گلخانه مکانی است که در آن، شرایط رشد و پروش گیاهان نسبت به سایر مکان‌ها مطلوب‌تر است. ساخت گلخانه انواع مختلفی دارد که از جمله آنها می‌توان به گلخانه خانگی، تجاری یا صنعتی و… اشاره نمود.

همانطور که از نام آن مشخص است، گلخانه قابل استفاده در محیط‌های خانگی بوده و شما می‌توانید به آسانی آن را در محیط خانه خود بسازید. بنابراین با ما همراه باشید تا در این صفحه از خدمات استاده، نحوه ساخت گلخانه خانگی و هزینه ساخت آن را بررسی کرده تا با اطلاعات بیشتری به ساخت گلخانه خانگی خود بپردازید.

هزینه ساخت گلخانه خانگی

هزینه ساخت گلخانه خانگی با توجه به عوامل متفاوتی، متغیر می‌باشد. از جمله این عوامل می‌توان به متراژ گلخانه، ابعاد و اندازه گلخانه، نوع و جنس متریال استفاده شده در ساخت گلخانه، کیفیت قطعات استفاده شده در ساخت گلخانه و… اشاره نمود.

برای مثال، می‌‌توان گفت که معمولا ساخت گلخانه‌های خانگی با پوشش پلی اتیلن در مقایسه با گلخانه‌هایی با پوشش شیشه‌ای، هزینه کم‌تری دارد.

همچنین، هر چه متراژ سازه بیشتر باشد یا ابعاد و اندازه آن نیز بزرگتر باشد، در ساخت آن از متریال بیشتری استفاده می‌شود. در نتیجه، هزینه ساخت سازه نیز بیشتر خواهد بود. در همین راستا گفتنی است نمی‌توان مبلغ ثابتی را به عنوان هزینه گلخانه خانگی در نظر گرفت.   

جهت آشنایی با نحوه ساخت گلخانه هیدروپونیک روی آن کلیک نمایید.

تجهیزات گلخانه خانگی 

گلخانه خانگی دارای تجهیزات و وسایل گوناگونی می‌باشد. اینگونه لوازم و تجهیزات شامل گلدان‌ها با خاک ترکیب شده با کود، سینی کاشت گیاهان، دماسنج، سیستم تهویه، ابزارآلات مخصوص باغبانی از جمله دستکش، قیچی، کاردک، قلم‌مو و… می‌باشند.  

تجهیزات گلخانه خانگی

نحوه ساخت گلخانه خانگی

معمولا ساخت گلخانه خانگی ارزان نسبت به ساخت نوع صنعتی، آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت که برای ساخت چنین سازه‌هایی باید مراحل مختلفی را انجام دهید که به شرح زیر می‌باشند:

مرحله اول

اولین مرحله برای احداث گلخانه خانگی، انتخاب مکان مناسب می‌باشد. در حقیقت شما باید گلخانه را در نقطه‌ای از فضای آزاد مانند حیاط یا پشت بام ایجاد کنید تا در هنگام طلوع خورشید، نور به خوبی به گلخانه تابیده شود. بهترین گلهای آپارتمانی سایه دوست و اسامی آنها را مشاهده نمایید.

توجه داشته باشید که از نظر علمی، نور صبح مناسب‌ترین نور برای فتوسنتز گیاهان در گلخانه است.

مرحله دوم

پس از انتخاب مکان مناسب، دومین مرحله، ایجاد سازه یا اسکلت بنا می‌باشد. در واقع در این مرحله شما می‌توانید با استفاده از متریال چوب، آه‎، لوله‌های پلاستیکی و… اسکلت گلخانه را بسازید. پس از انتخاب متریال مورد نظر باید آنها را با استفاده از ابزار آلاتی از قبیل چکش، مداد نجاری، پیچ، مهره، دریل و… به یکدیگر متصل کنید.

مرحله سوم

در مرحله بعدی باید پوشش مرغوبی را برای سازه خود در نظر بگیرید. در گلخانه‌های تجاری از پوشش‌های مختلفی استفاده می‌شود که معمولا از جنس شیشه یا پلی کربنات است. بهتر است پوشش مورد استفاده نیز از جنس پلی کربنات، نایلون یا شیشه باشد.

توجه داشته باشید برای گلخانه خانگی خود پوششی را انتخاب کنید که در برابر شرایط جوی از دوام بالایی برخوردار باشد. 

مرحله چهارم

در مرحله چهارم باید به انتخاب محصولات مورد نظر خود و قرار دادن آنها در گلخانه بپردازید. توجه داشته باشید که این موضوع کاملا سلیقه‌ای بوده و افراد می‌توانند بر اساس علاقه و سلیقه خود، محصولات مورد نظر را انتخاب نمایند. در این صفحه با راز نگهداری گلهای آپارتمانی آشنا شوید.

برای مثال، بعضی از افراد علاقه دارند که در داخل گلخانه منزل خود، گلدان‌های زیبا با گل‌های رنگارنگ قرار داده و از آنها مراقبت نمایند و در آخر به پرورش همگی آنها بپردازند. در حالی که بعضی افراد نیز علاقه دارند به تولید صیفی‌جات و… بپردازند.

 مرحله پنجم

در این مرحله از ساخت و ساز باید به تعبیه سیستم‌های تهویه و حرارتی مناسب بپردازید.

ابتدا باید نقشه گلخانه را روی کاغذ بکشید تا با استفاده از آن، تجهیزات مورد نیاز را تهیه کنید. برای مثال، می‌توانید از لوله‌های PVC یا همان لوله‌های مخصوصی که هنگام لوله کشی آب کاربرد دارند، استفاده نمایید و برای مقاوم نمودن آنها در برابر باد، هر یک از آنها را با استفاده از پایه سیمانی روی زمین محکم نمایید.

سپس باید طبق نقشه، آنها را به یکدیگر وصل کنید. حال پوشش مناسبی را برای سقف گلخانه در نظر بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که برای گلخانه خانگی خود، درب مناسبی قرار دهید تا هوا به خوبی در آن جریان داشته باشد. معمولا دربی که در نظر گرفته می‌شود، به صورت زیپی و از جنس نایلون می‌باشد.

نحوه ساخت گلخانه خانگی

ساخت گلخانه خانگی آپارتمانی

همچنین با استفاده از لوله‌های PVC یا چوبی با ارتفاع بلند می‌توانید در آپارتمان خود نیز به ساخت گلخانه خانگی آپارتمانی بپردازید. در حقیقت برای ساخت آپارتمانی نیز باید در ابتدا مکان مناسب آن را انتخاب کرده تا نور خورشید به خوبی به مکان مورد نظر تابیده شود. سپس ساخت گلخانه را انجام دهید.

اگر قصد دارید که برای ساخت چنین گلخانه‌ای از تکه‌های چوبی استفاده کنید، باید آنها را با استفاده از میخ به یکدیگر متصل کنید تا خوب محکم شوند.

اگر از لوله‌های PVC استفاده می‌کنید باید برای وصل کردن آنها به یکدیگر از اتصالات مخصوص لوله استفاده نمایید. پس از انجام این کار باید پوشش مناسبی مانند نایلون برای آن در نظر بگیرید. حال می‌توانید گل‌های آپارتمانی زیبای خود را در گلخانه ساخته شده قرار دهید.

شرکت ساخت گلخانه خانگی

امروزه شرکت‌های زیادی به احداث گلخانه خانگی می‌پردازند. برخی از مجرب‌ترین و مهم‌ترین شرکت‌های سازنده عبارتند از:

شرکت خانه سبز

شرکت خانه سبز یکی از شرکت‌های سازنده مورد رضایت مشتریان می‌باشد. این شرکت توانسته با ساخت گلخانه خانگی در انواع مختلف و به صورت پیش ساخته یا مدرن، سلایق مختلف مشتریان خود را در برگیرد و رضایت آنها را جلب نماید.

شرکت گل سبز میثاق

یکی دیگر از شرکت‌های سازنده گلخانه، شرکت گل سبز میثاق می‌باشد. این شرکت نیز دارای کارشناسان حرفه‌ای و با تجربه بوده که در زمینه ساخت گلخانه خانگی، خدمات زیادی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

نتیجه گیری

ساخت گلخانه خانگی شامل مراحل مختلفی از قبیل انتخاب مکان مناسب گلخانه، ساخت اسکلت، راه اندازی و ساخت پوشش و… می‌باشد که در این مقاله به طور کامل به توضیح هر یک از آنها پرداخته شد. همچنین، توجه داشته باشید که در محاسبه هزینه ساخت گلخانه عوامل زیادی مانند متراژ بنا، جنس متریال استفاده شده در ساخت گلخانه و… موثر می‌باشند. در همین راستا توصیه می‌شود جهت بهره‌مندی از اینگونه خدمات و سفارش ساخت گلخانه خانگی با کارشناسان ما در استاده در ارتباط باشید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,