تمیز کردن یخچال

یخچال یکی از وسایل ضروری آشپزخانه است که تمیز کردن یخچال، امری بسیار مهم است. در صورتی که نظافت یخچال به درستی انجام نشود باعث ایجاد مصمومیت غذایی برای افراد و بو گرفتن یخچال و خرابی یخچال خواهد شد.

شستن و تمیز کردن یخچال با آب

توجه داشته باشید طبق مراحلی که در ادامه گفته می‌شود به شستن و تمیز کردن یخچال خود بپردازید و به هیچ عنوان از آب برای تمیز کردن یخچال استفاده نکنید. از آنجایی که یخچال یکی از وسایل گران در خانه محسوب می‌شود؛ حتما دوست ندارید که با گرفتن آب برای شستشوی آن به موتور، ترموستات و سایر قطعات یخچال آسیبی برسانسد! پس شستن و تمیز کردن یخچال با آب هنگام نظافت آشپزخانه منتفی است.

مراحل نظافت یخچال

برای تمیز کردن یخچال ابتدا باید تمام مواد غذایی داخل یخچال را در بیرون قرار دهید. منظور از نظافت یخچال، فقط تمیزی سطوح داخلی یخچال نیست بلکه نظافت و ضد­عفونی شدن فیلتر­ها و واشر­ها و … نیز هست که در ادامه این نوشته از “استاده مگ” به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

خاموش کردن یخچال

برای نظافت یخچال، اولین مرحله­‌ای که باید انجام دهید، کشیدن یخچال از پریز برق یا خاموش کردن یخچال می­باشد. بعد از انجام این کار باید تمام مواد غذایی داخل یخچال را بیرون آورید. برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی، آن­ها را در محیطی خنک نگه­داری کرده و پس از نظافت یخچال، آن­ها را داخل یخچال قرار دهید. راهکارهای از بين بردن بوی بد يخچال را اینجا بخوانید!

نظافت قفسه‌ها و کشوهای یخچال با آب

یکی از مراحلی که برای نظافت یخچال باید انجام دهید، تمیز کردن قفسه‌ها، کشوهای یخچال و مابقی اجزایی که می‌توان جدا کرد، است. معمولا تمیز کردن این قسمت­‌ها، با دست و به آرامی با آب انجام می­‌شود.

  1. برای تمیز شدن لکه‌هایی که روی قفسه‌ها و کشوهای یخچال وجود دارد باید درون ظرفی دو فنجان آب ولرم ریخته سپس دو قاشق غذا­­ خوری لیمو ترش و یک قاشق غذا­ خوری جوش شیرین به آن اضافه کرده و ترکیب کنید.
  2. حال یک اسفنج نرم را در درون ظرف آغشته کرده و روی لکه­‌ها بکشید. پس از پاک کردن لکه‌ها، باید کشو­ها و قفسه­‌ها را با آب گرم شسته و به خوبی آبکشی نمایید. سپس آن­ها را با یک دستمال تمیز و نرم خشک نمایید.

تمیز کردن سطوح داخلی یخچال

یکی از قسمت‌هایی که در نظافت یخچال به آن، می‌­پردازیم، سطوح داخلی یخچال است البته باید این نکته را در نظر گرفت که تمیز شدن سطوح داخلی با دستمال تمیز انجام شود.

همچنین یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه شود این است که هنگام تمیز کردن سطوح داخلی یخچال از مواد مناسبی باید استفاده کنید. اگر مواد شوینده‌ای که استفاده می­‌کنید دارای بو باشد ممکن است هنگام نظافت، سطوح یخچال بو را جذب کرده و پس از آن، به مواد غذایی بو را انتقال دهند. بنابراین بهترین پاک کننده، پاک کننده طبیعی است که ضرری نداشته باشد.

لذا توصیه می‌­کنیم برای تمیز کردن سطوح داخلی یخچال یک فنجان سرکه سیب را با سه فنجان آب ولرم ترکیب نمایید. سپس یک دستمال تمیز را در آن آغشته کرده و با استفاده از آن، تمامی سطوح و همچنین قسمت­‌های داخلی درب یخچال را تمیز نمایید.

نظافت بدنه یخچال

برای تمیز کردن بدنه یخچال بهتر است یک حوله را با آب گرم مرطوب کرده و آن را به بدنه یخچال بکشید تا تمیز شود. گاهی ممکن است که بدنه یخچال دارای لکه‌ها و چربی‌­هایی باشد که به آسانی با آب و دستمال پاک نشوند لذا بهتر است که در این هنگام حوله مرطوب را با کمی مایع ظرف­شویی به بدنه یخچال بکشید تا ­لکه­‌ها و چربی­‌ها به خوبی پاک شوند.

در بعضی از موارد ممکن است که برخی از لکه ها سخت باشند و با کشیدن دستمال، پاک نشود،در چنین مواقعی بهتر است با مقدار کمی خمیر دندان، آن قسمت­‌ها را پاک کنید که انجام این کار علاوه بر تمیز کردن لکه، باعث خوشبو شدن درون یخچال نیز خواهد شد.

تمیز کردن لاستیک درب یخچال

یکی دیگر از قسمت‌­هایی که در هنگام نظافت یخچال باید به آن توجه شود، تمیز کردن لاستیک درب یخچال است. برای انجام این کار، بهتر است مقداری سرکه را به صورت اسپری روی لاستیک درب یخچال بپاشید. سپس با استفاده از یک دستمال تمیز و نرم آن را تمیز نمایید. برای پاک کردن لایه‌­های لاستیک بهتر است که این کار را با یک مسواک کهنه انجام دهید. بعد از نظافت لاستیک درب یخچال باید درب یخچال را باز گذاشته تا قسمت­‌های تمیز شده کاملا خشک شوند.

  1. توجه کنید که از زدن آب داغ به لاستیک درب یخچال جدا خودداری کنید چون سبب فاسد شدن آن و در نهایت خارج شده هوای خنک از داخل یخچال می‌شود.
  2. برای مانع شدن از خشکی لاستیک دور درب یخچال، از مقدار کمی وازلین استفاده کنید.

نتیجه گیری

یکی از وسایلی که بیشترین استفاده را در آشپزخانه­‌ها دارد، یخچال است. از آن­جایی که یخچال با مواد غذایی رابطه­ای مستقیم و نزدیکی دارد نظافت یخچال یکی امر مهم و ضروری به حساب می­آید که باید اصولی و به درستی انجام شود تا مواد علاوه بر سالم ماندن یخچال، مواد غذایی نیز فاسد نشده و برای سلامت انسان­ها خطری نداشته باشد. همان­طور که در این مقاله گفته شد تمیز کردن یخچال مراحل مختلفی دارد که باید به درستی انجام شود که به توضیح آن­ها پرداختیم.

طبقه بندی شده در

با برچسب در