سمپاشی کک: سمپاشی خانه برای کک

سمپاشی کک

کک حشره‌ای است که خون را می‌مکد و معمولا از حیوانات سرایت پیدا می‌کند. البته انواع مختلفی دارد که کک‌های انسانی‌، کک گربه و سگ و کک جوندگان از معروف‌ترین آن‌ها می‌باشند. در این صفحه از خدمات آنلاین “استاده” به روش‌های سمپاشی کک و راه‌های جلوگیری از ایجاد کک و … خواهیم پرداخت.

این حشره بسیار خطرناک است و نحوه از بین بردن آن نیز بسیار سخت است. باید توجه داشته باشید که اگر کک به حیوان خانگی شما حمله کرد حتما تمام مکان‌هایی که حیوان در آن حرکت کرده را سمپاشی کنید به طور مثال اگر خانه شما حیاط دارد حتما علاوه بر داخل منزل، حیاط را هم سمپاشی کنید.

اگر شما کک را میان درزها و شکاف‌های موجود در منزل و یا در رختخواب دیدید و فرقی نمی‌کند که مرده است یا زنده و یا حتی اگر روی ملحفه نشانه‌ای از خون مشاهده کردید باید بدانید که خانه شما تحت حمله کک قرار گرفته است.

بهترین زمان سمپاشی در طول روز و ساعت کی است؟

سمپاشی خانه برای کک

یکی از روش‌های موثر از بین بردن کک، سمپاشی است که حتما باید از افراد خبره و کاربلد کمک گرفت زیرا به طور مثال استفاده از سم‌های گازی مانند فستوکسین، متیل بروماید و قرص برنج و یا سوزاندن گوگرد برای از بین بردن کک علاوه بر اینکه خطرناک است موثر نیز نمی‌باشد. کک‌ها مانند اغلب حشرات توانایی زندگی در گرما را دارند و سرما برای آن‌ها مانند سم است به همین دلیل مطلوب‌ترین زمان برای سمپاشی آن‌ها نیمه دوم سال می‌باشد.

لازم به ذکر است که علاوه بر اینکه شخص متخصص برای سمپاشی کک بعد از تشخیص آن از چه ماده‌ و سمی استفاده می‌کند اقدامات قبل و بعد از سمپاشی نیز مورد اهمیت است که به همین دلیل باید از فردی متخصص برای سمپاشی کک کمک بگیرید تا از خطرات احتمالی مانند تاثیرات سموم روی ریه و… جلوگیری شود.

می‌توان از:

 • پودر مخصوص کک
 • اسپری ضد کک
 • نفتالین
 • گرد حشره کش
 • سموم قوی موجود برای کک
 • محلول‌های خانگی نظیر اسطوخودوس
 • برگ اکالیپتوس و یا بابونه برای از بین بردن کک

استفاده کرد. اگر منزل شما توسط کک‌ها تحت آلودگی زیادی قرار گرفته است می‌توانید از سمومی مانند پروپکسور و پیروتروئیدها و بندیوکارب استفاده کنید. تمامی سمومی که برای از بین بردن و سمپاشی کک مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای بروشور هستند پس قبل از اقدام به سمپاشی بروشور را خوانده و طبق آن عمل کنید.

قیمت سمپاشی موش و مارمولک در منزل و آپارتمان در سال 1400 را اینجا بخوانید.

در ادامه شما را با کارهایی که قبل از سمپاشی باید انجام دهید آشنا خواهیم کرد:

 • باید بدانید که حین سمپاشی کک باید از محیط خانه دور شوید که این مدت زمان تقریبا ۳ تا ۶ ساعت می‌باشد که باید تا خشک شدن سم و یا اسپری مورد استفاده منتظر بمانید و سپس وارد شوید.
 • همچنین مواد و لوازم خوراکی و بهداشتی را از خانه خارج کنید و تمامی لوازم را پیش از سمپاشی و بعد از آن هم ضدعفونی کنید تا سم روی آن باقی نماند
 • باید قبل از سمپاشی کک تمامی قسمت‌های منزل را به وسیله جاروبرقی جارو کشیده و از هیچ قالی و فرش و روفرشی‌ و مبلی چشم‌پوشی نکنید، به وسیله آب گرم محل خواب حیوان خانگی خود را نیز تمیز کنید.

برای دریافت قیمت سمپاشی ساس تختخوابی و نحوه تخصصی سمپاشی ساس در استاده روی آن کلیک کنید.

حال برای سمپاشی آماده شده‌اید:

 1. برای این کار نیاز به سم برای از بین بردن کک و سمپاش داریم. سم مخصوص را طبق راهنمایی‌های بروشور با آب سرد ترکیب و رقیق کنید و آن را درون سمپاش بریزید.
 2. مکان مورد نظر که تحت حمله کک قرار گرفته است را دور تا دورش با عرض ۱۵ تا ۳۰ سانتی سم بریزید و همچنین تمام فرش‌ و قالی و پارچه‌های آلوده را نیز سمپاشی کنید و توجه کنید که همه‌ی شکاف‌ها و درزهای دیوارها را هم سمپاشی کرده باشید.
 3. بعد از سمپاشی تا حد ممکن لوازم خانه را با آب بسیار گرم بشویید و کمدها را خالی کنید و داخلش را سمپاشی کنید و تمامی لباس‌ها را بشویید.
 4. همچنین اگر حیوان خانگی شما به جز خانه در حیاط و یا در ماشین شما هم رفت و آمد داشته باید آن مکان‌ها راهم سمپاشی کنید و سپس حیوان خانگی را حمام کنید.


البته لازم به ذکر است که رختخواب نوزادان و کودکان را نباید سمپاشی کک کرد زیرا برای آن‌ها مضر است.
برای اینکه کک به طور کامل از خانه شما خارج و دور شود لازم است تا همین اقدامات را ۱۴ روز دیگر تکرار کنید.

کارهایی که پس از سمپاشی باید به آن‌ها عمل شود:

بعد از انجام اقدامات سمپاشی کک باید تمامی درها و پنجره‌ها را باز کنید تا هوای خانه تعویض شودو همچنین در اقدامات پیش از سمپاشی ذکر شد که تمامی مواد خوراکی را از محل دور کنید ولی اگر ماده‌ای در محل باقی مانده بود و آلوده به سم شده بود باید آن را دور بریزید.

حتی بعد از سمپاشی و هواگیری و خشک شدن سموم هم باید طبق توصیه متخصصان عمل شود زیرا ممکن است برای کودکان و خانم‌های باردار و افرادی که بیماری‌‌‌هایی از قبیل حساسیت پوستی و بیماری کلیوی و قلبی دارند مضر باشد.

پیشگیری از وجود کک!

برای پیشگیری به درگیری خودتان به کک باید بهداشت فردی را رعایت کنید و استحمام منظمی داشته باشید و برای جلوگیری از ورود کک به منزل می‌توانید کف ساختمان را دوغاب کنید و یا درزهای موجود را گچ بگیرید و سیمان کنید و اگر هم در منزل کک مشاهده کردید برای پیشگیری از مبتلا شدن خودتان لباس‌ها و ملحفه‌ها را جوشانده و وسایلی که کک برروی آن‌ها هستند را زیر آفتاب قرار دهید.

برای مشاهده قیمت سمپاشی سوسک ریز آشپزخانه روی آن کلیک کنید.

روش‌های از بین بردن خانگی کک (بدون نیاز به سمپاشی)

لیمو یک کشنده مناسب برای کک

لیمویی را به صورت ریز ببرید و با یک لیتر آب آن را روی حرارت بگذارید و صبر کنید تا آب بجوشد و  بعد از گذشت یک شبانه روز عصاره این محلول را جدا کنید و به صورت اسپری برای از بین بردن کک به کار ببرید.

کشتن کک با آب

از آنجایی که کک در داخل آب آسیب می‌بیند می توانید یک ظرف بزرگ را از آب پر کنید و صبر کنید تا کک بپرد، زمانی که کک پرید داخل آب می‌افتد و از بین می‌رود.

جوش شیرین قاتل کک

برای سمپاشی کک به روش خانگی می‌توانید ابتدا منزل را جارو کنید و سپس جوش شیرین را روی مکان‌های آلوده نظیر مبل و فرش و … بپاشید و چند دقیقه دیگر مجدد به وسیله جاروبرقی خانه را جارو کنید و بعد کیسه جاروبرقی را دور بیندازید زیرا کک‌ها داخل آن می‌باشند و باید از خانه دور شوند.

جهت اقدام سمپاشی منازل برای شپش کلیک کنید.

راه حل رهایی موقت از کک

 • گیاهانی همچون نعناع یا داوودی دشمن کک هستند پس می‌توانید گلدانی از آن‌ها را کنید.
 • رهایی از کک با شست‌وشوی لباس و اسباب بازی حیوان خانگی
 • لباس‌ها، پارچه، ملحفه، اسباب بازی و هرچیزی که مربوط به حیوان خانگی می‌شود را با آب بسیار گرم بشویید. کک‌ها تخم گذاری می‌کنند پس باید هنگام خشک کردن ملحفه‌های حیوان خانگی دقت به خرج بدهید و آن‌ها را در مکان باز نیندازید.

گیاهی تاثیرگذار با نام رزماری

شما می‌توانید پور رزماری را روی مناطق آلوده به کک بریزید تا آن‌ها را از بین ببرید.

جمع کردن کک روی پارچه سفید

هنگام انجام سمپاشی کک به روش خانگی توجه داشته باشید که رنگ کک تیره است و چون می‌پرد می‌توانید یک پارچه سفیدی را روی زمین بگذارید تا بعد از پرش روی آن بیفتد و شما آن را از خانه دور کنید.

اسپری ضد کک خانگی

با استفاده از دو لیتر آب و نیم لیتر آبلیمو و چهار لیتر سرکه سفید می‌توانید به راحتی خودتان اسپری ضد کک درست کنید و به وسیله آن مناطق آلوده را ضدعفونی کنید تا از کک رهایی یابید.

استفاده از مخلوط جذب کننده کک‌ها

مخلوطی از صابون و آب گرم را شب در مکان آلوده به کک قرار دهید و چراغ خواب را بالای آن روشن کنید تا کک ها به این مخلوط بچسبند و از بین بروند.

نمک ساده‌ترین روش رهایی از کک

می‌توانید مانند جوش شیرین نمک خشک را روی مکان آلوده بریزید و یا به صورت مخلوط آب نمک برای از بین بردن کک استفاده کنید.

استفاده از خاکی مخصوص به نام دیاتومه

پودر دیاتومه که نوعی خاک است را نیز می‌توانید در مناطق تحت حمله‌ی کک بریزید زیرا این پودر در ساخت حشره کش‌ها نیز موثر و قابل استفاده می‌باشد.

تمامی روش‌های ذکر شده روش‌هایی خوب برای از بین بردن کک به شمار می‌روند ولی کک حشره‌ای قوی است و خیلی سریع تخم گذاری می‌کند و می‌تواند اکثر قسمت‌های منزل را آلوده کند پیشنهاد ما به شما سمپاشی کک است تا برای همیشه از کک‌ها در امان باشید.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. ترنم گفت:

  در فضای باز آیا باید تمام درختان را هم سمپاشی کرد ؟ جاهایی ک‌دستمان نمیرسد را چکار کنیم ؟

 2. ترنم گفت:

  آیا جوش شیرین را بصورت پودر یا مایع باید استفاده کرد ،اکر مایع چقدر تب اضافه کنیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *