چگونه به تشخیص ایزوگام خوب بپردازیم؟ 3 راهکار اساسی

تشخیص ایزوگام خوب

تشخیص ایزوگام خوب در عایق بندی مناسب ساختمان اهمیت به سزایی دارد. یکی از دلایل آن استفاده از ایزوگام بنا به دلایل مختلفی می باشد، همچون:

 • جلوگیری از انعکاس تابش نور خورشید
 • ارتقای استحکام و مقاومت مکانیکی ساختمان
 • ارتقای عمر ساختمان به علت جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت
 • محافظت از ساختمان در مقابل گرما و سرما به علت عایق حرارتی بودن ایزوگام
برای مشاوره در زمینه عایق نانو می توانید تماس بگیرید
سایت استاده
نام: شرکت پارس پوشش نقش جهان
تلفن کارگاه: 0913000795809133197958
تلفن همراه: 0912833795809130007958
اطلاعات بیشتر: دفتر اصفهان :شیخ صدق شمالی -خیابان نیکبخت غربی-کوچه کیهان
آدرس: تهران – بزرگراه رسالت-خیابان بنی هاشم-بن بست شریعت

نصب آن برای یک ساختمان، انواع مختلف استخر (از قبیل ورزشی، کشاورزی، پرورش ماهی) و همچنین مخازن آب لازم و ضروری است؛ اما دراین‌بین نمی‌توان از اثرگذاری کیفیت ایزوگام درنتیجه نهایی، غافل بود. چراکه در صورت استفاده از یک ایزوگام نامرغوب، ممکن است:

 1. نم به قسمت‌های داخلی ساختمان و یا استخر شما نفوذ کند. این مسئله می‌تواند منجر به تخریب ساختمان و کاهش عمر مفید آن شود.
 2. به‌سرعت ترک بردارد. شما باید هزینه زیادی را برای تعمیر، ترمیم و در صورت نیاز تعویض آن صرف کنید.
 3. توانایی انعکاس نور را به‌خوبی نداشته باشد. در موارد حاد می‌تواند منجر به آزار همسایگان مجاور ساختمان شما شود.
 4. مقاومت بالایی نسبت به گرما و سرما نداشته باشد. شما را متحمل هزینه‌های گزاف می‌کند.

تشخیص ایزوگام مرغوب از نامرغوب

تشخیص ایزوگام مرغوب از نامرغوب

تشخیص ایزوگام خوب از طرق مختلفی همچون:

 •  بو
 • بررسی جنس
 • نگه‌داری تکه ای از رول ایزوگام در فریزر

امکان‌پذیر است. در ادامه قصد داریم به تفصیل درباره هریک از روش‌های گفته‌شده، توضیحاتی را به شما ارائه دهیم.

همان‌طور که گفته شد، سه‌راه رایج برای تشخیص ایزوگام مرغوب از نامرغوب وجود دارد.

 • تشخیص ایزوگام خوب از طریق بو

آسان‌ترین راه در پروسه تشخیص ایزوگام مرغوب از نامرغوب است. یک ایزوگام مرغوب از جنس قیر پلیمری است اما ایزوگام نامرغوب می‌تواند از سایر مواد همچون قیرهای غیر پلیمری و یا پودرهای معدنی ساخته‌شده باشد. ایزوگام‌های نامرغوب عموماً بوی زننده‌ای همچون گازوئیل دارند.

 • تشخیص از طریق بررسی جنس

در این روش کافی است دستتان را به ایزوگام بکشید. اگر دستتان سیاه نشد و چیزی به دست شما چسبیده نشد، ایزوگام مذکور یک نمونه مرغوب و باکیفیت است.

 • نگهداری در فریزر

در این روش تشخیص ایزوگام مرغوب کافی است تکه‌ای از یک رول ایزوگام را در فریزر قرار دهید. پس از مدت‌زمان 2 ساعت، اقدام به خارج کردن ایزوگام از فریزر کنید. در ادامه شروع کنید تکه ایزوگام مذکور را تا زاویه‌ای در حدود 120 درجه خم‌کنید.

اگر شکستگی و یا ترک در ایزوگام در ناحیه‌ای که اقدام به خم کردن آن کرده‌اید، دیده شد؛ در این صورت ایزوگام مرغوب نیست. درصورتی‌که ایزوگام دچار شکستگی نشد و یا براثر خم کردن، ترک برنداشت؛ ایزوگام مرغوبی است. شما می‌توانید نسبت به مقاومت بالای این ایزوگام در مقابل سرما و گرما و نم و رطوبت اطمینان داشته باشید.

البته دراین‌بین نباید از استانداردهای تعریف‌شده برای ایزوگام‌ها نیز غافل بود. ایزوگام‌ها به‌عنوان یک عایق حرارتی باید دارای یکسری استانداردها باشند. استانداردهای طول، وزن و ضخامت از مهم‌ترین استانداردهای ایزوگام دانسته می‌شوند.

 • استاندارد طول: ایزوگام استاندارد طولی به‌اندازه 10 متر دارد. درنتیجه ایزوگام‌هایی با طولی بیشتر یا کمتر از این مقدار، استاندارد نیستند.
 • استاندارد وزنی: هر رول ایزوگام استاندارد باید وزنی بین 2.4 الی 8.3 کیلوگرم در هر مترمربع داشته باشد.
 • استاندارد ضخامتی: مقدار ضخامت یک ایزوگام استاندارد بین 2.4 الی 8.3 میلی‌متر است. بهترین حالت آن 4 میلی‌متر میباشد.

مسئله‌ای بسیار مهم که در بحث تشخیص ایزوگام مرغوب لازم است به آن اشاره کرد؛ این است که یک ایزوگام مرغوب لزوماً یک ایزوگام خیلی گران‌قیمت نیست. دقت داشته باشید که گهگاه افراد سودجو با بیان ویژگی‌های اغراق‌آمیز و نسبت به دادن آنها به محصولات خود، درصدد به دست آوردن سود بیش‌ازحد هستند. پس لازم است دانش خود را درزمینه تشخیص ایزوگام خوب ارتقا دهید.

ویژگی یک ایزوگام خوب

بنابراین، خیلی مهم است که شما از روش‌های عمده تشخیص ایزوگام خوب آگاه باشید. پیش از پرداختن به روش‌های تشخیص ایزوگام مرغوب از نامرغوب سؤالی که دراین‌بین مطرح می‌شود این است که یک ایزوگام خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • از طول عمر بالاتری برخوردار است.
 • مقاومت مکانیکی، حرارتی بالایی دارد.
 • از مواد اولیه مناسب و باکیفیتی ساخته‌شده است.

چه پارامترهایی برای تعریف یک ایزوگام خوب در نظر گرفته‌شده است؟

 • استحکام و مقاومت مکانیکی (کششی، پارگی)
 • ضریب مقاومت نسبت به عبور حرارت، نم
 • قدرت در انعکاس نور خورشید

خرید یک ایزوگام مرغوب می‌تواند در طول عمر ایزوگام و همچنین کاهش هزینه‌های لازم برای تعمیر ایزوگام و یا آسیب‌های احتمالی در آینده اثرگذار باشد.

تشخیص ایزوگام نامرغوب

روش خاصی برای تشخیص ایزوگام نامرغوب وجود ندارد. صرفاً کافی است از روش‌های گفته‌شده در قسمت‌های پیشین استفاده کنید؛ چراکه آن‌ها به‌منزله تشخیص ایزوگام نامرغوب نیز هستند.

تشخیص ایزوگام نامرغوب همان‌طور که گفته شد، امری ضروری است. این مسئله همچنین می‌تواند در جلوگیری از پرداخت هزینه‌ای اضافی به شما کمک ویژه‌ای کند. سعی کنید از روش‌های تشخیص ایزوگام خوب آگاه باشید اما در کنار آن همواره خود را از شنیدن نظرات یک کارشناس خبره محروم نسازید.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که همیشه مراجعه به یک کارشناس خبره نسبت به استفاده از روش‌های گفته‌شده در بالا، اولویت دارد. مراجعه به یک کارشناس خبره در تمامی مراحل خرید تا نصب شما را از ارتباط با افراد سودجو و صرف هزینه‌های نجومی کاملاً بی‌نیاز می‌کند.

کلام آخر

با توجه به حساسیتی که ساختمان و مصالح ساختمانی به نفوذ نم و رطوبت دارند در صورتی که از عایق بندی مناسب استفاده نشود می تواند آسیب های جدی را به ساختمان شما وارد نماید . بنابراین همان طور که در بالا نیز بدان اشاره شد بایستی علاوه بر اینکه تشخیص ایزوگام خوب توسط شما و یا کارشناس مربوطه انجام پذیرد، نصب آن نیز به درستی و بدون ایراد اجرا گردد.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. ابوبکر غلامی کرمانشاه گفت:

  ببخشین شمامشعل هم واسه ی فروش دارین؟؟

 2. ابوبکر غلامی کرمانشاه گفت:

  سلام ازاطلاع رسانیتون ممنون،من خودم نصاب ایزوگام هستم،مطالبتون عالی بود مرسی

 3. عباس گفت:

  یک مترمربع چندکیلوعایق نانولازم دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.