8 علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ و رفع مشکل

شارژ نشدن لپ تاپ

لپ تاپ وسیله‌ای است که یکی از دلایل اصلی آن قابلیت جابجایی و استفاده در مکان‌های مختلف است. به همین دلیل اگر در فعالیت باتری و یا شارژ شدن آن اختلال ایجاد شود، استفاده از آن آزار دهنده و گاها غیرممکن خواهد بود. در ادامه به بررسی علت شارژ نشدن لپ تاپ و رفع مشکل و راه‌هایی برای جلوگیری از این اتفاق می‌پردازیم.

لیست تعمیرکاران لپ تاپ در تهران

مشاهده خدمات تعمیر لپ تاپ در استاده

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ

شارژ نشدن لپ تاپ عوامل مختلفی دارد که می‌تواند مربوط به باتری، کابل و اتصالات آن به پریز برق و یا تنظیمات لپ تاپ باشد:

اشکال در اتصال به جریان برق:

اگر کابل شارژ را به پریز برق وصل کردید و با شارژ نشدن باتری لپ تاپ مواجه شدید، اولین موردی که بهتر است بررسی کنید، اتصال کابل به پریز است. اگر اتصال مشکلی نداشت، از سالم بودن و عدم اتصالی پریز برق مطمئن شوید.

وجود اتصالی یا پارگی در کابل شارژ:

از آن‌جایی که لپ تاپ را برای استفاده به مکا‌ن‌های مختلف حمل می‌کنیم، ممکن است در اثر کشیدگی، پارگی در سیم‌ها ایجاد شود. در این صورت علت شارژ نشدن لپ تاپ همین خواهد بود. حتی ممکن است در شارژ شدن لپ تاپ قطع و وصلی وجود داشته باشد، که در این صورت مشکل می‌تواند به احتما زیاد از اتصالی کابل باشد.  پس از بررسی جریان برق، کابل را بررسی کنید و اگر مشکلی وجود داشت، باید تعویض شود. لازم است بدانیم چه کارهایی با لپ تاپ خود انجام ندهیم تا با مشکلا ت جدی مواجه نشویم.

باتری قدیمی باشد و عمر باتری رو به پایان باشد:

اگر باتری شما خیلی قدیمی باشد و یا مشکلی داشته باشد، باید توسط تعمیرکار بررسی و رفع شود. در بعضی لپ تاپ‌ها باتری قابلیت جدا شدن از لپ تاپ را دارد. در این مدل از لپ تاپ‌ها، پس از بررسی دو مورد قبل و عدم رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ، باتری را از لپ تاپ جدا کرده و سپس کابل شارژ را به لپ تاپ وصل کنید. اگر لپ تاپ شروع به شارژ شدن کرد، مشکل از باتری است و باید توسط تعمیرکار بررسی شود و تعمیر باتری لپ تاپ صورت گیرد.

در مدلی از لپ تاپ‌ها که باتری از لپ تاپ جدا نمی‌شود، باید از متخصص کمک گرفته شود تا باتری لپ تاپ و علت شارژ نشدن باتری را بررسی کند.

خراب شدن سوکت لپ تاپ به مرور زمان یا در اثر ضربه و ورود اشیا به آن:

سوکت لپ تاپ، همان جایگاه ورود کابل شارژ به لپ تاپ است. اگر کابل به درستی وارد سوکت نشود و به درستی از آن استفاده نشود، آسیب می‌بیند. بنابراین شارژ نشدن لپ تاپ می‌تواند به این دلیل باشد. در این صورت باید این قسمت توسط متخصص تعمیر شارژر لپ تاپ بررسی و تعمیر شود.

تجمع گرد و غبار در محفظه باتری:

گاهی اوقات، در اثر تجمع گرد و غبار روی باتری و در محفظه آن، عملکرد باتری دچار اختلال می‌شود و درست شارژ نمی‌کند. به همین دلیل می‌توان با جدا کردن باتری و تمیز کردن آن به وسیله‌ی یک دستمال خشک، عملکرد آن را بهبود بخشید.

دقت کنید که حتما قبل از جدا کردن باتری از لپ تاپ، دستگاه را خاموش کنید.

استفاده بیش از حد از لپ تاپ و داغ شدن آن:

شارژ نشدن باتری لپ تاپ ممکن است بخاطر استفاده زیاد و داغ کردن دستگاه باشد. تاجایی که ممکن است، بهتر است از داغ شدن لپ تاپ و باتری آن جلوگیری شود. در صورتی که متوجه داغ شدن لپ تاپ شدید، بهتر است مدتی آن را خاموش کنید تا کمی خنک شود. سپس دوباره دستگاه را روشن کنید.

بروزرسانی نشدن درایورهای لپ تاپ:

یکی از علت‌های شارژ نشدن باتری لپ تاپ در بعضی از برند ها مانند DELL، بروز رسانی نشدن درایورها است. در این صورت نیز بهتر است بررسی را به متخصص بسپاریم.

تنظیمات خود لپ تاپ بهم ریخته باشد:

یکی از دلایل شارژ نشدن لپ تاپ، درست نبودن تنظیمات آن است. برای بررسی و رفع این مشکل، باید بدین صورت عمل کرد:

به بخش تنظیمات بروید و گزینه Change advanced power setting را انتخاب کنید.در قسمت Advanced setting، در بخش Battery، گزینه Low battery level را در حالت ۱۰ تا ۱۵ درصد قرار دهید.

اگر احساس می‌کنید که از پس آن برنمی‌آیید، از متخصص تعمیرکار کمک بگیرید.

تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ و هزینه تعمیر چیپ گرافیک را اینجا مشاهده کنید.

چرا باتری لپ تاپ 100 درصد شارژ نمی‌شود؟

اینکه باتری لپ تاپ شما 100 درصد شارژ نمی‌شود، عوامل متعددی دارد که در این بخش به بررسی و رفع آن‌ها می‌پردازیم:

  • باتری لپ تاپ مانند سایر وسایل الکترونیک، عمری دارد که اگر از آن بگذرد، عملکرد اولیه را نخواهد داشت. اگر باتری لپ تاپ قدیمی باشد و عمر خود را کرده باشد، دیگر به صورت 100 درصد شارژ نمی‌شودو در این صورت تنها راه رفع مشکل، تعویض باتری است.
  • گاهی اوقات تنظیمات لپ تاپ بهم ریخته است و یا خودتان آن را تغییر داده‌اید. برای بررسی این موضوع بدین صورت مراحل را انجام دهید:
    • به بخش battery life control بروید.
    • این بخش را چک کنید، در صورت فعال بودن، لپ تاپ شما بیشتر از درصد معینی شارژ نمی‌شود. آن را غیر فعال کنید.
    • بعد از غیر فعال کردن، لپ تاپ را ری‌استارت کنید تا مشکل برطرف شود.
  • اگر با وجود انجام این مراحل هنوز مشکل وجود داشت، بهتر است از متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا مشکل کامل شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما برطرف شود.

شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ویندوز 10

اگر ویندوز لپ تاپ شما 10 است و باتری لپ تاپ شما پس از بررسی مواردی که گفته شد شارژ نمی‌شود، در ادامه‌ی مطالب با ما همراه باشید تا به رفع مشکل بپردازید.

ابتدا به قسمت منوی استارت بروید و روی آن راست کلیک کنید و device manager را انتخاب کنید. با کلیک روی این گزیته، باید دو گزینه‌ی Microsoft AC Adapter و Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery نمایش داده شود. شما به ترتیب روی هر دو گزینه کلیک راست کنید و Uninstall device را بزنید. بعد از انجام این مراحل، لپ تاپ را خاموش کرده و کابل شارژ را از آن جدا کنید. اگر امکان داشت، باتری را از دستگاه خارج کنید و پس از چند دقیقه دوباره آن را در دستگاه قرار دهید و لپ تاپ را روشن کنید. انتظار می‌رود که پس از انجام این مراحل، مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما برطرف شده باشد. اگر هنوز مشکلی وجود داشت، باید از متخصص کمک بگیرید. می‌توانید از متخصصین معرفی شده در استاده کمک بخواهید.

سارا زندی

دانشجوی مولتی مدیا هستم و به تحلیل دیتا علاقه دارم. کار با ابزارهای دیتا برام لذت بخشه و در تلاشم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم در این حوزه افزایش بدم. از سال 99 در حوزه صدا و گویندگی فعالیت می‌کنم و علاقه بسیار زیادی دارم تا به صورت حرفه‌ای گویندگی کنم.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.