گاهی ممکن است متوجه صدای زیاد کولر آبی شوید و به دنبال علت آن باشید. این صدا موجع به بهم ریختن آرامش شما و خانواده‌تان می‌شود و بهتر است در اسرع وقت به عیب یابی دستگاه بپردازید. صدای زیاد کولر آبی به عوامل مختلفی وابسته است و دلایل متعددی دارد. در این صفحه از استاده قصد داریم شما را با دلایل این مشکل و دلیل لرزش زیاد و صدای جیر جیر کولر آبی و راهکار برطرف آن‌ها آشنا کنیم.

دلایل صدای زیاد کولر آبی

با کار کردن مداوم دستگاه برخی قطعات دچار مشکل شده و در پی این امر شما با صدای زیاد کولر آبی مواجه خواهید شد. برای برطرف کردن این مشکل باید تمامی قطعات بررسی شوند و پس از مشخص شدن ایراد به تعمیر دستگاه بپردازید. در ادامه دلایل بروز این مشکل بررسی شده‌اند.

وجود مشکل در تسمه پروانه

اگر مشکل از این قطعه تشخیص داده شود با ریش ریش شدن و نخ‌نما شدن این قطعه مواجه خواهید شد. دلیل بروز این ایراد حرکت تسمه است که سبب برخورد ریشه‌ها به اطراف دستگاه می‌شود و در پی این اتفاق صدای زیادی به گوشتان می‌رسد. در ادامه سایر دلایل خرابی این قطعه نام برده شده‌اند.

 • شل بودن قطعه
 • سفت بودن آن
 • مرغوب نبودن
 • خرابی پولی

معمولا برای برطرف کردن این مشکل، تعویض و جایگزینی قطعه نام برده شده با قطعه جدید و نو پیشنهاد می‌شود.

دلایل صدای زیاد کولر آبی

وجود مشکل در موتور دستگاه

این قطعه مهم‌ترین بخش دستگاه است و بروز هر گونه مشکل برای آن منجر به اتفاقاتی ناخوشایند خواهد شد. زمانی که صدا از این قطعه شنیده شود ممکن است ابه دلیل وجود مشکل برای خازن این اتفاق افتاده باشد. پس باید ابتدا این بخش بررسی شده و نسبت به تعمیر آن اقدام شود.

در صورت برطرف نشدن مشکل به بررسی سیم‌پیچ دور کند و دور تند تسمه فن بپردازید. معمولا به دلیل تخصصی بودن تعمیر این بخش بهتر است تا از یک تکنسین ماهر کمک بخواهید تا در صورت امکان تعمیر، دستگاه عیب یابی بشود در غیر این صورت باید به فکر موتوری جدید برای دستگاه باشید.

شل شدن پولی

دو قطعه با این نام درون دستگاه وجود دارد که یکی به موتور متصل است و دیگری سبب حرکت پروانه می‌شود. برخی مواقع پارگی تسمه نیز به خرابی این قطعه مربوط خواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا موتور را خارج کنید. بعد تسمه را از آن جدا کرده و پیچ و مهره‌ها را سفت ببندید. در صورت گشاد شدن پولی باید آن را با قطعه‌ای جدید جایگزین کنید.

در صورت پاره شدن پی در پی تسمه باید نسبت به جایگزین کردن پولی اقدام کنید. اگر قطعه‌ای که به موتور متصل است نیاز به تعویض داشته باشد، این کار به راحتی انجام می‌شود. اما اگر قطعه متصل به پروانه خراب شده باشد باید ابتدا یاتاقان را باز کرده و سپس این قطعه را خارج کنید. هزینه تعویض پروانه کولر آبی و تعویض شفت پروانه چقدر است؟

خشکی یاتاقان

این قطعه در قسمت اتصال پروانه‌ها هستند. اگر به طور مرتب روغن کاری انجام نشود سبب ایجاد سروصدا خواهند شد. در صورت تشخیص وجود مشکل در این قسمت سریعا نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید تا از کار افتادن دستگاه و تعویض پروانه جلوگیری کرده باشید. راهکار برطرف کردن آن نیز روغن کاری است.

تاب برداشتن پروانه

در دو حالت زیر ممکن است این اتفاق بیافتد.

 • خرابی یاتاقان
 • خرابی پولی

در صورت وجود مشکل در مورد دوم بهترین راه تعویض آن است زیرا در این حالت تعمیر امکان پذیر نیست. همچنین در صورت بروز مشکل جدی برای پروانه، باید با توجه به تشخیص، محور یا خود قطعه تعویض شود. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. برزنت‌های متصل به کانال را باز کنید.
 2. دستگاه را کمی از جای خود تکان دهید تا به قطعات راحت‌تر دسترسی داشته باشید.
 3. تمام یاتاقان‌ها، پولی و تسمه را باز کنید.
 4. بعد از آزاد شدن پروانه، قطعه خراب را از محل قرارگیری خارج کرده و قطعه جدید را جایگزین کنید.
 5. در قدم آخر تمام قطعات را مجددا در جای خود قرار دهید.

وجود مشکل در یاتاقان

یکی دیگر از دلایل صدای زیاد کولر آبی این مورد است. بهترین کار برای پیشگیری از بروز مشکل برای دستگاه این است که پیش از فصل گرما آن را به طور کامل سرویس کنید. برای پیشگیری از بروز مشکل برای قطعه نام برده شده نیز باید در فاصله زمانی کوتاه آن را روغن کاری کنید. اگر این قطعه نیاز به تعویض داشته باشد باید به اندازه آن توجه کنید. زیرا اندازه این قطعه برای کولرهای مختلف یکسان نیست.

خوردگی بوشن

دلایل خرابی این قطعه در موارد زیر خلاصه می‌شود.

 • رطوبت بسیار زیاد
 • سفت بودن زیاد از حد تسمه
 • ضعیف شدن موتور

تنها راهکار برطرف کردن این مشکل تعویض قطعه مربوطه است. شما می‌توانید از متخصصین این امر برای تعویض کمک بخواهید.

علت صدای زیاد موتور کولر در دور کند

زمانی که پروانه دستگاه تاب بردارد این اتفاق خواهد افتاد. راهکار حل این مشکل خرید و تعویض با پروانه‌ای جدید و باکیفیت است. (کار نکردن دور کند و تند کولر آبی)

علت و رفع صدای جیر جیر کولر آبی

علت و رفع صدای جیر جیر کولر آبی

علل شنیده شدن این صدا از کولر آبی در ادامه نام برده شده‌اند.

 • فن در حال مالش کویل
 • خشکی یاتاقان
 • خرابی تسمه
 • کج بودن محور پروانه
 • تراز نبودن محل قرارگیری دستگاه

این صدا اگر پس از گذشت زمان و کار کردن دستگاه کمی کمتر شد نیاز به نگرانی ندارد. اما اگر نویز کمتر نشد باید ابتدا منشا صدا شناسایی شده و سپس نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

دلیل لرزش زیاد کولر آبی چیست؟

برخی از دلایل لرزش زیاد کولر آبی در ادامه شرح داده شده‌اند:

 • تراز نبودن کولر آبی

محل قرارگیری دستگاه باید صاف و مسطح باشد. در قسمت زیرین آن چهارپایه‌ای برای جدا کردن آن از سطح زمین قرار می‌گیرد و در زیر هر پایه نیز باید چند تکه چوب، موزاییک و یا مواردی از این دست قرار دهید تا از حرکت دستگاه جلوگیری شود. سعی کنید تا حد ممکن تراز بودن را رعایت کنید تا از لرزش جلوگیری کرده باشید.

 • خرابی دینام

در پی خرابی این قطعه صدایی زیاد به گوشتان می‌رسد و متوجه لرزش شدیدی خواهید شد. برای پیشگیری از بروز این مشکل باید آن را هر چند وقت یک بار تمیز و روغن‌کاری کنید.

 • نصب مستقیم دستگاه به کانال

در این حالت لرزش دستگاه که ناشی از چرخش موتور است به کانال انتقال می‌یابد و صدا و لرزشی شدید توجه شما را جلب خواهد کرد. باید دهانه دستگاه را با کمک پارچه برزنتی به کانال وصل کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در