در ابتدای انجام لوله کشی موتورخانه حتماً باید طراحی لازمه صورت گیرد تا تمام استانداردهای کار و به خصوص موارد جزئی مدنظر قرار گیرد. چرا که برای عملکرد درست سیستم گرمایشی موتورخانه که باید ارتباط بین دیگ شوفاژ، مبدل‌های حرارتی، توزیع متناسب آب در چرخش رادیاتورها و در آخر برای آب سرد و گرم مصرفی، لوله کشی صورت گیرد؛ باید دقیق و بر طبق موارد احتیاطی، استاندارد و الزامی پروژه انجام شود.

 در این صفحه از “خدمات آنلاین نکت” قصد داریم که در مورد بیان نکات لازمه در رابطه با لوله کشی موتورخانه و قیمت آن بپردازیم.

قیمت لوله کشی موتورخانه 

نوع خدماتنوع سیستمسایز (میلیمتر)قیمت به تومان
دستمزد لوله کشی آب و شوفاژسنتی16 الی 32هر متر 3.500
دستمزد لوله کشی آب و شوفاژکلکتوری16 الی 32هر متر 3.500
دستمزد لوله کشی روکار آب و شوفاژسنتی16 الی 32هر متر 4.500
دستمزد لوله کشی روکار آب و شوفاژکلکتوری16 الی 32هر متر 5.000

قیمت لوله کشی موتورخانه بسته به نوع ساختمان و اندازه پروژه مدنظر کاملا متغیر است. در واقع این خدمت به خاطر تغییرات جزئی و کلی که تقریباً هر ساله در میزان دستمزد و اجرت تعمیرکار و به خصوص قیمت قطعات تاسیسات موتورخانه رخ می‌دهد، دچار نوسانات قیمتی متفاوتی می‌شود.

قیمت لوله کشی موتورخانه

 از این رو در مرحله اول برای تعیین قیمت لوله کشی موتورخانه باید به نوع کار که میتواند نصب، خرده‌کاری، بهینه سازی، تغییر و تعمیرات لوله کشی در ساختمان باشد، توجه داشت. به این صورت نمی‌توان قیمت از پیش تعیین شده‌ای برای برآورد هزینه‌های موتورخانه مشخص کرد. اما با توجه به آسیب‌های وارد شده به محدوده موتورخانه می‌توانید با توجه به هزینه تعمیر قطعه و یا تعویض آن، قیمت حدودی را تعیین کنید.

در واقع در صورت تشخیص سریع مشکل دستگاه مطمئناً پرداخت هزینه تعمیر در مقایسه پرداخت قیمت بالاتر برای خرید قطعه جدید و فابریک جهت تعویض قطعه مورد نظر که دچار ایراد و خرابی شده است کاملاً متفاوت خواهد بود. از این رو با توجه به اجرت تعمیرکار و صرف زمان مورد نظر برای بررسی و عیب‌یابی قطعات موتورخانه، اندازه موتورخانه و اجرای لوله‌کشی، هزینه تعمیر قطعات، هزینه تعویض قطعات خراب شده در موتورخانه، هزینه ایاب و ذهاب و… قیمت لوله کشی موتورخانه و تعمیرات برآورد خواهد شد.

نقشه لوله کشی موتورخانه 

نقشه لوله کشی موتورخانه

با توجه به ابعاد و فضای موتورخانه باید با رعایت فاصله بین قطعات دستگاه به ترسیم نقشه لوله کشی موتورخانه پرداخت. چرا که برای تعبیه و نصب درست این دستگاه در هر نوع ساختمانی برای حفظ کارکرد درست در طول زمان باید تمام استانداردهای مربوطه رعایت شود.  در واقع نوع سیستم تاسیساتی، ترکیب و شکل ساختمان و فضای لازم و در دسترس برای نصب دستگاه‌های مکانیکی و الکتریکی در برآورد نقشه لوله‌کشی موتورخانه باید جزو اولویت‌های اولیه مد نظر قرار گیرند.

ایده‌آل این امر تعیین موقعیت مرکزی ساختمان برای لوله‌کشی در موتورخانه است که باعث کمتر شدن اندازه کانال‌ها و طول لوله‌ها می‌شود. البته مزیت اصلی این عمل به زمان سرویس کردن و تعمیرات آن باز می‌گردد که راحتی و هزینه پایینی را صرف خواهد کرد.

در زمان طرح نقشه لوله کشی موتورخانه باید به ارتفاع سقف و حد مشخص و لازمه آن نیز توجه داشت. معمولاً ارتفاع سقف فضای مورد نظر برای موتورخانه باید در حدود ۴ تا ۶ متر و یا بین ۱۲ تا ۲۰ فوت باشد تا مشکلی در حین نصب و اجرا رخ ندهد.

لوله‌کشی موتورخانه ساختمان 

قطعه کلکتور، قسمت کلیدی در لوله کشی موتورخانه ساختمان می‌باشد. چرا که لوله‌های آب سرد و گرم موتورخانه که به منبع دوجداره کویل‌ها، مبدل‌ها و گرمایش از کف رادیاتورها ارتباط دارد، از طریق دو لوله با سایزهای متفاوت به دو کلکتور رفت و برگشت متصل می‌شود.

 البته ابعاد و سایز کلکتور باید به نسبت لوله‌های ورودی و خروجی موتورخانه بزرگتر باشد که این میزان بر مبنای محاسبات اندازه آب ورودی و خروجی به آن در ساختمان برآورد می‌شود. معمولا چون قطعه کلکتور در عملکرد لوله‌کشی موتورخانه ساختمان، بیشتر در معرض فرسودگی بوده، در صورت وجود مشکل، تعمیرکاران ابتدا این قطعه را چک و کنترل کرده و نسبت به سرویس و لزوم تعویض آن اقدام می‌کنند.

 اما به طور معمول عواملی چون نشتی از شیر فلکه، مهره ماسوره و یا سردنده باعث نشت آب بر روی کلکتور لوله کشی موتورخانه ساختمان شده و در آخر موجب زنگ‌زدگی و فرسایش این قطعه و نهایتا لزوم تعویض آن خواهد شد.

 اقدامات جهت عملیات بهینه‌سازی لوله‌کشی موتورخانه ساختمان عبارتند از:

  • عایق‌کاری لوله‌ها و دیگ موتورخانه ساختمان 
  • سرویس‌کاری و انجام تنظیم قطعات مختلف موتورخانه 
  • شستشو و رسوب‌زدایی موتورخانه

لوله‌کشی موتورخانه استخر 

لوله‌کشی موتورخانه استخر

لوله کشی موتورخانه استخر به دلیل اهمیت تصفیه و گرم کردن آب با توجه به نوع کاربری فضا، باید به صورت کاملاً تخصصی و مقاوم صورت گیرد. در واقع معمولاً به خاطر لزوم عمر بالای تاسیسات و پمپ‌ها در استخر باید از لوله‌های UPVC برای مقاومت در برابر اسید و کلزنی استخرها استفاده شود.

سیستم گرمایشی و تصفیه آب استخرها قسمتی از لوله‌کشی موتورخانه استخر می‌باشد که باید با توجه به نوع محیط در ساختمان‌های مسکونی و ویلایی و یا مراکز استخر طراحی و انجام شود. هزینه لوله‌کشی موتورخانه نیز بسته به کیفیت کار انجام شده، اتصالات استخر و اجرای تاسیسات کاملا متفاوت می‌باشد که باید با در نظر گرفتن حجم پروژه لوله‌کشی موتورخانه استخر نسبت به میزان تجهیزات و لوازم به کار رفته برآوردهای لازمه صورت گیرد.

کلام آخر

 به دلیل فناوری‌های جدید در بخش لوله کشی موتورخانه که قطعات با کارکرد بهتر و طول‌عمر بالاتری تولید شده است، ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی نیز برای عملکرد موتورخانه‌ها تنظیم شده است؛ برای آسایش خود و استاندارد بودن ساختمان بهتر است به متخصصین این حرفه مراجعه کنید.

طبقه بندی شده در