نحوه و آموزش شارژ گاز کولر گازی و 4 نکته مهم

آموزش شارژ گاز کولر گازی

کولر گازی همانطور که از نامش پیداست، دارای گاز می‌باشد که منظور از گاز در این وسیله، ماده‌ای گازی شکل بوده که به آن مبرد نیز می‌گویند. در واقع این ماده، گرما را از یک نقطه جذب کرده و به نقطه‌‌ی دیگری انتقال می‌دهد. نوع این گاز به عوامل مختلفی از جمله نوع وسیله، مدل وسیله و… بستگی دارد؛ اما اغلب در بیشتر کولرهای گازی، گاز R22 می‌باشد. مطابق آنچه که گفته شد، آموزش شارژ گاز کولر گازی برای مشتریان دغدغه‌ای مهم است.

لیست تعمیرکاران کولرگازی در تهران

 • پس از خرید کولر گازی و استفاده از آن، یکی از سوالاتی که ذهن بیشتر افراد را مشغول می‌کند، این است که چه زمانی، گاز کولر گازی تمام شده و چه زمانی نیاز است به شارژ گاز کولر گازی پرداخته شود. در حقیقت نمی‌توان زمان خاصی را برای این موضوع در نظر گرفت، چرا که وجود مواردی باعث می‌شود تا گاز کولر گازی کم شده و به اتمام برسد. با این حالت، نیاز به شارژ گاز ضروری است. در این راستا، در این مطلب از “استاده” سعی داریم شما را با نحوه و آموزش شارژ گاز کولر گازی آشنا سازیم تا نسبت به زمان لازم جهت شارژ این دستگاه آگاهی یابید..

  شرایط نیاز به شارژ گاز کولر گازی

  به طور کلی، نمی‌توان زمان دقیق و معینی را برای شارژ گاز کولر گازی مشخص کرد؛ چرا که بر حسب شرایط مختلف و میزان کارکرد دستگاه، این زمان متغیر است. برای مثال، هنگامی که کولر گازی نشتی داشته باشد، باعث تمام شدن گاز کولر گازی می‌شود. همچنین، خراب شدن قطعاتی در کولر گازی نیز باعث کم شدن گاز کولر گازی می‌گردد.

  راهکارهای کاربردی جهت تشخیص کمبود گاز کولر گازی را در بازار “خدمات آنلاین استاده” بخوانید.

  بنابراین برای پی بردن به میزان گاز کولر گازی می‌توانید در زمان سرویس کولر گازی به بررسی وضعیت شارژ گاز کولر گازی خود بپردازید. سرویس کولر گازی علاوه بر اینکه از ایجاد خرابی دستگاه جلوگیری می‌کند، باعث افزایش عمر دستگاه نیز می‌شود. همچنین همانطور که گفته شد، در این مواقع شما می‌توانید به میزان شارژ دستگاه پی برده و در صورت نیاز به شارژ مجدد گاز دستگاه بپردازید. هزینه سرویس کولر گازی در سال 1401 را بخوانید.

  آموزش شارژ گاز کولر گازی (مرحله به مرحله)

  برای آموزش شارژ گاز کولر گازی باید مراحلی را  به ترتیب و با دقت لازم طی کنید. این مراحل به شرح زیر می‌باشند:

  1. در مرحله اول برای جلوگیری از برق گرفتگی، قبل از هر گونه اقدامی، کولر گازی را از برق خارج کرده و سپس به شارژ گاز دستگاه بپردازید.
  2. در این مرحله باید مقدار آمپر دستگاه را چک کنید تا هنگام شارژ گاز کولر گازی بتوانید به صورت صحیح، مقدار گاز ورودی به کولر گازی را تنظیم نمایید. جهت اقدام برای سرویس کولر گازی در استاده روی آن کلیک کنید.
  3. اکنون باید به بررسی و اندازه گیری دمای هوای محیطی که کولر گازی در آن قرار دارد، بپردازید.
  4. در مرحله چهارم آموزش باید با استفاده از شلنگ‌ها، به شارژ گاز کولر گازی بپردازید. یعنی یک طرف آنها را به کپسول گاز وصل کرده و طرف دیگر را به ورودی گاز کندانسور( با توجه به دفترچه راهنما) متصل نمایید. همچنین برای تنظیم کردن آمپر شارژ گاز کولر گازی، می‌توانید یک آمپرمتر را به سیم‌های ورودی کندانسور وصل نمایید.
  5. در مرحله آخر، به باز و بسته کردن کپسول گاز بپردازید. این کار باید به صورت آرام انجام شود تا گاز کپسول به آرامی وارد کولر گازی شده و به میزان تعیین شده برسد.
  آموزش مرحله به مرحله شارژ گاز کولر گازی

  روش‌های شارژ گاز کولر گازی 

  شارژ گاز کولر گازی دارای روش‌های متفاوتی می‌باشد که مهم‌ترین آنها به صورت زیر است:

  شارژ گاز آمپری

  یکی از روش‌های شارژ گاز کولر گازی، شارژ گاز آمپری است. در این روش، شما می‌توانید توسط آمپرمتر روی دستگاه، مقدار گاز آن را بررسی کرده و در شرایط نیاز به شارژ گاز کولر گازی بپردازید.

  شارژ گاز وزنی

  یکی از رایج‌ترین روش‌های شارژ گاز کولر گازی، شارژ گاز وزنی می‌باشد. در حقیقت در این روش شما می‌توانید براساس شارژ موجود در دستگاه، به شارژ مجدد گاز کولر گازی بپردازید.

  شارژ گاز گیج مانوفیلد

  یکی دیگر از روش‌های شارژ گاز کولر گازی، شارژ گاز مانوفیلد می‌باشد که از این روش کم‌تر استفاده می‌شود. در واقع از آن جایی که در این روش برای شارژ گاز کولر گازی از پارامترهایی مانند دمای محیط مورد نظر و… استفاده می‌شود، روشی است که از دقت کم‌تری برخوردار بوده و قابل اعتماد نمی‌باشد.

  انواع گاز کولر گازی و بهترین گاز کولر را به‌طور کامل در این صفحه از “استاده” بخوانید.

  نحوه شارژ گاز کولر گازی

  پس از آشنا شدن با انواع روش‌های شارژ گاز کولر گازی باید با نحوه و چگونگی انجام روش‌ها نیز آشنا شوید تا بتوانید به صورت مطلوب به شارژ گاز دستگاه بپردازید. در ادامه‌ی این مطلب از “استاده” به توضیح برخی از آنها می‌پردازیم.

  لازم به ذکر است شارژ گاز کولر گازی با استفاده از وسایل و تجهیزات لازم انجام می‌شود. بنابراین برای شارژ گاز کولر گازی، تهیه وسایلی از جمله کپسول گاز، دماسنج، گیج و مانوفیلد، آمپرمتر، ترازوی دیجیتالی، کیت نشت یابی مدار گاز و… الزامی می‌باشد. 

  نحوه و آموزش شارژ گاز کولر گازی

  آموزش شارژ گاز آمپری کولر گازی

  برای شارژ گاز کولر گازی به روش آمپری، ابتدا باید قبل از اقدام به هر کاری، میزان آمپر کمپرسور کولر گازی را بررسی کنید. به همین منظور، انجام این کار، با کمک فرد متخصص امکان پذیر خواهد بود، بدین صورت که فرد با تجربه و متخصص پس از بررسی مقدار جریان و نوسان، به عملکرد نامتوازن دستگاه پی برده و علت آن را کمبود گاز می‌داند.

  1. در این روش باید سر یکی از شلنگ‌ها را به سر کپسول گاز و دیگری را به ورودی شیر شارژ وصل کنید.
  2. بعد از آن برای تنظیم نمودن آمپر شارژ دستگاه باید یک آمپرمتر را به سیم‌های ورودی کندانسور متصل نمایید.
  3. پس از آن، کپسول گاز را به آرامی باز کرده تا مقداری از گاز آن وارد کولر شده و سپس آن را ببندید.
  4. انجام این کار را تا جایی ادامه دهید تا آمپرمتر به میزان آمپر روی کمپرسور برسد و نهایتا کپسول را ببندید. اگر مقدار آن از آمپر روی کمپرسور بیشتر شود، سید‎می‌توانید مقداری از گاز را خارج کرده تا به مقدار مورد نظر بر.

  آموزش شارژ گاز وزنی

  یکی دیگر از بهترین روش‌های شارژ گاز کولر گازی، شارژ گاز وزنی است که در انجام این روش باید برای اندازه گیری میزان گاز از ترازوی دیجیتالی استفاده کنید.

  1. پس از اندازه گیری مقدار گاز می‌توانید میزان گازی که برای شارژ گاز نیاز است را به دستگاه تزریق نمایید.
  2. سپس در مرحله بعد باید به طور کامل به خالی کردن گاز داخل کولر گازی بپردازید.
  3. همچنین در این مرحله باید لوله‌کشی ها و مخازن گاز را با دقت بررسی کنید تا در صورت وجود هر گونه نشتی، در کوتاه‌ترین زمان ممکن آنها را برطرف نمایید.
  4. پس از انجام مراحل فوق باید کپسول گاز را به کولر گازی وصل کرده و نهایتا به شارژ گاز دستگاه بپردازید.

  نکات شارژ گاز کولر گازی

  1. با استفاده از آمپراژ دستگاه می‌توانید به بررسی میزان شارژ گاز کولر گازی پی ببرید.
  2. هنگام پر کردن گاز کولر گازی، نباید کپسول مبرد در حالت سرد یا مایع شارژ شود.
  3. برای رسیدن به فشار بالای مورد نیاز کپسول مبرد می‌توانید کپسول را با آب گرم(حدود چهل و یک درجه سانتی گراد) گرم نمایید.
  4. یکی دیگر از نکات این است که برای گرم کردن کپسول نباید از بخار آب داغ یا شعله مستقیم، استفاده کنید.

  نتیجه گیری

  در بعضی از مواقع، کولر گازی دچار کمبود گاز می‌شود که برای حل این مشکل، باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شارژ گاز دستگاه به صورت اصولی بپردازید. برای شارژ گاز کولر گازی مراحل مختلفی انجام می‌شود که در این مطلب از “استاده مگ” به بررسی و شرح مفصل آنها پرداختیم. امیدواریم که این مطالب به شما کمک کند تا بتوانید به نحو مطلوب نسبت به شارژ گاز کولر گازی اقدام نمایید. در این راستا، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  مطالب مرتبط برای شما...

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.