آموزش کوتاه کردن ناخن سگ و گربه در خانه

کوتاه کردن ناخن سگ و گربه، امری ضروری و حافظ بهداشت و سلامتی حیوانات خانگی می‌باشد. کوتاه کردن ناخن سگ و گربه باید به روش صحیح انجام شود تا به حیوان آسیبی وارد نگردد. ما در این صفحه از استاده قصد داریم به آموزش کامل کوتاه کردن ناخن سگ و گربه بپردازیم تا شما عزیزان به نحو مطلوبی این کار را انجام دهید. با ما همراه باشید.

آموزش کوتاه کردن ناخن سگ در خانه

برای آنکه سگ شما با شیوه کوتاه کردن ناخن‌هایش با استفاده از ناخنگیر، آشنا شود، بهتر است که کوتاه کردن ناخن‌هایش را از همان سنین پایین، شروع کنید. بنابراین بهتر است که از دو الی سه ماهگی، به کوتاه نمودن ناخن‌ها بپردازید.

وسایل مورد نیاز برای کوتاه کردن ناخن سگ

برای کوتاه کردن ناخن سگ، ابتدا باید وسایل مورد نیاز را تهیه کنید. این وسایل شامل ناخنگیر و سوهان مخصوص سگ می‌باشند. ناخنگیر گیوتینی و انبری از متداول‌ترین ناخنگیرهایی هستند که در کوتاه کردن ناخن سگ کاربر دارند. سوهان ناخن سگ نیز در دو نوع دستی و برقی طراحی شده‌ است. شما باید با توجه به نژاد سگ، از ابزار مناسب جهت کوتاه نمودن ناخن‌ها، استفاده فرمایید.

آموزش کوتاه کردن ناخن سگ در خانه

نحوه کوتاه کردن ناخن سگ

اگر قصد دارید برای اولین بار ناخن‌های سگ را کوتاه کنید، باید این کار را به صورت تدریجی انجام دهید. منظور این است که روزانه یک عدد ناخن سگ کوتاه شود. البته توجه داشته باشید که قبل از انجام کوتاه کردن تدریجی ناخن‌ها، باید اقدامات زیر را انجام دهید تا سگ با ناخنگیر و سوهان ناخن آشنا شود و به شما صدمه‌ای وارد نکند.

روز اول

روز اول، ناخنگیر و سوهان برقی را در اختیار سگ خود قرار دهید تا وسایل را بو کند و با آن‌ها آشنا شود. در حین انجام این کار، سگ را نوازش کنید و با لحنی دلنشین با او صحبت کنید.

روز دوم

روز دوم ناخنگیر و سوهان برقی را به ناخن‌های سگ بزنید و بردارید. در حین انجام این کار، سگ را نوازش کرده و به او تشویقی (مانند خوراکی مورد علاقه سگ) بدهید.

روز سوم

در سومین روز نیز باید اقدامی که در روز دوم انجام داده‌اید را دوباره تکرار کنید؛ با این تفاوت که هنگامی که ناخنگیر را روی ناخن‌های سگ می‌زنید، آن را بردارید و ناخنگیر و سوهان ناخن را فشار دهید تا سگ با صدای آن‌ها آشنا شود.

روز چهارم

در چهارمین روز باید ناخنگیر و سوهان برقی را به آرامی به ناخن‌های سگ بزنید تا سگ آن‌ها را روی ناخن خود لمس کند. توجه داشته باشید که هنوز وقت کوتاه کردن ناخن فرا نرسیده است.

شما حین انجام این کار می‌بایست اندازه ناخن‌های سگ را با دقت مشاهده فرمایید تا در نظر بگیرید که قرار است چه مقدار از ناخن‌های سگ کوتاه شود.

روز پنجم

در روز پنجم ناخنگیر را روی یکی از ناخن‌های سگ قرار دهید و او را نوازش کنید. سپس یکی از ناخن‌ها را به مقدار خیلی کم، کوتاه کنید. در این هنگام اگر سگ واکنش بدی نشان نداد، به او تشویقی دهید.

روز ششم

در روز ششم نیز با صبر و حوصله به کوتاه نمودن یکی دیگر از ناخن‌های سگ بپردازید. با انجام این روند، روزانه یک عدد از ناخن سگ را کوتاه کنید تا سگ شما با کوتاه نمودن ناخن‌هایش آشنا شود و به این شیوه عادت کند.

نکاتی پیرامون کوتاه کردن ناخن سگ

ابتدا سگ را در مکان مناسبی قرار دهید و پنجه او را به سمت بالا بیاورید و در دست خود بگیرید. حال انگشت شست خود را را روی یکی از ناخن‌ها که قرار است کوتاه شود، قرار دهید و انگشت اشاره را زیر ناخن (مطابق عکس بالا)‌ بگیرید. سپس انگشت شست را به سمت بالا و انگشت اشاره را به سمت پایین قرار دهید تا ناخن خود را بیشتر نشان دهد. اکنون ناخنگیر باید در جای مناسب قرار گیرد و با حرکتی سریع، ناخن را کوتاه کنید.

اگر ناخنگیر تیز باشد باعث سریع و بهتر کوتاه شدن ناخن می‌شود. توجه داشته باشید که قسمت انتهایی ناخن سگ کوتاه نگردد چون در این قسمت رگ‌های خونی وجود دارد. در نهایت می‌توانید با استفاده از سوهان ناخن مخصوص به مرتب نمودن ناخن‌ها و کناره‌های آن بپردازید.

آموزش کوتاه کردن ناخن سگ در خانه

آموزش کوتاه کردن ناخن گربه در خانه

کوتاه کردن ناخن گربه نیز بهتر است که از همان بچگی (دو الی سه ماهگی) صورت پذیرد تا با کوتاه کردن ناخن‌هایش آشنا شود و به انجام این کار عادت کند.

وسایل مورد نیاز برای کوتاه کردن ناخن گربه

برای کوتاه کردن ناخن گربه باید ابزار مناسب از جمله ناخنگیر مخصوص گربه را تهیه کنید. ناخنگیر مخصوص گربه انواع مختلفی از قبیل: انبری، قیچی و… دارد. 

آموزش کوتاه کردن ناخن گربه در خانه

نحوه کوتاه کردن ناخن گربه

کوتاه کردن ناخن گربه همانند کوتاه کردن ناخن سگ، باید به صورت تدریجی (روزانه یک عدد ناخن) انجام شود. همچنین تمام مراحلی که برای کوتاه کردن ناخن سگ، به منظور آشنا شدن با ناخنگیر انجام شد، برای گربه نیز باید انجام شود. پس از آشنا شدن گربه با ناخنگیر، باید برای کوتاه کردن ناخن‌ها، او را در موقعیتی مناسب قرار دهید. برای مثال بعضی از گربه‌ها در بغل افراد آرام‌تر هستند. پس باید بدانید که گربه شما در چه وضعیتی راحت‌تر می‌باشد و سپس به کوتاه کردن ناخن او بپردازید.

لازم به ذکر است ناخنگیر را باید به طور افقی روی ناخن قرار دهید؛ زیرا قرار گرفتن ناخنگیر به صورت عمودی ممکن است به بافت ناخن گربه آسیب جدی برساند.

آموزش کوتاه کردن ناخن گربه در خانه

نکاتی پیرامون کوتاه کردن ناخن گربه

برای کوتاه کردن ناخن‌های گربه باید پنجه را به سمت بالا بیاورید و انگشت شست را روی ناخن و انگشت اشاره زیر ناخن قرار دهید. انجام این کار باعث بهتر دیده شدن ناخن گربه می‌شود. در این حالت به قسمت انتهای ناخن گربه که صورتی رنگ (پاستیلی مانند) می‌باشد، توجه کنید.

در این قسمت رگ‌های عصبی و خونی وجود دارند. باید ناخنگیر را پایین‌تر از این قسمت قرار دهید و سریعا فشار دهید تا ناخن جدا گردد؛ بدون آنکه به این قسمت پاستیلی صدمه‌ای وارد نمایید. چون در صورت کوتاه شدن این قسمت، خون‌ریزی رخ می‌دهد و گربه درد شدیدی را احساس خواهد نمود. این امر باعث می‌شود گربه در دفعات بعدی هنگام مشاهده ناخنگیر عصبانی شده و از آن فرار کند.

در صورتی که سگ یا گربه شما هنگام کوتاه کردن ناخن‌هایش، پرخاشگر است و به شما اجازه کوتاه کردن نمی‌دهد، باید کوتاه کردن ناخن را به یک دامپزشک بسپارید و با کمک او این کار را انجام دهید.

نتیجه گیری  

در صورتی که سگ یا گربه شما هنگام کوتاه کردن ناخن‌هایش، پرخاشگر است و به شما اجازه کوتاه کردن نمی‌دهد، باید کوتاه کردن ناخن را به یک دامپزشک بسپارید و با کمک او این کار را انجام دهید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *