نکات طلایی که زمان استفاده از یدک کش باید رعایت کنیم!

نکات مهم یدک کشی خودرو

احتمالا یک بار در عمرتان هم که شده مجبور به استفاده از یدک کش­ها می‌شوید. خرابی، تصادف یا تمام شدن سوخت و در جاده ماندن همانا و کمک گرفتن همانا تا استفاده از یدک کش را تجربه کنیم. به هرحال ماشین است، نمی­پرسد کی و کجا باید خراب شوم، باید خود را برای هر شرایطی آماده کنیم.

امداد خودرو شرق و شمال شرق تهران

امتیاز 3.3 از 197

خدمات: تعمیر خودرو در محل و حمل خودرو در شرق تهران

امداد خودرو غرب و شمال غرب تهران

امتیاز 3.2 از 288

خدمات: تعمیر خودرو در محل و حمل خودرو در غرب تهران

امداد خودرو جنوب تهران

امتیاز 3.4 از 190

خدمات: تعمیر خودرو در محل و حمل خودرو در جنوب تهران

امداد خودرو شمال تهران

امتیاز 4.3 از 12

خدمات: تعمیر خودرو در محل و حمل خودرو در شمال تهران

امداد خودرو شمال تهران

امتیاز 2.8 از 32

خدمات: تعمیر خودرو در محل و حمل خودرو در شمال تهران

آگهی‌های بالا تبلیغاتی می‌باشند و استاده صرفا معرفی مشاغل خدماتی را انجام می‌دهد و هرگونه توافقات انجام کار و مالی مربوط به آن بر عهده طرفین می‌باشد.

اما آنچه که مهم است دانستن و رعایت نکاتی مربوط به یدک کشی خودرو است که ضروری تلقی می‌شود تا زمینه ساز خسارات و دردسرهای بعدی نباشد. در ادامه این صفحه از خدمات آنلاین استاده شما را با این نکات آشنا خواهیم کرد، بنابراین تا پایان با ما باشید تا ببینیم در حین یدک یا بکسل خودرو چه کار باید کرد.

رعایت نکات ایمنی در هنگام یدک خودرو

رعایت نکات ایمنی در هنگام یدک خودرو

اگر زمانی قصد یدک خودرویی معیوب را داشتید باید به نکات مهمی دقت نمایید. این نکات تنها مختص کارشناسان و متخصصان این امر نبوده و بهتر است افراد عادی نیز آن­ها را آموزش دیده تا در مواقع اضطراری از آن‌ها آگاه باشند. از جمله این نکات مهم و اساسی می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن وسعت دید مناسب برای راننده خودرو یدک کش

راننده یدک کش باید دید خوبی نسبت به مسیر و اطراف خود داشته باشد. این دید مناسب در هنگام سبقت گرفتن و دور زدن در یک پیچ بسیار ضروری است؛ چراکه هر گونه اشتباه ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای هر دو خودرو ایجاد کند.

  • تنظیم فشار باد لاستیک­ها

این نکته به ویژه در زمانیکه خودروی معیوب روی خودروی یدک کش سوار می­شود اهمیت ویژه­ای دارد. استاندارد بودن لاستیک­ها و باد آن­ها در هنگام یدک کشی خودرو نکته­ای اساسی است. تنظیم باد لاستیک در هندلینگ و توانایی خودرو تاثیر زیادی دارد.

  • ذخیره کردن تایر زاپاس

قطعا در خودروی شما نیز یک تایر کمکی اضافه وجود دارد چه برسد به خودروهای یدک کش که این نکته اهمیت به سزایی پیدا می­کند. حال تصور کنید خودروی بکسل یک تریلی باشد، در این صورت حتما وجود تایر زاپاس الزامیست و بسیاری از نمایندگی­های مربوط هیچگاه از این یک قلم چشم پوشی نمی­کنند.

  • کنترل حرکت در پیچ­ها

تصور کنید در یکی از پیچ­های سخت جاده چالوس راننده­ای در حال بکسل کردن خودرو بوده و نه تنها دید مناسبی ندارد بلکه توان کنترل خودرو در این پیچ­ها نیز برایش سخت است، در این وضعیت انتظار سالم به مقصد رسیدن کمی خارج از تصور است.

  • ترمز گیری درست و به موقع

از نکاتی که باید رعایت شود، این مورد است. خودروی یدک کشی را تصور کنید که با سیستم ترمزی نامناسب خودرویی را یدک می­کشد آن هم در یک جاده خطرناک، پر از سراشیبی و پیچ به نظر ایمن و اصولی نمی‌آید، آن هم برای خودرویی که در حال حمل گونه­ای دیگر از خود است. در زمان بکسل کردن باید ترمزها به حدی مناسب و سالم باشند که در زمان اضطرار سریعا عمل کرده و فاصله استاندارد را رعایت کنند.

چه خطراتی خودروی یدک شده را تهدید می­کند؟

از جمله این خطرات می­توان به امکان سرقت خودرو اشاره کرد. جلوی ضرر را از هر طرف که بگیرید منفعت است؛ یکی از بهترین راه­ها برای جلوگیری از این اتفاق، کمک خواستن از نمایندگی­ها و شرکت‌های مطمئن و شناخته شده است. تصادفات نیز از دیگر خطرات در حین حمل خودرو هستند.

ممکن است در زمان جابه جایی خودرو تصادفات غیر عمد نیز صورت گیرد و خسارتی کلی­تر به خودروی یدک شده وارد شود. از جمله اصولی که شرکت­های مربوطه وضع کرده و بعد از این اتفاقات رعایت می­کنند پرداخت خسارت است.

در این شرایط باید مشخص شود که اتفاق رخداده به دلیل خطای راننده بوده یا نقص فنی خودروی یدک کش، تا در دو صورت خسارات را پرداخت کنند:

  1. طبق تدابیر شرکت­های ذیربط عموما خودروی یدک کش به بیمه شخص ثالث مجهز بوده تا در صورت محرز بودن خطای راننده، بیمه خسارات را به هر دو خودرو پرداخت نماید.
  2. خودروهای یدک کش اغلب به دو نوع بیمه دیگر نیز مجهز هستند تا در صورت تشخیص تصادف به دلیل مشکل خودرو از محل این دو بیمه خسارات پرداخت شود. این دو نوع بیمه در زیر آمده است:

 الف) بیمه مسئولیت دارندگان وسیله نقلیه زمینی در برابر شخص ثالث

ب) بیمه مسئولیت مربوط به ابزار و اجزاء یدک کش­ها مثل: زنجیرها، مهار کننده­ها و …

این دو بیمه تنها در صورت تشخیص خسارات به دلیل مشکلات فنی خودرو پرداخت می­شوند.

سخن آخر

درست است که یدک کش­ها در زمان اضطراری کمکی اساسی به حساب خواهند آمد، اما امکان ایجاد خطرات و خسارات به دلیل عادی نبودن شرایط در هنگام استفاده از یدک کش توسط آن­ها محتمل بوده و همین مورد توجه به نکات ایمنی و اساسی قبل از یدک کردن را می­طلبد. بنابراین سعی کنید که پیش از استفاده از یدک کش از مورد اطمینان بودن شرکت اعزام کننده مطمئن شوید. همچنین درد دست داشتن قبض از سوی شرکت یدک کش نیز می تواند شما را از ریسک های احتمالی همچون سرقت خودرو و یا برعهده نگرفتن خسارت وارد دور کند.

مطالب مرتبط برای شما...

  1. مهربان گفت:

    برای مسافت ۲۰ کیلومتر چقدر هزینه یدک کش باید پرداخت کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.