آموزش شستشوی فرش نجس و نحوه پاک کردن کامل نجسی

شستشوی فرش نجس

معمولا افرادی که فرزند کوچکی دارند و یا از حیوانات خانگی در منزل مراقبت می‌کنند شاهد نجس شدن فرششان با ادرار یا مدفوع آن‌ها شده‌اند. جدا از این موضوع ممکن است فردی ناگهان خون دماغ شود و یا سهوا فرش را نجس کند. علاوه بر اینکه نجاسات معمولا لکه‌‌های بد و سمجی از خودشان به جا می‌گذارند،‌ بوی بدی دارند و افراد می‌خواهند هر چه سریع‌تر آن را پاک و تطهیر کنند. در این صفحه به شما آموزش شستشوی فرش نجس را خواهیم داد

لیست کارخانه‌های قالیشویی در تهران

پاک کردن کامل نجسی

 • با توجه به اینکه ممکن است مراجع تقلید مختلف نظریه‌های متفاوتی داشته باشند، پیشنهاد می شود ابتدا به رساله مرجع تقلیدتان مراجعه کنید و یا با دفاتر مربوطه تماس بگیرید تا نحوه تطهیرتان منطبق با دیدگاه وی باشد و لازم نباشد که مجدد فرش را بشویید. 17 روش تمیز کردن فرش: نجات دهنده فرش شما
 • اینکه فرش شما دستباف است یا ماشینی و هم‌چنین جنسی آن در پشم است یا ابریشم در نحوه شستن آن تاثیر گذار است. اگر فرش شما تار و پود ظریفی دارد، رنگ پس می‌دهد و حساس است، از ابتدا خودتان اقدام به شستشو نکنید و از افراد متخصص و قالیشویی‌ها کمک بخواهید.
 • توجه کنید که فرش با چه چیزی نجس شده است. به طور قطع لکه خون با ادرار تفاوت دارد. برای پاک کردن خون باید بلافاصله عمل کنید و عین نجاست را با دستمال پاک کنید. سپس حتما از آب سرد برای تطهیر استفاده کنید زیرا در غیر این صورت لکه روی فرش تثبیت شده و باقی می‌ماند. نحوه شستن فرش با بخارشوی خانگی را می‌توانید آموزش ببینید.

آموزش شستشوی فرش نجس

مراحل زیر را برای نحوه پاک کردن کامل نجسی از فرش پیاده کنید:

 1. در مرحله‌ی اول شستشوی فرش در منزل، ابتدا نجاست را کاملا از روی فرش پاک کنید.
 2. اگر لکه و نجاست روی فرش خشک شده است: از یک دستمال یا حوله مرطوب کمک بگیرید و آن را از بین ببرید. سعی کنید فقط روی آن قسمت را دستمال بکشید تا نجاست و یا رنگ آن به اطراف تراوش نکند.
  اگه نجاست هنوز رطوبت داشت: یک حوله یا دستمال خشک با قدرت آبگیری بالا روی آن قرار دهید و مدتی صبر کنید تا دستمال نجاست را به خودش بگیرد. اگر می‌خواهید فرش خود را برق بیندازید روش برق انداختن فرش را مطالعه کنید.
 3. از یک پاک‌کننده استفاده کنید. اگر نجاست ریخته شده روی فرش باشد معمولا بوی بدی هم فرش و خانه را فرا می‌گیرد. پیشنهاد ما این است که با توجه به جنس فرشتان و کمک گرفتن از افراد با تجربه از یک شوینده با آنزیم استفاده کنید و با دستمال روی آن محل بکشید و مدتی دستمال را به روی نجاست قرار دهید تا بو و یا رنگ لکه را به کمک آنزیم‌ها از بین برود.
 4. مقداری نمک روی قسمت مورد نظر بریزید. نمک خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و می‌تواند بوی بد را هم از بین ببرد. کافیست مقداری نمک روی فرش ریخته، مدتی صبر کنید و بعد روی آن را جارو کنید. پیشنهاد می‌کنیم راهکار تمیز کردن فرش با سرکه را بخوانید.
 5. تجهیزات لازم برای آبکشی فرش را آماده کنید. شما می‌توانید فقط قسمت نجس شده را طبق قوانین اسلامی آبکشی کنید. برای این کار یک تشت ترجیحا بزرگ، یک پارچ یا آفتابه آب سرد (آب قلیل یا کر) و یک حوله نیاز دارید.
 6. فرش را بلند کرده و تشت را زیر قسمت نجس شده قرار دهید. اگر از آب قلیل (مثلا آب داخل پارچ) استفاده می‌کنید. پس از از بین بردن عین نجاست دو مرتبه آبکشی هم نیاز است. اگر احساس می‌کنید عین نجاست هنوز خوب از بین نرفته این تعداد را به سه مرتبه افزایش دهید. نحوه شستن فرش با وایتکس را میتوانید بخوانید
 7. پس از هر بار ریختن آب قلیل روی فرش روی آن خوب دست بکشید و آن را فشار دهید تا نجاست از آن خارج شده و داخل تشت بریزید. روش شستن ادرار از روی خوشخواب را یادبگیرید.
 8. اگر از آب کر یا همان لوله‌کشی به صورت مستقیم برای آبکشی استفاده می‌کنید،‌ کافیست حین ریختن آب روی فرش روی آن دست بکشید. در این حالت دیگر نیازی به فشردن فرش به منظور خارج شدن آب غساله نیست و فرش با همان حرکت اول پاک شده است.
 9. توجه داشته باشید اگر در هنگام شستشو، آب به قسمت‌های دیگر سرایت کرد مشکلی ندارد و دیگر نجس نیست. می‌توانید بهترین روش شستشوی فرش با شامپو فرش را اینجا بخوانید.
 10. نکته دیگر در رابطه با آب کر و قلیل این است که آب غساله در شستشوی با آب قلیل هم‌چنان نجس است و باید تمام ظروفی که در هنگام شستشو استفاده می‌کنید بعلاوه دست خود را آب بکشید ولی آب غساله در شستشوی با آب کر دیگر نجس نیست.
 11. حال کار شستشوی شما پایان یافته است،‌ در این مرحله با حوله مقداری نم فرش را بگیرید. زمان دهید تا تشت همانطور زیر فرش باقی بماند تا خشک شود.
 12. برای اینکه آب فرش را سریع‌تر بگیرید می‌توانید روی آن سشوار بگیرید یا در فصول گرم از پنکه استفاده کنید.

برای شستشوی فرش نجس ابتدایی‌ترین کار از بین بردن عین نجاست است. پس پیشنهاد می‌شود حتی در صورتی که می‌خواهید این کار را به قالیشویی بسپارید هم آن را پاک کنید. لازم به ذکر است که در مطالب این صفحه حداقل تعداد بار آبکشی برای شستن و پاک شدن فرش ذکر شده است. پس قبل از اقدام به شستشو احکام مربوطه را انجام دهید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.