نحوه نگهداری استخر سرپوشیده و خانگی

نگهداری استخر سرپوشیده

پس از ساخت استخر خانگی، نگهداری و تعمیرات آن از اهمیت بالایی برخوردار است. تمیز بودن استخر باعث شفافیت و پاکیزگی آب آن می‌شود؛ بنابراین بهداشت و سلامتی افرادی که از استخر استفاده می‌کنند، تامین خواهد شد. هنگام نگهداری استخر سرپوشیده باید به نکاتی کلیدی توجه نمود تا طول عمر استخر کاهش پیدا نکند! در این صفحه از استاده چند مورد از مهم‌ترین نکات پیرامون نگهداری استخر سرپوشیده و خانگی معرفی می‌گردد و هزینه آن‌ها نیز بررسی خواهد شد.

نگهداری استخر سرپوشیده

در نگهداری استخر باید به فواصل زمانی معین برای تعویض آب و یا اضافه کردن مواد شیمیایی مناسب دقت داشت. در مورد مواد شیمیایی می‌توان گفت که کلر و سولفات‌هایی همچون مس دو سولفات یا آلومینیم سولفات جهت میکروب‌کشی و پاکیزگی، به آب استخر افزوده می‌شوند. دمای آب استخر که بطور مداوم باید تعویض شود، در استخرهای عمومی حدود 29 تا 30 درجه تنظیم می‌گردد.

اگر استخر سرپوشیده شما اصولی و صحیح طراحی شده باشد، 4 بار از فیلتر عبور می‌کند تا آب، کدری و آلودگی خود را از دست دهد.

نگهداری استخر سرپوشیده

در نگهداری استخر سرپوشیده خود به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • میزان pH آب و قلیایی بودن آن مهم است. اگر pH آب استخر خیلی بالا باشد، آن آب بازی است و در نتیجه سبب سوختن چشم و یا حساسیت‌های پوستی برای افراد می‌شود. از طرفی اگر pH آن خیلی پایین باشد، آب به اندازه کافی نمی‌تواند پاکیزه شود. در نتیجه باید تعادل برقرار شود.
  • نباید کلر ریزی در استخر، در طول روز انجام شود. شناگران عمدتا در طول روز درون استخر هستند و بهتر است زمان استفاده از استخر، کلر ریزی انجام نشود.

هزینه نگهداری استخر سرپوشیده

سرویس استخر با توجه به ابعاد، نحوه بهره‌برداری و نوع آن در بازه‌های کوتاه و یا طولانی‌تری انجام می‌شود. این سرویس و بررسی سالم بودن برای بخش‌های مختلف استخر انجام می‌شود؛ ولی می‌توان گفت سرویس کاسه آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع این حفاظت فیزیکی هنگام نگهداری استخر سرپوشیده، منجر به پیشگیری از پرداخت هزینه‌های سنگین در آینده خواهد شد.

برای سرویس استخر، باید حداقل یک بار در سال، کاملا استخر را تخلیه، و سلامت آن را بررسی، و تمیز نمایید که این کار می‌تواند هزینه کم یا زیادی با توجه به شرایط استخر، برای شما داشته باشد. در ادامه به بررسی چند مورد از مهم‌ترین عوامل موثر بر تعیین هزینه سرویس و نگهداری استخر سرپوشیده می‌پردازیم:

ابعاد استخر

یکی از عوامل بسیار موثر در هزینه‌های خدمات سرویس و نگهداری استخر سرپوشیده و یا خانگی، اندازه و ابعاد استخر است. اگر ابعاد استخر شما بزرگ می‌باشد، نباید انتظار داشته باشید که بتوانید با هزینه کمی استخر را تعمیر کنید.

شکل هندسی استخر

هرچه شکل هندسی استخر پیچیده‌تر باشد، سرویس و یا تعمیر آن زمان‌برتر، دشوارتر و در نتیجه پرهزینه‌تر خواهد بود. به همین علت است که عمده استخرها به صورت مستطیل و مربع تولید می‌شوند.

جنس استخر

همانطور که می‌دانید، کاسه و قسمت‌های دیگر استخر، از جنس‌های گوناگونی از جمله: بتنی، وینیلی، فایبرگلاس و… تولید می‌شوند. هر کدام از این استخرها، هزینه مربوط به خود را برای نگهداری دارند.

نگهداری استخر خانگی

برای نگهداری استخر خانگی خود، ابتدا باید به سرپوشیده یا سرباز بودن آن توجه داشته باشید. اگر استخر خانگی شما روباز است، دیگر نیازی به تنظیم سرمایش و گرمایش محیط استخر ندارید و از این جهت کار شما آسان‌تر می‌باشد. فقط از حفظ تعادل دمای آب غافل نشوید. همچنین صافی‌ها و پمپ‌های آب باید به‌صورت مداوم بررسی شوند و هرگاه صافی استخر پر شد، آن را فورا تخلیه نمایید. دیگر نکاتی که هنگام نگهداری استخر باید مورد توجه قرار گیرد، به شرح زیر می‌باشد:

  • سطوح خارجی و داخلی استخر همیشه باید تمیز نگه داشته شوند.
  • ممکن است تجهیزات فلزی مورد استفاده در استخر خانگی شما زنگ زده باشد؛ بنابراین باید به‌طور مداوم مورد بررسی قرار گیرند.
  • اگر مدت زیادی است که از استخر خانگی خود استفاده نکرده‌اید و آب کمی درون آن جمع شده است، جهت پاکیزه شدن استخر خود، چند بار آب تمیز به داخل استخر پمپاژ کرده و سپس آن را تخلیه نمایید.
  • نکته مهم دیگر، بررسی مجراهای ورودی و خروجی استخر می‌باشد.
نگهداری استخر خانگی

معمولا دمای استخر شخصی حدود 26-27 درجه سانتی‌گراد است. دمای آب و میزان pH آب استخر خود را به وسیله کیت سنجش آب اندازه بگیرید. دقت داشته باشید که میزان کلر از 1ppm نباید کمتر بیاید! اگر مقدار کلر کمتر از میزان ذکر شده باشد، احتمال رویش جلبک و سبزینه افزایش می‌یابد. اگر استخر خانگی شما دارای جلبک و یا سبزینه شد، باید به آن شوک وارد نمایید. به این منظور ابتدا آب آن را تصفیه کنید و سپس به مقدار 2ppm کلر برای نابود کردن باکتری‌ها به آن بیفزایید. در ضمن توجه فرمایید که میزان pH آن از 7 بیشتر نشود!

هزینه نگهداری استخر خانگی

به منظور بررسی، سرویس و نگهداری استخر خانگی، لازم است اقداماتی از قبیل موارد زیر انجام شود:

  • ترمیم و تعمیر قسمت‌های معیوب استخر خانگی به هنگام نیاز
  • برطرف نمودن زنگ‌آبه استخر در صورت وجود آن
  • نگهداری از سیستم برق سه فاز صنعتی

موار ذکر شده، به علاوه اقداماتی از قبیل تعمیر و نگهداری از تاسیسات فیلتر استخر، نگهداری از سیستم گردش و کفگیر استخر، تمیز کردن آب استخر و… هرکدام هزینه‌های متفاوتی دارند که طبق توضیحاتی که بالاتر ارائه شد، به عوامل گوناگونی وابسته می‌باشد.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *