بخار شیشه دوجداره را چطوری از بین ببریم؟

از بین بردن بخار شیشه دوجداره

استفاده از شیشه‌های دوجداره به دلیل مزایای زیادی که دارند در سال‌های اخیر بسیار گسترش یافته است. این نوع از شیشه‌ها می‌توانند به عنوان یک عایق خوب در برابر انتقال حرارت و صوت عمل کرده و به مصرف بهینه انرژی کمک کنند. اما تمیز کردن شیشه‌های دوجداره کاری است که تبحر زیادی می‌طلبد. بخار جمع شده بر روی شیشه دوجداره و تمیز کردن آن مسئله‌ای است که حتی می‌تواند بسیاری را از افراد را مجبور به تعویض شیشه کند.

برخی از افراد نیز که چندین بار چنین تجربه‌ای داشته‌اند، ممکن است به طور کلی قید تمیز کردن شیشه را بزنند. اما از بین بردن بخار شیشه دوجداره مسیری نیست که انتها نداشته باشد و برای خود راه‌حل‌هایی دارد. بنابراین اگر می‌خواهید پس از مدتی مجبور به تعویض شیشه نشوید، با ادامه متن این صفحه از نظافت منزل همراه شوید.

علت ایجاد بخار بر روی شیشه دوجداره چیست؟

پیش از اینکه بخواهیم به سراغ شیوه از بین بردن بخار شیشه دوجداره برویم باید بدانیم که علت ایجاد بخار بر روی این شیشه‌ها چیست؟ دلیل شکل گرفتن بخار بر روی شیشه‌های دوجداره تفاوت میان دمای بیرون و درون محیط است. این اتفاق بیشتر در فصل زمستان به دلیل اختلاف دمای فاحش درونی و بیرونی میفتد. اگر بخار بر روی جداره بیرونی شیشه تشکیل شود، یعنی دمای داخل محیط از بیرون بیشتر است.

همین موضوع بیانگر این است که شیشه دوجداره وظیفه خود را برای جلوگیری از انتقال حرارت به درستی انجام داده است. اما اگر بخار بر روی جداره داخلی شیشه دوجداره تشکیل شود باید علت را در نبودن گردش هوای مناسب، تفاوت دمای بیش از حد میان محیط داخل با جداره داخلی شیشه و بالا بودن درصد رطوبت هوا جست‌وجو کنید. اما به خاطر داشته باشید که اگر چنین بخاری را بر روی سطح شیشه خود مشاهده کردید، باید به عملکرد صحیح شیشه دوجداره شک کنید.

بدترین نوع بخار که از بین بردن آن بسیار دشوار است و می‌تواند تا مدت‌ها دید شما را تیره و تار کند، ایجاد بخار در فاصله میانی دوجداره است. ایجاد این بخار می‌تواند به دلیل شکستن شیشه دوجداره، جنس نامناسب شیشه ، نبود ماده خشک‌کن در فضای داخلی و یا مشکل فنی در CNC دوجداره باشد. به علاوه اگر شیشه دوجداره به تخلیه آب پروفیل برای تخلیه آب باران مجهز نباشد، آب باران در زیر شیشه جمع شده و در اثر مرور زمان با از بین بردن چسب، بخار زدگی شیشه دوجداره را به همراه خواهد داشت.

روش‌های از بین بردن بخار شیشه دوجداره چیست؟

  • بی دردسرترین راه از بین بردن بخار جمع شده در فاصله میانی شیشه دوجداره تعویض شیشه است. زیرا جمع شدن بخار در این ناحیه نشان‌دهنده از بین رفتن کارایی شیشه دوجداره بوده و در نتیجه از بین بردن بخار جمع شده نیز درمان طولانی مدتی برای این مشکل نخواهد بود. به ویژه اگر شاهد یک ترک بر روی سطح شیشه بودید باید بدانید که شیشه دوجداره شما عمر طولانی نخواهد داشت. اما اگر عایق‌بندی شیشه دچار مشکل شده باشد، احتمال برگشت شیشه به زندگی عادی بیشتر خواهد بود.
  • اگر نمی‌خواهید یا نمی‌توانید شیشه دوجداره را تعویض کنید، راه‌حل اول برای خلاصی از بخار شیشه دوجداره ‌این است که پنجره را از چارچوب دربیاورید. حال قسمت انتهایی آن را سوراخ کرده تا بخار آب با تابش نور خورشید خارج شود. پس از اینکه بخار از سوراخ ایجاد شده خارج شد، محل سوراخ را باید با استفاده از چسب بپوشانید. اما به خاطر داشته باشید که برای اینکه این سوراخ‌کاری کیفیت شیشه دوجداره شما را تحت تاثیر قرار ندهد، بهتر است سوراخ را در محل تزریق گاز ایجاد کنید. همچنین در حین سوراخ‌کاری مراقب باشید که گرد و غبار ناشی از این کار و براده‌های ایجاد شده به درون شیشه نفوذ نکنند.
  • اگر از شیشه دوجداره‌ای که در سرویس بهداشتی یا انباری یا حمام قرار گرفته، دچار بخار گرفتگی شده است. بهتر است که خود را برای از بین بردن بخار به زحمت نیندازید و با رنگ کردن شیشه یا استفاده از برچسب برای پوشاندن شیشه‌های بخار گرفته استفاده کنید. هرچند که این روش تا حدی پاک کردن صورت مسئله است و توصیه می‌شود پیش از هر کار عیب‌یابی شیشه دوجداره را انجام دهید تا از سلامت آن مطمئن شوید.
  • راه دیگر برای از بین بردن بخار شیشه دوجداره‌ای که قاب متحرک دارد، تعویض قاب یا ارسی به جای تعویض کل پنجره است. این کار به شما کمک می‌کند تا خود را از صرف هزینه برای تعویض چارچوب خلاص کنید.
  • راه‌حل بعدی که معمولا توسط افراد فنی توصیه می‌شود، استفاده از ماده مه خشک‌کن است. این محلول یک محلول ویژه برای از بین بردن بخار و مه جمع شده در فضای میانی شیشه دوجداره است که استفاده از آن دانش و تخصص خاصی می‌طلبد. زیرا برای اسپری کردن این محلول در داخل شیشه باید بدون وارد کردن هیچ‌گونه آسیبی به شیشه، یک سوراخ در آن ایجاد کرد. بنابراین اگر ایجاد سوراخ را به دست یک کاردان نسپارید، احتمالا باید صابون تعویض کلی پنجره را به تن مالیده و فکر هرگونه تعمیر را از سر بیرون کنید.

سخن آخر

شیشه و پنجره دو جداره هم در بازار با کیفیت‌های متفاوتی به فروش می‌رسند. در برخی از این پنجره‌ها ممکن است بخار گرفتگی اتفاق افتاده و در آن باقی بماند. در این حالت پیش پا افتاده‌ترین راه حل، تعویض آن است. ولی می‌توان پیش از این تصمیم روش‌های ذکر شده دیگر را نیز امتحان کرد.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.