انتخاب درست دکوراسیون داخلی و رنگ‌های به‌کاررفته در آشپزخانه علاوه بر تاثیر مستقیمی که بر روحیه اعضای خانواده دارد، این رنگ ها می‌تواند نقش موثری در زیبایی خانه داشته باشد. این موضوع شاید در گذشته‌ای دور که آشپزخانه یک اتاقک بسته در گوشه‌ای از خانه یا حیاط بود، چندان اهمیتی نداشت؛ اما امروزه به دلیل اینکه آشپزخانه‌ها جزئی از فضای خانه هستند، نقش بسیار مهمی در دکوراسیون خانه دارند. در این صفحه می‌خواهیم درباره ایده‌های جذابی صحبت کنیم که برای رنگ کابینت آشپزخانه توسط طراحان حرفه‌ای دکوراسیون داخلی مطرح شده است.

علت اهمیت رنگ کابینت آشپزخانه چیست؟

رنگ کابینت آشپزخانه در طراحی دکوراسیون مدرن یکی از تاثیرگذارترین قسمت‌ها در دکوراسیون منزل است. به علاوه به دلیل اینکه کابینت اصلی‌ترین عضو هر آشپزخانه‌ای است، رنگ آن نخستین چیزی است که هر فرد با ورود به آشپزخانه به آن توجه می‌کند.

نکته مهم دیگر این است که رنگ کابینت باید با سایر قسمت‌ها مانند رنگ جزیره، رنگ فضای بین کابینت‌ها و کفپوش آشپزخانه یهم بیاید.

در انتخاب رنگ کابینت توجه کنیم!

به دلیل آنکه نور در فضاهای روشن بیشتر منعکس شده و درنتیجه فضا دل‌بازتر به نظر می‌رسد پس میتوانیم به خاصیت رنگ روشن پی ببریم و از رنگ‌های روشن برای کابینت استفاده کنیم. به علاوه باید رنگی را انتخاب کنید که با دیگر قسمت‌های آشپزخانه و وسایلی که می‌خواهید در آَشپزخانه بگذارید همخوانی داشته باشد. این هماهنگی باید میان رنگ کابینت و دیگر فضاهای منزل مانند پذیرایی نیز حفظ شود.

علاوه بر این‌ها به دلیل اینکه آشپزخانه یکی از قسمت‌های پرکاربرد است، باید رنگی انتخاب کنید که پس از مدتی استفاده چشم و روح شما را خسته نکرده و تکراری نشود. به علاوه اگر از رنگ خاصی در پس‌زمینه کابینت استفاده کرده‌اید و یا دیوارهای آشپزخانه‌تان دارای بافت خاصی هستند، بهتر است که بافت و رنگ کابینتتان را با آن ست کنید.

توصیه‌های طراحان برای رنگ کابینت آشپزخانه

در طراحی‌های جدید و آشپزخانه‌های مدرن استفاده از ترکیب دو رنگ که هارمونی خوبی با هم دارند، برای ساخت کابینت آشپزخانه بسیار موردتوجه قرار گرفته است. اینکه چه رنگی انتخاب کرده و کدام رنگ‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهید، تا ترکیب زیباتری به نمای آشپزخانه خود ببخشید بستگی به مدلی دارد که برای چیدمان کابینت‌های خود در آشپزخانه انتخاب می‌کنید.

بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که از رنگ‌های خنثی در کابینت‌های خود استفاده کنند و از این طریق فضای دل‌بازتری برای خانه خود به وجود آورند. اما باید بدانید که استفاده از رنگ‌های شاد و متنوع در محیط خانه یک راه‌حل موثر برای تقویت روحیه افراد و ایجاد فضای شاد در خانه است.

اگر نمی‌خواهید و یا نمی‌توانید که دکوراسیون آشپزخانه را با جابه‌جایی کلی چیدمان کابینت‌ها تغییر دهید و به دنبال تنوع برای تکراری بودن فضای آشپزخانه خود هستید، می‌توانید تنها رنگ‌آمیزی و ترکیب رنگ کابینت آشپزخانه خود را تغییر دهید. با این کار شما می‌توانید با صرف هزینه کمتر، فضای متفاوتی را در خانه خود به وجود آورید. به علاوه استفاده از روکش‌های خاص می‌توانند حالت براقی را در کابینت‌های آشپزخانه به وجود آورده و طول عمر آن‌ها را افزایش دهند.

یکی از توصیه‌های طراحان دکوراسیون این است که یکی از رنگ‌ها را رنگ اصلی و رنگ دیگر را رنگ مکمل در نظر بگیرید. در این صورت می‌توانید از رنگ مکمل تنها در بخش‌های خاصی از کابینت‌ها استفاده کرده و با این کار نمای جذابی را در آشپزخانه خود به وجود آورید. به عنوان مثال تنها در ردیف بالایی یا پایینی و یا کابینت جزیره، رنگ مکمل را استفاده کنید.

شما می‌توانید به جای استفاده از رنگ‌های مصنوعی یا شیمیایی در کابینت آشپزخانه خود، رنگ‌های طبیعی را به کار ببندید. پیشنهاد میدهیم: از رنگ طبیعی چوب در ترکیب با ام دی اف استفاده کنید. یا اینکه چوب‌هایی را انتخاب نمایید که دارای بافت بوده و در درون خود دو رنگ متفاوت را جای داده‌اند. اما باید به خاطر داشته باشید که پیش از انتخاب رنگ، کیفیت چوب را مدنظر قرار داده و برای خرید یک چوب باکیفیت با افراد باتجربه مشورت کنید.

یکی دیگر از راه‌ها و پیشنهادات برای کابینت استفاده از برچسب‌ها می باشد که این روزها بازار داغی دارند و در انواع رنگ‌ها و طرح‌ها تولید و عرضه میشوند.

سخن پایانی

واضح است که اولین نکته در انتخاب رنگ مناسب برای کابینت آشپزخانه مشورت کردن با یک طراح حرفه‌ای دکوراسیون داخلی است. اما شاید دیدن و خواندن ایده‌های مختلف نیز بتواند به شما در انتخاب رنگ مناسب کمک کند. به عنوان مثال رنگ‌های خاکی، کرمی و بژ به راحتی با سایر رنگ‌ها ست شده و تا مدت‌ها بدون تکراری شدن دوام دارند. اما رنگ‌های گرم‌تر مانند قرمز علاوه بر اینکه باعث آزار چشم می‌شوند، به زودی تکراری و خسته‌کننده می‌شوند. به همین دلیل طراحان توصیه می‌کنند که در صورت تمایل به استفاده از این رنگ‌ها، آن‌ها را به عنوان رنگ‌های مکمل در کنار رنگ‌های خنثی به کار گیرید تا فضای زیباتری را به آشپزخانه شما بدهند.

طبقه بندی شده در