17 روش تمیز کردن فرش: نجات دهنده فرش شما

تمیز کردن فرش در منزل

تمیز کردن فرش در منزل یکی از کارهایی است که احتمالا هرلحظه ممکن است با آن مواجه شوید و نیاز باشد تا فرش را هرچه سریع‌تر تمیز کنید. در این مطلب از خدمات آنلاین استاده به راهکارهایی اساسی برای تمیز کرن فرش در منزل و نه در قالیشویی و همچنین ابزار و موادی که نیاز است تا این عمل انجام شود خواهیم ورداخت پس با ما همراه باشید.

لیست کارخانه‌های قالیشویی در تهران

نحوه تمیز کردن فرش در منزل

می خواهید خانه‌تان را به جایی مناسب برای زندگی تبدیل کنید؟ تمام کف منزل را به فرش‌ها مزین کنید. در زمستان زیر پاهای شما گرم است. حس خوبی خواهید داشت که روی آن در کنار بخاری یا شومینه با کتاب قرار بنشینید و استراحت کنید. فرش‌ها باعث می‌شوند شما یک خانه واقعی داشته باشید.

از آنجا که فرش‌ها از وسایلی هستند که طولانی مدت استفاده می‌شوند، تعمیر و نگهداری آنها بیشتر از صرفا جارو کردن آن به صورت هفتگی است. ما اینجا هستیم تا به شما 17 روش تمیز کردن فرش را یاد بدهیم تا فرش شما مثل روز اول باقی بماند.

استفاده از غلتک پرزگیر

آیا این احساس را داشته‌اید که هر چقدر هم سخت جارو برقی بکشید، بازهم خرده ریزه و همچنین موهایی وجود دارد که جاروبرقی شما از پس آنها برنمی‌آید؟ این یک مسئله رایج است که وقتی صاحب فرش های مو بلند هستید و حتی قوی‌ترین جاروبرقی نمی تواند الیاف را با استاندارد بالاتر تمیز کند، باید با آن کنار بیایید.

راه حل برای تمیز کردن فرش این است که برای آن نقاطی از فرش که این مشکل را دارد، یک غلتک پرزگیر خریداری کنید و مقداری انرژی مصرف کنید تا تمام ذرات را جمع کنید. بسته به نوع فرش شما ممکن است در کل بیش از پنج دقیقه وقت صرف نکنید. برای اینکه بدانید نحوه از بین بردن پرز فرش چگونه می‌باشد در این مقاله از استاده مگ را بخوانید.

از بین بردن موهای حیوانات خانگی با استفاده از کفگیرک

این بخش مربوط به کسانی است که حیوان خانگی دارند، چرا که موی آن‌ها می‌ریزد و تمیز کردن فرش بسیار دشوار می‌شود. اگر فرش‌هایی دارید که موهای کوتاه دارد، می‌توانید از وسیله‌ای تحت عنوان کفگیرک برای تمیزکرن فرش استفاده کنید. این وسیله، همان شیشه پاک کن است که در اینجا کاربرد دیگری را از آن می‌بینیم.

این کفگیرک ممکن است برای پنجره‌ها در نظر گرفته شود، اما طراحی آن برای راندن مواد کثیف وچسبناک، یخ زدگی و سایر موادی است که لایه های نازکی را تشکیل می دهند و به یک سطح می‌چسبند (دقیقاً مانند موی حیوانات اهلی روی فرش کوتاه مو). از آن برای تمیز کردن فرش استفاده کنید مثل زمانی که روی پنجره استفاده کنید.

اگر می‌خواهید بدانید که چطور فرش را با وایتکس بشویید پیشنهاد می‌کنیم این صفحه را مطالعه کنید.

لکه‌ها را با اتو پاک کنید

موردی که ما در حال حاضر برای تمیز کردن فرش در این زمان ارائه می دهیم یک روند سه مرحله ای است.

  • ابتدا ناحیه لک‌شده را با جاروبرقی پاک می کنید تا از شر ذرات سخت خلاص شوید و تنها بر روی لکه های موجود تمرکز کنید. این کار بسیار مهم است.
  • در مرحله‌ی دوم، شما باید یک محلول از ترکیب آب وسرکه درست کنید و لکه یا کثیفی را به این محلول آغشته کنید. مقداری سرکه را با سه برابر همان مقدار آب مخلوط کنید و سپس در محل مورد نظر استفاده کنید. چند دقیقه صبر کنید تا اثر کند.
  • سه، یک حوله را بالای قسمت لکه‌دار قرار داده و اتوی گرم شده را بمالید. فشار و گرما باعث می‌شود لکه به داخل حوله منتقل شود.
  • برای پاک کردن لکه فرش با توضیحات کامل مطالب این ثفحه را از دست ندهید.

همیشه غبار را از بین ببرید

این طبیعی است که خاک را بتکانید و از بین ببرید. این کار را هنگامی انجام می دهید که کفش‌ها را صیقل می‌دهید، ظرف ها را می‌شوید، حتی اگر لکه ای روی ملحفه باقی بماند؛ اما با فرش، تکاندن منجر به پخش شدن می شود. همچنین احتمال اینکه فرش را لکه‌دار کنید زیاد است. 7 روش برای چگونه براق کردن فرش را پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید.

مهم نیست که از چه محلول پاک کننده‌ای استفاده می‌کنید، لطفاً توجه داشته باشید که هنگام تمیز کردن فرش در اثر فشار بر روی لکه، اینکار منجر به جذب مایعات به داخل پارچه یا اسفنج می شود اما جای لکه ها از بین نمی روند. روش دیگر برای محافظت از الیاف فرش توجه به جهتی است که شما لکه گیری می کنید. لکه گیری به داخل لکه از خارج به شما اطمینان می دهد که لکه بیشتر گسترش نمی یابد.

می‌توانید برای تمیز کردن فرش با سرکه روی آن کلیک کنید و نسبت سرکه به آب برای تمیز کردن فرش بدانید!

تمیز کننده عمیق فرش خانگی

درست است که شما می‌توانید هر محلولی که مناسب این کار است را خریداری کنید و از آن برای تمیز کردن فرش استفاده کنید؛ اما اگر دوستدار طبیعت هستید، این بهترین گزینه نیست. اگر حامی طبیعت هستید و می‌خواهید تاثیری که بر محیط زیست می‌گذارید را به حداقل برسانید، پس این دستورالعمل برای شما مناسب است.

مواد تشکیل دهنده برای تمیز کردن فرش به این شرح است: یک فنجان پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)، یک فنجان سرکه سفید، 5 قطره روغن، 2 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی، 2 قاشق غذاخوری نرم کننده پارچه و یک ظرف آب گرم اما نه جوش. این یک گزینه بسیار تمیزتر در مقایسه با موارد خریداری شده در فروشگاه است و به راحتی همان نتایج را بدست می آورید.

اگر فرش شما نجس شده باشد باید به نوع دیگری نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید که در اینجا آموزش شستشوی فرش نجس به‌طور کامل بیان شده است.

جوش شیرین با لکه‌های روغن مبارزه می‌کند

روغن باید ناامید کننده‌ترین ماده برای از بین بردن لکه و تمیز کردن فرش باشد و گاهی اوقات شما نمی‌توانید این لکه‌ها را با آب داغ و روش‌های متداول پاک کردن کاملاً از بین ببرید. شما به روش خاصی برای خارج‌کردن روغن از فرش نیاز دارید و اینجا جایی است که جوش شیرین جان شما و فرش شما را نجات می دهد. آموزش شستن فرش در خانه با شامپو فرش را اینجا مطالعه کنید.

آن را روی محل لکه بزنید و بگذارید تا جوش شیرین لکه را جذب کند و برای نوعی جسم خشک استفاده کنید، که می‌توانید به‌طور موثر جارو برقی بکشید تا یک لکه‌ی بسیار سبک‌تر برای شما ایجاد کند. پس از جذب بیشتر روغن، می‌توانید لکه را نم‌دار کنید.

ماسک جوش شیرین برای حوادث حیوانات خانگی

حادثه اتفاق می‌افتد و صاحبان حیوانات خانگی می‌دانند که ادرار حیوان بدون تلاش زیاد از بین نمی‌رود. بو و تغییر رنگ وجود دارد، اما مقدار زیادی جوش شیرین بوی آن را جذب می کند و سپس به شما اجازه می‌دهد تا کارهای لازم برای تمیز کردن فرش را انجام دهید. چگونه بوی بد فرش را باید از بین ببرید؟ در اینجا به طور کامل مطالعه کنید.

الکل باعث از بین رفتن لاک ناخن می‌شود

یکی از اتفاقاتی که می‌تواند بیفتد، ریختن لاک ناخن روی فرش است. شاید شما فکر کنید که استفاده از الکل باعث از بین رفتن رنگ فرش شما می‌شود، اما باید بگوییم که اینطور نیست. بنابراین، صبر کنید تا لاک ناخن خشک شود. تا جایی که می‌توانید لاک خشک شده ناخن را با ابزاری (ترجیحاً چاقو) خرد کنید و سپس الکل را با پارچه یا دستمال کاغذی به آرامی آغشته کنید تا لاک ناخن حل شده و به مواد جذب شود.

جهت اقدام برای رفو فرش سوخته پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

کرم اصلاح لکه های آلودگی طبیعی را برطرف می‌کند

فرش‌های سبک‌تر در رنگهای بژ، زرد، سفید و پاستلی این آلودگی ناشی از جمع شدن گرد و غبار، بی‌دقتی و یا داشتن بچه را بیشتر نشان می‌دهد که باید زودتر هم به فکر تمیز کردن فرش باشیم. کثیفی‌ها گاهی اوقات باعث آزار می‌شود، اما در مواردی که کرم اصلاح درگیر شود، این مسئله آزار دهنده نیست. این روش در هر نوع کارساز است، بنابراین می توانید بودجه مناسبی در این مورد تهیه کنید.

این لکه می تواند قدیمی باشد اما کار اصلی زدن کرم اصلاح به لکه این است که پس از آن، فرش در هنگام لمس نرم‌تر حس می‌شود. همچنین می توانید آن را کرم ضد پیری فرش‌ها بنامید. اگر هنوز نمی‌دانید بهترین مواد شوینده برای فرش کدام است پس این مطلب را از دست ندهید!

جوش شیرین همچنین می‌تواند فرش شما را تازه کند

از نظر فنی، جوش شیرین نیمی از چیزی است که شما برای نو شدن و تمیز کردن فرش به آن نیاز دارید، زمانی که می خواهید فرش خود را نوتر کنید، چه برای میهمانان و چه برای یک مراسم رسمی تر. شما به روغن و جوش شیرین احتیاج دارید.

بسته به میزان قابل توجه بودن رایحه، هر جا بین 10 تا 20 قطره اضافه کنید. این مخلوط را روی فرش خود بپاشید و بعد از 5-10 دقیقه جاروبرقی بکشید. اگر میخواهید فرش خود را ضد بید کنید نحوه ضد بید کردن فرش و نگهداری از فرش ابریشم را در این مطلب بخوانید.

دستور العمل خوشبو کننده قوی

اگر می‌خواهید با یک دستور عمل برای ساخت خوشبو کننده‌ی قوی آشنا شوید، این بخش را مطالعه کنید. برای ساخت این ترکیب، از بوراکس، جوش شیرین و ماده معطر استفاده میکنیم. ابتدا 2 قاشق عذاخوری بوراکس را در یک ظرف میریزیم، سپس 10 قطره ماده معطر و دو پیمانه جوش شیرین به آن اضافه می‌کنیم. در مورد ماده معطر دقت کنید که اگر حیوان خانگی دارید، قبل از استفاده از این ترکیب، حساسیت او را به ماده معطر بررسی کنید.

خوب است بدانید که این ترکیب علاوه بر تازه کردن فرش و خوشبو کردن آن، به دلیل وجود بوراکس خاصیت میکروب‌کشی نیز دارد.

فرش‌های مویی زبر نیاز به مراقبت ویژه دارند

درست است، ممکن است فرشهای مویی زبر به عنوان یک قطعه ضروری در خانه شما برگشته باشند، اما به این معنی نیست که تمیز کردن فرش های شگ آسان‌تر شده است. برعکس، اکثر جاروبرقی ها مکش آنچنان قوی دارند که باعث می شود این فرش ها در اثر مکش الیاف، فرسودگی یا شل شدن معمول، از بین بروند. انگار در خانه خود حیوان خانگی دارید. برای جلوگیری از بهم ریختن این قسمت‌ها، فقط با اتصال شلنگ جاروبرقی بکشید. بدون آسیب رساندن به بافت.

فرش خود را با قدرتی که سرکه دارد، شستشو دهید

همانطور که بالاتر مطالعه کردید، جوش شیرین خواص زیادی برای فرش و تمیز کردن فرش دارد. یکی دیگر از موادی که می‌توان برای فرش استفاده کرد و کاربردهای زیادی دارد، سرکه است سرکه را به مقدار مساوی با آب رقیق کرده و سپس آن را روی ناحیه آسیب دیده اسپری می‌کنید.

هنگامی که مواد مخلوط را جذب کرد، یک قاشق بردارید و آن را به صورت پهلو در امتداد فرش بکشید تا الیاف آن سست شده و بافت اصلی آنها برگردد و درنهایت فرش تمیز شود. میتوانید روش نظافت تابلو فرش را در اینجا بخوانید و بهترین شکل تابلو فرش خود را در منزل بشویید.

فرش خود را با قدرتی که یخ دارد، شستشو دهید

این ترفند برای آن دسته از اثراتی است که از مبلمان روی فرش به جا مانده است، مخصوصاً وقتی هم سنگین باشد و هم غالباً جابجا نشود. اگر تصمیمی برای چیدمان کاملاً متفاوت بگیرید، دیدن این آثار به‌جای‌مانده آزار دهنده است. اما ناامید نشوید، زیرا همانطور که مشخص شد شما می توانید فرش خود را با یک مکعب یخ به شکل سابق خود برگردانید.

یک مکعب یخ معمولی را روی این فرورفتگی ها قرار دهید و بگذارید تا ذوب شوند. سپس به آن زمان بدهید تا آبی نه در اثر دوب یخ جمع شده است، خشک شود. وقتی الیاف مرطوب است، خاصیت شکل‌پذیری دارد و شما می‌توانید با دست خود، به الیاف شکل دهید.

فرش‌ها را با پوشش‌دار کردن کفش تمیز نگه دارید

با پوشیدن یک جفت پوشش کفش، آسیب فرش‌ها را به حداقل برسانید زیرا باعث می شود از چکمه ها، کفش‌های مخصوص دویدن و کفش های پاشنه کوتاه به بافت فرش آسیب برساند و آن را کثیف کند. پیشگیری به همان اندازه نگهداری مهم است و کمی آینده نگری برای تمیز کردن فرش را به حداقل می رساند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که چرا ریشه فرش بعد از مدتی زرد می‌شود؟! اگر کنجکاو هستید و به دنبال راه حل برای از بین بردن زردی ریشه فرش می‌باشید پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

فرش و روفرشی دوست شما هستند

شما فرش‌های خوبی دارید که دوست دارید هنگام تشکیل مجالس و مهمانی‌های میزبان خودنمایی کنید، اما تردد زیاد رحم نمی کند و بدون مراقبت مناسب، چنین فرش‌هایی زودتر فرسوده می شوند. کاری که می توانید انجام دهید این است که برای تمیز نگه داشتن فرش، روفرشی بخرید تا در امتداد مناطقی که بیشترین میزان تردد را دارند، قرار دهید و سپس وقتی مهمان دارید فقط آنها را بردارید. با جاروبرقی در وقت شما صرفه جویی می کند و همچنین فرش‌ها را برای مدت طولانی تری نو نگه میدارید.

یخ در مقابل آدامس

اگرچه پاک کردن آدامس از هر نظر غیرممکن است، اما مشکل اصلی این است که وقتی آدامس هنوز نرم است، کشیده می شود و مقابله با آن در آن مرحله ممکن است بیش از هر نتیجه‌ای منجر به آسیب شود، بنابراین در عوض، باید آدامس را سفت کنید. یک مکعب یخ روی آدامس به مدت نیم دقیقه بگذارید که آدامس یخ بزند و به شما این امکان را بدهد که با قاشق آن را خراشیده و صدمه محدودی به فرش خود وارد کنید در این صورت به تمیز کردن فرش خود کمک کرده‌اید.

برگرفته شده از: londoncleanprof

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.