حلال چسب قطره‌ای چیست؟

حلال چسب قطره‌ای

آیا شما با مشکل خشک شدن و چسبیدن چسب قطره‌ای روی سطوح و یا دست خود مواجه شده‌اید؟ این نوع چسب شامل چسب‌هایی مانند دوقلو و یک دو سه و برخی دیگر می‌شود. هنگام ریخته شدن چسب قطره‌ای روی سطوح به منظور پاکسازی نباید سریع اقدام کرد. معمولا باید تا زمان خشک شدن چسب صبر پیشه نمود و سپس به دنبال راه حل (حلال چسب قطره‌ای) گشت.

برای پاک کردن این چسب می‌توان از حلال چسب قطره‌ای استفاده کرد. ممکن است حلال چسب قطره‌ای برای هر سطحی متفاوت باشد. در ادامه با این مطلب از استاده مگ حلال چسب قطره‌ای و نحوه استفاده از آن برای سطوح مختلف جهت نظافت منزل آموزش داده خواهد شد.

حلال چسب قطره‌ای برای سطوحی مانند فلز و سنگ و چوب

اولین و ساده‌ترین روش، تراشیدن چسب از نواحی مورد نظر است. در صورت جواب ندادن این راه‌حل می‌توانید از حلال چسب قطره‌ای کمک بگیرید. البته می‌توانید روش نم‌دار کردن سطح را نیز به کار ببرید. به این صورت که دستمال یا پارچه آمیخته با آب داغ و مایع ظرفشویی را مدتی روی قسمت دلخواه قرار دهید. سپس دوباره نسبت به تراشیدن چسب قطره‌ای با ناخن اقدام نمایید.

حلال

  • استون
  • آب لیمو
  • الکل

پیش از بررسی نحوه مصرف این حلال‌ها باید به این نکته توجه نمایید که در هنگام کار با استون به سطح مورد نظر توجه کنید تا در صورت آسیب رسیدن به آن‌ها روش‌های دیگری را به کار ببرید.

ابتدا از این حلال‌ها در بخش کوچکی از ناحیه دلخواه تست شود و در صورت آسیب نرساندن می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

روش استفاده از استون به عنوان حلال چسب قطره‌ای

با استفاده از پارچه آمیخته به استون سطح دلخواه را تمیز نمایید. می‌توانید از انگشتان دست خود نیز کمک بگیرید تا سطح بهتر تمیز شود. به این صورت که انگشتتان را در پشت پارچه قرار دهید و تلاش کنید تا سطح را تمیز نمایید. سپس چسب را از ناحیه مورد نظر بردارید. مرحله آخر شست‌وشو قسمت آغشته به چسب قطره‌ای به وسیله صابون و آب داغ است.

روش کاربرد آب‌لیمو و الکل به عنوان حلال چسب قطره‌ای

می‌توانید با روش ذکر شده در بالا به جای استون، از آب لیمو یا الکل کمک بگیرید. البته می‌توانید به جای دستمال از مسواک استفاده کنید و بعد مسواک را دور بیندازید.

بهترین روش‌های از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس را اینجا بخوانید.

حلال چسب قطره‌ای برای سطوح شیشه‌ای

با استفاده از تیغ یا چاقو ناحیه مورد نظر را تمیز کنید. سپس باقی‌مانده چسب قطره‌ای را با صابون و آب شست‌وشو دهید. البته اگر این روش موثر نبود و امکان قرار دادن شیشه در داخل محلول آب داغ و شوینده وجود داشت، این کار را انجام دهید. سپس مرحله قبل را دوباره تکرار کنید. اما اگر این امکان موجود نبود، می‌توانید از پارچه آمیخته به مواد ذکر شده استفاده نمایید و پس از گذشت چند ساعت قسمت مورد نظر را با چاقو تمیز کنید.

حلال

  • استون
  • الکل ایزوپروپیل
  • روغن اکالیپتوس

حلال چسب قطره‌ای برای سطوح پلاستیکی

اولین و معمول‌ترین روش برای پاک کردن چسب قطره‌ای از سطح پلاستیکی نیز تراشیدن و جدا کردن چسب از آن ناحیه است.

اگر از این روش پاسخی دریافت نکردید، می‌توانید روش‌های زیر را به کار ببرید.

  • دستمالی را با الکل ایزوپروپیل آمیخته و بر قسمت دلخواه قرار دهید. پس از مشاهده نرم شدن چسب قطره‌ای از دستمال آغشته به آب و ماده شوینده کمک بگیرید تا قسمت دلخواه را تمیز نمایید. سپس در صورت امکان، قسمت آلوده به چسب قطره‌ای را با آب گرم شست‌وشو دهید.
  • از مایع ظرفشویی به عنوان حلال چسب‌ قطره‌ای استفاده نمایید. برای انجام این روش باید پارچه نم‌دار آمیخته به آب داغ و مایع ظرفشویی را مدتی روی قسمت آلوده بگذارید. سپس روی پارچه یا دستمال سلفون بکشید. زمانی که متوجه نرم شدن چسب قطره‌ای شدید، دوباره از پارچه آمیخته به آن حلال استفاده کنید و بر روی قسمت مورد نظر بکشید تا تمیز شود.

حلال چسب قطره‌ای برای فرش

حلال چسب قطره‌ای برای فرش

ابتدا پارچه‌ای روی فرش پهن کنید.(ترجیحا از پارچه نخی). سپس با اتو که درجه تقریبا متوسطی دارد بر قسمت دلخواه را اتو بکشید. هنگامی که چسب قطره‌ای به پارچه چسبید، متوقف شوید.

استون راه حلی سریع و کارامد: در صورت کارساز نبودن روش گفته شده می‌توانید از استون بهره بگیرید. توجه داشته باشید که پیش از مصرف، مقداری از استون را روی قسمت دلخواه تست کنید تا از آسیب نرسیدن به آن مطمئن شوید. کمی استون بر ناحیه مورد نظر بریزید. سپس چسب را از فرش جدا نمایید.

حلال چسب قطره‌ای برای پاک کردن از روی پوست

حلال چسب قطره‌ای برای پوست

ساده‌ترین روش جدا کردن و کندن چسب، از روی پوست است. زمانی که چسب از حالت خیس بودن خارج شد اقدام نمایید. اگر هنگام تراشیدن آن از روی پوست احساس درد داشتید این کار را متوقف کنید.

برای حلال چسب قطره‌ای از روی پوست از استون استفاده نمایید. پارچه یا دستمالی را با استون مرطوب کنید و به پوست بمالید. اگر انگشتی آلوده شده باشد، می‌توانید چند لحظه انگشتتان را در ظرف کوچک استون قرار دهید. پس از انجام مراحل دستتان را بشویید.

نکته۱: پیش از شروع به کار از نداشتن حساسیت به استون اطمینان حاصل نمایید.

نکته۲: از گوش پاک کن برای انجام این روش استفاده نکنید.

نکته۳: از آسیب نرساندن استون هنگام مصرف برای پاک کردن چسب مورد نظر مطمئن شوید.

نکته۴: این حلال بر روی زخم به کار نرود و مصرف نشود.

استفاده از وازلین

در این روش از وازلین استفاده می‌شود. ابتدا دست و قسمتی که چسب بر روی آن است را شست‌وشو دهید. سپس وازلین را بر ناحیه دلخواه بریزید. یک دقیقه ناخنتان را بر قسمت مورد نظر بکشید. پس از انجام مراحل فوق، قسمت مورد نظر و دستتان را بشویید. پس وازلین هم می‌تواند حلال خوبی برای چسب قطره‌ای باشد

ترکیب نمک و آب

با استفاده از مقدار کمی نمک و آب ماده‌ای خمیر مانند بسازید. سپس چند ثانیه این ماده را بر قسمت مورد نظر پوست بریزید. بخشی از آن را با آب شست‌وشو دهید. مالیدن ماده را تا زمان پاک شدن کامل چسب ادامه دهید.

مایع لباسشویی

مقدار کمی مایع لباسشویی را با آب گرم مخلوط کنید. قسمت دلخواه را در این ترکیب قرار دهید. چند بار این کار را انجام دهید تا به خوبی تمیز شود. یکی از در دسترس‌ترین حلال‌های چسب قطره‌ای برای پوست باستفاده از مایع لباسشویی می‌باشد.

کره یا روغن

قسمت دلخواه را با آب گرم بشویید. کره یا روغن را مدتی بر پوست بمالید. به همین راحتی چسب از روی پوست شما پاک می‌شود. این حلال چسب قطره‌ای برای افراد دارای پوست حساس مناسب است.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.