لکه‌های روی فرش و یا کاناپه‌ی منزل ، لکه‌های روغنی و لکه‌های عمیق معمولا دردسر ساز می‌شوند. پاک کردن این مدل لکه‌ها هم بر اساس نوع فرش و قالیچه نیاز به مراقبت و شرایط خاص خود را دارد . پاک کردن لاک از روی فرش هم جزو همین شرایط سخت و دردسر ساز است. که البته با رعایت یک سری نکات ریز و دانستن آن می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. در غیر این صورت جهت تمیز کردن لاک از روش فرش می‌توانید با شماره‌های موجود در این صفحه جهت اقدام برای شستشوی فرش در استاده تماس بگیرید.

لاک‌ها معمولا توسط کوچک‌تر‌ها ویا  بی احتیاطی بزرگترها برروی فرش ریخته می‌شوند. باور اکثر افراد بر این است که پاک کردن لاک از روی فرش سخت و یا امری نشدنی است. اما با یک سری شیوه‌ها می‌شود این کار را به راحتی انجام داد. باید توجه داشت که پاک کردن لاک تنها تابع چند نکته‌ی کوچک است که با رعایت آن می‌توانید بدون دردسر آن را پاک کنید. در این مقاله از استاده مگ قصد داریم در رابطه با تمیز کردن لاک از روی فرش سه روش ساده و کاربردی را به شما توضیح دهیم:

لکه فرش را با این 11 محلول در خانه خود به روش خانگی تمیز کنید

روش اول پاک کردن لاک از روی فرش

پاک کردن لاک با شیشه شوی
  1. اول از همه اگر لکه‌ی لاک شما تازه است و درست در همان لحظه‌ای که مشغول لاک زدن هستید ریخته شده است و خودتان هم متوجه آن شده‌اید باید در ابتدا اگر که مقدار لاک ریخته شده بر روی فرش زیاد است با کمک قاشق چای خوری و یا قاشقی کوچک به آرامی آن را از روی فرش جمع کنید. فقط در این شرایط توجه نمایید که با احتیاط این کار انجام شود تا لکه‌ها بیشتر پخش یا ریخته نشوند. روش‌های پاک کردن چسب از روی فرش را اینجا بخوانید.
  2. بعد از آن می‌توانید با کمک دستمال به صورت ضربه‌ای روی آن زده که لک جذب دستمال شود. در این مرحله هم باید توجه نمایید که با دستمال لکه را پخش‌تر نکنید. ضربه زدن با دستمال برای جذب لکه‌ی لاک را  هم تا زمانی که لاک به دستمال جذب می‌شود و هنوز خیسی دارد ادامه دهید. این کار را با احتیاط انجام دهید
  3. بعد از اینکه لکه را پاک کردید با استفاده ازپد لاک پاک کن می‌توانید به راحتی لکه را  پاک کنید. به جز پد لاک پاک کن اگر که پد لاک پاک کن در دسترس ندارید از دیگر وسیله‌ای که برای پاک کردن لاک از روی فرش می‌توانید استفاده نمایید و بسیار هم کاربردی است اسپری مو می‌باشد .

معمولا اسپری مو درون همه‌ی منازل همیشه موجود است و‌ از وسایل کاربردی است. شما می‌توانید برای پاک کردن لاک از روی فرش از اسپری مو هم استفاده کنید. در این مورد هم مثل همان شیوه‌ی قبل می‌توانید اسپری مو را بر روی لکه بزنید. بعد از آن به کمک دستمال لکه‌ی لاک را از روی فرش پاک کنید.

همچنین می‌توانید دستمال خود را به اسپری مو آغشته نمایید و لکه را پاک کنید. در این موارد باید به این نکته دقت نمایید که دستمال آغشته به اسپری مو و یا پد لاک پاک کن خود را به صورت ضربه‌ای به محل لکه بزنید. و تا با این کار از پخش کردن لکه جلوگیری نمایید .

روش دوم با کمک چاقو!

اگر لکه‌ی لاک شما قدیمی است برای پاک کردن لاک از روی فرش آن را ابتدا با کمک چاقویی که به بافت فرش یا قالیچه صدمه نزند به آرامی از روی فرش بخراشید.

آموزش شستن فرش در خانه با شامپو فرش

لکه‌های خشک شده‌ای که از روی فرش کنده شده را به کمک جارو و یا با کمک دست جمع کنید.

سپس می‌توانید از پد لاک پاک کن یا اگر که محلول لاک پاک کن موجود ندارید برای پاک کردن لکه‌ی لاک از محلول استون هم می‌توانید استفاده کنید. به این صورت که استون را به پنبه یا دستمال کاغذی‌ای که تا شده باشد می‌زنید. چند ثانیه روی لکه‌ی لاک نگه دارید. در این صورت مشاهده می‌کنید که لکه‌ی شما بعد از چند ثانیه به راحتی پاک خواهد شد.

ممکن است فکر کنید که استفاده از وایتکس روش خوبی برای از بین بردن لکه لاک است. اما باید بگوییم که این گونه نیست. هیچگاه نباید وایتکس را به صورت مستقیم روی فرش ریخت بلکه باید اندازه مناسبی از آن را با آب مخلوط نمایید که برای آگاهی بیشتر از شستشوی فرش و از بین بردن لکه با وایتکس، می‌توانید روی لینک کلیک کنید. (چطور فرش را با وایتکس بشوییم؟)

روش سوم استفاده از شیشه شوی

روش دوم پاک کردن لاک

برای پاک کردن  لاک همچنین می‌توانید از شیشه شوی هم استفاده کنید. اهمیتی هم ندارد لکه‌ی لاک شما قدیمی باشد یا تازه این اتفاق افتاده باشد. فقط باید دقت کنید که در این روش هم در صورتی که به تازگی لکه‌ی لاک بر روی فرش ریخته برای پاک کردن لکه‌ی لاک از روی فرش ابتدا آن را با کمک دستمال پاک کنید. و بعد از آن از هم  از محلول شیشه شوی برای پاک کردن آن استفاده کنید.

اگر هم لکه لاک قدیمی است ابتدا با استفاده از چاقو و یا اگر می‌توانید نوکه ناخن به آرامی لاک را بخراشید. و پس از آن محلول شیشه شوی آغشته شده به دستمال کاغذی را روی لکه بگذارید. و بعد از گذشت چند ثانیه لکه را پاک کنید.

به عنوان آخرین نکته در کنار هر کدام از این چند پاک کننده‌ای که در رابطه با نحوه‌ی عملکرد آن توضیح داده شد و اینکه در چه شرایطی  می‌توانید برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش از آن استفاده کنید توجه داشته باشد که  از الکل نمی‌شود برای پاک کردن لکه‌ی لاک از روی فرش استفاده کرد چرا که با این محلول ممکن است به بافت و رنگ روی فرش آسیب برسانید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در