می‌توان گفت مهم‌ترین بخش اداره یک شرکت، کنترل و ثبت زمان ورود و خروج پرسنل و حضور آنها می‌باشد که این امر به راحتی با نصب دستگاه حضور و غیاب میسر خواهد بود. ما در این صفحه از خدمات استاده قصد داریم به معرفی خدمات نصب دستگاه حضور و غیاب و بررسی مزایا و معایب آن بپردازیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

خدمات نصب دستگاه حضور و غیاب

نصب دستگاه حضور و غیاب می‌تواند با کمترین هزینه و به راحتی در کیفیت ثبت و نظارت بر ورود و خروج کارکنان تاثیر به سزایی داشته باشد و نحوه محاسبه حقوق را آسان‌تر کند. نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب می‌تواند بر مبنای شناسایی اثر انگشت، شناسایی چهره و یا زدن کارت باشد و با دقت بالا حضور پرسنل را ثبت کند.

جهت اقدام برای خدمات زیر در استاده کلیک کنید:

خدمات نصب دستگاه حضور و غیاب که توسط کارشناسان متخصص مجموعه استاده ارائه می‌شود، مطابق تکنولوژی روز دنیا و ابزارآلات و تجهیزات تخصصی انجام می‌گردد و شما عزیزان می‌توانید با خیالی کاملا آسوده، نصب دستگاه حضور و غیاب سازمان خود را به متخصصین استاده بسپارید.

نصب دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

به طور کلی نصب دستگاه اثر انگشتی در دو مرحله پیدا کردن محل مناسب به منظور استقرار دستگاه و و راه اندازی نرم افزار مربوطه خلاصه می‌شود. هنگام نصب دستگاه حضور و غیاب می‌بایست به مواردی مانند: نور کافی، ارتفاع مناسب و… توجه داشته باشید و بهترین محل را انتخاب نمایید.

راه اندازی نرم افزار دستگاه طی چند مرحله انجام می‌گردد که توصیه می‌شود بدین منظور از دانش و مهارت افراد متخصص کمک بگیرید؛ چرا که نصب اصولی دستگاه حضور و غیاب و عملکرد دقیق آن به اندازه انتخاب مناسب دستگاه در هنگام خرید آن مهم است.

کارشناسان ما در استاده آماده خدمت رسانی به منظور نصب دستگاه اثر انگشتی و ارائه مشاوره‌های لازم می‌باشند. شما می‌توانید با برقراری تماس با متخصصین و مشاورین مجموعه استاده از نصب دستگاه حضور و غیاب خود به شکل صحیح، اطمینان حاصل فرمایید.

به طور خلاصه، مراحل نصب دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • انتخاب مکان مناسب جهت نصب دستگاه حضور و غیاب و استقرار آن
 • راه اندازی نرم افزار دستگاه به شکل تخصصی
 • آشنا ساختن سیستم با اطلاعات پرسنل
 • مشخص کردن زمان ورود و خروج کارکنان، ساعت اضافه کاری و… در سیستم
نصب دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

روش های حضور و غیاب

به منظور کنترل و نظارت بر زمان ورود و خروج کارمندان و ثبت حضور آنها روش‌های گوناگونی وجود دارد. در ادامه به معرفی رایج‌ترین روش های حضور و غیاب می‌پردازیم.

می‌توان گفت قدیمی‌ترین روش حضور و غیاب، ثبت دستی اطلاعات و استفاده از کاغذ و دفتر می‌باشد که خطای بسیاری به دنبال دارد. علاوه بر این موضوع شما باید یک نیروی انسانی مخصوص را برای ثبت حضور پرسنل و ساعت ورود و خروج آنها در نظر بگیرید که هزینه‌های شرکت را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد. بنابراین، این روش برای شرکت‌های بزرگ که تعداد زیادی پرسنل دارند، امری نشدنی به شمار می‌رود.

کمی بعد و با شناخته شدن و محبوبیت نرم افزار اکسل، ثبت حضور پرسنل و محاسبه حقوق آنها به شکل ساده‌تری انجام می‌شد و دیگر از حالت ثبت دستی فاصله گرفت. اما امروزه روش‌های بهتر و متنوع‌تری کاربرد دارند که کار محاسبه دستمزد پرسنل را بسیار آسان کرده‌اند. مهم‌ترین این روش‌ها عبارت هستند از:

 • دستگاه حضور و غیاب با استفاده از شناسایی چهره
 • دستگاه حضور و غیاب با استفاده از شناسایی اثر انگشت
 • دستگاه حضور و غیاب چشمی
 • دستگاه حضور و غیاب لمسی

می‌توان گفت نصب دستگاه حضور و غیاب کارتی نسبت به سایر روش‌ها رواج بیشتری دارد و از محبوبیت بالایی برخوردار است.

روش دیگری که به منظور کنترل تردد و حضور پرسنل کاربرد دارد، نصب نرم افزار بر روی تلفن همراه کارکنان می‌باشد که نیازی به نصب دستگاه نخواهد داشت. گفتنی است در این روش، خود فرد تاریخ و ساعت حضور خود را ثبت می‌کند؛ بنابراین امکان دور زدن کارفرما وجود دارد و برای همه محبوبیت ندارد.

روش های حضور و غیاب

مشکلات دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب نیز ممکن است مانند هر دستگاه الکترونیک دیگری دچار مشکل شود و عملکرد صحیح خود را از دست بدهد. مشکلات دستگاه حضور و غیاب می‌توانند دلایل گوناگونی داشته باشند. از جمله این مشکلات می‌توان به نوسان جریان برق، اتصال کوتاه کردن قطعات، آسیب‌ دیدگی صفحه نمایش و… اشاره کرد که گاهی اوقات منجر به خراب شدن کامل دستگاه و یا پاک شدن اطلاعات موجود بر آن خواهد شد.

لازم به ذکر است که مشکلات به وجود آمده برای دستگاه در بیشتر مواقع قابل تعمیر هستند. تنظیم نبودن تقویم دستگاه حضور و غیاب، شناسایی نکردن چهره و یا اثر انگشت افراد چند مورد از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده می‌باشند.

سایر مشکلات دستگاه حضور و غیاب به شرح زیر می‌باشد:

 • سیاه شدن ناگهانی صفحه نمایشگر دستگاه حضور و غیاب
 • ری استارت شدن دستگاه به شکل ناگهانی و خودکار
 • عدم تشخیص کارت توسط دستگاه حضور و غیاب
 • ارتباط برقرار نکردن با نرم افزار
 • کار نکردن دستگاه حضور و غیاب
 • امکان تقلب افراد

گفتنی است می‌توان عوض کردن سنسور شناسایی چهره را به عنوان کاربردی‌ترین راه حل به منظور رفع مشکل عدم شناسایی چهره در دستگاه حضور و غیاب در نظر گرفت.

شناسایی نشدن اثر انگشت می‌تواند به علت کثیف یا مرطوب بودن انگشت فرد، معیوب بودن سنسور اثر انگشت دستگاه و یا آلوده بودن سطح سنسور باشد. شایان ذکر است هنگام نصب دستگاه که بر اساس چهره افراد کار می‌کند، شناسایی افراد دوقلوی همسان با مشکل رو به رو خواهد شد.

طبقه بندی شده در