ترجمه کلمه “لمینت (Laminate)” به معنی چسباندن می‌باشد. بهتر است به این صورت در نظر بگیرید که اضافه کردن هر لایه به لایه قبلی کارتن، جهت مقاومت بیشتر را لمینت کارتن می‌گویند. در ادامه صفحه به پاسخ به این سوال که کارتن لمینتی چیست؟ و بررسی انواع چاپ روی کارتن خواهیم پرداخت.

کارتن لمینتی چیست؟

کارتن لمینتی یکی از بهترین گزینه‌ها برای بسته‌بندی شیک و مدرن محصولات به شمار می‌رود. می‌توان گفت کارتن لمینتی به دلیل امکان بازیافت آن، تسهیل مراحل حمل‌ونقل و همچنین محافظت از کیفیت کالا، به عنوان مقرون‌به‌صرفه‌ترین انتخاب برای بسته‌بندی محسوب می‌شود.

پروسه ساخت کارتن لمینت به این صورت است که در ابتدا مقوایی که با طرح دلخواه شما توسط دستگاه افست چاپ شده است، به وسیله چسب سیلیکات، سلفون و یا انجام صحافی روی جعبه خام مورد نظر چسبانده می‌شود. بنابراین، کارتن بسیار شیک‌تر و زیباتر دیده می‌شود. کارتن لمینتی عمدتا برای بسته‌بندی محصولات لوکس و قیمتی کاربرد دارد.‌ این فرآیند چسباندن در اصطلاح لمینت کردن نام دارد. کارتن‌هایی که عملیات لمینت کردن روی آن‌ها انجام می‌شود، می‌توانند سینگل فیس یا دو لایه، سه لایه و پنج لایه باشند. (اما قیمت چاپ کارتن لمینتی به چه صورت است؟)

کارتن لمینتی چیست؟

اجزای کارتن لمینتی

تعداد اجزای کارتن لمینتی با توجه به سلیقه کارفرما می‌تواند متغیر باشد؛ اما به طور کلی یک کارتن لمینتی از لایه‌های زیر تشکیل شده است:

  • لایه‌ای که بسیار نازک و پلاستیکی می‌باشد و از وارد شدن رطوبت جلوگیری می‌کند.
  • لایه وسطی که قطر بیشتری دارد و از کامپوزیت ساخته شده است.
  • و در نهایت، لایه بالایی که با توجه به نظر و سلیقه مشتری می‌تواند رنگ و طرح متفاوتی داشته باشد و نقش تزئینی را ایفا می‌کند.

اگر لمینت مورد استفاده در بسته‌بندی کارتن‌ها از جنس سلولز و رزین باشد، کارتن لمینتی که ساخته می‌شود، از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار خواهد بود.

مزایای کارتن لمینتی

کارتن لمینتی نسبت به کارتن معمولی مزیت‌های بسیاری دارد که چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

  • محکم‌تر بودن و حفاظت بهتر از محصولات
  • شیک‌تر به نظر رسیدن و مناسب برای کالاهای گران قیمت
  • کیفیت چاپ بهتر و دقت بالاتر

شاید تنها مزیتی که کارتن معمولی نسبت به کارتن لمینتی دارد، قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تر آن است که اگر سفارش شما تعداد زیادی کارتن لمینتی باشد، تفاوت قیمت چشمگیری نخواهد بود.

انواع چاپ روی کارتن

به طور کلی چاپ به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم (پیش چاپ) صورت‌پذیر است. در روش چاپ مستقیم نوشته و نگاره‌های مورد نظر به شکل کاملا مستقیم و به واسطه فلکسوگرافی بر روی کارتن ثبت می‌شود. اما در روش غیر مستقیم، در مرحله اول طرح مدنظر بر روی صفحه نازکی مانند: کاغذ چاپ می‌گردد و در مرحله بعد، عملیات چسباندن آن روی جعبه صورت می‌پذیرد.

معمولا انتخاب نوع چاپ با توجه به هزینه مصرفی، کیفیت مورد نظر و محدودیت زمانی موجود انجام می‌شود.

انواع چاپ روی کارتن

چاپ فلکسوگرافی (Phlexography)

چاپ فلکسوگرافی همانند یک مهر قابل انعطاف پیچیده انجام می‌شود و این مهر با کارتن تماس مستقیم دارد. به همین دلیل است که در چاپ مستقیم استفاده می‌شود. جنس این مهر عموما از ژلاتین است و می‌تواند به آسانی بر روی سطح ناهموار و یا قسمت‌هایی که یک‌دست نیستند، عملیات چاپ را انجام دهد. یکی دیگر از مزایای قابل توجه چاپ فلکسوگرافی، سرعت زیاد پروسه چاپ است که آن را برای بسته‌بندی‌های انبوه مناسب کرده است. اما توجه داشته باشید چاپ Phlexography تنها برای چاپ نوشته کاربرد دارد و از آن جایی که کیفیت عکس را پایین می‌آورد و تار می‌کند، معمولا برای ثبت عکس بر روی کارتن استفاده نمی‌شود. (اما خدمات چاپ فلکسو کارتن شامل چه مواردی می‌شود؟)

چاپ لمینتی یا افست (Offset Lithography)

کیفیت بالا و هزینه مقرون‌به‌صرفه آن در تعداد بالا از مزایای قابل توجه چاپ لمینتی می‌باشد. روش پروسه چاپ به صورت غیر مستقیم (پیش چاپ) و به واسطه صفحه‌های فلزی مسطح انجام می‌گردد. کاربرد اصلی چاپ لمینتی برای برچسب و Lable می‌باشد و برای نوشته، نگاره، عکس و… کیفیت بسیار بالایی را ارائه می‌دهد. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، در چاپ غیر مستقیم، ابتدا چاپ طرح مورد نظر بر روی کاغذ نازکی صورت می‌پذیرد و سپس بر روی جعبه چسبانده می‌شود که علت نامگذاری چاپ لمینتی نیز همین مورد است.

رنگ‌های مورد استفاده در چاپ افست، آبی، زرد، قرمز و مشکی می‌باشند که از همین 4 رنگ می‌توان هزاران رنگ ایجاد کرد که در پروسه چاپ کاربرد دارند. نشانه اختصاری CMYK نیز به همین علت بر روی جعبه‌ها نوشته می‌شود.

به طور کلی هزینه چاپ لمینتی به علت دستگاه گرانی که دارد، کمی بالاست؛ اما اگر در تعداد انبوه انجام شود، بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در