در این صفحه از استاده قصد داریم درباره انواع مختلف کلید و نحوه آموزش و راهنمای نصب کلید کولر آبی به شما توضیحاتی ارائه دهیم. اما تذکر این نکته ضروری است که اگر به امور فنی تسلط کافی ندارید، کار نصب کلید کولر آبی هوشمند را به مختصص آن بسپارید. در غیر این صورت خطر حوادثی مانند برق‌گرفتگی به دلیل رطوبت محیط کولر و رسانا بودن آب بسیار بالا خواهد بود.

دسترسی سریع به مطالب

نصب انواع گوناگون کلید کولر آبی

با فرارسیدن فصول بهار و تابستان و گرم شدن هوا، یکی از مهم‌ترین کارها نصب، سرویس کولر آبی و تعمیر کولر آبی است. امروزه انواع گوناگونی از سیستم‌های سرمایشی در بازار وجود دارند اما در این میان هنوز کولر آبی پرطرفدارترین و پرکاربردترین سیستم سرمایشی محسوب می‌شود. پس از انتخاب و خرید کولر آبی مناسب، نوبت به نصب آن می‌رسد. یکی از مراحل نصب کولر آبی، نصب کلید آن است.

به طور کلی در کولر آبی 5 رشته سیم نازک با قطر 1.5 میلی‌متری وجود دارد که به سیم‌های ارت، نول، فاز، دور کند موتور، دور تند و پمپ آب کولر آبی مرتبط هستند. اما در پشت کلید کولر از سمت کنتور یا جعبه تقسیم فیوز تنها 3 رشته سیم 2.5 میلی‌متری وارد می‌شوند.

اگر سیم‌کشی کولر آبی طبق جدول رنگ‌بندی انجام گیرد، سیم ارت معمولا به رنگ زرد یا سبز انتخاب خواهد شد. این سیم را باید به طور مستقیم به بدنه کولر آبی وصل نمود. وظیفه سیم ارت این است که هنگام اتصال کوتاه الکتریکی، برق را از طریق بدنه کولر به زمین تخلیه می‌کند تا خطرات برق‌گرفتگی به حداقل برسد.

پیش از نصب کلید کولر آبی بهتر است نقشه کلید کولر را بررسی نمایید. کلید کولر آبی معمولا دارای 3 کلید (پل) جداگانه برای پمپ آب، موتور یا دور کند و تنظیم دور تند کولر به ترتیب از راست به چپ است. نقشه سیم کشی موتور کولر آبی و تصویر از برق موتور را در این صفحه بخوانید.

کلید‌های کولر آبی در شکل‌ها و انواع مختلفی ساخته شده‌اند که در این بخش نحوه‌ی نصب آن‌ها را توضیح خواهیم داد:

نصب کلید کولر آبی سوکتی

نصب کلید کولر آبی سوکتی

کلیدها سوکتی قدیمی‌ترین نوع کلید کولر آبی بوده و این روزها کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که پشت این کلید را مشاهده کنید 8 سوکت فلزی شماره‌گذاری شده را خواهید دید. از میان این 8 سوکت، سوکت‌های شماره 7،2،1 و 9 تنها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نحوه اتصال سیم‌ها به سوکت‌ها به این صورت خواهد بود که سیم فاز را به سوکت شماره 1، سیم مربوط به پمپ آب کولر به سوکت شماره 2، سیم دور تند کولر به سوکت شماره 7 و سیم دور کند یا همان موتور کولر آبی را به سوکت شماره 9 وصل می‌کنیم. سیم نول در این نوع کلید کولر به هیچ کدام از سوکت‌ها وصل نشده و درست به جعبه تقسیم داخلی کولر می‌رود. سیم ارت نیز همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد به بدنه کولر وصل خواهد شد.

نصب کلید کولر آبی 3 پل

نصب کلید کولر آبی 3 پل

این نوع کلید کولر آبی، رایج‌ترین نوع کلید بوده و دارای 4 ورودی هستند که سیم‌ها به آن‌ها وارد خواهند شد. این ورودی‌ها که به صورت 4 پیچ فلزی هستند به وسیله حروف انگلیسی حک شده در کنار آن‌ها از یک‌دیگر متمایز می‌شوند. به این صورت که حرف F مربوط به سیم دور تند کولر آبی، حرف S مربوط به سیم دور کند یا همان موتور کولر، حرف P برای پمپ آب و حرف M نیز برای سیم فاز به کار گرفته می‌شوند. سیم نول نیز وارد کلید نشده و به جعبه تقسیم داخلی کولر می‌رود.

نصب کلید کولر آبی 4 پل

نصب کلید کولر آبی 4 پل

این نوع از کلید کولر آبی نسبت به کلیدهای قبلی جدیدتر بوده و تفاوت اندکی با کلید کولر 3 پل دارد. کلید یا پل اضافی در این نوع کلید کولر مربوط به سیم نول است تا زمانی که کولر کار نمی‌کند به کمک این کلید بتوان آن را قطع نمود. این کار سبب افزایش ایمنی در برابر برق‌گرفتگی و سایر حوادث خواهد شد.

در پشت کلید کولر آبی 4 پل، 6 عدد پیچ وجود دارد که این پیچ‌ها نیز به وسیله حروف انگلیسی نام‌گذاری شده‌اند. پیچ SP مربوط به سیم دور تند، پیچ SL مربوط به سیم دور کند، پیچ L مربوط به سیم فاز، پیچ N در سمت پایین برای سیم نول ورودی، پیچ N در سمت بالا برای سیم نول خروجی و در نهایت پیچ P مربوط به پمپ آب کولر است.

نصب کلید کولر آبی تمام قطب

نصب کلید کولر آبی تمام قطب دقیقا مشابه با نصب کلید کولر آبی 3 پل است با این تمایز که در این نوع از کلیدها باید فاز و نول را هم‌زمان با کولر قطع نمود.

نصب کلید کولر آبی تمام قطب

نصب کلید کولر آبی هوشمند

با هوشمندسازی منازل، نسل جدید کلید کولر آبی نیز وارد بازار شده است. در این نوع از کلیدها ترموستات وجود داشته و می‌تواند روشن و خاموش شدن کولر آبی را متناسب با دمای محیط انجام دهد.

برای نصب کلید کولر آبی هوشمند بهتر است از دفترچه راهنمای آن کمک بگیرید اما این نوع از کلیدها نیز مانند سایر کلیدهای مکانیکی دارای ترمینال فاز، نول، پمپ آب، دور تند و دور کند هستند که هر کدام از سیم‌های مربوطه را باید به این ترمینال‌های مشخص‌شده متصل نمود.

طبقه بندی شده در