امروزه بسیاری از کارهای ضروری افراد به لپ‌ تاپ وابسته بوده؛ اما هنگ کردن لپ‌ تاپ در حین کار با آن یکی از مشکلات و دردسرهای آزاردهنده است. هنگ کردن لپ‌ تاپ به حالتی گفته می‌شود که به هر دلیلی نمی‌توان از لپ‌ تاپ برای مدت زمانی استفاده نمود. در این هنگام ابتدا باید آرامش خود را حفظ نموده و از کلیک بر روی برنامه‌های جدید خودداری نمایید. سپس به کمک روش‌هایی که در این صفحه از خدمات استاده مطرح شده است، به رفع هنگ لپ‌ تاپ بپردازید.

دلایل مختلفی سبب می‌شود که لپ‌ تاپ هنگ کرده و از کار بیافتد، لپ‌ تاپ ایسوس نیز از این موضوع مستثنی نیست. در این مطلب قصد داریم درباره‌ی دلایل مختلفی که باعث هنگ کردن لپ‌ تاپ می‌شوند، صحبت نماییم و راهکارهایی جهت رفع هنگ کردن لپ تاپ ایسوس ارائه نماییم.

علت هنگ کردن لپ‌ تاپ

قبل از بررسی علت هنگ کردن لپ‌ تاپ، ابتدا مواردی را بیان می‌کنیم که در این حالات لپ‌تاپ تنها قفل شده و هنگ نکرده است. برای مثال در برخی موارد تنظیمات صفحه نمایش لپ‌ تاپ به گونه‌ای انجام می‌شود که پس از چند دقیقه بدون فعالیت ماندن لپ‌تاپ، صفحه نمایش خاموش می‌شود.

در بعضی موارد نیز در تنظیمات مربوط به صفحه نمایش، گزینه Screen Saver فعال بوده که باعث می‌شود برای صرفه‌جویی در مصرف باتری لپ‌تاپ، زمانی که با لپ‌ تاپ کار خاصی انجام نمی‌شود، صفحه نمایش آن خاموش شود. دلایل روشن نشدن لپ تاپ با باتری و بدون شارژر را بخوانید.

اجرای برنامه‌های سنگین

گاهی به دلیل اجرای همزمان چندین برنامه سنگین، لپ‌تاپ کند شده و با تأخیر وظایف خود را انجام می‌دهد. در این هنگام نیز لپ‌ تاپ هنگ نکرده و تنها باید اجازه داد که دستگاه به ترتیب دستورات وارد شده به خود را انجام دهد تا به حالت عادی و سرعت نرمال برگردد.

خرابی هارد درایو

یکی از دلایل هنگ کردن لپ‌ تاپ، به وجود آمدن خرابی در هارد درایو لپ‌ تاپ است. در این صورت لپ‌ تاپ علاوه بر کند شدن، سر و صدای زیادی نیز ایجاد می‌کند. در این مورد بهتر است در اسرع وقت از اطلاعات ضروری موجود در لپ‌ تاپ خود نسخه پشتیبان تهیه کنید؛ زیرا رفع هنگ لپ‌ تاپ با این مشکل دشوارتر بوده و در مواردی نیاز است که هارد دیسک را تعویض نمایید.

خرابی ویندوز

یکی دیگر از دلایل هنگ کردن لپ‌ تاپ خراب شدن ویندوز و فایل‌های رجیستری مربوط به آن است. برای عیب یابی این مشکل، هنگامی که لپ‌ تاپ هنگ کرده است، دکمه Caps Lock را روی کیبورد فشار دهید. اگر این دکمه حتی پس از ری استارت کردن لپ‌ تاپ کار نکند، احتمالا باید ویندوز خود را عوض کنید.

عدم به روز رسانی ویندوز

به‌ روز رسانی نکردن سیستم عامل ویندوز یکی دیگر از دلایل کند شدن لپ‌ تاپ و هنگ کردن آن است. با نصب نسخه‌ی جدید سیستم عامل، درایورهای جدید مربوط به آن نیز نصب شده و لپ‌ تاپ با راندمان بالاتری کار می‌کند. جهت بهره‌مندی از خدمات زیر بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید:

درست کار نکردن یکی از درایورهای لپ‌ تاپ از علت‌های اصلی هنگ کردن آن است. در این هنگام برای رفع هنگ لپ‌ تاپ باید در قسمت Device Manager درایور خراب شده را حذف کنید و درایو جدید را دانلود کنید. سپس با یک بار ری‌ استارت کردن لپ‌تاپ درایور جدید نصب شده و مشکل هنگ کردن لپ‌ تاپ برطرف می‌شود.

علت هنگ کردن لپ‌ تاپ

دلایل هنگ کردن لپ‌ تاپ ایسوس

یکی از اصلی‌ترین دلایل هنگ کردن لپ‌ تاپ ایسوس، انجام چند برنامه یا بازی سنگین توسط لپ‌ تاپ است.

  1. برای رفع هنگ کردن لپ‌ تاپ ایسوس در این صورت باید سه دکمه Ctrl، Alt و del را به صورت همزمان بفشارید تا پنجره Task Manager باز شود.
  2. در این صفحه اسامی برنامه‌های در حال اجرای لپ‌ تاپ ایسوس نمایش داده می‌شود که می‌توانید برنامه‌ای که سنگین بوده و سبب هنگ کردن لپ‌ تاپ شده را انتخاب کرده و End Task را بزنید.

جهت اقدام برای تعمیر لپ تاپ ایسوس روی آن کلیک کنید و لیست تعمیرکاران را مشاهده نمایید.

ری استارت

یکی دیگر از راه حل‌های رفع هنگ کردن لپ‌ تاپ ایسوس، ری استارت کردن آن است. دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ به همراه راه حل را بخوانید.

  1. به این منظور کافی است که دکمه روشن و خاموش لپ‌تاپ ایسوس را چند ثانیه نگه دارید.
  2. پس از چند دقیقه مجددا لپ‌ تاپ را روشن کنید و ویندوز را به صورت نرمال راه‌اندازی نمایید تا از برطرف شدن مشکلی که سبب هنگ کردن لپ‌ تاپ ایسوس شده اطمینان حاصل نمایید.

ریست کارت گرافیک

یکی دیگر از دلایل هنگ کردن لپ‌ تاپ ایسوس، پر شدن کارت گرافیک آن است.

  1. برای ریست کردن کارت گرافیک باید دکمه‌های win، ctrl، shift و B را با هم فشار دهید.
  2. پس از این کار صفحه لپ‌ تاپ مشکی شده و صدای بوق شنیده می‌شود که نشان از ریست شدن کارت گرافیک لپ‌ تاپ ایسوس است.

یکی از راه‌های یافتن دلیل هنگ کردن لپ‌تاپ ایسوس استفاده از گزینه troubleshooting لپ‌تاپ است. به کمک این گزینه خود لپ‌ تاپ به بررسی مشکلی که سبب هنگ کردن لپ‌ تاپ شده است می‌پردازد و راهکارهای لازم برای رفع آن را ارائه می‌دهد.

رفع هنگ کردن لپ تاپ ایسوس

عیب یابی هنگ کردن لپ تاپ ایسوس

یکی از کارهایی که باعث عیب‌یابی دلیل هنگ کردن لپ‌ تاپ ایسوس می‌شود، راه‌اندازی لپ‌ تاپ در حالت safe mode است.

  • برای این کار می‌توان دکمه win و R را با هم گرفت و در صفحه باز شده عبارت msconfig را جستجو نمایید و با انتخاب گزینه safe boot سیستم را مجددا راه‌اندازی نمایید.

اگر با راه‌اندازی سیستم در این حالت مشکل هنگ کردن لپ‌ تاپ پا برجا باشد، باید به طور تخصصی‌تری نسبت به حل مشکل‌ هنگ کردن لپ تاپ پرداخت.

طبقه بندی شده در

با برچسب در