روش تمیز کردن کاغذ دیواری: مثل یک قلدر به شستن کاغذ دیورای بپردازید

تمیز کردن کاغذ دیواری

تمیز کردن کاغذ دیواری یک کار بسیار ظریف و جدی است زیرا عدم توجه به نکات کلیدی، سبب می شود نقوش آن دستخوش تغییر شده و جلوه خود را از دست بدهد. از سوی دیگر خیس کردن بیش از حد کاغذ دیواری سبب سست شدن چسب پشت کاغذ دیواری می شود و شرایط نامناسبی برای دیوار شما به وجود می آورد.

به همین دلیل است که می گوییم برای تمیز کردن کاغذ دیواری، توجه لازم را داشته باشید تا مشکلاتی از این دست برایتان ایجاد نشود. در این مطلب می خواهیم شما را بهترین روش های تمیز کردن کاغذ دیواری آشنا کنیم و بگوییم راحت ترین راه تمیز کردن کاغذ دیواری چیست؟

لیست نقاشان ساختمانی و نصاب کاغذ دیواری در تهران

 • چگونه کاغذ دیواری را تمیز کنیم؟

  در این بخش باید بگوییم کاغذ دیواری انواع گوناگونی دارد و با توجه به نوع و جنس آن باید برای شست و شو و تمیز کردنش تصمیم گیری کنیم. از سوی دیگر میزان آلودگی های موجود بر روی آن هم می تواند در روش شستشوی کاغذ دیواری اثر بگذارد و سبب شود از بین راه های گوناگون، تنها یکی از آنها را انتخاب کنیم.

  گاه کاغذ دیواری اداری و یا منزل شما تنها دچار گرد و خاک شده و گاه نیز به دلیل عدم رسیدگی، آلودگی های بسیاری را به خود جذب کرده و کاملا کدر شده است. پس به شما پیشنهاد می کنیم در ابتدای راه، میزان آلودگی موجود بر روی کاغذ دیواری خود را تعیین کرده و با مشخص کردن کیفیت و جنس کاغذ دیواری، شروع به تمیز کردن نمایید.

  روش‌های پاک کردن خودکار و جوهر روی کاغذ دیواری را اینجا مطالعه کنید و دست به‌کار شوید.

  در ادامه یک به یک مراحل تمیز کردن کاغذ دیواری را به شما می گوییم:

  غبار روبی از کاغذ دیواری

  در زمان نظافت منزل خود پیش از هر اقدامی برای تمیز کردن کاغذ دیواری، بهتر است گرد و غبار و دوده های موجود بر روی آن را کاملا تمیز کنید زیرا اگر این کار به دقت انجام نشود، هر گونه شستشوی کاغذ دیواری نتیجه عکس داده و باعث می شود تمامی دوده های آن به خورد کاغذ برود.

  شما برای از بین بردن دوده و غبار موجود بر روی کاغذ دیواری، چندین راه ساده و آسان پیش رو دارید. این راه ها عبارتند از:

  • استفاده از جارو برقی
  • استفاده از جارو دستی
  • استفاده از طی خشک
  • گرد گیری با دستمال

  تعیین نوع و مدل کاغذ دیواری

  همان طور که گفته شد تعیین مدل، جنس و کیفیت کاغذ دیواری سبب می شود شما بتوانید آن را به درستی تمیز کرده و بدون آن که کاغذ دیواری شما با مشکلی رو به رو شود، آن را بشویید.

  باید بدانید کاغذ دیواری هایی که از جنس وینیلی هستند یا آنهایی که با پارچه اکریل پوشیده شده اند، به راحتی قابل شست و شو بوده و می توان آنها را به بهترین شکل ممکن تمیز کرد.

  نکته مهمی که در ارتباط با این کاغذهای دیواری باید بدانید آن است که

  به هیچ عنوان از پارچه ها یا وسائلی استفاده نکنید که احتمال می دهید سبب ساییدگی و خراش می شوند.

  در این شرایط بهترین وسیله برای تمیز کردن کاغذ دیواری، اسفنج فاقد رطوبت است که می تواند به راحتی آلودگی های موجود بر روی کاغذ دیواری را تمیز نماید.

  حتما بخوانید: چگونه بلکا را تمیز کنیم؟

  تهیه شوینده مناسب برای تمیز کردن کاغذ دیواری

  برای تمیز کردن کاغذ دیواری در زمان خانه تکانی می توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید مایع های ظرفشویی که دارای رنگ هستند، ممکن است سبب رنگین شدن کاغذ دیواریتان شود. پس پیشنهاد می کنیم حتما مایع ظرفشویی انتخاب نمایید که کمترین رنگ ممکن را داشته باشد یا مطمئن شوید آن مایع قرار نیست حین شستشوی کاغذ دیواری، رنگی به آن منتقل نماید.

  اما با چه ترکیبی مایع ظرفشویی را به آب اضافه کنیم؟ باید بگوییم شما می توانید از قاشق چایخوری استفاده کرده و به اندازه دو قاشق مایع ظرفشویی را درون یک ظرف پر از آب بریزید.

  شاید به ذهنتان برسد که این میزان مایع بسیار کم است اما باید بگوییم اگر در مصرف مایع ظرفشویی دست و دلبازانه رفتار کنید، قطعا کاغذ دیواری شما با مشکلات جدی رو به رو می شود. همچنین استفاده از شوینده زیاد سبب می شود بیشتر آلودگی ها جذب کاغذ دیواری شود و جلوه نامناسبی به آن بدهد اما اگر می‌خواهید اقدام به کندن بلکا از دیوار و یا رومالین کنید باید مواد شوینده را در مدت زمان بیشتری برروی دیوار قرار دهید. 

  شستشوی کاغذ دیواری

  برای آن که مطمئن شوید کاغذ دیواری شما با مشکل رو به رو نمی شود، بهتر است گوشه ای از دیوار که خیلی هم در دید افراد نیست را با این ماده شوینده تمیز کرده تا خیالتان بابت عدم ایجاد مشکل در کاغذ دیواری راحت شود.

  نکته مهمی که باید حتما به آن توجه داشته باشید این است که هرگز دستمال خود را بیش از حد خیس نکنید.

  در واقع آن را داخل محلول فرو کرده و دراورید و تا جایی که می توانید آب موجود در آن را بگیرید. در این صورت کمترین آب به کاغذ دیواری شما وارد می شود، حتما میدانید که خیس کردن کاغذ دیواری سبب شل شدن چسبی می شود که در زمان نصب کاغذ دیواری از آن استفاده می کنند.

  خشک کردن کاغذ دیواری

  پیشنهاد می دهیم بلافاصله پس از آن که دستمال آغشته به مواد شوینده را به دیوار کشیدین، با دستمالی خشک آن را پاک کنید زیرا ماندن بیش از حد مواد شوینده بر روی دیوار سبب می شود کاغذ دیواری شما لک شده و ظاهر زیبای خود را از دست بدهد.

  مطالب مرتبط برای شما...

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.