای جانبی آن می‌شود.

بنابراین، با تعویض به ‌موقع و مناسب آن با انواع باکیفیت روغن، کیفیت کارکرد موتور ماشین و همه‌ی اجزای مرتبط با آن افزایش چشمگیری خواهد یافت.

خلاصه‌ای از موارد کاربرد روغن موتور خودرو به شرح زیر می‌باشد:

  • کم شدن سایش قطعات متحرک موتور و روان کردن آنها
  • تصفیه و پاکسازی قطعات داخلی موتور ماشین
  • خنک کردن قطعات داخلی در هنگام کارکرد موتور
  • تمیزی قطعات داخلی و جلوگیری از رسوب و انسداد ذرات ریز و معلق
  • محافظت از قطعات در برابر خوردگی و جلوگیری از زنگ‌ زدن آنها
  • بهبود کیفیت عملکرد موتور در دماهای متفاوت از محیط
  • آب‌بندی سیلندر و پیستون ماشینو بهبود کارکرد آنها

آموزش تعویض لنت ترمز پراید را اینجا بخوانید.

بهترین زمان تعویض روغن موتور

زمان تعویض روغن موتور

لازم به ذکر است بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو به عوامل و فاکتورهای مهمی چون پیشرفت در ساخت و طراحی موتور، نوع سوخت، میزان استفاده و شتاب ماشین و همچنین حجم سوخت مصرفی بستگی دارد. از آنجایی که تعیین زمان مناسب جهت عوض کردن روغن موتور برای انواع ماشین و هر مدل از آن متفاوت است و بر اساس تخمین شرکت‌های نمایندگی مشخص می‌شود، زمان طلایی جهت عوض کردن روغن موتور همان موعد مقرر شده در دفترچه راهنمای ارائه شده‌ی خودرو از طرف شرکت سازنده و نمایندگی می‌باشد.

تعویض روغن موتور هر چند کیلومتر؟

به صورت میانگین و بر اساس توصیه‌ی عمومی، هر 3 تا 6 ماه یکبار و پس از گذشت هر 5.000 تا 10.000 کیلومتر مسیر و کارکرد خودرو، نیاز به تعویض روغن موتور می‌باشد و چنین بازه‌ای زمان مناسبی برای عوض کردن روغن موتور انواع ماشین‌هاست.

به طور کلی، حدود زمان مناسب جهت عوض کردن روغن موتور خودرو در هر چند کیلومتر بر اساس نوع موتور به شرایط زیر است:

نوع موتورپیشنهاد کارخانهتوصیه‌ی عمومی
موتور گازوئیلیهر 15.000 کیلومترهر 10.000 کیلومتر
موتور توربوهر 10.000 کیلومتربین 3000 تا 5000 کیلومتر
موتور دیزلیهر 10.000 کیلومترهر 5000 کیلومتر

چرا باید به موقع روغن موتور را عوض کنیم؟

روغن موتور خودرو با عملکرد خود در بهبود کیفیت کارکرد موتور نقش دارد و به واسطه‌ی جذب ذرات و دودهای ناشی از احتراق موتور، تجزیه می‌شود. روغن موتور خودرو طی زمان کیفیت استاندارد خود را از دست می‌دهد و با موعد تاریخ انقضای آن، توان روان کردن و خنک کردن قطعات موتور را نخواهد داشت و علاوه بر تحمیل فشار و بار زیاد به موتور خودرو، باعث افزایش دمای قطعات داخلی و در نهایت از کار افتادگی موتور خواهد شد؛ در نتیجه، کارایی اولیه و بهینه‌ی خود را کاملا از دست می‌دهد.

بنابراین، تعویض به موقع و زودهنگام روغن موتور خودرو یک ضرورت مهم برای انواع ماشین‌ها به حساب می‌آید؛ چرا که باعث افزایش کارکرد بهینه‌ی موتور که از اجزای اصلی هر ماشینی به حساب می‌آید، می‌شود.

تعویض روغن پراید چند کیلومتر است؟

طبق دفترچه راهنمای پراید که از طرف شرکت سایپا صادر می‌شود، زمان مناسب جهت تعویض روغن موتور پراید و عوض کردن همزمان فیلتر آن، هر 6 ماه یکبار یا هر بار پس از طی مسافت 5.000 کیلومتر و حداکثر تا سقف 8.000 کیلومتر می‌باشد.

خدمات مکانیک سیار پراید در استاده را اینجا مشاهده کنید.

لازم به ذکر است چنانچه روغن موتور در موعد مقرر و مشخص شده توسط نمایندگی عوض نشود و یا از روغن موتوری که شرکت سازنده‌ی این ماشین تائید کرده باشد، استفاده نشود، از عمر مفید قطعات داخلی و به خصوص موتور خودرو کاسته شده و مشکلات فنی متعددی بروز پیدا خواهد کرد.

زمان عوض کردن روغن موتور ماشین صفر

برای ماشین‌های صفر کیلومتر و کار نکرده بر خلاف سایر خودروهای معمولی به دلیل خشک بودن قطعات، احتیاج است تا زمان تعویض روغن موتور به میزان چند مرتبه در کیلومترهای ابتدایی کارکرد ماشین انجام شود. توصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز آسیب و افزایش قدرت و کارایی موتور خودرو، ابتدا بعد از طی مسافت 500 الی 1000 km و پس از آن نیز بعد از طی مسافت تا 2000 km، نسبت به عوض کردن روغن موتور خودروی صفر کیلومتر اقدام شود.

برای مرتبه‌ی سوم، زمان تعویض روغن موتور تا 3000 km کارکرد ماشین مناسب است. بعد از گذشت این مدت نیز همانند سایر خودروها پس از گذشت هر 5000 km مسیر، عوض کردن روغن موتور الزامی است.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *