شستشوی تشک خوشخواب و روش‌های شستن خوشخواب در منزل

شستشوی تشک خوشخواب

شاید با خودتان فکر کنید شستن ملحفه‌ها و یا رویه‌ی خوشخواب کافیست و شستشوی تشک خوشخواب چه معنی دارد؟ عرق کردن و ترشح چربی از پوست انسان را نمی‌توان نادیده گرفت. هم‌چنین بدن برخی افراد بوی خوبی ندارد و این بو می‌تواند در تشک باقی بماند و به مرور زمان آزار دهنده شود. بنابراین یکی از راهکاهای پیش روی شما شستشوی تشک خوشخواب در منزل است. شاید در ابتدا انجام این کار سخت به نظر برسد ولی با خواندن این مطلب شما کاملا مسلط به انجام آن خواهید شد.

اما راهکار بعدی که میتوانید به آن اکتفا کنید شستشوی تشک توسط شرکت‌های خشکشویی و یا قالیشویی‌ها می باشد که برای دریافت اطلاعات کامل از قیمت شستشوی تشک خوشخواب می‌توانید بخوانید.

شستن تشک خوشخواب در منزل

در پاسخ به این سوال که چرا باید خوشخواب را شست به چند دلیل عمده اشاره می‌کنیم:

 • وجود حشرات موذی و ظهور گزیدگی‌های مکرر در بدن با وجود رعایت بهداشت
 • زرد شدن خوشخواب
 • از بین بردن لکه‌ها
 • بو گرفتن خوشخواب
 • پیشگیری از بیماری‌های پوستی و اهمیت دادن به سلامت پوست و بدن

حال که اهمیت تمیز بودن محل خواب را دانستیم باید بدانیم که برای شروع شستشوی خوشخواب در منزل به چه نکاتی توجه کنیم و چگونه اقدام کنیم.

 1. برای شستن خوشخواب ابتدا باید توجه کنید که جنس آن فنردار است یا فقط از فوم ساخته شده است. پس از دانستن این موضوع می‌توانید کار را شروع کنید.
 2. همانطور که می‌دانید آب داغ می‌تواند آلودگی‌های را به خوبی از بین ببرد. اما اگر فلزات در معرض آب داغ قرار بگیرند زنگ می‌زنند. پس برای شستشوی تشک خوشخواب فنر دار نباید از آب داغ استفاده کرد.

شما می‌توانید با رعایت موارد بالا و با روش‌های زیر خوشخواب خود را شستشو دهید.

اسپری کردن آب داغ و شوینده

ابتدا تشک خود را با آب داغ نم‌دار کنید. برای این کار می‌توانید آب جوش را روی خوشخواب بپاشید. پس از این مرحله ماده شوینده را هم مانند آب داغ ولی با حجم کم‌تر و رقیق‌تر اسپری کنید.
با استفاده از یک ابر یا اسفنج نم‌دار روی خوشخواب بکشید تا کاملا تمیز شود. در آخر مقدار دیگری آب داغ روی آن اسپری کنید با دستمال خشک روی آن بکشید. خوشخواب را ترجیحا به صورت ایستاده در فضای باز قرار دهید تا کاملا خشک شود.

شوینده‌ای که برای این کار استفاده می‌کنید بسیار اهمیت دارد. بهتر است از پودرها و شوینده‌های آنزیم ‌دار استفاده کنید تا با قدرت بالاترشان تشک را در یک مرحله خوب تمیز کنند.
هم‌چنین سرکه و الکل هم خاصیت ضدعفونی کنندگی بالایی دارند. می‌توانید از این دو مورد نیز پس از اسپری آب داغ استفاده نمایید.

استفاده از شامپو فرش با آنزیم

مانند روش قبل با مقدار بسیار کمی آب داغ و شامپو فرش روی خوشخواب بکشید و سپس آب داغ روی آن اسپری کنید.

استفاده از خدمات خشکشویی تشک با دستگاه

اگر نمی‌خواهید دردسرهای شستشوی تشک را داشته باشید از خدمات قالیشویی یبرای این کار استفاده کنید. این شرکت‌ها با استفاده از دستگا‌ه‌های مجهز این کار را برای شما در منزل انجام می‌دهند.

شستن خوشخواب با استفاده از بخارشوی

برای اینکه آب وارد خوشخوابتان نشود می‌توانید با فاصله زیاد از بخارشوی استفاده کنید. برای اینکه نتیجه‌ی بهتری بگیرید می‌توانید سرکه سفید را روی خوشخواب اسپری کنید و سپس از بخارشوی استفاده کنید. دقت کنید که فقط سطح تشک پاکسازی شود و آب وارد آن نشود. زیرا ماندن آب خود باعث ایجاد قارچ و کپک خواهد شد.

نکات مهم شستشوی تشک خوشخواب

 • بهتر است از روکش‌های مناسب و ضخیم برای تشک و روبالشی‌های خود استفاده کنید و چند وقت یکبار آن‌ها را بشویید.
 • تشک خود را حداقل ۳ بار در سال پشت و رو کنید.
 • در صورتی که اتاق شما آفتاب‌گیر است پنجره‌ها را باز بگذارید تا آفتاب به تخت شما بتابد و تا حدی آن را ضدعفونی کرده و بوی آن را از بین ببرد.
 • هر چند وقت یک بار روی تخت خود را با استفاده از جاروی برقی یا شارژی گردگیری کنید.
 • جوش شیرین ماده‌ای است که می‌تواند لکه‌‌بری خوبی داشته باشد و علاوه بر آن خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. می‌توانید این ماده را روی خوشخواب بریزید و پس از مدتی توقف، جارو بزنید.
 • تا جایی که امکان دارد از سفیدکننده‌ها و مواد شوینده قوی و بو دار برای شستشوی تشک استفاده نکنید. زیرا ممکن است بو در آن‌ها باقی بماند و موجب آزارتان شود.

سخن آخر
شستشوی تشک خوشخواب کاری است که می‌توان آن را با روش‌های خانگی ذکر شده در منزل انجام داد. اما رعایت بهداشت و استفاده از ملحفه و محافظ خوشخواب می‌تواند کار را برای شما ساده‌تر کند تا مجبور نباشید تشک را زود به زود بشویید. زیرا همانطور که شستن خوشخواب امر مهمی است زیاد شستن هم عمر آن را کاهش داده و شما را مجبور به خریدن تشک نو خواهد کرد.

مطالب مرتبط برای شما...

  برای سوال پرسیدن اینجا کلیک کنید  یا نظر خود را در کادر پایین بنویسید

Your email address will not be published.